Підсудний священник не у штаті: чи мав право Зорянський сільський голова Олійник служити у храмі

Парафіяни Свято-Михайлівського храму у селі Старожукові Рівненського району бачили голову Зорянської сільради Михайла Олійника серед священників на урочистому богослужінні у листопаді та грудні 2024-го.
Тому звернулися до редакції з проханням дізнатися, чому так відбулося. Адже Михайло Олійник не тільки має статус обвинуваченого в корупційному злочині, але й з кінця 2015 року не настоятель цього храму. Натомість займає посаду у місцевій владі.
Розповідаємо, про яке богослужіння йдеться і чому Михайло Олійник не порушив церковних правил, взявши у ньому участь.
Також ми дізналися у протоієрея Василя Рудніцького, керівника пресслужби Рівненської єпархії Православної церкви України, до якої належить Михайло Олійник, чи підлягає останній бронюванню як священник.
Дивіться також: Олійник зізнався, що взяв пів мільйона: ексклюзив із допиту зорянського сільського голови
Михайло Олійник на храмовому святі
У грудні 2015 року Рівненська єпархія Православної церкви України вивела Михайла Олійника, свого священника із села Старожукова Зорянської сільської громади, поза штат, бо він переміг на місцевих виборах та став головою цієї громади. Тобто Михайло Олійник не міг бути одночасно сільським головою і настоятелем місцевого Свято-Михайлівського храму.

8 листопада 2024 року на честь престольного свята і 300-ліття храму там відбулося урочисте богослужіння, яке очолив митрополит Рівненський і Острозький Іларіон. Він освятив у храмі новий престол.
Серед священників на святі був і позаштатний Михайло Олійник. Про це свідчать і «фотолітопис» рівнянина Володимира Карчевського, опублікований 9 листопада 2024 року на фейсбук-сторінці єпархії, і фото із сайту Зорянської громади.

«Заборони на священство у нього немає»
Ми звернулися за роз’ясненням до пресслужби Рівненської єпархії. Запитали, чи може Михайло Олійник проводити богослужіння самостійно чи брати участь у богослужіннях інших священників, якщо він був виведений поза штат і втратив посаду настоятеля й клірика.
Керівник пресслужби Рівненської єпархії протоієрей Василь Рудніцький пояснив:
– Поза штатом – це священник, який не має права виконувати пасторські обов’язки на парафії. Але він залишається священником. Тобто заборони на священство у нього немає.
– І Михайло Олійник може брати участь у службі як священик? – уточнила журналістка.
– Тільки з дозволу, з благословення владики Іларіона. У цьому випадку у літургії, яка є основою православного богослужіння, він участі не брав. Він брав участь тільки у чині освячення храму. І, як звернути увагу, він у неповному облаченні: тільки в єпитрахілі й у фелоні, – відповів Василь Рудніцький.
Єпітрахіль – це частина священницького облачення, довга широка тканинна стрічка на шиї, без якої служити не можна.
Фелон, риза – також частина облачення у вигляді накидки-плаща без рукавів, з високим стоячим коміром та значно вкорочена попереду.

Протоієрей Василь Рудніцький сказав, що про обмежену участь Михайла Олійника в богослужінні розповіли йому диякони, які були там разом із владикою Іларіоном.
Як пояснив Василь Рудніцький, митрополит Іларіон – керівник Рівненської єпархії: всі парафії на території Рівненської області є в його юрисдикції і він має право надавати благословення.
Як владика Іларіон колись відреагував на затримання підлеглого
За десять місяців після обрання головою Зорянської сільської громади, 16 серпня 2016 року, Михайла Олійника затримали органи правопорядку. Посадовця обвинуватили у тому, що він взяв пів мільйона гривень хабаря за виділення у власність землі на території громади.
Тепер його судять за частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу – за вимагання й отримання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі. Справу восьмий рік розглядає колегія Рівненського міського суду. У березні 2025 року мають продовжитися дебати, після яких – вирок.
Детальніше про це читайте у матеріалі: «Приклад чесності, порядності та відданості»: справа сільського голови, обвинуваченого в хабарництві, дійшла до дебатів.
У день затримання Михайла Олійника сайт єпархії не лише повідомив про його позаштатність, але й опублікував звернення владики Іларіона, в якому останній порівняв Олійника з Іудою:
«У час, коли зовнішній ворог намагається побороти і полонити нашу державу, хабарництво як вид корупційного діяння роз’їдає нашу державу зсередини та руйнує її... І тому такі дії, особливо від людини, яка поставлена душпастирем, є неприйнятним і неприпустимим, і така людина уподібнюється Іуді Іскаріоту.
Бо Іуда за гроші продав Спасителя, а вона за гроші та матеріальні блага зраджує рідну землю та своїх співвітчизників. Відплата таким буде така ж, як і для Іуди – ганьба і вічне осудження», – так починається звернення.
У кінці ж митрополит Іларіон закликав читачів «в жодному разі не брати участь у хабарницьких діяннях та викривати тих, хто їх чинять», а «хабарників… до покаяння і виправлення».
Дивіться також: У рівненській єпархії розповіли, як ставляться до затримання на хабарі священика-голови сільради
Чому митрополит Іларіон благословив Михайла Олійника на освячення храму, протоієрей Василь Рудніцький не знає. Лише припускає: ймовірно, «тому що він багато приклався до будівництва цього храму».
Ймовірно, під будівництвом Василь Рудніцький мав на увазі ремонт. Наприклад, перекриття даху, про яке згадував Михайло Олійник на своєму допиті під час одного з судових засідань.
Чи підлягає бронюванню від мобілізації священник Михайло Олійник
Протоієрей Василь Рудніцький припускає, що Олійник не підлягає бронюванню. Бо він – позаштатний священник. Василь Рудніцький каже, що в єпархії ще точно не знають, «як воно буде».
Зміни до порядку бронювання уряд ухвалив 26 грудня 2024 року. Тепер, каже Василь Рудніцький, «Державна служба з етнополітики та свободи совісті має якийсь період часу це все розглянути й виробити певний механізм».
– З того, що ми читаємо, з інтерв’ю представників етнополітики ми розуміємо, що під бронювання будуть підпадати тільки ті, хто є у штаті й офіційно оформлений. Якщо він не є настоятелем храму і якщо він офіційно не оформлений (як настоятель. – Авт.), а очевидно, що так є, ми не можемо подавати його на бронювання, – пояснив протоієрей Василь Рудніцький.
З його слів, під «офіційно оформлений» варто розуміти працевлаштування священника на певну посаду в єпархії, нарахування йому бухгалтерією зарплатні з усіма податками й відрахуваннями.
Всі матеріали про справу Михайла Олійника дивіться за цим посиланням: Михайло Олійник
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 30 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій.
У 2024-му завдяки нашим читачам ми зібрали кошти на 20 FPV-дронів для 38-ї бригади морської піхоти і 1 дрон для 104-ї ОБр територіальної оборони; закупили 10 приладів засобів радіоелектронної розвідки «ванільний цукорок» для аеророзвідників прикордонної служби; долучилися (50 тисяч) до збору на авто для 48-ї інженерної бригади ЗСУ.
Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти