«Тиск підскочив, спина, нирки болять час від часу»: чому допит Зорянського сільського голови перенесли

Випадок із Зорянським сільським головою нагадав нам випадок із колишнім головним податківцем країни Романом Насіровим. Якщо не знаєте цю історію, введіть у пошуковик «Насіров ковдра»
Джерело
Колаж «Четвертої влади», Влад Мартинчук

9 травня 2023 року у Рівненському міському суді мали слухати покази голови Зорянської сільської територіальної громади Михайла Олійника. Його обвинувачують в отриманні півмільйонного хабаря.

Допит не відбувся через хворобливе самопочуття Михайла Олійника. Так він сказав суддям.

Розповідаємо, як відбулося засідання 9 травня і про що іще на ньому говорили.

На судове засідання прийшли усі сторони: обвинувачений Михайло Олійник, його захисник Володимир Цуняк і прокурор Олександр Пузирко.  

Справу розглядає судова колегія: головуючий суддя Святослав Рогозін, судді Наталія Діонісьєва та Оксана Крижова.

Cудова колегія отримала клопотання з проханням надати дозвіл на фото- і відеозйомку від журналістки «Четвертої влади» Оксани Гавриш, авторки цього тексту, й фотокореспондента видання Владислава Мартинчука.

У клопотанні журналістка звертає увагу суддів на наступне: «Допит обвинуваченого Олійника Михайла Михайловича становить суспільний інтерес. Оскільки інформація, яку озвучить обвинувачений, стосується реалізації конституційних прав, свобод і обов'язків; свідчить про можливі порушення прав людини; введення громадськості в оману у земельній сфері господарювання у Зорянській сільській територіальній громаді Рівненської області.

Така інформація має презумпцію безумовного суспільного інтересу, а тому завжди переважає потенційну шкоду від її оприлюднення».

Журналістка й раніше подавала подібне клопотання, але без згадки про суспільний інтерес. Адвокат Володимир Цуняк, посилаючись на норми Цивільного кодексу, заборонив тоді фотографувати себе і Михайла Олійника.

Суддя Святослав Рогозін зачитав повторне клопотання під час засідання. Після цього між ним та адвокатом зав’язалося обговорення, схоже на дискусію.

– Ваша честь! Захист категорично заперечує проти відео- і фотозйомки відповідно до норм Цивільного процесуального кодексу. І ніяких переваг воно (клопотання – авт.) не має. Є заборона законодавства: тільки з дозволу особи (можна знімати – авт.), – заявив адвокат Володимир Цуняк.

Адвокат мав на увазі пункт 1 статті 307 Цивільного кодексу: «Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру».

Володимир Цуняк додав ще один аргумент: мовляв, оприлюднення відео допиту Михайла Олійника до винесення вироку «буде на шкоду встановленню істини». Також Володимир Цуняк зіронізував над суспільним інтересом до справи:

– Скажемо, той суспільний інтерес, вибачте, чомусь він раптом виник через шість з лишнім років, то не можна аргументувати, що він переважає інтереси фізичної особи.

Суддя зауважив, що судовий розгляд справи відкритий.

Адвокат парирував: «Ми не забороняємо участь, але фото- і відеозйомка – тільки з дозволу суду».

Суддя Святослав Рогозін запитав обвинуваченого Михайла Олійника, чи буде він «сьогодні давати покази».

– Я захворів, ваша честь, – відповів Михайло Олійник.

Суддя зауважив, що журналісти просять дозволити відеозйомку і що Михайло Олійник узагалі не зобов’язаний давати покази – він має вибір: давати їх чи не давати. Тоді ще раз запитав, чи буде Михайло Олійник давати покази «сьогодні».

Михайло Олійник удруге відмовився. Тоді суддя запитав у прокурора Олександра Пузирка його думку.

– Ваша честь, враховуючи, що сторона обвинувачення є публічна, я не заперечую проти проведення відеозйомки. Щодо допиту, я так розумію, що обвинувачений Олійник, у зв’язку зі станом здоров’я.., – недоговорив прокурор, бо суддя у цей момент перепитав у Михайла Олійника, що ж «зі здоров’ям сталося».

– Тиск підскочив, спина, нирки болять час від часу.., – каже сільський голова.

Потім суддя дозволяє висловитися і журналістці, яка підняла руку і просить слова.

Журналістка звернулася до сторони захисту із додатковими аргументами на користь відеозйомки, а саме:

  • допит обвинуваченого – важливий етап розгляду справи. «І немає нічого достовірнішого, щоб наші читачі і глядачі, серед яких і виборці пана Михайла Олійника, могли на власні очі побачити і почути те, що він буде говорити»;
  • це і в інтересах самого Михайла Олійника. Бо його обрали сільським головою, хоча на момент виборів він уже мав статус обвинуваченого. «Є від виборців довіра, є інтерес, він публічна особа».

Після виступу журналістки суддя пригадав, що раніше на засідання ходив якийсь чоловік із села Зоря, «весь процес знімав» і «тоді ніхто не заперечував». Адвокат Володимир Цуняк сказав, що знімали не обвинуваченого. І тоді заговорив про «тиск на суд».

– Нас не цікавлять особи інших. Закон забороняє саме без згоди використовувати (відео – авт.) до вироку. Тобто будь ласка, записуйте. Вас цікавлять його покази – записуйте, ми не заперечуємо. Але до вироку ви не маєте право їх «викидувати». От у чому питання. А зараз з’явиться відео і решта. Що це? А це тиск на суд буде! – підвищеним голосом заявив Володимир Цуняк.

З його слів виходить, що він уже й не проти відеозйомки допиту, але проти оприлюднення самого відео до винесення вироку.

Тоді суддя звернувся до Михайла Олійника:

– Але ж ви публічна особа.

Михайло Олійник промовчав, замість нього відповів адвокат:

– Це кримінальна справа, вибачте… Це зовсім інше.

Тоді суддя Святослав Рогозін підсумував: якщо допиту обвинуваченого не буде, то і дозволяти відеозйомку наразі «немає підстав». Але наступного разу клопотання журналістки ще раз розглянуть на початку засідання.

– Подумаємо, як правильно (нерозбірливо – авт.). Суд прийме рішення, – сказав суддя Святослав Рогозін.

Визначаючи дату наступного засідання, суддя побажав Михайлу Олійнику видужати і попросив «не зривати допит». Наступне засідання призначили на 23 червня.

Після засідання, на вулиці, відійшовши трохи від будівлі суду, Михайло Олійник та Володимир Цуняк певний час іще розмовляли. Володимир Цуняк активно жестикулював, наче щось пояснював своєму підзахисному.

Як оперативники стежили за Михайлом Олійником, читайте в публікації «Майже рік стеження і фальшиві купюри: справа про півмільйонний хабар для Зорянського сільського голови»

Простежити розвиток подій можна за посиланням Михайло Олійник.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте