Покарання за незаконне збагачення у Верховній Раді відклали: чому так сталося

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін вважає що Верховна Рада проігнорувала заплановане голосування за законопроект про незаконне збагачення щоб вихолостити його окремі норми
Джерело
«Четверта влада»

Законопроект про незаконне збагачення (#1031) Верховна Рада не поставила сьогодні на голосування. Питання зникло, хоч і передбачене у порядку денному.

На це звернув увагу голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін

29-го серпня 2019 року Президент України подав законопроект №1031 щодо цивільної конфіскації корупційних активів високопосадовців та відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Нагадаємо, до скасування кримінальної відповідальності за незаконне збагачення долучився і екс-нардеп від Рівненщини Юрій Вознюк. А фігурантом кримінального провадження за підозрою у незаконному збагаченні був інший екс-нардеп з Рівненщини – радикал Андрій Лозовой.

Згідно із президентським законопроектом, до активів включатимуть не тільки гроші, майно, роботи чи послуги, але й, наприклад, обсяг зменшення фінансових зобов’язань та криптовалюти.

Що зміниться ,якщо за цей законопроект проголосують. Єдине, в інфографіці інформація про початково заплановану суму незаконно нажитого майна, при якій передбачена кримінальна відповідальність – більше 14-ти мільйонів гривень. Антикорупційнй комітет перед другим читанням знизив поріг для притягнення до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення до 6,2 мільйони гривень.

Віталій Шабунін звертає увагу коли мав би розпочатися розгляд законопроекту про незаконне збагачення і додає скріншот порядку денного сесії.

«Проте Спікер перескочив до розгляду наступного законопроекту #1046 (див.електронний протокол http://bit.ly/2VaRxw1). А що так можна було?», – коментує експерт і додає: «Тільки корупціонери можуть бути проти покарання за незаконне збагачення. Чого боятися чесному депутату?».

«Чесно кажучи, за 12 років роботи з ВРУ (Верховна раду України – ред.) я з таким стикаюся вперше», –  пише Віталій Шабунін на своїй Фейсбук-сторінці.

– Я не можу пояснити чому це трапилося, – каже Віталій Шабунін у коментарі «Четвертій владі». – Якби [голова Верховної Ради Дмитро Разумков] хотів провалити цей законопроект, він би його поставив на голосування і провалив. Швидше за все, що він був не впевнений, що питання пройде і не хотів ризикувати. Але це мої припущення.

Віталій Шабунін впевнений що законопроект таки муситимуть голосувати.

– Бо для Міжнародного валютного фонду це питання є принциповим, – каже експерт. – І Україна без вирішення цього питання грошей від МВФ не отримає. Тому цього питання вони не уникнуть. Плюс це обіцяв президент, обіцяла його партія перед виборами ті інші партії. Надто серйозним є усвідомлення цього питання в суспільстві.

Віталій Шабунін також припускає що влада шукає можливості прийняти законопроект, але вихолостити його при цьому. Наразі експерт називає такі ключові норми законопроекту:

  • можливість цивільної конфіскації майна, доказів законності якого немає;
  •  
  • можливість посадити в тюрму якщо цього незаконно нажитого майна більше, ніж 6,2 мільйона;
  •  
  • навіть якщо це майно зареєстроване на третіх осіб, з якими посадовець не має прямого зв'язку, але детективи НАБУ довели, що це твої гроші, або ти приймав рішення щодо них, або це в твоїх інтересах придбане майно чи статки – то це теж предмет незаконного збагачення.

– Я думаю що тут депутати захочуть відіграти, – звертає увагу Віталій Шабунін на третю позицію. – Бо це ключова норма, бо ж ніхто не реєструє на себе корупційне майно.

«Четверта влада» звернулася до прес-секретарки Голови Верховної ради і до  усіх народних депутатів від Рівненщини, щоб вони прокоментували своє бачення того чому законопроект не поставили на голосування, і чи підтримують ідею впровадження відповідальності за це.

Оперативно нам відповів наразі лише Олександр Аліксійчук зі «Слуги народу». Народний депутат каже, що законопроект буде голосуватися на завтрашньому пленарному засіданні.

Олександр Аліксійчук підтримує законопроект про незаконне збагачення, але поки що не знає які правки в ньому ще мають узгодити. Фото з особистої фейсбук-сторінки Олександра Аліксійчука

– Щодо того, чому не голосували сьогодні – не встигли опрацювати правки в комітеті, – каже Олександр Аліксійчук. – Я голосуватиму «за».

Які саме правки мають додати в законопроект, народний депутат поки що не знає, бо не є членом профільного комітету.

– Правки ще не бачив, розглядатиму сьогодні ввечері після засідання свого профільного комітету, – додає нардеп.

Нагадуємо, 29-го серпня Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради невідкладний законопроект №1031 щодо цивільної конфіскації корупційних активів високопосадовців та відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Антикорупційна Громадська організація «Трансперенсі Інтернешнл Україна» проаналізувала цей законопроект.

Що зміниться

  • Впроваджується трактування незаконного збагачення як різниці у вартості між набутими активами та законними доходами.
  •  
  • Для криміналізації діяння різниця повинна становити більше, ніж 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на 01.01.2019, це 6 243 250 грн).
  •  
  • До активів включатимуться не тільки грошові кошти, майно, роботи чи послуги, але й, наприклад, обсяг зменшення фінансових зобов’язань та криптовалюти.
  •  
  • Позов про визнання необґрунтованими активів може подаватись без наявності обвинувального вироку стосовно особи. Конфіскація незаконних активів посадовців відбуватиметься за рішенням суду у цивільному процесі.
  •  
  • Вищий антикорупційний суд розглядатиме цивільні позови про визнання активів необґрунтованими. Позивачами виступають представники Національного антикорупційного бюро України або прокурори Генеральної прокуратури України.
  •  
  • З’явиться змога конфіскувати активи, набуті незаконним шляхом протягом чотирьох років до набрання чинності цього Закону. Станом на 01.01.2019, ідеться про активи від 960 500 грн. Це частково вирішує питання у справах, які були закриті після скасування статті про незаконне збагачення.

Рекомендації «Трансперенсі Інтернешнл Україна»:

Доцільно встановити обмеження часу набуття активів протягом певного часового періоду, а також чіткіше прописати, що мається на увазі під законними доходами.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте