Поліція закрила провадження щодо порушення права про безоплатну медичну допомогу у Рівненській обллікарні

«Четверта влада» оскаржуватиме бездіяльність слідчого

На фото зліва направо: пацієнт Рівненської обллікарні Василь Новак, старша операційна медсестра травматологічного відділення лікарні Світлана Звірковська, заступник директора лікарні з питань реформування медицини Валентин Піонтковський, хірург, який оперував Василя Новака – Володимир Златів
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

На початку серпня 2022 року журналістка «Четвертої влади» Анна Хіночик звернулася у поліцію із заявою про ймовірне шахрайство у Рівненській обласній лікарні. Причиною стала історія здолбунівчанина Василя Новака, якого в лікарні зобов’язали заплатити 35 тисяч гривень за медичні вироби, за які вже заплатила Національна служба здоров’я України. 

Спочатку рівненські поліцейські майже місяць зволікали вносити відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР), хоча мали зробити це протягом 24-х годин з моменту отримання заяви. Після того, як Рівненський міський суд зобов’язав поліцію це зробити, відомості нібито внесли. Але за 10 місяців так і не надіслали заявниці витяг з ЄРДР, який підтверджував би це.

За майже рік журналістку жодного разу не викликали на допит. А 1 червня 2023, коли вона зателефонувала, щоб дізнатися, що відбувається у цій справі, їй повідомили, що провадження закрили ще у жовтні 2022 року. Правозахисник каже, що поліція вчинила бездіяльність і закриття провадження можна оскаржити у суді.

Не опитали свідку і закрили

Провадження правоохоронці відкрили не за статтею про шахрайство, а за частиною 1 статті 184 Кримінального кодексу – порушення права на безоплатну медичну допомогу, повідомляла у вересні 2022 керівниця пресслужби ГУНП у Рівненській області Марія Юстицька.

І нібито не через рішення Рівненського міського суду від 26 серпня, яким поліцію зобов'язали це зробити, а самостійно – 2 вересня.

Санкція цієї статті – або штраф до 124 тисяч 50 гривень, або пів року арешту.

18 жовтня 2022 року провадження закрили за відсутністю складу злочину (пункт 2 частини 1 статті 284 КПК України. – Авт).

Керівниця пресслужби Головного управління Національної поліції у Рівненській області Марія Юстицька каже, що журналістку не викликали на допит, бо вона є заявником, а не потерпілою, а отже – «не було такої потреби».

Бездіяльність слідчого

Адвокат, правозахисник із громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, у поліції були зобов’язані допитати журналістку як свідка. Не зробивши цього, слідчий, призначений у цій справі, вчинив бездіяльність.

Ознаки бездіяльності є і в тому, що журналістці не надіслали витяг на підтвердження, що її заяву внесли в Єдиний реєстр досудових розслідувань, та не повідомили про закриття справи.

– Вони повинні направляти заявнику постанову про те, що закривають справу. Це вчинення бездіяльності, порушення статті 9 Кримінально-процесуального кодексу, – каже Євген Воробйов.

– Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов’язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом’якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Яка саме дисциплінарна відповідальність може загрожувати слідчому, якщо суд визнає його винним у бездіяльності, буде відомо після того, як поліція надасть постанову про закриття провадження.

Крім того, каже Євген Воробйов, цю постанову можна буде оскаржити у суді. І якщо суд її скасує, слідчий може отримати ще одну дисциплінарну відповідальність.

Тож чекаємо на цю постанову і плануємо оскаржувати її в суді.

Передісторія

У жовтні 2021-го та у липні 2022 року вийшли два розслідування «Четвертої влади».

У першому розслідуванні для проекту «Суспільного» журналісти виявили, що заступник директора Рівненської обласної лікарні з питань реформування медицини Валентин Піонтковський та хірург цієї ж лікарні Володимир Златів сказали, що здолбунівчанин Василь Новак повинен оплатити вартість операційного пакета.

І що купити його має у старшої операційної медсестри травматологічного відділення обллікарні Світлани Звірковської.

Журналісти з’ясували, що ця медсестра торгувала медвиробами у своєму кабінеті. Але медвироби нібито не її, а підприємниці із Житомира. Це дало підстави вважати, що медперсонал лікарні та підприємниця – у змові.

Операції, подібні як у Василя Новака, оплачує лікарні Національна служба здоров’я України.

Тож є підстави вважати, що у лікарні заробили двічі, взявши гроші в НСЗУ та у пацієнта за одну і ту ж послугу.

У другому розслідуванні «Четверта влада» виявила, що у Рівненській обласній лікарні намагалися легалізувати платежі пацієнтів, даючи їм на підпис інформовану згоду, яка не затверджена Міністерством охорони здоров’я.

У ній вказано, що «у разі об’єктивної відсутності» пацієнт або його родичі платять за ті медикаменти та медичні вироби, які оплачує НСЗУ.

Директор обласної лікарні з хірургії Юрій Ординський довго не міг пояснити, що таке «об’єктивна відсутність» і коли вона настає у лікарні. Потім стверджував, що інформована згода передбачена МОЗом, але згодом визнав, що в лікарні в офіційний документ дописали власні формулювання.

Дивіться також: Під скальпелем: мільйони повз касу за операції в Рівненській обласній клінічній лікарні


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте