Суд зобов’язав поліцію Рівненщини розпочати розслідування про зловживання в обласній лікарні

Заяву до поліції подала журналістка «Четвертої влади» 

Василя Новака зобов'язали оплатити операцію, за яку Рівненській обласній лікарні заплатила НСЗУ. Після двох журналісьських розслідувань у жовтні 2021-го та липні 2022-го, в яких ідеться про схеми, які легалізують побори, журналісти звернулися у поліцію. Але там майже місяць зволікали розпочати досудове розслідування. 5 вересня Рівненський міський суд зобов'язав поліцію його розпочати
Джерело
Колаж – «Четверта влада»

6-го серпня журналістка «Четвертої влади» Анна Хіночик звернулася в поліцію із заявою про ймовірне шахрайство: як у Рівненській обласній лікарні змушують пацієнтів платити за операції, які мають бути для них безоплатними. Проте у поліції не внесли відомості в Єдиного реєстру досудових розслідувань та не розпочали досудового розслідування ні через 24 години після подання заяви, як передбачає законодавство, ні після ухвали суду 26 серпня.

Що сталося в обласній лікарні

У жовтні 2021-го «Четверта влада» у співпраці із «Суспільним» опублікувала розслідування «Під скальпелем: мільйони повз касу за операції в Рівненській обласній клінічній лікарні». 

Тоді здолбунівчанин Василь Новак розповів, що заплатив за операцію, яку лікарні має оплачувати Національна служба здоров’я України. Тобто для пацієнтів операція має бути безоплатною.

Василь Новак розповів, що платити за операцію йому сказали заступник директора обллікарні з питань реформування медицини Валентин Піонтковський та хірург – Володимир Златів.

Пацієнт дав гроші не на офіційний рахунок, а готівкою на руки старшій операційній медсестрі травматологічного відділення обллікарні Світлані Звірковській. Ця ж медсестра у своєму кабінеті продавала медичні матеріали від імені підприємиці із Житомирщини Людмили Панасюк. Це дає підстави вважати, що медперсонал лікарні та підприємиця – у змові.

Ці побори в лікарні намагалися легалізувати: давали пацієнту підписати документ, що він згоден оплатити те, що мав би отримати безоплатно, «у разі об’єктивної відсутності».

Адвокат Василь Харчук каже, що документ, який підписав здолбунівчанин Василь Новак, взагалі не передбачений Міністерством охорони здоров’я.

Директор обллікарні з хірургії Юрій Ординський спочатку довго не міг пояснити, що таке «об’єктивна відсутність» і коли вона настає у лікарні. Потім стверджував, що інформована згода передбачена МОЗом, але згодом визнав, що в лікарні в офіційний документ дописали власні формулювання.

Поліція зволікає

За підсумком цих двох розслідувань 6-го серпня журналістка «Четвертої влади» звернулася із заявою у поліцію, щоб там перевірили викладену інформацію та розпочали досудове розслідування за частиною 1 статті 190 Кримінального кодексу України – шахрайство.

За цією статтею, людина може отримати: 

► до понад 3,5 мільйони гривень штрафу,

► або громадські роботи – від 200 до 240 годин,

► або виправні роботи – до 2 років,

► або обмеження волі – до 3 років.

У Рівненському районному управлінні поліції мали внести дані у Єдиний реєстр досудових розслідувань протягом 24 годин після прийому заяви, та не зробили цього.

Тому 15-го серпня журналістка звернулася у Рівненський міський суд із скаргою на бездіяльність поліції.

За словами секретарки судді Кристини Даш’ян – Ірини Шкіндер, представників поліції двічі викликали на судові засідання, проте жодного разу ніхто не з’явився.

26 серпня Рівненський міський суд скаргу задовольнив.

Але текст ухвали журналістці та поліції надіслали 5 вересня. У суді пояснили це завантаженістю і часом, необхідним на формулювання та погодження суддею тексту ухвали.

У поліції кажуть, що тексту ухвали не отримували, а самостійно розпочали досудове розслідування 2-го вересня.

Не відкривали кримінальне провадження майже місяць, бо слідчі могли «не вбачати явних ознак кримінального правопорушення», каже керівниця пресслужби ГУНП у Рівненській області Марія Юстицька:

– А деколи потрібно провести перевірку, опитати лікарів, наприклад, тощо.

Марія Юстицька каже, що провадження відкрили на за статтею про шахрайство, а за частиною 1 статті 184 Кримінального кодексу – порушення права на безоплатну медичну допомогу.

Санкція цієї статті:

► або штраф до 124 тисяч 50 гривень, 

► або півроку арешту.

На підтвердження цього у поліції повинні були надіслати журналістці копію витягу з ЄРДР, але досі не зробили цього.

– Кейс порушень у Рівненській обласній лікарні – дуже цікавий, якщо так можна висловитися. Сподіваюся, корупція не стане на перепоні цьому розслідуванню, – каже адвокат громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов, який надає  правову підтримку у цій справі для журналістки «Четвертої влади».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте