Посадовці Рівнеради незаконно приховали інформацію про квартири прокурорів: остаточне рішення суду

Начальниця відділу обліку та розподілу житла Наталія Марщівська відмовилася надати публічну інформацію про житло, яке виділили підлеглим прокурора Рівненської області Андрія Рудницького (ліворуч на фото). Міський голова Олександр Третяк підписав цю відмову
Джерело
Колаж на основі архівних фото «Четвертої влади», з сайтів прокуратури та stograd

Як уже писала «Четверта влада», ще 20-го лютого 2023-го року Рівненський окружний адмінсуд зобов'язав Рівнераду оприлюднити інформацію про імена посадовців, які отримали службове житло у 2022-му році. Цю інформацію Рівнерада приховує вже понад пів року. Це пов'язано з тим, що житло отримали працівники Рівненської обласної прокуратури, СБУ і поліції.

Рівнерада спробувала оскаржити цю постанову і подала апеляцію. 4-го травня Восьмий апеляційний адміністративний суд, що знаходиться у Львові, відхилив апеляційну скаргу Рівнеради і залишив у силі рішення суду першої інстанції. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.

Нагадуємо, що відбулося.

Хто приховав інформацію

«Четвертій владі» стало відомо, що влітку 2022-го року працівникам Рівненської обласної прокуратури погодили виділення службового житла. Щоб перевірити справедливість розподілу службових квартир у Рівному, ми звернулися із запитом у міську раду.

Подібна інформація має бути відкритою, адже в частині 5 статті 6 Закону «Про доступ до публічної інформації» йдеться, що не може бути обмежено доступ до інформації про володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по-батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

В запиті ми просили надати інформацію про всіх, хто отримав службове житло, не лише з прокуратури, зокрема:

  • прізвище, ім'я, по батькові людей, які у травні, червні 2022 року отримали службове житло чи їм погоджено в отриманні службового житла в Рівному;
  • копії клопотань від офіційних установ до виконавчого комітету ради, про надання службових житлових приміщень їхнім працівникам, які були погоджені в травні, червні 2022 року;
  • копії рішень виконавчого комітету ради про виділення службового житла працівникам цих установ за травень, червень 2022 року;
  • назви вулиць та номери будинків, які погоджені виконавчим комітетом на виділення як службове приміщення в травні, червні 2022 року.

Рівнерада відмовила надати інформацію по кожному з цих питань, до завершення воєнного стану.

Відповідь підготувала начальниця відділу обліку та розподілу житла Наталія Марщівська, а підписав міський голова Олександр Третяк.

У ній йдеться, що через війну «розголошення публічної інформації щодо діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, прокуратури, інших державних установ, їхніх працівників (кількості, посад, ПІБ) може становити небезпеку їх життю та здоров'ю, бути загрозою національній безпеці, а тому підлягає обмеженню».

Після цієї відмови журналістка «Четвертої влади», за підтримки представника громадської організації «Платформа прав людини» Євгена Воробйова, звернулася в суд зі скаргою на неправомірну відмову надати цю інформацію.

Відкритість органів влади підтримує її авторитет у суспільстві, – суд

Рівненська міська рада подала в суд заперечення на цю позовну заяву, в яких вказала, що адреса проживання людей є конфіденційною інформацією. От тільки адреси проживання з номерами квартир ніхто не запитував.

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Оксана Дудар визначила, що посадовці Рівнеради вчинили «протиправні дії, які полягають у невмотивованому відстроченні надання відповіді на запит позивача».

Докладні аргументи судді можна почитати в матеріалі Суд зобов'язав Рівнераду назвати імена прокурорів, які отримали службове житло

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду погодилася з аргументами суду першої інстанції. Тут також звертають увагу, що 

«жодного закону щодо обмеження прав на отримання, зберігання та поширення інформації у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану Верховна Рада не приймала».

У Постанові йдеться, що інформація, яку запитувала «Четверта влада», стосується працівників прокуратури, тобто осіб, які займають посади, пов'язані із здійсненням функцій держави та отримують заробітну плату з державного бюджету України, а також державне чи комунальне майно.

А «перебування особи на посаді, пов'язаній зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування, передбачає не тільки гарантії захисту прав цієї особи, а й додаткові правові обтяження.

Публічний характер як самих органів – суб'єктів владних повноважень, так і їх посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки про довіру до влади та підтримку її авторитету у суспільстві».

Проаналізувавши усі пояснення сторін, суд також зробив висновок, що інформація про службове житло прокурорам «жодним чином не впливає на захист інтересів національної безпеки та територіальної цілісності держави, з огляду на те, що стосуються працівників органу державної влади».

Колегія суддів також погодилася з висновком суду першої інстанції, що:

ця запитувана інформація є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, а її поширення сприятиме розумінню членами територіальної громади умов та причин, які були основою для прийняття Рівненською міською радою рішень про надання службового житла.

Суд звернув також увагу, що Рівненська міська рада не надала переконливих доказів, що шкода від оприлюднення запитуваної інформації в умовах воєнного стану переважатиме суспільний інтерес в її отриманні.

Таким чином апеляційна інстанція визнала, що рішення суду першої інстанції – законне. Тож нині Рівнерада зобов'язана:

  • Повторно розглянути запит про доступ до публічної інформації від 07.07.2022 і надати запитувану інформацію про отримувачів службового житла.
  • Повернути 992 гривні судового збору.

Всі квартири отримали працівники органів правопорядку

Нагадуємо, через це ж приховування інформації, у секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини склали протокол про адмінправопорушення на посадовицю Рівнеради Наталію Марщівську.

Суддя Рівненського міського суду Микола Бердій, який розглядав цей адмінпротокол, вирішив, що ніякого порушення прав не відбулося. На це рішення суду журналістка подала апеляційну скаргу, яку суд мав розглянути ще в березні, але вже двічі переносив через клопотання Наталії Марщівської.

Водночас на тому судовому засіданні Наталія Марщівська розповіла, що у травні-червні 2022 року спеціальні ордери на вселення в службові квартири отримали:

  • 1 співробітник Головного управління Національної поліції в Рівненській області,
  • 2 співробітники Управління Служби безпеки України в Рівненській області,
  • 10 працівників органів прокуратури.

Поки тривали судові засідання, з власних джерел нам стало відомо, хто саме з працівників прокуратури отримав минулоріч службове житло. Про це можна почитати тут: Прокурори, які «не можуть жити на вулиці»: хто отримав службові квартири у Рівному.

Нагадуємо, у пов'язаній історії журналістка «Четвертої влади» продовжує судитися з Рівненською обласною прокуратурою. Адже прокуратура приховує копію домовленостей із забудовником, якому дала можливість будувати на землі рівнян.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте