Право на простір: якими мають бути громадські місця в Рівному

Частина проєкту громадського простору на вулиці Соборній у Рівному
Джерело
Сторінка у фейсбук «Конкурс скверу "на Волі"»

Громадські простори – це місця, де мешканці можуть вільно та комфортно відпочивати та спілкуватись: парки, сквери чи інші обладнані території. Вони мають бути безпечні та доступні якомога більшій кількості людей, незалежно від їх віку, стану здоров’я, забезпеченості та інших характеристик.

Розповідаємо про те, як у Рівному облаштовані місця для відпочинку містян, що слід змінити та де може незабаром з'явитись ще один громадський простір.

Кандидатка технічних наук, містопланувальниця Ольга Шевчук каже, що обладнання громадських просторів – це один зі способів для людей втілити своє право на місто.

Втім у Рівному, на думку Ольги, такі місця часто облаштовують без урахування потреб людей, які ними користуватимуться.

Ольга Шевчук розповідає, що більшість громадських просторів у Рівному не відповідають сучасним вимогам. Фото «Сад історій в Рівному»

– Зазвичай в нашому місті громадські простори облаштовані погано: вони або надміру комерціалізовані, або реконструюються в кращих традиціях  радянського монументалізму, – каже Ольга.

До невдало облаштованих громадських просторів Ольга зараховує частини вулиць, на яких чимало людей, але немає можливостей перебування в зручному громадському просторі: 

– Величезна кількість людей ходить в напрямку від автостанції «Чайка» до 24-ї школи, чи відпочивають, очікують на перетині вулиць Грушевського-Київської (з боку 12-ї школи), але там відсутня будь-яка інфраструктура.

Незручний для перебування громадський простір біля автостанції «Чайка»
Порожній не облаштований громадський простір біля 12-ї школи

Інший невдалий приклад облаштування громадського простору – місце біля пам’ятника Петлюрі:

– Там не комфортно перебувати, хіба покласти до пам’ятника квіти, – каже Ольга.  

Некомфортний для перебування простір біля пам'ятника Симону Петлюри можна було б зробити зручним

Є ще один приклад невдалого облаштування зони для містян: проєкт зі встановлення лавок біля краєзнавчого музею. Цей проєкт втілили в рамках Громадського бюджету, але не зовсім так, як планували.

Так це мало виглядати за задумом автора проєкту:

Так це втілили спочатку:

Фото Володимира Левшенюка

Потім доробили і тепер це виглядає так:

Приклад, як неправильно втілили ідею з облаштування громадського простору

Потрібно обладнувати приємні і зручні для містян місця або оновлювати ті, що вже існують. Для цього, на думку Ольги Шевчук, найкраще проводити урбаністично-архітектурні конкурси з «ретельною розробкою завдання на проектування, підбором журі та критеріями оцінювання». 

Одним із найбільш вдалих проєктів останнього часу у Рівному Ольга Шевчук називає «Сквер на Волі» – це комплексне впорядкування занедбаної ділянки на перетині вулиць Соборної-Дорошенка.

Так цей простір виглядає нині

Цей проєкт ініціювали урбаністи спільно з міською владою. Цьогоріч у квітні оголосили всеукраїнський архітектурний конкурс. У ньому взяли участь 17 архітекторів з різних міст України, а переміг архітектор із Дніпра Вадим Милостюк.

Саме так має виглядати, за задумом переможця конкурсу Вадима Милостюка, громадський простір на перетині вулиць Соборної-Дорошенка:

Фото з конкурсу «Сквер на Волі», з Фейсбуку

Зі слів організатора конкурсу, маркетолога Павла Алексєвича, гроші на втілення проєкту поки дати не можуть. Адже спершу переможець має підготувати проєктно-кошторисну документацію. Її міська рада вносить до загального переліку об’єктів на фінансування наступного року. Цей перелік буде включатися до бюджету міста, за який голосуватимуть депутати.

Ми запитали у міського голови Володимира Хомка, чи достатньо, на його думку, у Рівному громадських просторів. Він сказав, що їх «ніколи не достатньо», а зробити нові, якщо є ідеї, «не бачить проблем».

Як, для прикладу, може виглядати сквер на перетині вулиць Чорновола-Бандери, дивіться у матеріалі: У Рівному може з'явитися найкращий монумент Степану Бандері у світі. А може постати черговий Ленін без бороди


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram або на сторінку у Фейсбук.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте