Як вивіски по-європейськи можуть змінити обличчя Рівного
Хтось розуміється на красі і стилі, а комусь байдуже. Рівне заклеєне різнобарвною плівкою вивісок, реклами та іншої візуалки. Є люди, які кажуть, що це хаос і несмак. А є ті, хто на цьому хаосі роблять бізнес і не бажають правил, які б обмежували їхні доходи. Хто переможе у Рівному?
Дев'ять місяців тому небайдужі рівняни спільно з окремими представниками влади спробували вирішити проблему візуального хаосу. Вони розробили стандарти для розміщення вивісок у Рівному. Щоб місто було схоже на європейське.
Візуальний хаос у Рівному
Зовнішній вигляд Рівного не відповідає європейським стандартам – до такого висновку дійшли місцеві активісти і, спільно з деякими представниками влади, створили робочу групу і розробили порядок розміщення вивісок.
«Ми створили цей стандарт для того, щоб впорядкувати розміщення інформаційних конструкцій (вивісок) у місті, мати чітку процедуру їх встановлення, ряд принципів і правил, зрозумілих і доступних кожному.
Наша ціль – мати привабливе місто, комфортне для жителів і гостей», – про це написано у самих стандартах вивісок, запропонованих для затвердження на Рівненському міськвиконкомі.
Один із ініціаторів задуму маркетолог Павло Алексєвич розповів, що в розвинених європейських країнах та Сполучених Штатах Америки вивіски органічно вписуються в архітектурний вигляд міста.
Натомість у Рівному все навпаки.
Тому до справи залучили архітекторів, юристів та просто активних небайдужих рівнян. Правила розробляли кілька місяців. Члени робочої групи спільно визначали стандарти для вивісок. А потому графічно зобразили, як можна розміщувати рекламу, а як – ні.
Рівненські рекламісти гальмують затвердження правил
Ініціатори задуму очікують, що виконавчий комітет прийме рішення про впорядкування вивісок у Рівному.
Втім деякі рекламісти ініціативу розкритикували. Зокрема, керівник рекламної агенції «ВІДОК» Руслан Романюк образився, що з ними не радилися. Попри те, що рекламістів запрошували на обговорення.
– Наші координати брали, але ніхто з нами не контактував. Такі питання за місяць не вирішують. Це може бути корупційна схема, аби прибрати всіх підприємців Рівного під одну ліцензійну фірму, яка вирішуватиме: тобі таку вивіску робити, чи не робити.
На сторінці у Фейсбук фірми Руслана Романюка поширена реклама того, чим займається фірма, такі речі автори проекту порядку розміщення вивісок нещадно критикують.
Під цим відео написано: «Звезда в шоке» :-) За день поклеїв 1 гектар плівки. Шість магазинів в різних містах».
Один з активістів, висловився про це відео так: «Ось ФБ-сторінка одного із цих вандалів, він вихваляється скільки площі закатує за день в оракал. Дуже сумно».
Заступник міського голови Рівного Віталій Герман каже, що про обговорення всім було відомо:
– Був термін для того, аби подати зауваження у встановлений законом спосіб. Треба вчасно їх подавати.
– Обговорення було відкритим, тому всі бажаючі мали змогу долучитися до розробки правил, – підтримує Віталія Германа й один з ініціаторів задуму Павло Алексєвич.
Натомість представники рекламного бізнесу на обговорення не з'явилися і звинуватили розробників правил у порушенні закону про рекламу. Нібито тепер для розміщення вивісок їм доведеться отримувати спеціальні дозволи.
Та Павло Алексєвич переконує: новації повністю відповідають чинному законодавству.
– З нами працювали юристи та архітектори. Тож правила не суперечать закону. Там не йдеться про жодні дозволи. Навпаки, ми максимально спростили процедуру.
Підприємець дивиться правила та, згідно із ними, розміщує вивіску. І нікому не звітує. Немає жодного пункту про якісь погодження.
Підтверджує це і адвокатка Вероніка Кожемякіна, яка долучилася до розробки цих правил. Вона припускає: конфлікт виник тому, що представники рекламного бізнесу самі хочуть вирішувати, кому давати дозволи, а кому – ні:
– Попередня редакція правил передбачала погодження вивіски. В нинішній навіть цього немає. Правила містять певні норми щодо розміру вивісок, їх розташування та рекомендації. Наголошую, саме рекомендації стосовно матеріалів виконання.
Особа, яка хоче розмістити вивіску, знайомиться з Правилами і сама вирішує застосовувати їх чи ні.
Єдине, вона повинна усвідомити: якщо будь-хто з громадян виявить невідповідність, він може звернутися до компетентних органів щодо притягнення такого власника вивіски до відповідальності.
Тоді власник заплатить штраф. Законодавством передбачено, що це від 340 до 1700 гривень.
У той же час особи, які були присутні на засіданні та виступали проти запровадження правил в даній редакції, пропонують створити комісію, що буде вирішувати, яка вивіска правильна, а яка ні.
В комісію пропонують включити представників виробників реклами, себто тих, хто придумав цю комісію. То закиди про корупцію це з розряду «на злодієві і шапка горить», – каже адвокатка.
Вдруге міськвиконком відклав упорядкування вивісок
Міський голова Володимир Хомко доручив розібратися в ситуації своєму заступнику Віталію Герману. Мер підтримав розробників і водночас пообіцяв дослухатися до аргументів рекламістів:
– По-перше, ніхто не ставить за мету знищити ваш бізнес. По-друге, людина навіть з елементарним естетизмом розуміє, що щось робиться не так. Ми зараз на роздоріжжі і ще не вийшли з того хаосу. Але ми можемо взяти напрямок і кудись рухатись.
От ви кажете: фасади магазинів неправильні. А я не можу регулювати фасади магазинів. Давайте зробимо так, щоб ми всі дотримувалися якихось правил і нам було тут добре жити. Навіть якщо не нам, то нашим дітям. Бо поки що рухаємося абсолютно перпендикулярно до світового напрямку, – каже мер.
Тож зійшлися на тому, що збиратимуться для спілкування знову. Міський голова запросив представників рекламного бізнесу на спільну зустріч сьогодні 24 вересня на 14.00.
Дискусія, яка тривала на засіданні Рівненського міськвиконкому, у 3-х хвилинному відео «Четвертої влади». Більш повне відео з міськвиконкому можна знайти у групі Рівне – страшна візуалка СТОП.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти