Про неперевірені ліки і ШВЛ: як в опорних лікарнях Рівненщини лікують хворих на COVID-19

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) надіслала міністру охорони здоров'я України Максиму Степанову листа, в якому висловила занепокоєння, що препарати з недоведеною ефективністю додані в офіційний протокол лікування
Джерело
Сторінка МОЗ у фейсбук

На Рівненщині є п'ять опорних лікарень, які приймають хворих на коронавірусну інфекцію. Ми вирішили з’ясувати, скільки в цих лікарнях є апаратів штучної вентиляції легень, чи під’єднують до них пацієнтів та чи призначають пацієнтам препарати, які рекомендували в Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ) і ефект від яких недостатньо вивчений.

Ліки з недоведеною ефективністю

2-го квітня Міністерство охорони здоров’я затвердило, як слід лікувати хворих на коронавірусну хворобу. У протоколі МОЗ рекомендує використовувати препарат «Плаквеніл» (гідроксихлорохін) та інші медикаменти.

Проблема в тім, що ефективність цих ліків у боротьбі з коронавірусом не доведена.

Про це детально описала, з посиланням на фахівців, редакторка Liga.life Ірина Андрейців.

7-го квітня Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) надіслала міністру охорони здоров'я України Максиму Степанову листа, в якому висловила занепокоєння, що ці препарати з недоведеною ефективністю додані в офіційний протокол лікування.

«Українська правда. Життя» опублікувала уривки з цього листа, який отримала з власних джерел.

«ВООЗ хотіла б нагадати вам, що використання експериментальних препаратів проти COVID-19 має бути лише в рамках етично схвалених, рандомізованих клінічних досліджень.

Згадані в протоколі лікування препарати: лопінавір/ретинавір, хлорохін фосфат, гідроксихлорохін, рамдесивір та тоцилізумаб ще не були оцінені у таких дослідженнях. 

Однак лише після цього вони можуть бути ліцензовані та схвалені для клінічного використання».

Власне в МОЗ теж постійно нагадують, що наразі не існує препаратів від коронавірусної хвороби, а пацієнтів лікують симптоматично. Зокрема, «Плаквеніл», який призначений для лікування ревматоїдного артриту та системного червоного вовчака, застосовують при важких та вкрай важких формах COVID-19.

Важливо, що без згоди пацієнта цього робити не можуть.

Виробники препарату зазначають, що на сьогоднішній день недостатньо даних для будь-яких висновків про клінічну ефективність або безпеку гідроксихлорохіну при лікуванні коронавірусної інфекції.

За інформацією Рівненської ОДА, станом на 29 квітня область отримала 53 упаковки препарату «Плаквеніл». Між лікарнями розподілили 42 упаковки, 10 лишили у резерві. Наразі в області є ще 11 упаковок цього препарату.

ШВЛ не допомагає

В інтерв’ю LB.ua головна лікарка київської Олександрівської лікарні Людмила Антоненко розповіла, що «Плаквеніл» застосовували згідно із протоколом МОЗ – вибірково, обережно, роблячи пацієнтам контрольні кардіограми та ЕКГ. Але не побачили ефективності препарату.

– За великим рахунком, його використання – це клінічне дослідження, тому що ці препарати не мають показань для застосування при коронавірусі, – каже Людмила Антоненко.

– На сьогодні є дуже багато теорій, що це за пневмонія. Що це не зовсім та пневмонія, яку ми звикли лікувати, що це є руйнування еритроцитів і гемоглобіну, що це така гемічна гіпоксія. І при розвитку хвороби є тромбування, а також мікротромбування.

– Пневмонія майже завжди двостороння. І після часто залишається фіброз. Думаю, трошки пізніше медицина чітко скаже, що і як відбувається із хворими. Але за такого ураження легень ШВЛ уже не допомагає.

– Допомагає ЕКМО (апарати ЕКМО перекачують і насичують кров пацієнта киснем, а ШВЛ подають кисень у легені – ред.) – це світовий досвід. А наш досвід з ЕКМО негативний. Хоча в нас було лише двоє хворих на апараті ЕКМО, – каже головна лікарка Олександрівської лікарні.

Ми звернулися до керівників Рокитнівської, Дубенської, Костопільської, Сарненської і центральної міської лікарні Рівного, щоб дізнатися, як лікування цим препаратом впливає на стан хворих та скільки у лікарнях є апаратів ШВЛ.

Дубенська центральна районна лікарня

Заступник головного лікаря з медичної частини Дубенської лікарні Віталій Табачук каже, що протягом карантину пацієнтів до апаратів ШВЛ не під'єднували. 

– Максимум у нас проводилась киснетерапія. Тобто пацієнтам давали дихати киснем через маску. Наразі у нас є два важкі пацієнти, але киснезалежні, – сказав Віталій Табачук.

Зараз у лікарні є 8 робочих апаратів ШВЛ, з них два в інфекційному відділенні, а 6 – в інших відділеннях. Два з восьми купили вже під час карантину. 

Заступник головного лікаря Дубенської лікарні каже, що апарати ШВЛ не застарілі і ними можна лікувати.

Препарат гідроксихлорохін використовували, але не для всіх пацієнтів.

– Кожний лікар індивідуально підходить до пацієнта. Є пацієнти зі супутніми патологіями. Це може бути цукровий діабет і кардіологічні захворювання. Тому лікування неоднакове, – каже заступник головного лікаря Дубенської лікарні.

Віталій Табачук каже, що при лікуванні хворих на COVID-19 препарат допомагав, але подробиці розповісти відмовився, бо «не хоче агітувати за ті чи інші медикаменти».

Рокитнівська центральна районна лікарня

Заступник головного лікаря з медичної частини Рокитнівської лікарні Ігор Богданець розповів, що за період карантину тільки одна людина була підключена до апарату ШВЛ. Вона померла.

За інформацією Рівненської ОДА, це була жінка 55 років. Вона померла 12 травня.

Ігор Богданець повідомив, що всього в лікарні є 10 апаратів ШВЛ, один апарат придбали під час карантину, ще один не працює.

Також ми поцікавилися, чи лікували хворих на COVID-19 гідроксихлорохіном, але заступник головного лікаря сказав, що не може відповісти про дію саме цього препарату.

– Хворим призначають від 3 до 5 препаратів. Окремо цим препаратом не лікуємо. Сказати конкретно, що цей препарат допомагає, не можемо, – сказав Ігор Богданець.

Він додав, що у протоколі МОЗ рекомендовано декілька препаратів, не тільки цей (втім є питання до недоведеної ефективності кожного з них – ред). 

Костопільська центральна районна лікарня

Заступниця головного лікаря Костопільської центральної районної лікарні Тетяна Пастернак каже, що до апаратів ШВЛ у лікарні хворих не підключали.

– В нас є 5 апаратів ШВЛ. Було чотири, придбали ще один, – сказала Тетяна Пастернак.

Препарат, рекомендований у протоколі МОЗ, у лікарні використовують тільки за згодою пацієнта (так і мусять робити всюди – ред.). Заступниця головного лікаря каже, що він ефективний і допомагає при лікуванні від коронавірусної інфекції.

Сарненська центральна районна лікарня

Керівник Сарненської ЦРЛ Василь Іванюк розповідає, що під час карантину до апаратів ШВЛ пацієнтів підключали, але не зміг сказати, скількох саме.

– Частині пацієнтів підключення до ШВЛ допомагало. Інша частина пацієнтів була на неінвазивній ШВЛ вентиляції. Це коли є маска й апаратом під тиском подається повітря, – каже Василь Іванюк.

На сьогоднішній день у Сарненській ЦРЛ є 15 апаратів ШВЛ. Це враховуючи власне апарати ШВЛ та наркозно-дихальну апаратуру (апарати інгаляційного наркозу, які при анестезії використовують у реанімації – ред). Вони стоять в операційних всіх корпусів.

Також лікарня отримала 3 нові апарати ШВЛ. Один переносний портативний – по держзакупівлях, другий – через Управління охорони здоров'я і третій, новий, китайський апарат передали з протитуберкульозного відділення обласного центру.

«Плаквеніл» тут застосовують.

– За нашими спостереженнями, частина пацієнтів реагували на препарат і він виконував свою часткову функцію. Ми призначали його пацієнтам, яким клінічно ставили COVID-19, без підтвердження ПЛР-тестом. В перспективі тести діагноз підтверджували. На ранній стадії, якщо ми давали по важкості стану, то мали частковий результат, – каже керівник Сарненької ЦРЛ.

Центральна міська лікарня Рівного

Журналістка намагалася зв’язатися із заступником головного лікаря Рівненської міської лікарні Ігорем Дундюком, але він не відповідав на дзвінки.

Раніше він відмовився відповідати на питання журналістки «Четвертої влади» про хворих на коронавірус.

За інформацією Рівненської ОДА, станом на 19 березня у міській лікарні Рівного було 16 апаратів ШВЛ.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте