Прогулював і без ініціатив: яким депутатом був Віталій Гайдукевич

Політично-депутатське життя Віталія Гайдукевича на Рівненщині тривало чотири роки, з весни 2020-го до весни 2024-го
Джерело
Колаж «Четвертої влади» із власного фото і з фейсбуку

Віталій Гайдукевич, який недавно відмовився керувати рівненською організацією партії «Європейська солідарність», склав мандат депутата Рівненської обласної ради. Офіційно він не депутат із 26 квітня 2024 року, коли без обговорень проголосували на сесії облради за складання його повноважень. Фактично ж – приблизно з початку 2023 року, відколи він припинив ходити на засідання постійних комісій та сесій.

«Четверта влада» надіслала запит до Рівненської обласної ради: ми хотіли дізнатися, як Віталій Гайдукевич виконував свої обов’язки перед виборцями. Якщо коротко, то не надто сумлінно. Деталі – у цій публікації.

На депутатство бракувало часу

Заяву про бажання скласти депутатські повноваження Віталій Гайдукевич подав до виконавчого апарату Рівненської обласної ради 15 квітня 2024 року. Причиною свого рішення назвав волонтерську діяльність.

Фрагмент заяви Віталія Гайдукевича про складання повноважень депутата Рівненської обласної ради. Сканкопію надала пресслужба облради

«Зважаючи, що мої громадсько-волонтерські обов’язки в рамках діяльності ГО «Солідарна справа громад» вимагають усе більше часу і зусиль для надання допомоги підшефним військовим частинам Збройних сил України, це унеможливлює виділяти час на виконання депутатських обов’язків», – написав Віталій Гайдукевич у заяві.

У відповідь на наш запит пресслужба Рівненської обласної ради надала статистику, як Віталій Гайдукевич ходив на сесії та засідання постійної комісії з питань гуманітарної політики, до якої входив, – за весь період його депутатства, тобто з листопада 2020-го по квітень 2024 року.

Участь у сесіях

«Депутат місцевої ради зобов'язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні депутат місцевої ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган», – йдеться в пункті 3 статті 20 закону «Про статус депутатів місцевих рад».

Із відповіді пресслужби Рівненської обласної ради відомо, що депутат Віталій Гайдукевич пропустив дев’ять із двадцяти чотирьох засідань ради поточного, восьмого, скликання.

Пропуски з’явилися із початком 2023 року. Саме тоді його протистояння з частиною співпартійців вийшло у публічний простір. А 16 березня 2023 року колеги по фракції «ЄС» в обласній раді голосували за виключення Віталія Гайдукевича зі своїх лав.

У 2020 році Віталій Гайдукевич був на всіх трьох засіданнях ради. У 2021 році – на семи із восьми засідань. У 2022-му – на п’яти із семи.

Фракція «Європейська солідарність» на засіданні Рівненської обласної ради 9 вересня 2022 року. Віталій Гайдукевич – в окулярах у другому ряду. Фото з фейсбук-сторінки голови фракції Сергія Кондрачука

У 2023 році було п’ять засідань обласної ради – Віталій Гайдукевич на жодному не був. У 2024 році було вже два засідання, 16 лютого і 26 квітня – Віталій Гайдукевич і на них не з’явився.

Крісло в сесійній залі Рівненської обласної ради, позначене оранжевою лінією, – місце Віталія Гайдукевича серед колег по фракції «Європейська солідарність». Фото від 26 квітня 2024 року

Ми запитали у пресслужби, чи повідомляв Віталій Гайдукевич про причини своїх пропусків.

– У нас не практикуються письмові пояснення про відсутність. У нас кожен куратор фракції чи комісії перед кожним засіданням обдзвонює депутатів, чи вони братимуть участь у ньому. Так телефонували і до Віталія Гайдукевича.

І відповідь, наприклад, була така: що він займається волонтерською діяльністю, він на сході і не може взяти участь у засіданнях, – розповів заступник начальника відділу контролю, аналітичної роботи та технічного забезпечення виконавчого апарату Рівненської обласної ради Роман Скубік.

Засідання комісій пропускав від початку

Віталій Гайдукевич був членом постійної депутатської комісії з питань гуманітарної політики. Пресслужба облради повідомила: «...Депутат узяв участь у десяти засіданнях …з тридцяти двох проведених».

У 2020 році Віталій Гайдукевич прийшов на одне засідання з двох, у 2021-му – був на п’яти засіданнях із десяти, у 2022-му – на трьох із десяти, у 2023-му – на одному засіданні з семи проведених, у 2024-му комісія збиралася тричі – Віталій Гайдукевич жодного разу не приходив. Тобто, виходить, пропускати засідання комісії він почав від початку обрання депутатом.

У листопаді 2023 року Віталій Гайдукевич так пояснив мережі «ОПОРА», чому не виконує свої депутатські обов’язки:

– Під час повномасштабного вторгнення пріоритет моєї діяльності – волонтерська допомога ЗСУ в рамках ГО «Справа громад».

На жаль, досить часто засідання комісії накладається на дні, коли я маю роботу (телеканал розташований у Києві) або коли ми веземо караван техніки нашим підопічним. Тому я намагаюся узгоджувати із головою комісії, і якщо кворум є (тобто моя відсутність не впливає на результативність комісії), то я надаю перевагу доставці допомоги військовим.

Один депутатський звіт і нуль проєктів рішень

За повних три роки депутатства Віталій Гайдукевич має лише один звіт, оприлюднений на сайті обласної ради, – за 2022 рік. Прочитати його повністю можете за цим посиланням

Зі звіту не зрозуміло, чи зробив Віталій Гайдукевич щось для виборців Рівненської області, окрім «просвітницьких заходів» для вузького кола людей: лекцій, дискусій, презентацій книг та майстер-класів з використання інформаційних матеріалів про оновлену символіку ЗСУ, до розробки якої був близько залучений

На його особистій сторінці ми знайшли підтвердження лише «просвітництва». Наприклад, офлайнові реалізації авторської програми Віталія Гайдукевича «Є сенс». Про останній такий захід у 2022 році Віталій Гайдукевич писав із ремаркою «місць мало». Після заходу Віталій Гайдукевич опублікував спільне фото тринадцяти його учасників.

Учасники згаданого просвітницького заходу 23 грудня 2022 року, який організував у Рівному Віталій Гайдукевич (на фото – у центрі). Серед них, зокрема, – депутати обласної та міської рад Андрій Сорока (ліворуч від Гайдукевича), Катерина Самардак (ліворуч попереду), Ярослава Острожук (у білій блузі праворуч) та Оксана Майборода (друга праворуч). Фото з фейсбук-сторінки Віталія Гайдукевича

Також як депутатську діяльність Віталій Гайдукевич згадує у звіті презентацію інформаційних матеріалів, «створених у рамках реалізації обласної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання» (ймовірно, цієї). Зокрема, такі матеріали він привіз у Київський військовий ліцей імені Івана Богуна.

Віталій Гайдукевич (ліворуч) і тодішній керівник Київського ліцею імені Івана Богуна генерал-майор Ігор Гордійчук із «комплектом плакатів про символіку ЗСУ, її суть і походження». Фото з повідомлення Віталія Гайдукевича у фейсбуці від 12 грудня 2022 року

За 2021-й та 2023 роки Віталій Гайдукевич депутатських звітів не подавав, виходить із повідомлення пресслужби Рівненської обласної ради. Водночас пресслужба написала: «Депутат Віталій Гайдукевич не був автором чи співавтором проєктів рішень обласної ради».

Коротко про політичне життя Гайдукевича на Рівненщині

Віталій Гайдукевич з’явився у рівненському осередку «Європейської солідарності» навесні 2020 року як координатор його перезавантаження – партія готувалася до місцевих виборів 25 жовтня.

«Це було зроблено для того, щоб дистанціюватися від людей, які мають за собою токсичний шлейф і які проігнорували рішення центрального проводу партії, загравшись в конфлікт одне з одним», – пояснив він зміни в осередку місцевому виданню «Рівне.Район» у липні 2020 року.

Чому Віталій Гайдукевич? Ймовірно, тому, що він – колишній рівнянин і має особисту довіру від лідера «ЄС» Петра Порошенка: з 2013 року працював ведучим вечірніх новин на «5 каналі», мав там авторські програми, восени 2016 року указом президента його ввели до складу Комісії державних нагород та геральдики, а з травня 2019 року він – у складі центральних президії та ради «Європейської солідарності».

Скрин із відео «Час. Підсумки тижня з Віталієм Гайдукевичем» на «5 каналі» від 2 червня 2019 року

Улітку 2020 року Віталій Гайдукевич уже набув статусу виконувача обов’язків оновленої територіальної партійної організації. З такої ж позиції восени й балотувався до Рівненської обласної ради. Успішно: був першим номером і першим кандидатом у єдиному виборчому партійному списку.

Коли Віталій Гайдукевич очолив осередок, точно не зрозуміло: цього не афішували, публічних заяв у відкритому доступі ми не побачили.

15 квітня 2024 року Віталій Гайдукевич написав заяву на складання депутатських повноважень. 26 квітня на засіданні обласної ради депутати погодили її без обговорень: 48 голосів за, 1 голос проти, не голосували троє депутатів. Тих, що утрималися, не було.

Табло із результатом голосування депутатів Рівненської обласної ради щодо заяви Віталія Гайдукевича про складання депутатських повноважень

Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських дроноводів з 38-ї бригади морської піхоти.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте