Проблеми і незгоди у рівненському осередку «Європейської солідарності»
«Четверта влада» почала досліджувати внутрішнє життя рівненського осередку «Європейської солідарності» ще до початку повномасштабного російського вторгнення. Потім матеріал відклали як той, що «не на часі». Але відтоді, як фракція «Європейської солідарності» у Рівнераді виключила зі свого складу депутата-військовослужбовця Федора Мисюру, ми вирішили, що вже на часі.
Рівняни мають право більше знати про осередок партії, якій виборці віддали найбільше голосів у місцевій раді і яка привела на посаду міського голову Олександра Третяка, котрий тепер віддалений від партійного осередку.
Що відбувається всередині рівненської «Європейської солідарності» і як це пов’язано зі скандальним забудовником Романом Курисом? Ми отримали інформацію від джерел в партії зі свідченнями про авторитарний стиль управління і зневагу до частини партійців, а також про заплановану ще до перемоги на виборах коаліцію «Європейської солідарності» з «Рівне разом».
Чому все так склалося, ми просили пояснити експерта Інституту політичної освіти Олександра Солонтая та політтехнолога Сергія Гайдая. Також ми звернулися за коментарями до очільників «Європейської солідарності» в області і Рівному Віталія Гайдукевича та Павла Алексєвича. Поговорили і з Романом Курисом. Що дізналися – читайте в цьому матеріалі.
Інтереси забудовника
Ще у 2021-му до редакції звернулася людина і поділилася з нами інформацією та деякими документами. За її бажанням, ми називатимемо її інсайдером чи нашим джерелом.
На думку нашого джерела, у внутрішній діяльності, на рівні місцевих інтересів, – осередок тісно співпрацює не зі своїм міським головою Олександром Третяком (обраним висуванцем від «ЄС»), а з його виборчими конкурентами, а тепер союзниками: місцевою партією «Рівне разом», її лідером і секретарем Рівнеради Віктором Шакирзяном.
Керівники осередку встановили автократію, а його діяльність спрямована, зокрема, на користь забудовника Романа Куриса, який через голоси фракції «ЄС» та фракції «Рівне разом» і «Свобода» у міській раді зміцнює тіньову владу людей, які за ним стоять, і просуває власні інтереси.
Джерело вважає, що така політика розходиться із декларованими партійними цінностями, зокрема з відповідальністю, справедливістю й патріотизмом, як готовністю поставити інтереси країни (громади) вище власних інтересів.
Роман Курис – власник ЖК «На Щасливому» та різної комерційної нерухомості у мікрорайоні Південному в Рівному, а також рівненської медіа-групи «ITV». В минулому – злодій і грабіжник, засуджений за чотирма статтями. Йому вдалося уникнути реального покарання, ймовірно не без втручання заможних батьків.
Позбутися непідконтрольного
У вересні 2022 року колегіальним рішенням фракція «Європейської солідарності» у Рівнераді виключила зі свого складу депутата-військовослужбовця Федора Мисюру.
Офіційна причина виключення – за «недотримання партійно-фракційної дисципліни», версія Федора Мисюри – бо «неодноразово голосував всупереч партійним настановам».
Це підтверджує і міський осередок «Європейської солідарності»: «за період з жовтня 2020 року до моменту виключення Федора Мисюри з фракції депутат не голосував або голосував всупереч позиції фракції 635 разів».
«На перших засіданнях фракції усі присутні вирішили, що рішення фракції, які приймаються колегіально, є обов’язковими для виконання», – відповідають у міському осередку «Європейської солідарності».
«Під особистий підпис депутати фракції були проінформовані про неприпустимість голосування “за” рішення про “мораторій на питання, які роз’єднують суспільство”» (Мораторій стосувався того, щоб депутати не голосували в раді за звернення про заборону діяльності церкви московського патріархату, – ред.)
«Одним із факторів, який підвищить довіру суспільства до політичних партій, є партійна дисципліна і дотримання її з боку рядових членів партії та членів партії, які отримали представницький мандат», – вважають в міському осередку.
Депутат Рівнеради від «Європейської солідарності», який наразі служить в ЗСУ, Тарас Обоїста коментував виключення Федора Мисюри і згадав про «політичний клан у Рівному», який цьому посприяв.
– Маю на увазі політичний клан, представники якого займають ключові позиції у виконавчій владі. Клан, який зацікавлений у «щасливих» територіях, – сказав журналістці Тарас Обоїста.
Заступник міського голови Рівного Юрій Поліщук, який також прийшов у владу з «Європейською солідарністю», а нині служить військовим медиком в ЗСУ теж підтримав Федора Мисюру і засудив виключення його з фракції.
– Це категорично ідіотський вчинок. Я його не підтримую і не можу підтримувати. Зрештою, оцінку цьому вчинку дадуть самі виборці на виборах. Політика – гавниста штука. Я не вмію оці всі договорнячки, рішалово... Оцінка за людьми. Хай вони вирішують, хто правий, хто ні, – сказав Юрій Поліщук у відео на своїй фейсбук-сторінці.
Є ще один аспект. Федір Мисюра у 2015 році, за президентства Петра Порошенка, отримав посаду начальника управління інфраструктури й промисловості у Рівненській облдержадміністрації. Нині ж адміністрацію очолює ставленик президента Володимира Зеленського Віталій Коваль. А Федір Мисюра, що балотувався від «ЄС», продовжив там працювати. У команді політичного ворога «ЄС».
Сам Федір Мисюра каже, що голосував за власними переконаннями і якщо позиція партії цьому суперечила, то він вибирав переконання.
Зокрема, не голосував за передачу за сірою схемою міського «Будинку побуту» в руки групи, яка пов'язана з Романом Курисом. Також не голосував за неконкурентну передачу забудовникам гектару землі у Рівному, через сіру схему обласної прокуратури.
Наше джерело в партії стверджує, що це один з проявів автократичних процесів у рівненській «Європейській солідарності».
– Хтось мовчить і приховує невдоволення. Хтось пішов із партії сам. Хтось протидіяв і поплатився.
Для матеріалу про виключення Федора Мисюри голова фракції «ЄС» у Рівнераді Павло Алексєвич коментував, що «можливо, фракція «ЄС» – найбільш демократична фракція, бо з багатьох питань буває, що думки всіх 10-ти людей не співпадають».
Але інформація, яку ми отримали, стосується не окремо фракції, а загалом партії в Рівному.
На думку нашого джерела, про встановлення в рівненському міському осередку «ЄС» автократії Віталія Гайдукевича й Павла Алексєвича свідчать декілька моментів.
Або хваліть, або мовчіть
По-перше, «ЄС» декларує демократичні цінності, але всередині осередку панує авторитарність: рядовим партійцям заборонено публічно й без узгодження з керівництвом висловлювати якісь ідеї в соцмережах, висловлювати свою думку, окрім похвали; у партійних чатах не можна критично оцінювати діяльність осередку чи окремих її членів; якщо хтось часто перечить керівникам, його можуть заблокувати.
Наше джерело розповідає, що є два партійні чати: один – для офіційної інформації типу звітів та анонсів партійних подій, інший – «для розмов».
Перший називається «ЄС_Рівне_для своїх», другий – «Партійці і прихильники». Каже, що в чати додають не за бажанням партійців чи прихильників, а за «партійною доцільністю».
Партійців застерігають: «публічно ми нічого не обговорюємо, все – всередині і нічого не виносимо», а якщо є питання, то задавати їх треба в чаті. Але й задавати можна не всі питання.
До незручних належало й питання, чому рівненська фракція «ЄС» у Рівнераді утворила коаліцію із партією Романа Куриса і Віктора Шакирзяна «Рівне разом». Зі своїми головними виборчими конкурентами в боротьбі за посаду міського голови.
У письмовій відповіді міського осередку «ЄС» на наші питання з цього приводу відповідають не конкретно і розмито:
«До виборів 2020 року Рівненська міська організація “Європейська солідарність” налічувала в своїх рядах близько 90 членів партії. Із жовтня 2020 року по теперішній час (на дату відповіді – авт.) Рівненською міською організацією в ряди політичної партії було прийнято 38 осіб. При цьому жодної особи з членів партії виключено не було.
Діяльність Рівненської міської організації “Європейська солідарність” насамперед побудована на таких європейських цінностях, як:
- солідарності, тобто на соціальній згуртованості та єдності дій;
- демократичності, тобто на дотриманні справедливості та рівності для всіх;
- самореалізації, тобто процесу становлення особистості через реалізацію свого призначення, тощо.
Відтак, ми, партійці «ЄС» у Рівному, щиро запрошуємо до лав прихильників та членів політичної партії “Європейська Солідарність” усіх, хто сповідує європейські цінності і готовий втілювати їх у життя».
Раду осередку доповнили на новорічній гулянці
По-друге, керівники осередку не дотримуються статуту партії: питання діяльності осередку вирішуються не на Раді чи президії, а не зрозуміло як для рядових партійців і без обговорень з ними, хоча декларується колегіальність. За період від жовтня 2020-го до середини лютого 2022 років Рада скликалася лише для обрання нових членів партії; водночас осередок живе і щось робить.
Також джерело говорить про непрозору кадрову політику: на тій же конференції юристка осередку запропонувала обрати до Ради двох нових членів, працівників на зарплаті міського партійного офісу. Хто визначив ці кандидатури – партійцям було не зрозуміло.
До грудня 2021 року у складі Ради було п’ятеро людей, а саме:
- Павло Алексєвич – міський депутат, голова партійної фракції і міського осередку (до його юридичного припинення), голова комісії з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю; підприємець, військовослужбовець рівненської тероборони ЗСУ;
- Дмитро Котляров – міський депутат, начальник міського управління містобудування й архітектури, головний архітектор Рівного, член постійної архітектурно-земельної комісії; військовослужбовець рівненської тероборони ЗСУ. До призначення головним архітектором був підприємцем: йому належала фірма «Майстерня Мост».
- Тарас Обоїста – міський депутат, голова гуманітарної депутатської комісії, яка займається питаннями від освіти, науки й туризму до депутатської етики; підприємець, нині військовослужбовець ЗСУ.
- Людмила Туровська – міська депутатка з 13-річним стажем (з 2006 року), членкиня постійної архітектурно-земельної комісії, в якій головує Дмитро Котляров; гендиректорка асоціації компаній «Експерт-Рівне» (судова експертиза, незалежна оцінка майна та землевпорядна діяльність).
- Олена Пінчук – членкиня міського виконкому, підприємиця у сфері урбаністики, громадська активістка.
До цих п’яти людей на звітній партійній конференції у кінці 2021 року додали ще двох. Їхні імена запропонувала юристка осередку, адвокатка Вероніка Кожемякіна.
Це працівники партійного офісу на зарплаті Володимир Онокало та Артем Алексєєв.
Володимира Онокала юристка представила як керівника офісу. Наше джерело додає: Онокало – довірена особа Павла Алексєвича.
Артем Алексєєв – це помічник-консультант міського депутата Дмитра Котлярова. Юристка Вероніка Кожемякіна, до речі, теж помічниця Котлярова.
Нині партійний офіс не працює через брак грошей на його утримання.
– З’їзд був у ресторані комплексу «Софія» за містом. Порядок денний партійцям не повідомляли. Офіційна частина тривала 13 хвилин. З’їзд не може бути 13 хвилин. Це була новорічна гулянка, – каже інсайдер.
Також джерело вважає, що внутрішні звіти осередку на відчіпного: на тій самій звітній конференції у грудні 2021 року звіт Павла Алексєвича як голови осередку, звіт голови Ради осередку та звіт контрольно-ревізійної комісії осередку не слухали і не обговорювали. Звіт Павла Алексєвича запропонували одразу «одобрити». Для виборців депутати зробили відеозвіти про свої досягнення й поширили їх на партійній сторінці у фейсбуку.
У міському осередку «ЄС» відповіли, що рішення у них приймаються на засіданнях Ради організації або на Загальних Зборах партійців. Так, за період із жовтня 2020 року по вересень 2022 року було проведено 9 засідань Ради організації. За лінком можна глянути питання порядку денного на цих засіданнях.
«Кожен з членів Ради міської організації може ініціювати винесення на Раду питань, що потребують вирішення. За період із жовтня 2020 року по теперішній час, жоден з членів Ради міської організації з такими проханнями не звертався. Відтак, Рада вирішувала поточні питання місцевої організації партії», – йдеться у відповіді.
«Для перевірки відповідності діяльності міської організації створена Ревізійна комісія міської організації. За час діяльності Ревізійної комісії надійшло і було розглянуто лише одне звернення», – чи стосується це звернення вище озвучених претензій – не відповіли.
«У грудні 2021 року на Загальних зборах Рівненської міської організації Політичної партії “Європейська Солідарність” було збільшено кількість членів Ради на дві особи та обрано до складу Ради координатора експертних кіл Володимира Онокала та заступника Молодіжної ради Рівненської міської ради Артема Алексєєва. За обрання нових членів Ради проголосувало 65 осіб з 67 присутніх. Основою діяльності партійної організації є добровільність і волонтерські засади».
Що сталося з експертним колом
По-третє, зменшилася активність експертів. Перед виборами до партійного бренду залучили більше десятка активних рівнян з різних сфер (будівництво, управління, медицина, соціальна сфера тощо), членів громадських організацій та ветеранів російсько-української війни. Їх назвали експертами і публікували з ними ролики у фейсбуці.
Нині ж частина цих людей припинила активність під брендом «ЄС», хтось узагалі вийшов із партії. Люди вважають, що їх «використали і викинули».
За словами інсайдера, через згортання відкритості, невиконання обіцянок і встановлення авторитаризму в осередку деякі члени партії «відійшли убік». Наприклад, власник і директор «Домової служби» Валерій Гусак влітку 2021 року вийшов із партії, хоча його дружина Людмила Радчук – і далі міська депутатка у фракції «ЄС». Наше джерело називає Гусака «найбільшим передвиборчим спонсором міського осередку».
Чим мали займатися люди, яких ЄС залучала й піарила як членів команди змін, ми розповідали в публікації «Програма змін громади Рівного: що обіцяє новий мер і що планує його команда».
Ось перелік людей, озвучених як експертів, та сфери у яких їх презентували:
- Олександр Третяк, Павло Алексєвич («Ефективне управління містом»);
- Жанна Бондар, Тетяна Воронцова («Медичний туризм»);
- Тарас Обоїста, Максим Волович («Молодіжна політика»);
- Валерій Гусак, Андрій Прищепа, Ігор Кречкевич («ОСББ. Комунальне господарство»);
- Олександр Грицина, Людмила Радчук («Освіта»);
- Дмитро Котляров («Містобудування»);
- Тарас Обоїста, Тетяна Воронцова, Юрій Поліщук («Військово-патріотичне виховання»);
- Оксана Майборода («Озеленення»);
- Жанна Бондар, Жанна Колошва («Туристичний розвиток Рівного»);
- Наталія Майорова, Олександр Процюк («Розвиток економіки»);
- Антон Бриних, Федір Мисюра («Мобільність і транспортна інфраструктура»);
- Юрій Поліщук, Тетяна Воронцова («Медична сфера»).
Загалом дев’ятнадцять людей.
Шестеро з них пішли працювати у структури міської влади: Юрій Поліщук став заступником мера з медичних питань, Наталія Майорова тимчасово очолила міський ЦНАП, доки не втратила посаду, Ігор Кречкевич став заступником мера з економічних питань, Дмитро Котляров очолив управління архітектури й містобудування і став головним архітектором Рівного, Оксана Майборода стала заступницею керуючого Рівненського міського тресту зеленого господарства, Антон Бриних – речником «Рівнеелектроавтотранс».
Готуючи публікацію про опорядження території біля нового бізнес-центру на вулиці Київській, ми зрозуміли, що керівник Тресту мало комунікує з Оксаною Майбородою через розбіжності в поглядах на озеленення й освоєння бюджетних грошей. З її слів, з березня 2022 року вона «здебільшого» у відпустці за свій рахунок. Керівник Тресту Ігор Романчук – зі сфери впливу партії «Рівне разом».
Ось що відповіла на це міська організація партії:
«Рівненською міською організацією “Європейська Солідарність” започатковано діяльність так званих експертних кіл, у сфері освіти, економіки, урбаністики, ЖКГ та енергоефективності, медицини, туризму, екології, спорту, смарт-міста, соціального захисту.
Результатом діяльності цих експертних кіл є ті прийняті рішення Рівненської міської ради, що були ініційовані депутатами фракції “Європейська Солідарність”.
На наше переконання, саме через залучення до щоденної експертної роботи, пересічний громадянин має можливість самореалізуватись, впливати на прийняття рішень у громаді, покращувати рівень життя та впроваджувати європейські цінності тут і зараз.
Відтак, усім радимо долучатися до членів Політичної партії “Європейська Солідарність”, до експертних кіл, задля розбудови нашої громади. Наші двері завжди відкриті для активних Рівнян/Рівнянок».
«ЄС» із «щасливим» присмаком
Фракція «ЄС» у міській раді під керівництвом Павла Алексєвича майже одностайно проголосувала за продаж «Будинку побуту» у центрі міста без конкурсу фірмі, пов’язаній із полковником СБУ Олегом Назаруком та із забудовником житлового комплексу «На щасливому» Романом Курисом.
«Четверта влада» писала про захід, на якому представники «ЄС» (міське управління архітектури, яке розробило проєкт, очолює Дмитро Котляров; модерувала захід Оксана Майборода) просувають облаштування басівскутського парку, який знаходиться поряд із будівництвом багатоквартирного комплексу Lake town, розпочатого із багатьма порушеннями.
Будівництво належить іншому забудовнику, Сергію Качановському. Цей парк по суті буде продовженням прибудинкової території, і його стан та вигляд впливають на вартість квартир у забудові.
У «ЄС» – десять депутатів, у «Рівне разом» – сім. Об’єднавшись із чотирма свободівцями, чотирма представниками фракції «За майбутнє», п'ятьма депутатами від «Голосу» вони 3-го грудня 2020 року на сесії утворили неформальну коаліцію більшості. В опозиції лишилися депутати партій «Батьківщина» і «Слуга народу».
– Фактично, за цією неформальною коаліцією уся сфера комунального господарства відійшла представникам «Рівне разом». Тобто «ЄС» не має права втручатися у цю сферу. В реальності вийшло, що «ЄС» може займатися урбаністикою, і то тільки управління архітектури. А все інше – у Шакирзяна і Куриса, – каже інсайдер.
На сайті партії «Рівне разом» її очільник Віктор Шакирзян вказаний як «ініціатор створення тимчасової контрольної комісії з вивчення питання хаотичної забудови міста Рівного в Рівненській міські раді». Група Куриса повністю контролює будівельну сферу.
– Розумієте, це все речі, про які не пишуть, але всі знають. Що у Рівному все вирішує Курис. І що рішення «ЄС» зараз повністю підпорядковані інтересам Романа Куриса, – вважає інсайдер.
На думку інформатора, «Курис фактично поглинув «ЄС». Як особлива сила «ЄС» його не цікавить – його цікавлять «штики», які будуть голосувати. Знаючи тамтешні порядки, що там відбувається – вони просто взяли гроші».
За інформацією «Четвертої влади», Роман Курис – насправді «публічний представник групи людей», щось на зразок виконавчого директора у складнішій схемі зв'язків, у якій є нинішні і колишні представники органів правопорядку, бізнесмени і, ймовірно, представники кримінального світу.
У відповіді міського партійного осередку «Європейської солідарності», яку нам надіслали на наші запитання, йдеться про інше бачення неформальної коаліції:
«Фракція політичної партії “Європейська солідарність” виступила ініціатором створення більшості у Рівненській міській раді у складі депутатів від партій “Рівне Разом”, “Голос”, “Свобода” та “За Майбутнє”. Саме наявність більшості у міській раді сприяє швидкому прийняттю рішень, впровадженню реформ та відповідно розвитку міста. Це дозволяє партії поступово реалізовувати свою передвиборчу програму.
Рішення більшості у ради узгоджуються на Раді керівників фракцій, які, в свою чергу, формують рішення на засіданнях своїх фракцій».
«Двері офісу “ЄС” завжди відкриті для партнерів із спільним баченням майбутнього міста і країни», – йдеться у відповіді.
Чекають, поки Третяк «зламається»
Міського голови, партійного висуванця «ЄС» Олександра Третяка у партійних чатах немає. Керівники осередку пояснюють: він не член партії, каже наше джерело.
Відсутність мера у чатах підтверджує і радниця міського голови з медичних питань Тетяна Воронцова. Вона у чаті є. «Якщо у вас є питання до мера – пишіть мені, буду передавати йому, бо його чомусь немає в жодному "ЄС чаті"», – звертається до партійців Тетяна Воронцова.
Керівник осередку «ЄС» на Рівненщині Віталій Гайдукевич пояснює людям, що інтереси Третяка і партії різні:
«Мер і його команда від самого початку жили автономним життям і власними планами. Відповідно, до власних радників він буде дослухатися більше, аніж до партії. Чому? Бо у нього є якісь свої цілі, а у партії – партійні».
Додає: «І без ілюзій, колеги – комунікація є тоді, коли в ній зацікавлені ОБИДВІ сторони, а коли одна сторона хитрує і піариться, а все негативне скидає на інших, а по ходу ще й власні цілі ставить вище за інші, то…».
Один із учасників чату Роман Веремчук саркастично пропонує щодо Третяка «відректися від нього і відлучити від тіла христового партії, як токсичний актив». Гайдукевич відмахується: «Навіщо?.. Просто залиште його радникам адвокатування дій його офісу». Інший партієць Едуард Палецький додає: «Враховуючи щоденний колосальний тиск на мера з усіх усюд, без підтримки людина зламається».
Схоже, що рівненська організація «ЄС» і Олександр Третяк під час виборів імітували єдність і вводили в оману виборців. Адже Третяк – креатура не самого рівненського осередку, а голови центрального штабу партії «Європейська солідарність» на час місцевих виборів Олександра Турчинова.
Турчинов – представник протестанської церкви. Третяк – представник протестанської церкви. Народний депутат фракції «За майбутнє», забудовник і протестант Віктор М'ялик – неформальний лідер і спонсор партії «За майбутнє» на Рівненщині, якого Олександр Третяк називав своїм другом і за якого агітував у 2019-му.
Протестант Олександр Третяк – затверджена київським офісом партії «Європейська солідарність» кандидатура на міського голову Рівного. Для більшості партійців у Рівному він одразу був з «іншої тусовки» і таким залишається досі. Попри те, що партія Петра Порошенка на місцевих виборах взяла на себе політичну відповідальність за Третяка, просуваючи його на очільника міста.
Захищаючи міського голову, Тетяна Воронцова запевняє учасників чату: мер «однозначно ототожнює себе із "ЄС"», «мер займається просуванням питань, які цікаві партійцям», «вся діяльність радників направлена на теми, що були в передвиборчій програмі "ЄС" і мера» і що для мера важлива командна робота з прихильниками й партійцями "ЄС", щоб показати: саме "ЄС" набрала найбільше голосів у місті і саме вона, а «не якась інша партія, має визначати порядок денний у місті».
Як бачимо зі скринів, у чаті цілком чемне спілкування. Але Віталій Гайдукевич такий не завжди: коли йому опонують, може й міцним словом запустити, особливо віртуально. Хоча він – депутат обласної ради, медійна особа, партійний ідеолог, лідер думок і загалом публічна людина, яка може або привабити виборця своєю риторикою, або відштовхнути.
Гордість і «совкодрочери» Віталія Гайдукевича
За свідченням інсайдера, у спілкуванні Віталій Гайдукевич «зарозумілий, не поважає людей». Його пихата манера часто перетворюється на хамську.
Так само часто хамськи та використовуючи мову ненависті до опонентів Віталій Гайдукевич спілкується і в публічному просторі.
Наприклад у дописі від 29 січня 2022 року Віталій Гайдукевич називає президента Володимира Зеленського «неадекватним фюрером-малоросликом». Сам Гайдукевич має зріст щонайменше 190 сантиметрів.
Дописувач Nikos Diamantopulo дорікає Гайдукевичу: «Пане Віталію! Якби Ви дійсно були б журналістом, то робили б журналістські розслідування, збираючи і оприлюднюючи факти про незаконні та злочинні дії можновладців. А Ви – звичайний порохолюб-підлабузник».
На це Гайдукевич відповідає: «Не давайте поради, що треба робити іншим і Вас не посилатимуть у відповідному напрямку. Але не думаю, що колгосп у Вашій голові, дає шанси на якісь перспективи тверезіння... На жаль, тупість не лікується. Тому просто читайте, що Вам пишуть».
Далі йде обмін грубощами і голова обласної «ЄС» додає: «Слухай, старе опудало, приперлося сюди і бикуєш? Я ніби натякнув, куди мусиш пензлювати? Бігом…»;
Під дописом від 25 січня 2022 року про навчальні плакати про ЗСУ Віталій Гайдукевич між іншим скаржиться на відсутність в Рівненській області програми національно-патріотичного виховання (але його команда це нібито виправила) і на те, що немає «притомної наочки».
Дописувач Сергей Горбач зауважує: «А з 2014 по 2019 (за президентства Петра Порошенка, – ред) що заважало не цукерки ліпити, а плакати і підготовку організувати?».
Віталій Гайдукевич відповідає: «А що Вам заважає бути розумним зараз?».
Сергій Горбач: «А що вам заважає не бути гівном зараз? А тихенько робити те що не робили п’ять років?».
Віталій Гайдукевич: «Гівно зараз є Ви. Знаєте чому? Бо їсте інформаційне гівно про “цукерки ліпити”. Для мене це просто маркер – той, хто п@здить про “бабабарига”, “цукерки ліпив”, “ліпецька фабрика” – це клінічна ознака долбо@ба…».
Виборця, який пов’язує діяльність президента й рівень життя у країні, Віталій Гайдукевич називає невігласом і заперечує у нього наявність критичного мислення. Очевидно, це стосується і виборців «ЄС» та Петра Порошенка.
– …Те, що виборець свої негаразди пов'язує із першою особою в країні, говорить про те, що виборець не має критичного мислення, не вміє сприймати інформацію, ведеться на фейки та маніпуляції – невіглас, – пояснював Віталій Гайдукевич дніпрянці Iryna Dubianska.
Усю дискусію можна прочитати в обговоренні майже дворічної давності. Там же Віталій Гайдукевич називає виборців президента Зеленського «традиційними совками, противсіхами», «посполитим богомпоцілованим людом» і «совкодрочерами». А ще перераховує ознаки «якісного громадянина».
«Це моя сутність», – Гайдукевич
Із травня 2019 року Віталій Гайдукевич входить до складу центральних Президії та Ради «Європейської солідарності». З 2020 року він – депутат Рівненської обласної ради. Саме Віталій Гайдукевич керує діяльністю «ЄС» у Рівненській області тому із питаннями найперше звертаємося до нього.
Але Віталій Гайдукевич відмежовується від діяльності міського осередку партії. Мовляв, це не його відповідальність. Радить звернутися до його голови – військовослужбовця тероборони ЗСУ Павла Алексєвича, який, за законом, на час служби призупинив своє членство в партії.
Тож запитуємо пана Гайдукевича лише про його «особливу манеру комунікувати зі співпартійцями і людьми, які з вами у чомусь незгодні чи критикують партію».
Віталій Гайдукевич назвав це питання оціночним судженням, але пояснив, чому він так спілкується. Ось його реакція на наведені в попередньому розділі цитати:
«Я це багатьом людям кажу. Навіть журналістам. Я переконаний, що у країні відсутнє критичне мислення. І результати виборів 2019 року, коли обрали героя серіалу, тому доказ… У цьому немає ніякої образи»;
«Я маю право говорити все, я є громадянином України – мені дозволено говорити все, як і вам. І коментувати… будь-що. На сторінці, на своєму приватному (промовляє по складах), особистому (промовляє по складах), я наголошую на цих словах, акаунті»;
«Я теж прибічник (культурного спілкування – ред.). Але я категоричний противник принципу: якщо тебе вдарили по одній щоці, підстав іншу. Ні. Якщо тебе вдарили по одній щоці, уйди від удару й удар у відповідь. Тим більше на своїй території» (під «своєю територією» Віталій Гайдукевич має на увазі особистий акаунт у соцмережі, – авт.);
«Я не буду терпіти зневажливого ставлення до мене, до моїх якихось речей, які я пишу… Там, де люди з іншою точкою зору приходять і висловлюють її чемно, без образ, ніколи в їхній бік не звучать грубощі. Ні-ко-ли. А коли люди приходять повчати, не маючи на те жодних підстав, приходять «з ноги» з історіями «порохолюби, порохолизи» і так далі, на це відповідь буде такого ж виключно хамського рівня. Тому що я зневажаю цих людей, маю на це право»;
«Це є моя особистість. І вона була такою до «Європейської солідарності», і буде такою після «Європейської солідарності». Тому що це моя сутність».
Віталій Гайдукевич просить розмежовувати його слова «як громадянина України» і «як керівника чогось». Також він не вважає себе «обличчям» «ЄС» у Рівненській області.
– Коли я говорю як представник організації, говорю винятково коректно. Коли я говорю як громадянин України будь-де, дозвольте мені говорити так, як я вважаю за адекватне в конкретній ситуації з конкретною людиною. Не обмежуйте мене в моїх правах, – каже Віталій Гайдукевич.
За пів години розмови пан Гайдукевич багато пояснював і повчав, намагався переконати журналістку в упередженості «Четвертої влади» до «ЄС». На його думку, українська журналістика «давно люто упереджена». Бо за каденції Петра Порошенка «журналістам було дозволено робити з представниками влади все, що завгодно».
– «Четверта влада» стала фігурантом спланованої кампанії проти «Європейської солідарності», в якій беруть участь, зокрема і, на жаль, колишні наші партійці і «зелена» влада, – каже Віталій Гайдукевич.
За кілька годин після цієї розмови Віталій Гайдукевич опублікував на своїй фейсбук-сторінці вільний переказ діалогу «із журналісткою, яка хотіла щось спитати» і яка так і «не зрозуміла про критичне мислення». Не називаючи ні імені, ні видання.
Питання журналістки назвав «примітивними маніпуляціями, оціночними судженнями і просто маячнею на рівні інфосмітника». Натякнув, що вважає журналістку профанкою. У коментарях показав характерну для себе реакцію із натяками на низький інтелект одного з дописувачів.
В міському осередку відповіли на частину питань
Депутат Рівнеради, військовослужбовець тероборони ЗСУ Павло Алексєвич погодився відповісти на окремі питання про діяльність рівненського партійного осередку. Ті, на які не захотів відповідати, назвав «вигаданими чутками».
Відповідь на надіслані Алексєвичу питання прийшла за підписом керівниці секретаріату партійного осередку, депутатки Рівнеради Оксани Майбороди, якій керівник доручив відповідати.
Ці відповіді ми використали у цьому тексті у розділах, що вище. На частину озвучених нашим джерелом проблем – не відповіли.
Якщо ви хочете перечитати ці чотири сторінки відповіді окремо – вони за цим посиланням.
Павло Алексєвич написав головному редактору «Четвертої влади» окремого електронного листа, у якому пояснює, чому міський осередок оминув незручні питання.
Наводимо цього листа повністю:
«Вельмишановний пане редакторе!
Незважаючи на своє прохання, я так і не зміг отримати від журналістки Вашої редакції запитань, а не набору оціночних суджень і неперевіреної інформації "для коментаря".
На жаль, я не маю можливості та й не бачу сенсу детально розбиратися у нагромадженні маніпулятивних тверджень, чиїхось нереалізованих амбіцій, а то і відверто упередженої позиції анонімних постачальників відомостей для “4 влади” про діяльність партійного осередку "Європейської Солідарності" в Рівному.
Маю сьогодні, як і тисячі моїх однопартійців, як мільйони українців та українок інший клопіт, перебуваючи на службі у ЗСУ. І все ж, цінуючи Ваше зацікавлення процесами, які відбуваються у партійному осередку та маючи повагу до минулих незаперечних заслуг Вашого видання, я попросив моїх колег із партійного офісу підготувати інформацію, яка Вас цікавить.
Сподіваюся, до цього часу Ви вже отримали лист від Рівненської міської організації партії "Європейська Солідарність".
Павло Алексєвич, військовослужбовець ЗСУ, Голова фракції політичної партії "Європейська Солідарність" у Рівненській міській раді».
Для розуміння пафосу. До цього Павло Алексєвич не раз зустрічався для спілкування з головним редактором «Четвертої влади», як до того коли став депутатом, так і після того. Зокрема вони спільно працювали над прозорістю та законністю зовнішньої реклами у Рівному, а також щодо покращення якості шкільної освіти. Спілкувалися на «ти».
Київський офіс відмовчався
21 вересня ми звернулися з проханням про коментар до центрального партійного офісу «Європейської солідарності».
Запитали, чи знають там про «післявиборче згортання демократії та прозорості у внутрішній діяльності осередку», про лобіювання інтересів забудовників, дистанціювання від свого ж висуванця Олександра Третяка, манеру спілкування Віталія Гайдукевича з опонентами і як вони оцінюють ризики від усього цього для партійного іміджу.
У Київській територіальній організації сказали, що пресслужба розглядає усі запити, які надходять на електронну пошту Секретаріату. Але на момент виходу публікації нам так і не відповіли.
Відповідь Романа Куриса
Ми попросили Романа Куриса прокоментувати факти голосування фракції «ЄС» у Рівнераді на його користь, просування інтересів рівненських забудовників і думку, що він має вплив на фракцію.
– Яке відношення я маю до політики? Є факти, а є – «кажуть». Чи я є керівник обласного осередку? Чи міського? Чи я голова фракції? Як я можу впливати на їхні рішення? Давайте запросимо депутатів, поспілкуємося, хто із них мене знає чи не знає. І тоді послухаємо, чи впливаю я на їхні рішення, чи не впливаю, – відповів Роман Курис.
«Усе відбулося, як було спрогнозовано»
За коментарем, для оцінки політичних процесів у Рівненському осередку партії «Європейська солідарність», ми звернулися до експерта Інституту політичної освіти Олександра Солонтая. Він відмовився коментувати, пославшись на те, що перетинався і буде перетинатися із Віталієм Гайдукевичем та Павлом Алексєвичем на тренінгах, які він часто проводить.
Олександр Солонтай сказав, що йому «коментувати ці помилки некоректно» (це щодо тез матеріалу про переорієнтацію на інтереси місцевого впливового забудовника, відсторонення від міського голови Рівного, – авт.). Лише зауважив: «Там відсутня зміна вектора. Там усе відбулося, як було спрогнозовано».
Нас зацікавило про що мова і ми звернулися по допомогу до політтехнолога Сергія Гайдая, який, зокрема, працював і з Петром Порошенком, ще до його президентства.
«Партія вождистського типу»
Сергій Гайдай – політтехнолог із 24-річним стажем. У сфері політичних і виборчих технологій працює з 1998 року. Попри те, що Сергій Гайдай працював і з Петром Порошенком, він також працював і з «другом», а потім опонентом і критиком Петра Порошенка – президентом Грузії (2004-2013) Міхеілом Саакашвілі. Тож варто на це зважати.
Ми попросили Сергія Гайдая пояснити, що відбувається в рівненському міському осередку «Європейської солідарності», наскільки це типово для партій і як впливає на партійну репутацію. Його пояснення подаємо скорочено і тезами.
Про харизму «Європейської солідарності». «Треба розуміти, що «ЄС» – це партія, яка, мабуть, найбільше ілюструє політичну культуру, яка склалася в Україні упродовж останніх 30 років. І це культура 90-х. Усе, що ви назвали, мене зовсім не дивує. Тому що це і є складові цієї політичної культури».
Про партійний тип «ЄС». «У нас були партії не навколо ідеології, а навколо вождя, тобто вождистського типу. Є винятки: можна сказати, що «Свобода» все ж таки має ознаки ідеологічної партії. А проєкт, який колись називався «Солідарність», потім БПП, а тепер називається «Європейська солідарність» – це не просто партія вождистського типу, як БЮТ чи «Батьківщина», це зараз перетворилося у справжню тоталітарну секту».
Про схожість між «вождем» і його послідовниками. «Петро Олексійович – людина, яка мала перемовини з путіним, здавала державні інтереси, співпрацювала просто напряму… із Віктором Медведчуком… Він зовсім не хотів воювати, багато брехав. Я знаю його особисто. Для цієї людини своє збагачення, свої активи є основною ціллю його життя.
А у вас просто приклад регіональний, маленька модель великої моделі партії Петра Олексійовича. Тут зібралися люди, які приймають правила гри. Він підбирав тут таких людей, які приймають це як норму. Те, що ви описали, – це закономірність, а не якийсь окремий регіональний випадок».
Про партійну дволикість. «Це завжди так було: на виборах ми наче один з одним воюємо, коли приходимо до влади – домовляємося. Договорняки заради корупції, заради особистих інтересів, заради самозбагачення. Це їхній стиль політичного життя».
Як ви думаєте, якою мовою розмовляє Петро Олексійович у повсякденному житті? Російською. Це я кажу як російськомовний киянин, який спілкувався із ним багато-багато років».
Про колишніх партійців. «Якщо ти набираєш справжніх патріотів до себе, а такі теж приходили до Петра Олексійовича, то, розуміючи зсередини, що із себе представляє верховний лідер, ким є лідери на місцях – вони там довго не затримувалися. Таких ця секта викидає. Починає боротися – і викидає. Тому коли ви описали, як живе сьогодні і як діє в політичному плані осередок «Європейської солідарності» у Рівному, ви мене не здивували».
Про претензії Гайдукевича до журналістів. «Це типовий приклад створення своєї інформаційної бульбашки, яка йому пояснює те, чого він не хоче бачити. Насправді Петро Олексійович завжди воював із журналістами. У нього була практика темників і методичок, у нього була практика «чорних списків» на його каналах: кого пускати в ефіри, кого не пускати...
Ми пам’ятаємо, як він обіцяв не втручатися в політику «5 каналу». А потім журналісти викрили, як він напряму і матюками розказує, що повинні робити журналісти «5 каналу». Це практика подвійних стандартів… А журналісти завжди повинні робити розслідування і дивитися на будь-якого політика критично. Це нормальний стандарт демократичної країни».
Про слова Гайдукевича щодо критичного мислення. «Це кримінальний прийом «перевернуте дзеркало». Уявіть: до вас десь на базарі підходить гопник,.. зриває з вашої руки годинник, не біжить, тицяє у вас пальцем і кричить: «вона у мене вкрала годинник». Всі навколо не розуміють, що відбувається. Бачать хлопця з годинником у руках, вас розгублену. Вас починають «в’язати», а він спокійно йде. От так вони діють.
Тобто, будучи людьми.., що живуть за подвійними стандартами і не помічають фактів узагалі, вони тицяють у вас пальцем і кричать: це ви не маєте критичного мислення, це ви брешете і хейтите нашого непогрішного лідера. Як гопник, який краде у вас і звинувачує, що ви і є крадій».
Про роль викривальної журналістики. «З цим (із корупцією в політиці – ред.) воювати можна тільки ідеологічно, викриваючи завдяки таким (журналістам – ред.), що пишуть про це, показують, роблять журналістські розслідування. Наприклад, журналісти проєкту «Схеми. Корупція в деталях» від «Радіо Свобода». Вони дуже багато зробили, щоб показати, як насправді живе Петро Олексійович. У них сюжетів про нього, ще коли він був президентом, доволі багато. Він нічого не міг з ними зробити...».
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти