Бунт проти Гайдукевича: що відбувається в «Європейській солідарності» на Рівненщині

Фракція «Європейська солідарність» у Рівненській обласній раді, як стало відомо «Четвертій владі», проголосувала за виключення з її складу голови територіальної партійної організації Віталія Гайдукевича. Вирішили абсолютною більшістю голосів
Джерело
Ілюстративний колаж «Четвертої влади» (Влада Мартинчука) із фото з фейсбук-сторінки Сергія Кондрачука та логотипу з партійного сайту

«Маніпулює», «зневажає і розбалансовує партійний осередок». Так партійці «Європейської солідарності» не під запис кажуть про Віталія Гайдукевича, депутата обласної ради і голову територіальної (обласної) партійної організації на Рівненщині. Кажуть, пояснюючи, чому його хочуть виключити з фракції «Європейської солідарності» в обласній раді та зняти з посади голови партійного осередку.

Про засідання фракції, на якому проголосували за виключення Віталія Гайдукевича, «Четвертій владі» розповіла людина зсередини партії, яка попросила не називати її ім’я.

Офіційно у «ЄС» ситуацію коментувати відмовляються. Віталій Гайдукевич називає все «чутками». Що ж відбувається в обласній організації та у фракції партії в обласній раді, розповідаємо у цій публікації.

«Пересварився і зневажає»

Засідання фракції «Європейська солідарність» відбулося 16 березня 2023 року нібито у драмтеатрі, яким керує один із членів фракції Володимир Петрів. Із чотирнадцяти депутатів фракції 16 березня не було лише двох, зокрема і самого Віталія Гайдукевича.

Віталій Гайдукевич (на фото) – колишній рівнянин. Одружений, працює і живе у Києві. Очолив «ЄС» на Рівненщині навесні 2020 року, коли відбулося так зване перезавантаження партійного осередку. Готуючись до місцевих виборів, центральне керівництво розпустило тодішній осередок і набрало нових людей. Фото з фейсбук-сторінки Віталія Гайдукевича у 2023 році

Володимир Петрів не може пригадати, чи засідання того дня відбулося в драмтеатрі. Каже, засідання фракції у театрі відбуватися не можуть, бо вони зазвичай відбуваються у спеціальній депутатській кімнаті в облраді на третьому поверсі. У приміщенні драмтеатру Володимир Петрів «може зустрічатися з колегами».

– У мене ми могли зустрічатися з моїми колегами. Це зрозуміло. До мене може прийти будь-який депутат. І група депутатів може прийти. Але засідання в мене не проводяться, – каже Володимир Петрів.

Зі слів нашого джерела, за виключення Гайдукевича з фракції тоді проголосували одинадцять присутніх, одна людина була проти.

Причина такого рішення депутатів, каже наше джерело, – у діяльності Віталія Гайдукевича як голови обласної партійної організації. Начебто він «перетнув межі у спілкуванні з однопартійцями, постійно маніпулює і розбалансовує діяльність партійного осередку».

На думку нашого джерела, очільник організації має об’єднувати навколо партійних ідей та цінностей, навколо себе. Натомість Віталій Гайдукевич, додає наш співрозмовник, з усіма пересварився і всіх зневажає.

В облраді рішення фракції не зареєстроване 

За словами керуючого справами виконавчого апарату – керівника секретаріату Рівненської обласної ради Богдана Сологуба, процедура включення чи виключення депутата з фракції регулюється законом «Про місцеве самоврядування».

Керуючий справами Рівненської обласної ради Богдан Сологуб на засіданні ради 10 квітня 2023 року

Богдан Сологуб каже, що «це внутрішні справи фракції». Але кількість членів фракції і хто до неї входить оголошує на пленарному засіданні голова облради, якому фракція подає відповідний документ.

– Наприклад, коли фракція створюється, її голова чи уповноважений звертається до голови ради: прошу оприлюднити на пленарному засіданні інформацію про створення такої-то фракції, куди увійшли (наступні депутати – авт.). І голова оголошує, – пояснює Богдан Сологуб.

Богдан Сологуб каже, що саме з моменту такого оголошення фракція вважається створеною.

– Якщо фракція збирається і когось виключає з якихось мотивів, її уповноважений чи голова пише на ім’я голови обласної ради лист. Що «повідомляю вас про зміни у фракції». Може додати витяг з протоколу чи сам протокол її засідання і просить вказану інформацію оголосити на пленарному засіданні, – додає Богдан Сологуб.

Лише після цього змінюється інформація про склад фракції на сайті ради, а виключений із неї депутат вважається позафракційним.

Богдан Сологуб каже: щодо складу фракції «ЄС» такий лист не надходив і «виключення когось із фракції «ЄС»  в обласній раді не зареєстровано».

На позачерговій сесії облради 10 квітня про зміни у фракції «ЄС» голова облради не оголошував. На сайті ради Віталій Гайдукевич станом на 01 травня 2023 року вказаний як член фракції «Європейська солідарність». Чергова сесія обласної ради, на якій могли б оголосити про виключення його з фракції, відбудеться, найімовірніше, у червні.

На засідання 10 квітня 2023 року прийшли усі члени фракції, крім Віталія Гайдукевича
Місце Віталія Гайдукевича у сесійній залі порожнє

Як відбувалося засідання та про словесну перепалку голови фракції «ЄС»  Сергія Кондрачука із групою підтримки УПЦ, читайте в публікації «“Я з фронту приїхав увечері, ідіоте!”: як Рівненська облрада забороняла діяльність УПЦ (МП)».

«Відверта розмова» з нардепом

Рішення виключити Віталія Гайдукевича з фракції, найбільш імовірно, виникло після того, як не вдалося домовитися з керівництвом партії та зняти його з посади керівника обласного партійного осередку.

Це питання, за даними нашого джерела, обговорювали із першим заступником голови партії «Європейська солідарність» з питань розбудови партійної організації та чинним народним депутатом Олегом Синюткою. Він приїжджав до Рівного 18 лютого 2023 року та зустрічався з депутатами рівненських міської та обласної партійних організацій.

Народний депутат від «Європейській солідарності» Олег Синютка. Фото з його фейсбук-сторінки 2023 року

Наше джерело каже, що зустріч була запланована, але «її дату перенесли на кілька тижнів уперед через скарги партійців на Гайдукевича».

– Обговорювали питання стратегії, розбудови осередків, ситуацію у партії. Була гаряча дискусія… Відбулася відверта розмова. Можу побажати іншим політичним силам такої відкритості у дискусіях, яка присутня в «Європейській солідарності» на сьогодні, – так 20 лютого прокоментував цю зустріч журналістці депутат Рівненської облради і член партії Олександр Дехтярчук.

Депутат Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Олександр Дехтярчук. Фото з його сторінки у фейсбуці 2021 року

Чому дискутували депутати і яку саме ситуацію «всередині партії» обговорювали, Олександр Дехтярчук не уточнив. Але сказав, що учасники дискусії говорили «відверто в очі одне одному про важкі, болючі питання» і «спільно окреслювали» їх вирішення.

Журналістка запитала, чи правда, що партійці «ЄС» хочуть зняти Віталія Гайдукевича з посади очільника обласної організації і що обласні депутати із таким проханням звернулися до Петра Порошенка. Олександр Дехтярчук відповів коротко: «Кадрові питання не розглядалися».

20 лютого ми звернулися за коментарем і до депутатки Рівненської обласної ради і членкині партії Світлани Богатирчук-Кривко. Із тим же питанням про Гайдукевича.

– Це неправда, – відповіла тоді депутатка. І додала, що не в курсі щодо звернення до керівництва партії.

Депутатка Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Світлана Богатирчук-Кривко. Фото з її фейсбук-сторінки

Не підтверджують і не заперечують

Засідання фракції обласні депутати від «ЄС» офіційно відмовляються коментувати. За нашими даними, у депутатів та партійців є домовленість не розкривати подробиць, доки про виключення Віталія Гайдукевича з фракції офіційно не оголосять.

– Офіційної такої інформації немає. У нас є фракційні дебати. Ми можемо у себе на фракції розмовляти про будь-що. Ми можемо голосувати про будь-що. Ми поки що не виносили в публічний простір. І тому сьогодні коментувати те, що ми не оприлюднили, не є можливим, – сказав Володимир Петрів і додав, що «питання у стадії обговорення».

Депутат Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Володимир Петрів

– Ми у своїй сім’ї розберемося, що нам робити. Фракція – це певного роду сім’я. Якщо в сім’ї хтось когось не влаштовує, це обговорюється. І от коли це рішення буде ухвалено і буде в публічному просторі озвучено, тоді можна коментувати: чому, за що, як, – пояснив Володимир Петрів.

Олександр Процюк сказав, що мусить «погодити з керівництвом фракції, аби коментувати це питання», і що має подивитися протокол засідання, «щоб інформація була максимально достовірною».

Депутат Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Олександр Процюк. Фото з сайту ради

Водночас Олександр Процюк підтвердив, що фракція таки засідала і він проголосував за виключення Віталія Гайдукевича:

– Абсолютно вірно. Я ж не забираю своїх слів назад.

Андрій Сорока відповів: коментувати протокол засідання фракції не буде, бо і на сесію його не виносили, і «в руках його не бачив». Начебто такого протоколу взагалі немає, а сам Андрій Сорока з 6-го по 22 березня був на навчальній сесії, до Рівного не приїжджав і на такому засіданні не був.

Депутат Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Андрій Сорока. Фото 2021 року з фейсбук-сторінки Сергія Кондрачука

– Мені здається, що це просто міфічна історія, – каже Андрій Сорока.

Ми також зателефонували до голови фракції «Європейська солідарність» у Рівненській обласній раді Сергія Кондрачука і прямо запитали, чи правда, що Віталія Гайдукевича виключили з фракції.

Депутат Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Сергій Кондрачук на засіданні облради 10 квітня 2023 року

– Я не відмовляюся коментувати, але не маю права, бо служу у Національній гвардії. Маю певні обмеження, які не хочу порушувати. Бо дуже ціную те, де я зараз. Згідно з законодавством, не маю права коментувати політичні теми, – відповів Сергій Кондрачук і порадив звернутися до свого заступника Олександра Набочука.

Заступник голови фракції «ЄС» у Рівненській облраді Олександр Набочук уникнув прямої відповіді на питання.

Депутат Рівненської обласної ради від «Європейської солідарності» Олександр Набочук. Фото з його фейсбук-сторінки

– Процедура виключення з фракції прописана. Якщо виключення відбудеться, то буде оприлюднене на сесії, ви про це дізнаєтеся. Якщо будете присутні і якщо такий варіант буде. А все інше не хотів би коментувати, бо я не в керівних органах партії, – відповів Олександр Набочук і спрямував журналістку до керівниці секретаріату Рівненської територіальної організації «ЄС» Вероніки Федорчук.

– Я не уповноважена коментувати. Думаю, вам варто звернутися до голови територіальної організації Гайдукевича Віталія Віталійовича. Він має вищу силу і міру повноважень, – відповіла на дзвінок Вероніка Федорчук і порадила написати запит.

Ми надіслали такий запит на електронну пошту обласної організації «ЄС» 30 березня. Також ми зателефонували до громадської приймальні народного депутата Олега Синютки у Львові і 3 квітня передали йому через месенджер його офіційної фейсбук-сторінки прохання про коментар щодо ситуації в рівненській партійній організації. 

На момент публікації Олег Синютка ніяк не відреагував на наш дзвінок і повідомлення.

Із секретаріату територіальної організації 19 квітня відповіли: «До секретаріату Рівненської територіальної організації політичної партії «Європейська солідарність» не надходила інформація щодо виключення Віталія Гайдукевича з депутатської фракції «Європейська солідарність» Рівненської обласної ради», – і перерахували поіменно чинний перелік членів фракції.

«Коментувати чутки я не збираюся» 

Журналістка зателефонувала до голови Рівненської територіальної організації «Європейської солідарності» Віталія Гайдукевича. Він відповів, що не має часу спілкуватися і спрямував журналістку до керівника фракції Сергія Кондрачука. Однак дещо таки сказав.

– У фракції нічого не відбувається стосовно мене. Це оціночне судження, я вам це уже пояснював раніше. Тому відповідати на маніпуляції чи якось коментувати чутки я не збираюся. Гарного дня, – сказав Віталій Гайдукевич і кинув слухавку.

Турбулентна каденція 

«Європейська солідарність» на місцевих виборах 2020 року досягла на Рівненщині високого результату: за її кандидатів у депутати до обласної ради проголосували 18,87 відсотків виборців, за кандидатів до міської ради – 19,08 відсотків. Це принесло партії чотирнадцять в обласній і десять мандатів у Рівненській міській раді – найбільше з усіх партій, які подолали п’ятивідсотковий бар’єр.

У другому турі виборів міського голови Рівного виграв висуванець (але не партієць) «ЄС» Олександр Третяк. А згодом головою Рівненської обласної ради став член «ЄС» Сергій Кондрачук. Відтак вважалося, що Рівненська область під впливом «Європейської солідарності».

Однак за два роки, у серпні 2022-го, Сергія Кондрачука достроково звільнили з посади голови. Зокрема тому, що виносив на сесію питання, які «розколюють суспільство в умовах воєнного стану». Тобто про заборону на Рівненщині діяльності церкви московського патріархату. 

Більше про фракційну боротьбу в облраді навколо заборони московського патріархату читайте за посиланням.

У січні 2023 року в публікації «Проблеми і незгоди у рівненському осередку “Європейської солідарності”» ми розповіли про вже сформовану конфронтацію партійців із Віталієм Гайдукевичем.

Зокрема, причинами протистояння виявилися його авторитарний стиль управління, зневага до частини партійців і виборців, зневага до журналістів, дистанціювання від «свого» міського голови і просування інтересів деяких рівненських забудовників, які об’єдналися у так звану групу Романа Куриса.

Дивіться також досьє: Гайдукевич Віталій Віталійович


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте