Бунт проти Гайдукевича: що відбувається в «Європейській солідарності» на Рівненщині
«Маніпулює», «зневажає і розбалансовує партійний осередок». Так партійці «Європейської солідарності» не під запис кажуть про Віталія Гайдукевича, депутата обласної ради і голову територіальної (обласної) партійної організації на Рівненщині. Кажуть, пояснюючи, чому його хочуть виключити з фракції «Європейської солідарності» в обласній раді та зняти з посади голови партійного осередку.
Про засідання фракції, на якому проголосували за виключення Віталія Гайдукевича, «Четвертій владі» розповіла людина зсередини партії, яка попросила не називати її ім’я.
Офіційно у «ЄС» ситуацію коментувати відмовляються. Віталій Гайдукевич називає все «чутками». Що ж відбувається в обласній організації та у фракції партії в обласній раді, розповідаємо у цій публікації.
«Пересварився і зневажає»
Засідання фракції «Європейська солідарність» відбулося 16 березня 2023 року нібито у драмтеатрі, яким керує один із членів фракції Володимир Петрів. Із чотирнадцяти депутатів фракції 16 березня не було лише двох, зокрема і самого Віталія Гайдукевича.
Володимир Петрів не може пригадати, чи засідання того дня відбулося в драмтеатрі. Каже, засідання фракції у театрі відбуватися не можуть, бо вони зазвичай відбуваються у спеціальній депутатській кімнаті в облраді на третьому поверсі. У приміщенні драмтеатру Володимир Петрів «може зустрічатися з колегами».
– У мене ми могли зустрічатися з моїми колегами. Це зрозуміло. До мене може прийти будь-який депутат. І група депутатів може прийти. Але засідання в мене не проводяться, – каже Володимир Петрів.
Зі слів нашого джерела, за виключення Гайдукевича з фракції тоді проголосували одинадцять присутніх, одна людина була проти.
Причина такого рішення депутатів, каже наше джерело, – у діяльності Віталія Гайдукевича як голови обласної партійної організації. Начебто він «перетнув межі у спілкуванні з однопартійцями, постійно маніпулює і розбалансовує діяльність партійного осередку».
На думку нашого джерела, очільник організації має об’єднувати навколо партійних ідей та цінностей, навколо себе. Натомість Віталій Гайдукевич, додає наш співрозмовник, з усіма пересварився і всіх зневажає.
В облраді рішення фракції не зареєстроване
За словами керуючого справами виконавчого апарату – керівника секретаріату Рівненської обласної ради Богдана Сологуба, процедура включення чи виключення депутата з фракції регулюється законом «Про місцеве самоврядування».
Богдан Сологуб каже, що «це внутрішні справи фракції». Але кількість членів фракції і хто до неї входить оголошує на пленарному засіданні голова облради, якому фракція подає відповідний документ.
– Наприклад, коли фракція створюється, її голова чи уповноважений звертається до голови ради: прошу оприлюднити на пленарному засіданні інформацію про створення такої-то фракції, куди увійшли (наступні депутати – авт.). І голова оголошує, – пояснює Богдан Сологуб.
Богдан Сологуб каже, що саме з моменту такого оголошення фракція вважається створеною.
– Якщо фракція збирається і когось виключає з якихось мотивів, її уповноважений чи голова пише на ім’я голови обласної ради лист. Що «повідомляю вас про зміни у фракції». Може додати витяг з протоколу чи сам протокол її засідання і просить вказану інформацію оголосити на пленарному засіданні, – додає Богдан Сологуб.
Лише після цього змінюється інформація про склад фракції на сайті ради, а виключений із неї депутат вважається позафракційним.
Богдан Сологуб каже: щодо складу фракції «ЄС» такий лист не надходив і «виключення когось із фракції «ЄС» в обласній раді не зареєстровано».
На позачерговій сесії облради 10 квітня про зміни у фракції «ЄС» голова облради не оголошував. На сайті ради Віталій Гайдукевич станом на 01 травня 2023 року вказаний як член фракції «Європейська солідарність». Чергова сесія обласної ради, на якій могли б оголосити про виключення його з фракції, відбудеться, найімовірніше, у червні.
Як відбувалося засідання та про словесну перепалку голови фракції «ЄС» Сергія Кондрачука із групою підтримки УПЦ, читайте в публікації «“Я з фронту приїхав увечері, ідіоте!”: як Рівненська облрада забороняла діяльність УПЦ (МП)».
«Відверта розмова» з нардепом
Рішення виключити Віталія Гайдукевича з фракції, найбільш імовірно, виникло після того, як не вдалося домовитися з керівництвом партії та зняти його з посади керівника обласного партійного осередку.
Це питання, за даними нашого джерела, обговорювали із першим заступником голови партії «Європейська солідарність» з питань розбудови партійної організації та чинним народним депутатом Олегом Синюткою. Він приїжджав до Рівного 18 лютого 2023 року та зустрічався з депутатами рівненських міської та обласної партійних організацій.
Наше джерело каже, що зустріч була запланована, але «її дату перенесли на кілька тижнів уперед через скарги партійців на Гайдукевича».
– Обговорювали питання стратегії, розбудови осередків, ситуацію у партії. Була гаряча дискусія… Відбулася відверта розмова. Можу побажати іншим політичним силам такої відкритості у дискусіях, яка присутня в «Європейській солідарності» на сьогодні, – так 20 лютого прокоментував цю зустріч журналістці депутат Рівненської облради і член партії Олександр Дехтярчук.
Чому дискутували депутати і яку саме ситуацію «всередині партії» обговорювали, Олександр Дехтярчук не уточнив. Але сказав, що учасники дискусії говорили «відверто в очі одне одному про важкі, болючі питання» і «спільно окреслювали» їх вирішення.
Журналістка запитала, чи правда, що партійці «ЄС» хочуть зняти Віталія Гайдукевича з посади очільника обласної організації і що обласні депутати із таким проханням звернулися до Петра Порошенка. Олександр Дехтярчук відповів коротко: «Кадрові питання не розглядалися».
20 лютого ми звернулися за коментарем і до депутатки Рівненської обласної ради і членкині партії Світлани Богатирчук-Кривко. Із тим же питанням про Гайдукевича.
– Це неправда, – відповіла тоді депутатка. І додала, що не в курсі щодо звернення до керівництва партії.
Не підтверджують і не заперечують
Засідання фракції обласні депутати від «ЄС» офіційно відмовляються коментувати. За нашими даними, у депутатів та партійців є домовленість не розкривати подробиць, доки про виключення Віталія Гайдукевича з фракції офіційно не оголосять.
– Офіційної такої інформації немає. У нас є фракційні дебати. Ми можемо у себе на фракції розмовляти про будь-що. Ми можемо голосувати про будь-що. Ми поки що не виносили в публічний простір. І тому сьогодні коментувати те, що ми не оприлюднили, не є можливим, – сказав Володимир Петрів і додав, що «питання у стадії обговорення».
– Ми у своїй сім’ї розберемося, що нам робити. Фракція – це певного роду сім’я. Якщо в сім’ї хтось когось не влаштовує, це обговорюється. І от коли це рішення буде ухвалено і буде в публічному просторі озвучено, тоді можна коментувати: чому, за що, як, – пояснив Володимир Петрів.
Олександр Процюк сказав, що мусить «погодити з керівництвом фракції, аби коментувати це питання», і що має подивитися протокол засідання, «щоб інформація була максимально достовірною».
Водночас Олександр Процюк підтвердив, що фракція таки засідала і він проголосував за виключення Віталія Гайдукевича:
– Абсолютно вірно. Я ж не забираю своїх слів назад.
Андрій Сорока відповів: коментувати протокол засідання фракції не буде, бо і на сесію його не виносили, і «в руках його не бачив». Начебто такого протоколу взагалі немає, а сам Андрій Сорока з 6-го по 22 березня був на навчальній сесії, до Рівного не приїжджав і на такому засіданні не був.
– Мені здається, що це просто міфічна історія, – каже Андрій Сорока.
Ми також зателефонували до голови фракції «Європейська солідарність» у Рівненській обласній раді Сергія Кондрачука і прямо запитали, чи правда, що Віталія Гайдукевича виключили з фракції.
– Я не відмовляюся коментувати, але не маю права, бо служу у Національній гвардії. Маю певні обмеження, які не хочу порушувати. Бо дуже ціную те, де я зараз. Згідно з законодавством, не маю права коментувати політичні теми, – відповів Сергій Кондрачук і порадив звернутися до свого заступника Олександра Набочука.
Заступник голови фракції «ЄС» у Рівненській облраді Олександр Набочук уникнув прямої відповіді на питання.
– Процедура виключення з фракції прописана. Якщо виключення відбудеться, то буде оприлюднене на сесії, ви про це дізнаєтеся. Якщо будете присутні і якщо такий варіант буде. А все інше не хотів би коментувати, бо я не в керівних органах партії, – відповів Олександр Набочук і спрямував журналістку до керівниці секретаріату Рівненської територіальної організації «ЄС» Вероніки Федорчук.
– Я не уповноважена коментувати. Думаю, вам варто звернутися до голови територіальної організації Гайдукевича Віталія Віталійовича. Він має вищу силу і міру повноважень, – відповіла на дзвінок Вероніка Федорчук і порадила написати запит.
Ми надіслали такий запит на електронну пошту обласної організації «ЄС» 30 березня. Також ми зателефонували до громадської приймальні народного депутата Олега Синютки у Львові і 3 квітня передали йому через месенджер його офіційної фейсбук-сторінки прохання про коментар щодо ситуації в рівненській партійній організації.
На момент публікації Олег Синютка ніяк не відреагував на наш дзвінок і повідомлення.
Із секретаріату територіальної організації 19 квітня відповіли: «До секретаріату Рівненської територіальної організації політичної партії «Європейська солідарність» не надходила інформація щодо виключення Віталія Гайдукевича з депутатської фракції «Європейська солідарність» Рівненської обласної ради», – і перерахували поіменно чинний перелік членів фракції.
«Коментувати чутки я не збираюся»
Журналістка зателефонувала до голови Рівненської територіальної організації «Європейської солідарності» Віталія Гайдукевича. Він відповів, що не має часу спілкуватися і спрямував журналістку до керівника фракції Сергія Кондрачука. Однак дещо таки сказав.
– У фракції нічого не відбувається стосовно мене. Це оціночне судження, я вам це уже пояснював раніше. Тому відповідати на маніпуляції чи якось коментувати чутки я не збираюся. Гарного дня, – сказав Віталій Гайдукевич і кинув слухавку.
Турбулентна каденція
«Європейська солідарність» на місцевих виборах 2020 року досягла на Рівненщині високого результату: за її кандидатів у депутати до обласної ради проголосували 18,87 відсотків виборців, за кандидатів до міської ради – 19,08 відсотків. Це принесло партії чотирнадцять в обласній і десять мандатів у Рівненській міській раді – найбільше з усіх партій, які подолали п’ятивідсотковий бар’єр.
У другому турі виборів міського голови Рівного виграв висуванець (але не партієць) «ЄС» Олександр Третяк. А згодом головою Рівненської обласної ради став член «ЄС» Сергій Кондрачук. Відтак вважалося, що Рівненська область під впливом «Європейської солідарності».
Однак за два роки, у серпні 2022-го, Сергія Кондрачука достроково звільнили з посади голови. Зокрема тому, що виносив на сесію питання, які «розколюють суспільство в умовах воєнного стану». Тобто про заборону на Рівненщині діяльності церкви московського патріархату.
Більше про фракційну боротьбу в облраді навколо заборони московського патріархату читайте за посиланням.
У січні 2023 року в публікації «Проблеми і незгоди у рівненському осередку “Європейської солідарності”» ми розповіли про вже сформовану конфронтацію партійців із Віталієм Гайдукевичем.
Зокрема, причинами протистояння виявилися його авторитарний стиль управління, зневага до частини партійців і виборців, зневага до журналістів, дистанціювання від «свого» міського голови і просування інтересів деяких рівненських забудовників, які об’єдналися у так звану групу Романа Куриса.
Дивіться також досьє: Гайдукевич Віталій Віталійович
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти