Провести добу на виборчій дільниці у Рівному: робота від світанку до світанку

Над сюжетом працювали журналістка Ольга Підгородецька, відеограф Владислав Мартинчук, продюсерка Марта Дмитришин

25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. Рівняни йшли на дільниці з масками, власними ручками та документом, який посвідчує особу. А журналісти «Четвертої влади», окрім камери та мікрофону, озброїлись ще й карематом, бо знали, що заночують на дільниці.

Ми дізнавалися, як після зміни законодавства працюють правила для виборців та членів виборчих комісій. Спостерігали за процесом виборів на дільниці, яка розташувалася в рівненській школі №13.

Дивіться також: Попередні результати виборів у Рівному: порахували протоколи із близько 90% дільниць

За півгодини до відкриття дільниці голосувати прийшов 90-річний Микола Козюра. Чоловік взяв зі собою кілька ручок.

90-річний виборець Микола Козюра першим прийшов на виборчу дільницю

– В шостій годині встав, умився, вдягнувся і пішов. Я поряд живу, тому швидко прийшов. Думав, уже людей на дільниці багато, а виявляється, я перший.

На дільниці звучить гімн України. Голова ДВК звертається до членів комісії:

– Хорошого настрою, бадьорого, і щоб наша дільниця, як кажуть, була найкращою.

На вході у приміщення людям міряють температуру, дезінфікують руки. В спортивній залі на кожному столі – антисептики. Кожні дві з половиною години в приміщенні проводять вологе прибирання.

Жодного з температурою так і не зафіксували, але водночас такі безконтактні термометри занижують температуру

Запитуємо у виборців, чи знають вони про зміни в виборчому законодавстві.

– Я не знаю, чим цього року процес виборів відрізняються. Напевно, кількістю бюлетенів, більше їх стало. Колись було ясніше. Зараз от іду і навіть не знаю. Буду розбиратись на місці, – каже рівнянка Оксана.

 – Цього разу в одному бюлетені відразу і партію вибираєш, і кандидата від неї, – каже ще одна рівнянка, теж Оксана, яка саме має голосувати.

Рівняни отримують чотири бюлетені.

Чотири бюлетені – за голову, за депутатів місцевої ради, за депутатів районної ради, за депутатів обласної ради

У блакитному – кандидати в депутати до обласної ради.

У світло-зеленому – до районної. В блідо-жовтому – до міськради. Перелік кандидатів у міські голови – у рожевому бюлетені. Вперше на виборах до місцевих рад виборці голосують за партію, і за конкретного кандидата від неї в одному бюлетені.

– У нас може бути помилка у підрахунку в цифрах. А бюлетені будуть запаковані. Протокол будемо чекати, може, він буде як і на попередніх виборах – уточнений. Тобто нам передзвонять і скажуть передивитися. І коли вже буде підтвердження. Вже, як кажуть, зі спокійною душою можна буде їхати додому. Раніше було розписувати по скриньках, зараз не треба. Це простіше, – каже голова комісії Юлія Сузька. – Зараз один бюлетень, але рахунки підуть і на партію, і на кандидата.

При виході з дільниці на виборців чатує Олександра. Вона проводить опитування з запитаннями від президента.

Опитування від президента розкритикували і опоненти і соціологи

–  Я проводжу соціологічне опитування. Просто люди підходять по бажанню. Хто хоче відповідає, а хто ні – той ні.

26-го жовтня пресслужба партії «Слуга народу» оприлюднила результати оброблених анкет.

Це результати, які оприлюднила партія «Слуга народу» (після обробки 74% анкет). Соціологічна група «Рейтинг», яка також проводила опитування на виході з дільниць, включила в опитувальник питання президента і отримала схожі результати

Близько першої години дня на дільниці перше імовірне порушення. Жінка привела на вибори двоє літніх чоловіків та жінку. З одним із них зайшла до кабінки. 

– Спостерігачі, який вона раз заходить? – запитує голова.

– Два раза з мущинами,– відповідає спостерігачка.

– То у вас що, два батька? – голова ДВК звертається до жінки.

–  Я за батька і за мати, а там сусід сам по собі, – відповідає жінка.

– А ви з ним були? – запитує голова.

– Я йому допомагала. 

– Ну а то як так допомагають? – обурюється спостерігачка.

За дві години на дільниці стало зле 84-літньому чоловіку. Першу допомогу надав поліцейській та викликали швидку. Виборця госпіталізували.

Після шостої вечора виборців все менше. І раптом за хвилину по восьмій на дільницю забігає чоловік. Запитуємо, чому запізнився.

– Тільки приїхав у Рівне. Дочка подзвонила сказала: «Папік, якщо не проголосуєш, гаплик». Ось я і рвонув, – відповідає він.

Дільницю закрили, почали підрахунок. Спершу посортували бюлетені за кольорами і відібрали ті, які визнали недійсними. Наприклад, ті, у яких виборці вписали лише номер кандидата, не проголосувавши за партію, або ті, де обрали більш ніж одну партію.

Виборча дільниця в спортзалі 13-ї школи

Якщо ж позначку навпроти партії зроблено, але номер кандидата не вказано, або вказано нерозбірливо, вважається, що виборець проголосував за партію, але окремому кандидату від неї його голос не зараховується. 

Першими – дві з половиною години – рахували бюлетені з партіями і кандидатами до обласної ради. Потім узялися за інші.

Голоси виборців рахували цілу ніч, ось тут журналістці з оператором і знадобився каремат, на якому можна було відпочити

Оксана – спостерігачка. Вона змогла піти з дільниці лише коли оформили всі документи. 

– Я звернулася до голови комісії, щоб вона мене відпустила, коли вже все було пораховано, протоколи заповнені, і я маю їхати, оскільки у мене грудна дитина. Вона відмовилася, – каже Оксана, – сказала, що має всі свої документи підготувати і лише тоді зможе нам попідписувати. 

П’ята тридцять ранку. На дільниці щойно закінчили підрахунок голосів.

– Набагато важче, ніж раніше. По-перше, дуже багато кандидатур, дуже заплутані протоколи, які важко оформляти, і їх багато. Мало людей працюють на дільницях,– каже членкиня комісії Олена Берешивець.

На цій дільниці проголосували 635 виборців із 2-х тисяч приписаних до неї. Якби явка була вищою, члени ДВК могли б рахувати голоси ще довше.

Кандидат в депутати підприємець Зураб Кантарія на своїй сторінці у фейсбук виклав це фото і написав: «Так виглядають ваші використані і не використані бюлетені в Рівненській міській ТВК після здачі дільничними комісіями. Це тільки 80%»

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте