Рівне планує частково оплачувати освіту у приватних садочках: детально, що про це відомо

«BabyLand» розташований у новому мікрорайоні «На щасливому». Має шість різновікових груп. Поки що це єдиний дитсадок у Рівному, який має ліцензію і претендує на фінансування. Депутати очікують, що таких дитсадків буде більше
Джерело
Фото й інформація з фейсбук-сторінки садка

Управління освіти Рівненської міської ради готове фінансувати дитячі садки за принципом «гроші ходять за дитиною» – тобто частково компенсувати вартість навчання дітей у приватних садках. Ми дізналися, скільки це приблизно грошей, кому і за яких умов їх платитимуть і коли усе запрацює. 

Допомагали розібратися в темі заступниця начальника міського управління освіти Катерина Сичик, керівниця відділу планування і фінансування міського управління освіти Людмила Остапчук.

Також ми спитали, що думають про це в єдиному ліцензованому дитячому садочку Рівного «BabyLand». Бо саме його директорка Ірина Петрик-Щокова у 2019 році почала просувати цю ідею у Рівному. 

Відшкодування за навчання

Вартість навчання у приватному дитячому садочку для дитини з Рівненської громади може бути частково компенсована з міського бюджету. Проєкт документу із механізмом оплати вже погодили на бюджетній комісії Рівнеради. 

– Ми даємо можливість батькам, які не можуть або не хочуть водити дітей в комунальні дитсадки, використати «свою частину бюджетних коштів» на оплату послуг приватного закладу, – написав у фейсбуку голова бюджетної комісії Павло Алексєвич.

Документ про порядок відшкодування частини грошей на приватні садки підготувала заступниця начальника міського управління освіти Катерина Сичик. А робоча група із депутатів та експертів вносила свої правки. У документі описані умови, за яких батьки і приватні садочки можуть претендувати на відшкодування з бюджету.

Дві умови для батьків

У проєкті порядку вказано, що в управлінні освіти створять міжвідомчу комісію з питань направлення дітей дошкільного віку до закладів освіти приватної форми власності. Ця комісія розглядатиме кожен окремий випадок. І визначальним буде не стільки бажання батьків, а дві умови.

– Діти мають бути зареєстровані в загальноміській електронній черзі. Якщо немає місць в комунальних садочках і батьки згодні, тоді ми пропонуємо їм таку можливість, – пояснила Катерина Сичик.

Експерти хочуть змінити цей пункт порядку на більш лояльний до батьків: щоб вони могли «за бажанням користуватися правом дошкільної освіти у приватних закладах, а не лише за умови відсутності місць у комунальних».

В електронній черзі на місце в комунальному дитячому садочку зараз зареєстровані 6 тисяч 125 дітей, із них 580 дітей віком від трьох до шести (семи) років.

Сім умов для приватників 

Щоб приватний дитячий садок міг укладати угоди на компенсації, його власникам треба виконати перелік умов, а саме:

  • бути зареєстрованим на території Рівненської міської територіальної громади;
  • мати ліцензії на освітню діяльність у сфері дошкілля;
  • мати матеріально-технічну базу, що забезпечує виконання базового компонента дошкільної освіти та відповідає санітарно-гігієнічним вимогам і вимогам щодо безпеки дітей та охорони праці;
  • мати педагогічні кадри з відповідною освітою; 
  • мати схвалену законодавством програму розвитку дітей, відповідно до Базового компонента дошкільної освіти (наказ №33 Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2021 року);
  • працювати не менше як 10,5 годин (група повного дня), мати триразове харчування; 
  • мати вільні місця для зарахування на них дітей із загальноміської електронної черги.

– Ліцензія надається в обласному управлінні освіти і науки. Вони зразу надсилають нам інформацію про її отримання певним дошкільним закладом чи школою, – повідомила Катерина Сичик.

Скільки у Рівному так званих центрів розвитку дитини, які фактично виконують роль приватних дитсадків, в управлінні освіти не знають: немає офіційної інформації. За словами Катерини Сичик, вони питали в податковій службі, але отримали відмову. Нібито через конфіденційність. Посадовиця каже, що ці центри, може, й навчають дітей, але без ліцензій. Тому їх не можна вважати закладами дошкільної освіти.

У пункті 1 статті 12 закону «Про дошкільну освіту» у переліку типів дошкільних закладів є «центр розвитку дитини, в якому забезпечуються фізичний, розумовий і психологічний розвиток, корекція психологічного і фізичного розвитку, оздоровлення дітей, які відвідують інші навчальні заклади чи виховуються вдома».

З досвіду першого ліцензованого дитсадка

У Рівному є поки один приватний ліцензований дитячий садок – «BabyLand» на вулиці В’ячеслава Чорновола, 91Х. Ми спитали у його директорки Ірини Петрик-Щокової, чи складно отримати ліцензію. За її словами, у Рівненській обласній раді є спеціальний відділ, якому розкажуть, які документи треба і які вимоги. Потім ліцензійна комісія перевіряє надану в документах інформацію і приймає рішення.

Ірина Петрик-Щокова: «Це не плата садочку, це компенсація батькам. А також можливість обрати той заклад, який вони хочуть для своєї дитини. І звільнити місце в комунальному закладі для тих, хто не зміг туди потрапити, хоча був в електронній черзі». Фото надала Ірина Петрик-Щокова

– З 2018 року полегшили умови отримання ліцензії. Процесуально це може зайняти від двох до чотирьох тижнів, – розповіла Ірина.

На її думку, «ці умови реально виконати чи за два місяці, чи за два тижні, хто як може взятися». 

Журналістка «Четвертої влади» запропонувала представникам чотирьох рівненських центрів дитячого розвитку висловити свою думку про порядок відшкодування та про отримання ліцензії на освітню діяльність. В одному з них повідомили, що «вже рухаються в напрямку ліцензії», в іншому не були готові обговорювати цю тему, бо не дуже її вивчили. Решта не відгукнулися.

Приватний Центр розвитку дитини «Радік» має у місті три філії. Крім занять, надає послуги дитячого садочка з повною групою. Садочок має окрему територію для прогулянок. На фото із його сайту – одне із занять спільно з батьками

Як це має працювати

Гіпотетичний приватний садочок укладатиме два окремих договори про надання освітніх послуг: із управлінням освіти і батьками чи опікунами дитини. Адміністрація закладу зобов’язується щомісяця до 5 числа звітувати про кількість дітей, які там навчаються, і скільки днів була у садочку кожна дитина.

Для отримання коштів із бюджету заклад має відкрити рахунок у Державному казначействі. Міське управління освіти буде щомісяця перераховувати гроші на цей рахунок, відповідно до наданих у звіті цифр за минулий місяць.

– Компенсація стосується всіх дітей дошкільного віку, які будуть іти із загальноміської електронної черги у приватні заклади, – каже Катерина Сичик.

Ці гроші йтимуть на зарплату вихователям, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, на оплату 40 відсотків вартості харчування. За словами керівниці відділу планування і фінансування міського управління освіти Людмила Остапчук, на бюджетній комісії була пропозиція відшкодовувати лише зарплату з нарахуваннями педагогічним працівникам. 

Контролювати цільове використання грошей будуть фахівці бюджетного й освітнього управлінь і згадана міжвідомча комісія. Якщо виявлять порушення, управління освіти виставить закладу претензії, а гроші повернуть у бюджет.

Скільки це грошей

Вартість утримання й навчання дитини в комунальних дошкільних закладах щороку змінюється. У 2021 році перебування однієї дитини коштує бюджету 2 тисячі 708 гривень 33 копійки на місяць, це 32 тисячі 500 гривень на рік. За словами Катерини Сичик, коли працювали над проєктом порядку, орієнтувалися на планову суму 2020 року. Це 2 тисячі 25 гривень щомісяця на одну дитину, 24 тисячі 300 гривень на рік.

Однак Катерина Сичик зауважує, що компенсовувати будуть лише вартість фактичного перебування дитини в садочку. Пропущені дні не враховуватимуть. Цю інформацію братимуть зі щомісячних звітів.

Для порівняння, у 2019 році місяць перебування у садочку «BabyLand» коштував 5 тисяч 500 гривень за повний день, у комунальному – 1 тисячу 743 гривні.

Що з пільгами 

За законодавством, діти-пільговики – це сироти, позбавлені батьківського піклування, із малозабезпечених сімей, діти з інвалідністю і батьки яких є учасниками АТО (ООС). Ці діти харчуються у комунальних садочках безкоштовно – за них платить міська влада. П’ятдесят відсотків знижки на харчування мають діти із багатодітних сімей (троє та більше неповнолітніх дітей).

Обидві освітянки кажуть, що наявність пільг в оплаті вирішуватимуть у кожному приватному закладі окремо. За словами Катерини Сичик, у приватному садочку теж мають дотримуватися законодавства і у своєму статуті прописати умови для пільговиків. Більше нічого не може додати, бо ще не приділяли цьому аспекту належної уваги.

Ірина Петрик-Щокова каже, що «варіанти зменшення фінансового навантаження, коли є кілька дітей з однієї родини чи діти учасників АТО, передбачені і працюють у будь-якому випадку».

Коли це запрацює

Порядок набуде чинності після того, як депутати міської ради за нього проголосують і його оприлюднять на сайті міської ради. На якій саме сесії – невідомо. 

– Поспіху немає. Це дуже важлива реформа, люди іще подають свої правки, – каже голова бюджетної комісії Павло Алексєвич.

Заступниця начальника міського управління освіти Катерина Сичик каже, що документ винесуть на голосування, ймовірно, у квітні. Тоді ж депутати приймуть або не приймуть і правки до нього.

Директорка «BabyLand» Ірина Петрик-Щокова очікує, що компенсація почне «працювати» з нового навчального року, тобто з 1 вересня 2021 року.

Почалося все із петиції

У кінці жовтня 2019 році рівнянка Ірина Петрик-Щокова зареєструвала на сайті міської ради петицію про створення програми співучасті в оплаті перебування дітей у приватних дитячих садках.

Мовляв, якби ці діти ходили в комунальні заклади, за них би платили з міського бюджету. То чому б ці самі гроші не спрямувати на оплату приватного садочка і зменшити навантаження на батьків, які платять громаді податки. 

Ірина Петрик-Щокова каже, що від запровадження принципу «гроші за дитиною» виграють і діти, і їхні батьки, і бізнес, і громада.

– Це стимуляція приватного сегменту: давайте рости, розвиватися, створювати конкурентне середовище, – каже директорка «BabyLand».

Петиція тоді набрала потрібну кількість голосів, ідею почали обговорювати, збирали спільні наради і навіть листувалися. Від початку пандемії про неї не згадували.

Зі зміною місцевої влади питання зрушилося з місця, опинившись у колі інтересів партії «Європейська солідарність» (пункт 9 партійної програми), та партії «Рівне разом», яку підтримував забудовник «На щасливому».


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте