Рівненські шкільні туалети без перегородок і дверцят: що і як змінилося за пів року
Минулого навчального року «Четверта влада» досліджувала, в яких умовах навчаються рівненські школярі. Ми зробили два фотодослідження були про шкільні вбиральні (частина перша та друга).
На світлинах із 34-х шкіл Рівного ми зафіксували умови та вигляд санвузлів: у третині шкіл у туалетах немає дверцят, щоб можна було усамітнитися, і сидінь на унітазах. Ще в шести школах туалети давно потребують ремонту – поламана сантехніка, крани, пошкоджена плитка.
Такі умови як мінімум не відповідають новому санітарному регламенту для шкіл. Та й просто свідчать про неповагу до гідності учнів.
Дивіться також відео: «Туалетна проблема рівненських шкіл: в яких умовах учні справляють потреби»
У червні 2021 року начальник рівненського управління освіти Богдан Турович говорив, що управління сприятиме вирішенню проблеми: невідремонтовані туалети відремонтують, а перегородки і двері, де їх немає, облаштують.
На початку нового навчального року, у вересні, ми зустрілися з начальником освіти, щоб дізнатися, що вдалося поліпшити у шкільних туалетах за бюджетні гроші.
Зміни відбулися у чотирьох школах: №9, №24, Рівненському економіко-правовому ліцеї та в Рівненській українській гімназії. Запланований ремонт також у школі №22.
– У школі №9 був запланований капітальний ремонт вбиралень, зараз там тривають роботи. Це комунікації, внутрішні роботи із заміною сантехніки і встановленням відповідно до санітарного регламенту обладнання: перегородок, дверей і решти. Плануємо завершити до кінця бюджетного року.
– У школі №24 та в Рівненській українській гімназії зробили поточний ремонт зі встановленням перегородок і дверей, – розповідає начальник управління освіти Богдан Турович.
У 2021 році на капітальний ремонт шкільних санвузлів з бюджету виділили 1 мільйон 625 тисяч 461 гривню. В управлінні кажуть, що до кінця року ці кошти використають.
З цих коштів – 132 тисячі 500 гривень дали на школу №24, Рівненську українську гімназію та Економіко-правовий ліцей. Ще 842 тисячі – на школу №9. 651 тисяча – це останній транш на завершення ремонту у школі №22 (перегородки, дверцята та сантехніка).
Для порівняння, на довготривалу реконструкцію стадіону «Авангард» вже третій рік поспіль з міського бюджету виділяють по 50 мільйонів. На проєкт 50-ти метрового олімпійського плавального басейну в спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву №2 – 5,9 мільйони.
При тому, що відсутність олімпійського стадіону чи басейну не порушує санітарних норм. А відсутність перегородок, дверцят, кришок унітазів, сушилок та інших гігієнічних речей – порушує права дітей і санітарний регламент шкіл.
Прикметно, що за кошти батьків у багатьох школах зробили більше для приведення вбиралень до санітарних норм, ніж за бюджетні кошти.
Тепер покажемо фото до і після у чотирьох школах, де відбулися зміни.
Рівненська українська гімназія
Фото до ремонту. Минулоріч у школі ми побачили вбиральню зі старим ремонтом та сантехнікою, проте охайну та з окремими кабінками.
Фото після ремонту. Нині тут світлий ремонт, нова техніка, чаші Генуя.
Зі слів директорки Тетяни Кухарчук, грошей від управління освіти (приблизно 49 тисяч) не вистачало на капітальний ремонт, тому долучилися батьки.
Скільки залучили батьківських грошей, керівниця протиправно приховує, оскільки звітність за залучені школою гроші – публічна.
Школа №9
Фото до ремонту. Минулого навчального року у школі чекали гроші на облаштування вбиралень. Тоді в одних туалетах були старі ремонти, в інших ремонт був косметичний, а між туалетами були лише невеликі перегородки без дверей.
Фото в процесі ремонту. У коридорах перед туалетами на першому та другому поверхах поклали на підлогу плитку. У загальних туалетах закінчили заміну внутрішніх систем, вже встановлюють сантехніку та унітази.
Також у школі будуть облаштовані по одному на першому та другому поверсі вбиральні для дітей, що навчаються на інклюзії.
Школа №24
Фото до ремонту. Минулого навчального року у школі вже була готова кошторисна документація на ремонт туалетів, очікували фінансування. На час нашого візиту (орієнтовно в лютому 2021-го) ми побачили в туалеті ряд унітазів без перегородок. На час публікації матеріалу (червень 2021) приблизно у 4-х санвузлах поставили кабінки за 48 тисяч гривень.
Фото після ремонту. Цьогоріч з дванадцяти шкільних туалетів п’ять облаштували кабінками. Один на третьому поверсі, два на другому та два на першому, один із них для дітей, які навчаються на інклюзії.
Рівненський економіко-правовий ліцей.
В ліцеї попередні роки вбиральні облаштовували за гроші батьків.
Цьогоріч за бюджетні гроші облаштували ще одну вбиральню на першому поверсі.
Ми запитали у начальника управління освіти Богдана Туровича, чи було корисним наше фото і відео дослідження туалетної проблеми для управління.
– Ви для нас систематизували матеріал. Ми й так знали, що є проблеми, але ви привернули увагу. Дійсно, не маємо ми в 21 столітті до цього питання ставитись по-іншому, окрім як вирішити його, – відповів Турович.
Що змінилося в решті шкіл
Ми зателефонували керівникам інших шкіл, щоб поцікавитися а що змінилося в них.
В частині шкіл нічого не змінилося. В інших школах керівники самі шукали кошти, щоб облаштувати вбиральні дверцятами або перегородками, яких не вистачало минулого навчального року.
У школі №1 на третьому поверсі за власні кошти облаштували двері в кабінках.
У школі №2 облаштували за свої кошти 7 кабінок для молодших школярів.
У школі №3 на початку літа у закладі облаштували двері у вбиральнях де їх не було.
У школі №4 очікують, що управління освіти виділить кошти на капітальний ремонт.
У школі №6 нічого не змінилось.
У школі №8 теж нічого не робили.
У школі №10 за власні кошти облаштували двері до кабінок.
У школі №11 в частині вбиралень вже є перегородки, в частині, де дерев’яні перегородки, поставили дверцята.
У школі №19 у двох вбиральнях, завдяки батьківським грошам, облаштували дверцята.
У школі №23 у всіх вбиральнях облаштували дверцята.
У школі №25 за підтримки батьків облаштували у кожній вбиральні по одній кабінці з дверцятами.
У школі №26 за власний кошт облаштували дверцята та перегородки у вбиральні, де їх не було.
У школі №27 нині ремонтують труби у вбиральні. На 2022 рік планують виготовити кошторисну документацію на капітальний ремонт вбиралень.
ЗОШ №28 планують облаштувати до кінця навчального року перегородки та дверцята.
У «Престижі» адміністрація каже, що дверцят у вбиральнях не робили, адже хлопці і дівчата навчаються в окремих класах, де поряд облаштовані вбиральні.
У «Колегіумі» за батьківський кошт облаштували туалет у початковій школі.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти