Що ви не знали про туалети у 34-х школах Рівного: частина друга (123 фото)

Це продовження фотодослідження шкільних вбиралень Рівного. Перші 17 шкіл ми показали в матеріалі: Як виглядають туалети у школах Рівного: перші 17 закладів (109 фото).

В чому проблема зі шкільними туалетами та як на це реагують міські посадовці, можна також подивитися в сюжеті і публікації: Туалетна проблема рівненських шкіл: в яких умовах учні справляють потреби.

У цій частині ми показуємо, як виглядають шкільні вбиральні ще 17-ти шкіл. Всі фото можна переглянути у горталці на початку матеріалу, а окремі з них, із коментарями директорів, можна побачити в тексті публікації.

Дивіться також: Як виглядають шкільні їдальні і кухні у Рівному (134 фото)

Рівненський навчально-виховний комплекс «ЗОШ І-ІІІ ступенів-ліцей» №19

Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

– Колись по черзі робили вбиральні за батьківські кошти. Зараз не можемо, бо потрібен вже капітальний ремонт, – розповідає директорка Інна Верхова.

Рівненська ЗОШ І-ІІІ ступенів №20

У закладі кажуть, що вбиральні потребують капітального ремонту. Хоча у порівнянні з багатьма іншими вони виглядають доволі непогано
Унітази для любителів навприсядки (або менших дітей) і для традиційників, але головне, що є дверцята. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

– Ми потроху міняли все. Один раз, коли в нас на другому поверсі був жахливий паркет і ми міняли на плитку, то тоді домоглися, щоб разом плитку в туалетах поміняли. Це бюджетні кошти. Сантехніка стара, але ми бережемо. Хотілось капітального ремонту, але ж... Батьки нам закупили фанеру на перегородки і ми трішки підтримуємо і робимо, – розповідає директорка закладу Ніна Сукач.

Рівненська ЗОШ І-ІІІ ступенів №22

У школі вбиральні після ремонту. Нові пісуари, унітази, окремі кабінки та облаштована одна інклюзивна вбиральня зі спеціальними пристосуваннями.

– У нас був капітальний ремонт усіх систем і він триває вже другий рік за бюджетний кошт, – розповідає директор Сергій Шама.

Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу
Вбиральня для людей з інвалідністю. Єдиний правильно облаштований серед усіх шкіл міського підпорядкування

Рівненська ЗОШ І-ІІІ ступенів №23

У 2016 році тут відремонтували частину вбиралень. Але дверей не поставили. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

Школа на мікрорайоні Ювілейний. Тут вчаться приблизно 1538 школярів.

– Санвузли початкової школи капітально відремонтували, а зараз знову ж таки з батьками капітальний ремонт перекапітульовуємо, щоб вони поставили, якщо ви розумієте, меблеві перегородки просто зробили. По санітарним нормам треба робити перегородки, – розповідає директор Олег Кроль.

– Дякуючи знову ж таки нашим батькам, включилися в цю роботу. Потім ми випадково познайомились із директором будівельної однієї компанії, і вони нам два тижня поспіль робили кабінки. То я можу уже зараз похвалитися, що перегородки перегородили, плюс до того виконавець робіт, який з нами співпрацює зараз на пряму, має забрати перегородки ті старі, вирізати і зробити дверцята, новіші.

– Для мене це щастя вже. По-перше, були зроблені перегородки таким чином, що коли дитина сідає на унітаз, то колінця за межі перегородки виходили на півноги. Це були старі проекти, їх ніхто не враховував. А коли батьки підняли питання, воно весь час турбувало всіх, мусили питання якось вирішувати.

– Ми отримали від управління освіти у вересні паперові рушники, засоби дезінфекції, а вже з батьками самі купували дозатори для рідкого мила. За перших півдня, це треба було бачити, ми закинули у піклувальну раду фотографії. Там рушники розмотані по всьому туалеті, кришки з дозаторів, які були під замками, позривані. Два дозатори зламані за перший день, – розповідає директор.

Рівненська ЗОШ І-ІІІ ступенів №24

Залишилося на стіну повісити дошку і можна проводити уроки. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

У закладі очікують на фінансування, щоб розпочати капітальний ремонт у санвузлах.

Доки ми готували матеріал, нам з власних джерел стало відомо, що школа в чотирьох санвузлах на 3-4 унітази поставила ось такі кабінки. Вийшло 60 кв.м по 800 гривень за квадратний метр

– Кошторисна документація у нас наявна, але потребує вже уточнення. Частина туалетів відремонтована, але більшість потребує встановлення кабінок. Крім того, хотілося б, щоб було внесено зміни у проект у цю кошторисну документацію, і був облаштований туалет для дітей з особливими освітніми потребами, відповідно до санітарних норм, – розповідає директорка закладу Галина Цюцюра.

Рівненська ЗОШ І-ІІІ ступенів №25

У школі вбачають проблему у відсутності опалення у вбиральнях. Судячи з того, як виглядають санвузли, то проблеми у відсутності кабінок не вбачають. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

– Проблема [з відсутністю опалення в туалетах] була створена, напевно, ще в 90-х роках, вже немає ні першого, ні другого директора, навіть немає у кого запитати, чомусь в 90-х роках було відрізане опалення в туалетах, його зараз немає, – розповідає директор Віктор Бортник.

– Міняли вікна, батьки так само пробували різні варіанти якісь вирішити. Вирішили, що на вікна з міського бюджету витрачати на туалети не рентабельно, бо діти там знаходяться найменшу частину часу. То краще замінити їх у класах, але батьки подумали, що можливо треба замінити і в туалетах, бо буде тепліше принаймні в коридорах.

– Ситуацію ми вирішили, але не зовсім. Де перші поверхи – все рівно лишилися прохолодними. Ну але принаймні ми можемо відкрити нормально провітрити, зник оцей якийсь запах однозначно, – каже директор.

Рівненський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня І-ІІІ ступенів – спеціалізована спортивна школа №26»

– Вбиральні у закладі облаштовуємо самі, – розповідає директор Володимир Дзюбак, – біля нас поряд «Епіцентр» і ми час від часу підкуповуємо щось, буває і по 2 квадрати плитки на залишках, і по 3 а потім компонуємо. Так виходить один туалет в рік.

Мабуть, фотографій цієї школи найбільше, такі вони всі різні і багато відремонтованих, але... з порушенням санітарних норм. Директор здивувався, нащо «маленьким діткам» двері.

Перегляньте фотографії цієї школи у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу, там є що глянути. А тут показуємо лише чотири.

Якщо б ці унітази зробити синього і червоного кольорів, можна було б зверху намалювати Морфіуса з «Матриці», який пропонує вам зробити вибір
«Маленьким дітям» двері не потрібні, вважає директор
Можна було б зекономити на цій перегородці, тоді «маленькі діти» могли б ще триматися за руки
А в цей туалет можна потрапити тільки з ключем – він учительський і має двері. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

Рівненська ЗОШ І-ІІІ ступенів №27

У ЗОШ 27, якій цього року виповниться 30 років, одні з найгірших вбиралень.

З відкриття закладу у 1991-му році у вбиральнях проводили лише косметичний ремонт.

Це фото надали учні. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

– Туалети – це така проблема, – розповідає директор школи Богдан Харів. – Ми поточні ремонти тільки можемо робити, але хочемо капітальний ремонт, тому що зараз, я так думаю, виникнуть проблеми у всіх, відповідно до вимог нових санітарних норм. Всім треба буде переробляти. Будемо сподіватися, що в цьому році вже буде виготовлено проектно-кошторисну документацію. Ми надіємося.

Рівненська ЗОШ І-ІІІ ступенів №28

Школа відкрилася у 1993 році. Вбиральні облаштовані ще з тих часів. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

– Щороку ми підфарбовуємо та намагаємось тримати туалети у належному стані, – розповідає директор Іван Відінчук (на час виходу публікації вже колишній директор, – ред.).

Рівненська гімназія «Гармонія»

У гімназії кожна вбиральня – це окрема кабінка, яка закривається з середини. Немає сидінь, але їх не вимагають санітарні правила. Вимагає питання базового комфорту. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

Навчальний заклад розташований у невеликому переоблаштованому приміщенні колишнього дитсадочку.

– Нашу першу вбиральню в приміщенні середньої школи ми робили ще 12 років тому за бюджетні кошти. Далі облаштовували інші. Ми все бережемо, – розповідає директорка Галина Пучко.

Рівненська гуманітарна гімназія

У  гімназії директорка Зоя Макарчук розповідає, що вбиральні переробляли поетапно та поступово протягом 10-12 ти років. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

– На якісь давали кошти з міського бюджету, на якісь ми самі кошти залучали, але зроблені всі. Згідно з новим регламентом у нас майже у всіх чаші Генуя встановлені. Для таких публічних закладів – це найкращий варіант, а де початкова, то є унітази, але немає для дітей з інвалідністю на візках.

Рівненський економіко-правовий ліцей

Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

Директор закладу Петро Коваль розповідає, що облаштовувати вбиральні за кошти батьків. У кожній кабінці, що закривається зсередини, є чаша Генуя. Є також і унітази.

Рівненський природничо-математичний ліцей «Елітар»

В ліцеї окремі вбиральні з дверима, де можна сидіти навприсядки
Але вчителям сидіти навприсядки, очевидно, по статусу не передбачено, тому більш класичний унітаз із сидінням. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

У закладі всі вбиральні переважно однотипні і відповідають більшості правил нових санітарних норм. Тут окремі кабінки з чашами Генуя – для дітей. Для вчителів звичайний унітаз.

– Всередині те, що ми робимо, то в основному за рахунок спонсорів, піклувальної ради та управління освіти бере участь, – каже директор Олег Желюк

Рівненський академічний ліцей «Престиж» імені Лілії Котовської

Не вельми престижні санвузли, які порушують санітарні норми і приватність. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

Ліцей розташований у приміщенні колишнього садочку. Тут є як окремі туалети, так і загальні, проте не у всіх є дверцята.

Директор закладу Сергій Рачинець розповідає, що облаштовували туалети за власний кошт. За рахунок власних надходжень – це гроші за платні освітні послуги.

Рівненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів «Центр Надії»

Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу
Біде для жіночої гігієни
Одне сидяче і одне стояче місця. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

Індивідуальні та загальні вбиральні облаштовані перегородками, дверима, диспенсерами для паперових рушничків, рідкого мила. Є окремий санвузол з біде для жіночої гігієни.

Приміщення, у якому нині розташована спеціалізована школа «Центр Надії», реконструювали та ремонтували у 2012 році.

– Кошти були передбачені просто на приміщення і всі санвузли. А ми вже з платних послуг (школа надає додаткові освітні платні послуги) брали кошти і самі зробили кабінки, які були передбачені санітарними вимогами. Дві вбиральні у початковій, дві в старшій і для педагогів, – розповідає директорка Олена Шенкнехт.

Рівненська українська гімназія

Загальні шкільні вбиральні зі старим ремонтом, але охайні та мають перегородки і відокремлені дверцятами

Будівля навчального закладу невеличка. На першому поверсі директорка гімназії Тетяна Кухарчук показала індивідуальний відремонтований за кошти батьків санвузол.

Індивідуальний санвузол, відремонтований за кошти батьків. Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

На другому поверсі також ремонт. Зі старим ремонтом та трубами залишається вбиральня на третьому поверсі. Загальна хоч і без ремонту, проте чиста і має перегородки та двері між туалетами.

Рівненський навчально-виховний комплекс «Колегіум»

У вбиральнях загального користування санвузли розділені перегородками та дверима. Але не всі
Замість защіпки – дверцята на магнітику
Більше фото зі школи дивіться у горталці фото зі шкільних туалетів Рівного на початку матеріалу

– У приміщенні старшої школи два туалети мені зробила держава, два я сам зробив і у приміщення молодшої школи один – державний, а один ми зробили, – розповідає директор закладу Петро Куделя.

Багато директорів шкіл говорять про частковий ремонт за «державний кошт». Чи то не знаючи, чи не розрізняючи державне фінансування і фінансування з бюджету міської громади, яка й утримує приміщення шкіл.

Багаторічний начальник Рівненського міського управління освіти, а нині заступник начальника управління Василь Харковець нам розповів, що облаштування шкільних вбиралень дуже дороговартісне (щоправда і близько не настільки як стадіон «Авангард», – ред.), адже будівлі навчальних закладів старі і часто потребують не косметичних ремонтів, а капітальних і що керівники – це менеджери, які мають знаходити можливості для втілення потреб учнів.

Якщо ви пропустили першу частину матеріалу, обов'язково дивіться: Як виглядають туалети у школах Рівного: перші 17 закладів (109 фото)


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте