Селфі з президентом у Рівному: фоторепортаж
І про Україну від Сяну по Кавказ, та тітушок в натовпі
Корупція в Україні – не проблема. А у Рівному відбуваються фантастичні зміни. Такий висновок можна зробити після виступу президента і водночас кандидата в президенти Петра Порошенка у Рівному 18-го березня.
Журналісти «Четвертої влади» побували на Майдані до, під час і після виступу президента.
16.50. На перехрестях поліцейські, регулювальники замінюють світлофори, але рух транспорту не перекритий. Хоча чим далі до вечора, тим все більше ускладнюється.
В дворах і на вулиці, поблизу Майдану та Театральної площі, стоять групами по 5-10 осіб молодики в цивільному.
Хтось каже, що це групи протидії мітингувальникам, щось на зразок тітушок часів Януковича. А хтось, що це мітингувальники, які мають протестувати. Але так ніхто і не протестував.
Ще одну версію, що це за чоловіки в цивільному, розповіли «Четвертій владі» армійці.
З двох військових частин відпустили посеред робочого дня військових з умовою, що вони в цивільному прийдуть на виступ президента. Це попри те, що багато з них і так підтримують Порошенка.
Як сказав один поліцейський, екс-беркутівець, який пам'ятає візити у Рівне президентів Кучми, Ющенка, Януковича – скільки поліції для охорони Петра Порошенка залучав тільки один президент до того – Віктор Янукович.
На це шанувальники Петра Порошенка відповідають – так це президент воюючої країни. Але справа не лише у війні. Таким чином перестраховуються від масових протестів, які відбулися нещодавно в Києві.
Попри те, що протести, очевидно, під вибори, але привід для них реальний – гучне розслідування журналістки Лесі Іванової та однієї з кращих команд журналістів-розслідувачів в Україні – Бігус.Інфо – про чвертьмільярдні корупційні заробітки на війні і розкрадання в оборонному комплексі України.
Але про те, що країна потерпає від тотальної корупції, президент не згадав у виступі жодного разу. Цієї теми він уникав. З виступу президента виходить, що країна з таким керманичем розвивається якнайкраще. Хоча дві існуючі проблеми він визнав – Путіна і бідність.
Але саме корупційний скандал в оборонці, у який замішаний друг і колишній бізнеспартнер Порошенка, замсекретар Ради нацбезпеки і оборони Олег Гладковський, вилився для президента у втрату другого місця виборчих перегонів, за свіжими соцопитуваннями.
Замість публічного визнання помилок і активного їх виправлення Порошенко закликав рівнян не дивитися телевізійні шоу. Хоча пізніше звільнив Гладковського з посади замсекретаря РНБО.
А Фейсбук відреагував мемом-недовіри до соцопитувань:
Виступ президента заплановано на 18.00, а сам початок агітконцерту на 17.00.
Ще немає 17-ї години, але рух тротуаром у найбільш людному місці на Майдані перекритий. Цим коридором має йти президент. Пізніше саме тут зупиниться кортеж Петра Порошенка.
А поки що як з боку Театральної площі, так і з боку Центрального універмагу чути невдоволення і нарікання людей, що їх змушують обходити кілька сотень метрів.
– Подивіться на що йдуть наші податки! – голосно обурюється чоловік, якого поліцейські попросили обійти коло.
– Халата за три гривні немає, а тут стоять як…! – гукає той же чоловік обходячи повз кордон нацгвардійців, які оточили сцену.
Окрім нацгвардійців, по всьому майдану – поліцейські спецпризначенці з пластиковими шоломами і без. Ми дізналися, що залучена також поліція з інших областей, зокрема з Хмельницької, Волинської, Житомирської.
Складається враження, що чверть усіх присутніх на Майдані – правоохоронці.
Начальник відділу комунікації поліції Рівненщини Антон Крук каже, що інформація про кількість залучених поліцейських та нацгвардійців –закрита.
Це не лише приховування кількості ресурсів, які витрачаються з бюджету на агітаційну кампанію президента, а й просто незаконне приховування інформації.
Під час агітаційного мітингу Юлії Тимошенко без проблем повідомили кількість залучених поліцейських.
«На забезпечення публічної безпеки і порядку було задіяно 40 працівників поліції» – писав тоді Антон Крук. А тепер – «інформація закрита».
За нашою інформацією, для забезпечення приїзду президента залучили щонайменше 800 поліцейських. Скільки залучено нацгвардійців і працівників СБУ – невідомо.
Традиційно, на всіх відкритих дахах – охорона.
– Диви, диви, снайпер! – тицьнув на майданівську багатоповерхівку молодик студентського віку.
В зону поблизу сцени людей пропускали через металошукачі.
– От нашо ті рамки, якщо ось там можна обійти і пройти крізь натовп, – спілкуються між собою хлопці років 25-ти.
– Якось по тупому.
17.00 видно що частина людей йде організованими групами, ймовірно приїжджі з районів, або колеги.
– О, привіт, а ви чого тут?! – весело гукає чоловік до жінки із однієї з груп.
– Чого? Та того ж чого і ви, – сміється жінка років 50-ти і заводить коротку балачку як між знайомими, які не так вже й давно бачилися.
Обходжу весь Майдан. Зустрічаю не менше десятка різних груп посадовців – з обласної адміністрації, з Рівненської РДА, з міської та обласної ради.
Ймовірно, були посадовці і з районів, принаймні на Раді регіонального розвитку, яка проходила в Міському будинку культури на 16.00 вони були.
Жінки в агітаційних жилетах кампанії Порошенка роздають білі кульки «Ми йдемо своїм шляхом». Лозунг – схожий на лозунг лідера російських більшовиків початку 20-го століття Володимира Леніна: «Мы пойдем другим путем!».
Біля сцени, окрім синьо-жовтих, також агітаційні бордові прапори.
Чоловік йде з оберемком агітаційних кульок і роздає дітям.
– Дякую! – чемно і виразно каже дівчинка років 5–ти, приймаючи кульку і тримаючи за руку маму.
В 17.01 ведучі починають агітконцерт.
– Добрий вечір! – далі ведучі озвучують вечірню програму і, коли доходять до виступу президента, говорять, що після його виступу рівняни отримають найочікуваніше.
Зробити з президентом селфі. Не лише селфі, а й обійняти і поцілувати.
Пригадалося як колишні міліціонери, включно з теперішнім головою Нацполіції Сергієм Князевим, називали патрульних поліцейських «селфіками» і «селфіслужбою», за їхню популярність в людей.
Тепер кілька мікроавтобусів «селфіслужби» із бійцями підрозділу тактико-оперативного реагування патрульної поліції «ТОР», створеним у 2017-му році, охороняють агітаційний мітинг «селфіпрезидента».
– Добрий вечір! Слава Ісусу Христу! – це привітався оголошений ведучими Тарас Петриненко, який вийшов на сцену разом з Тетяною Горобець.
Молодь, мабуть, і не знає цього співака, але це не проблема – на Майдані молодь у меншості, хоча молодих людей і більше, ніж під час агітмітингу Тимошенко.
За даними соцопитувань, типовий виборець Петра Порошенка – мешканка села 45-59 років з вищою освітою.
Для порівняння, у Юлії Тимошенко типовий виборець теж мешканка села 45-59, або невеликого міста (до 50-ти тисяч) із середньою чи середньою спеціальною освітою.
«Навіть на останнім рубежі», «Україна», інші пісні – проспівав Тарас Петриненко в перервах агітуючи за президента.
– Одна Коломойський, другий Коломойський, – критикує Петриненко опонентів Порошенка.
Для повноти інформації варто ще додати: а цей кандидат дозволив корупційну схему «Ротердам+», яка дозволяє Ахметову мати на 25–35% вище ринкової вартості вугілля для теплових електростанцій.
Ніякі пісні і танцювання маршів більшість людей на Майдані не розігріли.
Не розігрів людей і рок-виступ Тараса Чубая та гурту «Плач Єремії», які виступали на агітконцерті Порошенка і в 2014-му. Але Тарас Чубай лише співав і намагався розігріти публіку – не агітував прямо.
Не завела упівський край і бандерівська «Лента за лентою».
– Щось вас не чути – ще раз, – намагався Тарас зарядити людей на підспівування.
– Мабуть, найбільші повстанці у вас це жіноцтво, бо чую тільки їх.
В цей час на необлаштованій зупинці на Майдані, де зупиняються маршрутки, стоїть начальник Управління транспорту і зв'язку Рівного Віталій Миронюк і якось дивно поводиться.
Він махає пальцем, ніби сварить у бік маршруток, які пригальмовують, щоб зупинитися.
– Я тобі! Ану їдь далі! – із вираженою мімікою і жестикуляцією та суворим обличчям до водіїв маршруток і ті миттєво реагують – продовжують рух на іншу зупинку.
До Віталій Миронюка підходить депутат облради від ВО «Свобода» Андрій Бортник із колегою Олександром Гомоном. Бортник, помітивши журналіста з фотоапаратом, обіймає Віталія Миронюка і щось тихо шепоче на вухо.
Начальник транспорту припиняє махати пальцем маршрутчикам, але продовжує стояти на стратегічній позиції.
Андрій Бортник знає автора матеріалу, а також знає розслідування «Четвертої влади», спільно з UA:Рівне про кримінал у рівненській «швидкій», де він головним лікарем.
Ця справа вже в суді, але Андрія Бортника прокуратура не звинувачує, попри докази, які зібрало СБУ, зокрема і свідчення людей, які мусили платити за послуги перевезення тіл загиблих в АТО, які оплачені з бюджету.
Далі на сцену вийшла 81-річна акторка театру і кіно Ада Роговцева і сказала коротку промову, згадуючи, що «Коней на переправі не міняють».
Цю фразу використовував у своїй політрекламі кіношний президент США у фільмі «Хвіст крутить собакою». Кіно, яке показує як піарники президента допомагають йому виграти вибори, відволікаючи виборців від сексуального скандалу, у який втрапив президент.
Відволікають, зокрема, створенням фейкової війни. Зрештою президент виграє вибори.
Далі на сцену вийшли з палкими, але короткими промовами в стилі «армія, мова, віра» АТОвець Вадим Свириденко зі 128-ї бригади, ще один ветеран АТО і українець кримсько-татарського походження Ахтем Саїтаблаєв, який зняв воєнну драму про оборону донецького аеропорту «Кіборги».
В цей час вже не першу сотню людей поліцейські завертають з пішохідного шляху до зупинки тролейбусів на Майдані і змушують обходити біля Кінопалацу, за Шевченком і біля аптеки, тобто давати коло на три сотні метрів. Особливо це сердило старших жінок.
– Такого ще не бачила, – обурюється пенсіонерка, яку завернули.
А для молодших, яких завертають, у поліцейських свій спосіб «давити на встид»:
– Старенькі проходять, а ви ж молоді хлопці.
Хтось обертався і обходив мовчки, але більшість обурювалась. За дві години перекритого пішоходам руху Порошенко отримав у свою обойму не менше тисячі незадоволених рівнян. Але транспорт Соборною переміщався без перешкод, хіба що створюючи невеликі затори.
На великих екранах обіч сцени крутили передвиборний ролик з акцентами на перемоги Порошенка в галузі оборони і дипломатії.
– Йому довіряють… – голос диктора.
– Ага-ага, так довіряють, що аж… – зі скептицизмом відреагувала пенсіонерка.
Поява кортежу президента і його прохід в оточенні бійців Управління державної охорони і ручканням з виборцями під пісню зі словами «а хто борець, той здобуває світ» викликали більший ажіотаж ніж виступи артистів.
– Господи, скільки ж нас багато! І які ви всі красиві! – вигукнув президент і привітався. – Добрий вечір, Рівне! Дорога, високодостойна громада Рівного. Дорогі жителі Рівненщини. Я дуже гордий за вас і за весь Український народ.
Чому Петро Порошенко гордий можна переглянути у відеозапису його виступу «Армія, мова, віра». Але перед тим радимо переглянути рейтинг правдивості президента (а заразом і його опонентів), складений експертами voxukraine.org
Цей проект перевіряє правдивість публічних виступів і заяв топ-політиків.
Відео оператор знімав з центру натовпу перед сценою. Просимо вибачення у глядачів за якість, а також за коментарі окремих слів президента від молодих чоловіків, які стояли поруч. Окремі коментарі містять нецензурну лексику.
На 30-й хвилині відео можна побачити якийсь рух – якась потасовка в натовпі. Це сталося після невдоволених вигуків в бік президента. Підійшла група молодиків спортивної статури, почувся звук потасовки і більше з того місця не кричали.
Хоча люди гомоніли ще якийсь час. А той, хто керував чоловіками, які прикривали обличчя – накинувся оператора, який знімав цю потасовку.
Він сказав чого ти знімаєш, силою відвернув руку з камерою і щось сказав про те, що забере флешку від камери. Йому на підмогу підтягнулося ще п'ятеро молодих чоловіків.
Попри те, що Порошенко вже на сцені, тротуар всеодно перекритий. І конфлікт між пішоходами і поліцією триває.
– Додому не можна дійти, придумали тут, – старша жінка.
Рух обурених пішоходів наростає і на підмогу приходить ще десяток поліцейських із шоломами. Це допомагає обуреним людям розчинитися.
Не зрозуміло чому здалека не попереджали людей, що тут перекритий тротуар, щоб вони не йшли зайвих 100 метрів туди і назад.
Якась обурена старша пані намагається крикнути «ганьба» на виступ президента, але ніхто її не підхоплює. Потім критикує президента, і в дискусію з нею вступає старший чоловік. Дискусія закінчується тим, що він цілує їй руку.
– Та не треба мені руки цілувати, – задоволено хихотить жінка. – Я ж не президент.
Петро Порошенко натяками критикує своїх найближчих суперників, в одної з яких «порожня декларація», а інший «готовий стати на коліна, щоб домовлятися».
– Москва сльозам не вірить! – нагадує президент.
Петро Порошенко також дякує 130-му розвідбату, який дислокується у Рівному і каже про Рівненщину як про центр волонтерства.
Окрім Путіна, називає другим ворогом бідність.
Саме ту бідність, яку він обіцяв подолати в 2014-му з тезою «жити безбідно».
Якщо Юлія Тимошенко підкупляла людей обіцянкою дешевого газу, то Петро Порошенко підкупляв пенсіонерів індексацією і добавками до пенсій по кілька тисяч гривень, які вже, за його словами, почали виплачувати і продовжать в квітні. А також можливістю отримати зекономлені на газі адресні субсидії.
А ще Петро Порошенко похвалив міського голову Рівного Володимира Хомка.
– Бюджет розвитку (Рівного – авт) зріс в 10 раз, завдяки децентралізації. Ті зміни, які відбуваються в Рівному є фантастичні. Оплески міському голові, – зааплодував президент і потиснув меру руку.
Міський голова подякував.
О 18.40 заспівали гімн на прощання, і президент знову пішов коридором шанувальників, які намагались потриматись за його руки і заселфитись.
В цей час грав той самий урочистий військовий марш, що й під час приїзду.
Президента України експерти називають сильним дипломатом, який досягнув чимало на міжнародній арені.
Але навряд чи слова маршу про сильну українську державу від Сяну (сучасна територія Польщі) по Кавказ (територія Росії) відповідають зразкам міжнародної дипломатії. Принаймні схоже на зазіхання на чужі землі.
Після того, як Порошенко з кортежем від'їхав, підійшов оператор «Четвертої влади».
– Слухай, в мене гаманець вкрали в цьому натовпі. Добре, що там майже нічого не було.
Люди і поліція поступово розходились, сцену почали розбирати.
– Диви скільки шаріків, бери скільки хоч, – каже дівчина своїй подрузі, показуючи на встелений пробитими кульками і пластиковими ніжками від них майдан.
– Даа, підтримка в президента була гарна, – спілкувались між собою дві жінки під 50, які залишали Майдан.
З іншого боку фотографувалися хлопці в жилетках медиків і з рюкзаками, які, мабуть, готувалися надавати медичну допомогу у разі сутичок.
Роблячи ще одне коло, побачив біля Кінопалацу десь з 20 молодих чоловіків, які швидко розгорнули плакат, сфоткались на його фоні і швидко його згорнули.
На плакаті було червоно-чорним шрифтом щось на зразок: «Порошенко, коли відповіси за Іловайськ».
І тільки після цього я зрозумів, що попри те, що Петра Порошенка багато хто не підтримує і критикує – жодного пікету з протестними плакатами не було. А тими, хто щось вигукував, займались чоловіки в капюшонах.
Дивно, як для країни, президент якої визначив проєвропейський курс з високими стандартами життя і верховенства права.
Дивіться також: Як Юлія Тимошенко агітувала і маніпулювала у Рівному
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти