Що не так із громадським транспортом Рівного і як це можна виправити

Потік громадського транспорту по вулиці Соборній біля Пивзаводу
Джерело
Фото з аналітичної записки Антона Гагена

Лише 10% жителів Рівненської громади повністю задоволені якістю роботи громадського транспорту. Такі дані соціологічного дослідження громадянської мережі «ОПОРА» за 2023 рік. Рівне взялося вирішувати проблему і залучило до роботи експертів.

Спеціаліст із транспортного планування та міської мобільності Антон Гаген вже підготував аналітичну записку і пропонує запровадити у місті електронний квиток, розвантажити центральну вулицю та розвивати  електротранспорт. Також розповідаємо, що планує з цієї аналітичної записки впроваджувати місто.

Хто такий Антон Гаген

У Рівненській громаді розробляють план сталої міської мобільності. Антон Гаген – фахівець із транспортного планування, співзасновник ГО «Пасажири Києва» та один із залучених до проєкту експертів. Він декілька разів відвідував Рівне на запрошення «ОПОРИ» та місцевої влади.

Окрім власних спостережень, він зібрав дані із відкритого доступу, від міської ради, Рівнеелектроавтотрансу та із дослідження мобільності рівнян, яке проводив НУВГП у 2021 році. Свої висновки експерт описав в аналітичній записці, запропонувавши першочергові кроки з вдосконалення громадського транспорту у Рівному.

Проблеми громадського транспорту Рівного

Антон Гаген вказав основні недоліки громадського транспорту у Рівному.

1. Перевантаженість центральної вулиці Соборної. Найбільше навантаження припадає на відрізок між вулицею Міцкевича та площею Театральною: тут курсує 19 з 20 міських автобусних маршрутів та сім з одинадцяти тролейбусних. Такий інтенсивний рух значно перевищує пропускну здатність вулиці. Це призводить також і до зниження швидкості руху.

2. Дублювання тролейбусів автобусами. Конкуренція автобусів та тролейбусів негативно впливає на економіку перевезень, оскільки місто платить двічі: за підтримку та ремонт контактної мережі та за пально-мастильні матеріали та вартісне обслуговування автобусів та тролейбусів.

3. Недостатня транспорту в частині районів міста. Наприклад, у той час, коли на вулиці Соборній курсує більшість громадського транспорту, на паралельній вулиці Степана Бандери його майже немає.

4. Недостатня кількість тролейбусів з автономним ходом призводить до формального рівня обслуговування частини районів та робить рух тролейбусів ненадійним. У Рівному зараз працює два тролейбусні маршрути з використанням автономного ходу, по три машини на кожному. Це, вважає експерт, радше формальна транспортна пропозиція, ніж реальна, оскільки мінімальний інтервал руху складає 35 хвилин, а середньоденний – 74 хвилини.

Згідно з дослідженням мобільності рівнян 2021 року, 70% пересувань містом мають тривалість до 35 хвилин, таким чином очікування тролейбуса 35-70 хвилин подовжить поїздку вдвічі.

5. Безбар’єрність громадського транспорту у Рівному практично відсутня, незважаючи на помітну кількість низькопідлогового транспорту. Найперше, це зумовлено нерівномірністю розподілу низькопідлогової техніки на маршрутах та браком інформації щодо того, який тролейбус на маршруті є низькопідлоговим, а який – ні. Наприклад, на ресурсі «EasyWay».

Також безбар’єрності не сприяє інфраструктура на зупинках, оскільки контактна мережа, геометрія «кишень» та розмір зупинок часто роблять під’їзд автобуса чи тролейбуса впритул до бордюру неможливим.

6. Архітектура контактної мережі застаріла та обмежує можливості тролейбусного руху, наприклад, швидкість. Це різко контрастує із роботою тролейбусів у країнах Центральної та Західної Європи, де контактні мережі дозволяють рух без зниження швидкості.

7. Тролейбусний парк має недостатньо рухомого складу для обслуговування мережі в тих обсягах, що визначені чинним договором «Про надання послуг електротранспортом». Згідно з договором, на маршрути має виходити 66 одиниць тролейбусів. «Рівнеелектроавтотранс» має 71, але зважаючи, що їх середній вік – понад 25 років, повинно бути не менше 80 лінійних тролейбусів в інвентарному парку.

Неефективне використання обмежених ресурсів

У своїй аналітичній записці Антон Гаген також звернув увагу на закупівлю за кошти міського бюджету 20 мікроавтобусів.

Малогабаритний автобус «Рівнеелектроавтотрансу» на маршруті № 6 «Вулиця Волинських Дивізій – мікрорайон Ювілейний»

«Попри дефіцит тролейбусного рухомого складу та недостатню транспортну пропозицію у магістральних коридорах, місто вирішило придбати 20 автобусів середнього класу, що є неефективним використанням обмежених ресурсів».

На його думку, найбільш оптимальним для міста мало би бути розширення парку тролейбусів, будівництво контактних мереж там, де їх бракує, та співпраця з перевізниками там, де контактна мережа відсутня.

Хоча одним із аргументів на користь закупівлі автобусів називає можливість заміни тролейбусів під час відключень електроенергії.

Але, як зазначає експерт, 20 автобусів середнього класу на 50-60 пасажирів не зможуть покрити відсутність 70 тролейбусів, які можуть везти 100 пасажирів.  

Тому закупівля вживаних великих автобусів на газу та партнерство з приватними перевізниками, які мають великі автобуси, дозволили б значно ефективніше застрахувати місто на випадок браку електроенергії.

Що треба змінити першочергово

Антон Гаген пропонує такий план першочергових змін:

1. Вдосконалення безбар’єрності громадського транспорту.

2. Запровадження електронного квитка.

3. Оновлення та поповнення рухомого складу.

4. Реорганізація маршрутів, зокрема зміна трас для зменшення інтенсивності руху в основних коридорах і збільшення кількості транспорту на інших вулицях.

5. Пріоритет громадському транспорту.

6. Розробка схеми взаємодії з приватними операторами.

7. Модернізація тролейбусної інфраструктури.

Потік громадського транспорту по вулиці Соборній біля Пивзаводу. Фото з аналітичної записки Антона Гагена

Безбар’єрність

Для безбар’єрності недостатньо тільки низькопідлогового транспорту. Інфраструктура зупинок також має відповідати певним стандартам. Експерт пропонує встановлювати кассельські бордюри на зупинках.

Під’їжджаючи близько до класичного бордюру, можна пошкодити авто та зруйнувати сам бордюр у разі наїзду. Для того, щоб уникнути таких ризиків, у 1990-х у німецькому місті Касселі розробили бордюри особливого увігнутого профілю, які дозволяють впритул під’їхати до зупинки.

Чинний ДБН «Трамвайні та тролейбусні лінії» передбачає облаштування таких бордюрів на зупинках.

Кассельський бордюр у Вінниці. Фото: Віктор Перлов із сайту hmarochos.kiev.ua

Також для забезпечення безбар’єрності Антон Гаген пропонує розподілити рівномірно низькопідлоговий громадський транспорт, відмовитись від «кишень» на зупинках та відкоригувати їх геометрію, де не можна від них відмовитись.

Кишені на зупинках сповільнюють громадський транспорт через потребу маневру та не дозволяють автобусам та тролейбусам щільно під’їхати до бордюру.

Електронний квиток

Антон Гаген каже, що місту треба реорганізувати маршрути громадського транспорту та впровадити маршрути з пересадками. Це допоможе розвантажити центральну вулицю та скоротить час, за який можна дістатись до віддалених районів міста.

Рівне, на думку експерта, потребує повноцінного впровадження електронного квитка, який включав би можливість безкоштовних пересадок та однакову ціну на весь громадський транспорт.

Збільшення кількості громадського транспорту

У своїй аналітичній записці експерт зазначає, що Рівне потребує суттєвого оновлення та поповнення парку тролейбусів. Пропонує або отримати у подарунок, або недорого купити вживані тролейбуси з країн Європи.

Оскільки водіїв не вистачає, то можна розглянути закупівлю зічленованих тролейбусів, як зробив Івано-Франківськ.

Зічленовані тролейбуси, які наводить в приклад Антон Гаген. Фото з сайту fr.wheelsage.org

Реорганізація маршрутів

Антон Гаген пропонує реорганізувати маршрути громадського транспорту, щоб вони були більш ефективними та охоплювали різні частини міста.

Наприклад, тролейбусні маршрути №4, 4А, 9 та 9А переважно дублюють один одного і працюють з інтервалом у 50 хвилин, тому краще було б їх об’єднати в один маршрут із кінцевою або на мікрорайоні Північному, або на Льонокомбінаті із кільцевим рухом вулицями Київською, Данила Галицького, Володимира Стельмаха, Відінською.

Це  дозволило б організувати рух тролейбусів з інтервалом у 15 хвилин.

Також експерт пропонує три сценарії щодо тролейбусних маршрутів №12 та №11. Найреалістичнішим під час воєнного стану вважає закриття маршруту №12, передачу тролейбусів на маршрут №11, а заодно реорганізацію автобусного маршруту №1.

Також зміни Антон Гаген пропонує для автобусних маршрутів, щоб розвантажити центральну вулицю.

Смуги для громадського транспорту

Йдеться про тимчасову організацію смуг для руху громадського транспорту в одну сторону на вулиці Київській та Соборній у напрямку центру міста.

Експерт також рекомендує розглянути можливість організації центральних смуг громадського транспорту. 

Існує два основних типи смуг руху громадського транспорту: бордюрні і центральні. Бордюрні – облаштовані в крайній правій смузі. Центральні  – облаштовані в крайній лівій смузі. 

Така організація громадського транспорту  потребує реконструкції вулиці та будівництва платформ на зупинках, але дозволяє значно ефективніше ізолювати рух громадського транспорту від руху іншого транспорту.

Організація транспортно-пересадкових вузлів

Антон Гаген пропонує організувати транзит частини маршрутів з вулиці Соборної на вулицю Міцкевича. Це створить запит на організацію зручного транспортно-пересадкового вузла на їх перехресті з мінімальною відстанню між зупинками в різних напрямках.

– Створення швидкої, безбар’єрної пересадки між різними видами транспорту у двох магістральних коридорах дозволить забезпечити практично «безшовну» доступність між усіма районами міста, – вважає експерт.

Візуалізація транспортно-пересадкового вузла в місті Ебікон, Швейцарія

Що планує влада

Ми звернулися до директора міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслана Гудими із запитанням, що планують запроваджувати з аналітичної записки Антона Гагена.

Директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради Руслан Гудима

Відповідь від департаменту отримали письмову. У ній вказали, що планують вжити такі першочергові заходи:

1) вдосконалити безбар’єрність громадського транспорту;

2) запровадити електронний квиток;

3) оновити та поповнити рухомий склад;

4) модернізувати тролейбусну інфраструктуру.

Коли саме це буде – не зазначили.


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, скільки можете на волонтерську монобанку для збору на автомобіль у підрозділ ЗСУ, де служить рівненський громадський діяч Зураб Кантарія. Підтримайте захисника.

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 12-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте