Дизельні мікроавтобуси на «Щасливе» з 2036 року мають заборонити: що не так з цим транспортом

В.о. міського голови Рівного Віктор Шакирзян підтримував ідею закупити комунальні неекологічні дизельні автобуси, які скоро заборонять
Джерело
Колаж «Четверта влада» (Влад Мартинчук) на основі власних фото

15 серпня в.о. міського голови Рівного Віктор Шакирзян на своїй сторінці у фейсбуці написав про новий автобусний маршрут №46, який сполучає Квасилів та вулицю Золотіївську через залізничний вокзал та мікрорайон «На Щасливому». На маршрут випустили низькопідлогові мікроавтобуси Рівнеелектроавтотрансу, куплені за програмою «Доступні кредити 5-7-9 %».

Але чи вигідний такий кредит на дизельні мікроавтобуси, які збираються заборонити, – у матеріалі «Четвертої влади».

Коротко про мікроавтобуси «Рівнеелектроавтотрансу»

Проти рішення купувати за рахунок коштів платників податків малогабаритні дизельні автобуси для Рівного боролися урбаністи, екоактивісти і деякі депутати, але влада все одно провела конкурс і таки закупила двадцять таких автобусів.

Для цього комунальний Рівнеелектроавтотранс (далі – РЕАТ) взяв у кредит 60 мільйонів гривень. Як пізніше виявилось, на обслуговування цього кредиту потрібно ще 25 мільйонів.

У грудні 2023 року автобуси вже були у Рівному. Але їздити вони почали після того, як місто розірвало угоду з перевізником, який обслуговував маршрут № 6 «Вулиця Волинських Дивізій – мікрорайон Ювілейний». 16 березня шість комунальних автобусів вийшли на цей маршрут.

Малогабаритний автобус РЕАТу на маршруті № 6 «Вулиця Волинських Дивізій – мікрорайон Ювілейний»

Ще шість мікроавтобусів і один резервний з 15 серпня обслуговують маршрут № 46 «Селище Квасилів – залізничний вокзал – вулиця Золотіївська».

Комунальне підприємство для цього залучило 15 водіїв.

Як розповів нам директор «Рівнеелектроавтотрансу» Валентин Ткачук, крім курсування на цих двох маршрутах, мікроавтобуси більше ніяк не задіяні. Але 26 серпня, коли внаслідок обстрілу частина Рівного була без електроенергії, замість тролейбусів вийшло 14 автобусів РЕАТу. У цей час на автобусних маршрутах № 6 і № 46 залишились курсувати шість комунальних автобусів замість дванадцяти.

Маршрутки через «Щасливе»

У «Програмі розвитку автомобільного транспорту загального користування Рівненської міської територіальної громади на 2023-2027 роки» йдеться, що автобуси потрібні для «охоплення пасажирським транспортом новозбудованих житлових комплексів, зокрема “На Щасливому”, “Басового схилу”, “Спектруму” та інших».

На наш запит Департамент інфраструктури та благоустрою відповів, що через мікрорайон «На Щасливому» до 15 серпня, тобто до появи маршруту №46, курсувало 16 одиниць транспорту. По вісім на маршрутах № 61 «Новий двір – с. Ювілейне – вулиця Корнинська» та № 61А «вулиця Корнинська –  с. Ювілейне – вулиця Корнинська».

Головний забудовник мікрорайону «На Щасливому» Роман Курис – кум і бізнес-партнер виконуючого обов'язки міського голови Рівного Віктора Шакризяна. 

Ми запитали у Віктора Шакирзяна, чи не впливав Роман Курис на те, щоб місто закупило автобуси. В.о. міського голови надіслав замість своєї відповіді відповідь РЕАТу:

«Плануванням займається управління транспорту та зв’язку, яке розробляє оптимальні маршрути по запитах населення та відповідно до законодавства».

Таким фото із іменним знаком Віктор Шакирзян сповістив рівнян, про новий маршрут через «Щасливе». Фото з фейсбуку Віктора Шакирзяна

Помилкове рішення

Ми запитали у директора Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслана Гудими і виконувача обов’язків міського голови Віктора Шакризяна, чи вигідний для міста кредит на комунальні автобуси.

Обидвоє надіслали відповідь на наші запитання, підготовлену РЕАТом: кредит оптимальний, оскільки отримали його в гривнях за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9 %». Додали, що рівень прогнозованої інфляції у 2024 вищий ніж кредитна відсоткова ставка.

Депутат від фракції «Голос» Святослав Клічук вважає придбання дизельних автобусів помилковим:

– Краще купувати тролейбуси і великогабаритні автобуси, – зазначає депутат.

На запитання, чому, на його думку, купували саме малогабаритні автобуси і чи не могли на це впливати забудовники мікрорайону «На Щасливому», відповів:

– Це спосіб влади простим рішенням вирішити складну проблему. Ну, і факт такий, що є план, щоб вони їздили через «Щасливе».

Зі Святославом Клічуком ми спілкувалися ще до того, як місто відкрило цей маршрут через «Щасливе».

Депутат Святослав Клічук – противник дизельних мікроавтобусів

Заборона дизельних двигунів для автобусів

На початку 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт 8172, який зобов’язує міста заміняти дизельний транспорт електробусами.

Після 1 січня 2028 року містам не можна закуповувати більш як 50% дизельних автобусів. Натомість потрібно буде закуповувати електробуси чи автобуси на газу або водню.

З 2036 року діятиме повна заборона на експлуатацію дизельних автобусів.

«З 2038 року на міських маршрутах взагалі не має бути дизельних автобусів. Хоча за логікою, якщо у 2029 році їх востаннє можуть закупити, а ресурс за нормального обслуговування навіть в Україні може бути до 20 років, то міські автобуси 7-9 років потрібно буде ставити під паркан або на приміські маршрути. Абсурд», – так у себе на фейсбуці прокоментувала законопроект громадська організація «Пасажири Києва».

Автобуси на газу дорожчі, але вигідніші

Ми поспілкувалися щодо кредиту на малогабаритні автобуси з транспортним експертом, співзасновником ГО «Пасажири Києва» Олександром Гречком.

Олександр Гречко називає закупівлю дизельних маршруток неефективною. Фото з його фейсбук-сторінки

Про кредити:

– Пільгові кредити мають дуже низьку відсоткову ставку. Це нормальна практика брати якесь там вартісне обладнання чи транспорт в кредит і його за якийсь тривалий час віддавати, оскільки так немає великого навантаження на місцевий бюджет.

Який транспорт кращий для міста:

– З точки зору того, що місто придбало маршрутки, а не, наприклад, великогабаритні автобуси чи електротранспорт, звичайно, є питання. Закупівля маршруток не є ефективною, це не є якимось гарним транспортом, який забезпечує якість перевезення, зручність для пасажирів. Краще, звичайно, обирати великогабаритний транспорт.

Електротранспорт – це дуже добре, це те, що треба розвивати, але потрібно мати розумний баланс, щоб було достатньо і великих автобусів. Розуміємо, що історія із знеструмленнями з нами на декілька років, то щоб можна було запускати автобуси замість електротранспорту.

Газ чи дизель:

– Автобуси на газу – нормальна альтернатива дизельним. Вони більш екологічні. Треба вираховувати, чи це економічно вигідніше за дизельні автобуси, чи приблизно так само.

Директор з продажу групи компаній «Isuzu Ataman Україна» Віталій Грищук розповів нам, що міські автобуси найпростішої комплектації на дизелі наразі коштують приблизно 3 мільйони 750 тисяч гривень, а такі ж автобуси на газу будуть коштувати на 30-40 відсотків більше.

Каже, що автобуси на газу в них востаннє замовляли у 2018 році. Пояснює це тим, що ціна на метан в один момент підросла з 17 до 49 гривень, і купувати автобуси з газовим двигуном стало нерентабельно.

– Якщо говорити про всесвітню перспективу, то я звертаю увагу на те, що автобуси у нас на метані – CNG. Це не те, що на заправці на кожному кутку є, це той газ, який в нас, фактично, біжить у трубах.

За використання плюс-мінус в однакових умовах автобус на газу, не дивлячись на те, що він набагато дорожчий, проїде півтора мільйона кілометрів, в той час дизельний – мільйон.

По-друге, собівартість взагалі у світі одного кілометра на газовому двигуні набагато нижча з точки зору тільки експлуатації. Тому в перспективі, якщо купувати на багато років, то газові автобуси вигідніші.

Про заборону дизельних автобусів Віталій Грищук каже: виробляють ту техніку, яка має попит, але плавно переходитимуть від дизелю до альтернативних видів.


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 12 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж 12-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте