«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user pinchuk.o
Координаторка ініціативи «Рівне – місто дружнє до дитини»

Що не так з ремонтами вулиць у Рівному

Щороку мільйони гривень з міського бюджету Рівного спрямовуються на капітальні і поточні ремонти вулиць і інших публічних просторів міста. Однак, Рівне не справляє враження сучасного і комфортного міста для людей.

За останні роки в місті не було реалізованого жодного по справжньому якісного, цікавого, масштабного проекту з благоустрою.

Жодної вулиці, парку, скверу, бульвару, прибудинкової території, дитячого майданчика, які можна було б вважати взірцем комплексного, якісного проектування, виконання будівельних робіт.

Можливо дехто і почне заперечувати, що людям подобається. Так, в умовах, коли люди роками змушені були ходити розбитими тротуарами чи не мали де погуляти з дитиною, будь-які ремонти, навіть неякісно вкладена бруківка і встановлені недоречні лавки, сприймаються позитивно. І, насправді, такий позитив заважає, оскільки

  • по перше, уповільнює процес зміни підходів до благоустрою, проектування, створення в нашому місті по справжньому якісних і цікавих громадських просторів, безпечних і практичних вулиць
  • по друге, це означає, що найближчі кілька років кошти в ці вулиці, простори, двори вкладатися не будуть, що вони залишатимуться не комфортнішими, а просто відремонтованими.

Такий підхід до ремонтів публічних просторів у місті не просто консервує і не вирішує проблеми якості міського простору, а й має цілий ряд негативних наслідків, іноді непомітних з першого погляду.

Зрозуміло, що за кілька років, при оптимістичному сценарії, базові потреби такі як якісне мощення, безпечні переходи тощо будуть забезпечені. Тоді люди почнуть думати і про естетику, і про зручність.

Ще десяток таких «ремонтів» на вулицях та у дворах, і мешканці Рівного зрозуміють:

  • звичайне асфальтування чи вкладання бруківки не роблять вулиці безпечнішими і привабливими, не вирішують проблем із облаштуванням прибудинкових територій;
  • що в місті постійно погіршується якість повітря;
  • що транспорті все частіше стоїть в заторах;
  • що діти чомусь більше не гуляють у дворах і т.д.

І, відповідно, будуть вимагати у міської влади більш якісного управління міським бюджетом, який вони ж і наповнюють своїми податками, та вимагатимуть зміни підходів до облаштування міста.

Однак, є великий ризик, що за ці роки молоді, активні люди виїдуть до сусіднього Львова, Любліна чи в інше місто, яке вже може задовольнити бажання жити в охайному, естетично привабливому, комфортному міському середовищі. Хто приїде на заміну цим людям і чи приїде взагалі – питання відкрите.

Тому, паралельно із «базовими» ремонтами варто було б реалізовувати проекти, які б демонстрували, що наше місто розвивається, а не стоїть на місці.

Психологи рекомендують не порівнювати себе з іншими, а аналізувати свої досягнення, наскільки виросли і чого досягли.

Аналіз «себе самого», за словами психологів, показує, чи ви ростете, чи деградуєте.

Користуючись таким принципом, не хочеться порівнювати своє місто:

  • з сусідніми Львовом (де проектуються і реконструюються вулиці успішно враховуючи прогресивний німецький і швейцарський досвід, будуються сучасні інформаційно-культурні центри тощо),
  • Івано-Франківськом (з його пішохідними вулицями в центрі, сучасним громадським простором і дитячим майданчиком на Міцкевича і десятками кілометрів велошляхів, облаштованих за останні кілька років),
  • Тернополем (з його набережною Циганка),
  • Хмельницьким і Житомиром з їхніми архітектурними конкурсами на реконструкції центральних площ тощо.

Спробуємо оцінювати як змінювалося Рівне.

Навіть побіжний огляд нещодавно відремонтованих вулиць в місті, таких як Пересопницька і С.Петлюри біля Народного дому, проспект Миру біля Фокстроту, майдан Музики, Шухевича, Орлова.

А ще згадка про фасад 12-ї школи, відремонтовану будівлю Апеляційного суду на Драгоманова і простір навколо неї, прогулянка в дощову погоду новим щасливим житловим районом, очікування маршрутки на зупинці де працює звукова реклама, взагалі не вселяють оптимізму щодо майбутнього нашого міста.

Тим, хто займається ремонтами та благоустроєм міста, варто було б проаналізувати міський простір Рівного, об'єктивно оцінити стан справ, подумати куди рухається Рівне – в минуле чи майбутнє, що потрібно змінити. Тому що міський дизайн виходить далеко за рамки простої естетики.

Чому благоустрій важливий для Рівного

Тому, що перед нашим містом стоїть виклик: як втримати в місті активних, розумних, працьовитих людей.

З кожним роком збільшується мобільність населення, люди можуть оцінити рівень життя в інших містах, країнах і можуть обирати собі місця для комфортного проживання. Привабливий  і зручний міський простір є одним із важливих аргументів, на які зважають при прийнятті рішення в якому місті жити.

Благоустрій Рівного міг би стати однією з його візитівок, особливостей. Ми не можемо конкурувати зі Львовом, Чернівцями чи навіть Луцьком з їхніми архітектурними пам'ятками, але ми ще можемо їх наздогнати, бути рівними, а ще краще, можемо вирізнятися у створенні цікавих, креативних, зручних для людей громадських просторів, сучасних будівель тощо.

Містом, де реалізовуються сміливі ідеї, де чиновники не шукають обгрунтування чому те чи інше рішення неможливе, а як при існуючій ситуації знайти можливість і  реалізувати щось оригінальне.

Не маючи багато історичних пам'яток, дуже важливо приділяти увагу охайності, привабливості існуючих споруд та новим будівництвам.

І, можливо, нам не варто мріяти про велику кількість туристів, а зосередитись на тому, щоб місто було привабливе для проживання молоді, сімей з дітьми, активних, позитивних і щасливих людей.

Ставати містом яке не декларує комфортність, а справді працює над створенням якісного і комфортного середовища для мешканців міста, реалізує круті просторові ідеї. Містом, куди їдуть не оглядати пам’ятки архітектури, а де лишаються жити.

  • Тому що рішення, які приймаються в Рівному у сфері благоустрою (іноді здавалося б дрібні і не дуже важливі) впливають на самопочуття, психічний і фізичний здоров'я, спосіб життя і світогляд рівнян.

  • Тому що якісний благоустрій приваблює бізнес і підвищує капіталізацію міста. Наприклад, приваблива пішохідна вулиця з великою кількістю пішоходів є більш сприятливою для успішного ведення бізнесу. Це в свою чергу сприяє наповненню бюджету міста.

Деякі пропозиції щоб покращити ситуацію з капітальними ремонтами та реконструкціями вулиць у Рівному

Наприкінці року варто проаналізувати реальний стан публічних просторів у місті, ефективність витрачання коштів на ремонти в місті, оцінити ефективність проектних рішень і якість виконаних будівельних робіт.

Оцінити, чи стали вулиці Рівного комфортними і безпечними, проаналізувати підходи міської влади до облаштування просторів. Визначити проблеми і заходи, необхідні для їх вирішення; вивчити успішний досвід сусідніх міст і що потрібно для того, щоб впроваджувати зміни у Рівному.

Ремонти, проведені в 2017 році на проспекті Миру і вулиці Пересопницькій – яскраві приклади безгосподарності. Жахлива якість будівельних робіт і проектних рішень, які  коштували платникам податків сотні тисяч гривень, тільки погіршили ситуацію на цих вулицях ​

Потрібно починати роботу над стратегією просторового розвитку Рівного, в рамках якої визначити пріоритетні та першочергові проекти благоустрою, визначити довгострокове бачення того, як має виглядати і розвиватись місто, принципи планування і дизайну міського середовища тощо.

Поки стратегії немає:

  • завчасно оприлюднювати інформацію про наміри проведення капітальних ремонтів тих чи інших просторів хоча б з коротким їх обґрунтуванням;
  • всі об'єкти, які обираються для проведення на них капітальних ремонтів мають бути обгрунтовані (в т.ч. економічно) і продумані;
  • всі об'єкти мають бути обговорені в широкому колі, із залученням експертів, зацікавленої громадськості.
  • Обов'язковим є залучення представників обслуговуючих підприємств: Рівнеенерго, водоканал. У них теж можуть плани по своїй частині по певній вулиці чи двору. Ремонти мають синхронізуватися, щоб не виходило так, що ремонтуються вулиці, де мережі потребують заміни в найближчі роки.

Ухвалення рішення про ремонт того чи іншого об'єкту благоустрою має виходити з його доцільності, а не через те, що на окрузі депутат з провладної партії.

Проект капітального ремонту пішохідної доріжки по вул.Драгоманова в районі від вул 24 Серпня до Усті, вартістю майже 60 тисяч грн., був розроблений ще в 2017 р.

Чим обгрунтований вибір об'єкта по Драгоманова? Адже в місті є багато вулиць з більш інтенсивним пішохідним рухом і значно гіршим станом тротуарів. Наприклад, тротуари на вулиці Соборна через дорогу від Покровського собору.

Для чого замовлявся проект на цю ділянку? Зважаючи на те, що проект розроблявся в час, коли йшла мова про будівництво стадіону територія якого прилягає до існуюючої ділянки, а також коли вже велась мова про забудову речового ринку. Чи є якесь загальне бачення розвитку цієї території, яке враховують всі ці три проекти? Навряд.

Тротуари вулиці Соборної, поблизу Покровського собору

Не варто планувати розробку проектно-кошторисної документації і проведення будівельних робіт по великому об'єкту на один рік. Процес проектування надто важливий і потребує часу, щоб проект був якісний, враховував потреби людей і проблеми, які потребують вирішення.

Для уточнення завдання на проектування варто проводити проектні семінари або інші дослідження серед користувачів і зацікавлених сторін.

Наприклад, вже розроблений проект капітального ремонту ділянки вул. Уласа Самчука (в районі від вул. Кн. Володимира до вул. Перший промінь). В 2018 році на цей відрізок вулиці навіть виділялись 3,5 млн. грн. на проведення ремонтних робіт.

На щастя, тендер на виконання будівельних робіт ділянки вул. Уласа Самчука, який вже було оголошено, не відбувся через те, що міська рада внесла зміни до бюджету міста і цей об'єкт було виключено з переліку на цей рік.

На щастя, бо ремонт відповідно до розробленого проекту – це неефективне витрачання коштів. Цю частину вулиці не можна ремонтувати без врахування перехресть з обох боків.

Проект далеко не передбачає вирішення всіх тих проблем, які є на цій ділянці вулиці. І вина тут не проектантів, а тих, хто приймав рішення про включення цієї частини вулиці до переліку об'єктів на капітальний ремонт і хто формував технічне завдання на проектування. 

Варто враховувати фінансову спроможність міського бюджету провести такі ремонт в найближчі роки. Планувати діяльність так, щоб не витрачати кошти на проекти які лежатимуть роками і втратять свою актуальність.

Всі проекти капітального ремонту, реконструкції, будівництва публічних просторів розроблені в попередні роки бажано переглянути на предмет їх актуальності.

Бульвар Б.Хмельницького

Бульвар Б.Хмельницького – приклад того, як неефективно витрачаються мільйони. Бульвар ще не добудовано, а вже впевнено можна говорити про те, що за сприятливих умов, через кілька років потрібно буде думати про його повну реконструкцію.   

Проект будівництва виготовлений близько десяти років тому і вже не тільки не відповідає сучасним будівельним нормам, а й морально застарілий, не враховує всіх потреб мешканців району.

Однак, цей ремонт є прикладом закривання базових потреб, оскільки через відсутність твердого покриття, на бульварі (який розташований майже в центральній частині міста) неможливо було не просто ходити чи їхати, а й дихати через велику кількість пилу в повітрі. Тому єдиний позитив від теперішнього будівництва, що люди більше не дихатимуть пилом і ходитимуть не грунтовою дорогою.

Крім того, тут добре видно неузгодженість між роботою і планами різних служб: найпростіші електроопори з товстезними кабелями не тільки спотворюють вигляд бульвару  (бо в усіх цивілізованих країнах і в багатьох містах в Україні електромережі вже давно ховають під землю), а ще й електроопори стоять там, де має бути або проїжджа частина або тротуар вул. Виговського.

Але не треба поспішати зупиняти будівельні роботи, які зараз ведуться на бульварі. Це вже бульвар не врятує. Бульвар, який міг стати окрасою міста – вже втрачено. Втрачено ще три роки тому, коли робили частину біля вул. Костромська. Зараз просто створюються більш менш цивілізовані умови для людей.

Потрібно відійти від практики безсистемних, хаотичних, точкових ремонтів в місті. До ремонтів вулиць і публічних просторів треба підходити комплексно.

Якщо коштів на реконструкцію чи капітальний ремонт всієї вулиці не вистачає, можна роботи проводити почергово, але проект має враховувати особливості усієї вулиці та розроблятися обов'язково від фасадів будинків з однієї сторони до фасадів з другої сторони вулиці.

Цими проектами могли б і користуватися власники бізнесів, які проводять облаштування території поблизу своїх закладів.

Ті ремонти, які проводять приватні власники поблизу своїх закладів, часто обмежуються заміною мощення і організацією паркування для клієнтів, при цьому погіршуючи умови для решти рівнян.

Вулиця Чорновола, особливо в центральній частині міста, надзвичайно складна вулиця з величезною кількістю проблем і особливостей, з інтенсивним пішохідним трафіком та перевантажена автотранспортом

Ще в 2017 році було замовлено проект на капітальний ремонт тротуарів на вул. Чорновола (від ЦУМу до вул.Басівкутська). Але як капітальний ремонт тротуарів, на який витрачаються мільйони гривень на вкладання бруківки, вирішать проблеми із водовідведенням, паркуванням, озелененням, доступністю і т.д. на цій вулиці?

Навіщо було виділяти 150 тис. грн. на проект ремонту тротуарів, якщо вулиця потребує не бруківки, а повної реконструкції? 

Варто налагоджувати співпрацю з бізнесом в питаннях щодо облаштування міських вулиць і просторів.

Співфінансування/фінансування розробки проектно-кошторисної документації, облаштування прилеглих до приватних установ територій – це внесок, який може бути посильний місцевому бізнесу. Звичайно за умови бажання і можливостей зробити такий внесок у розвиток міста.

Від такої співпраці переваги були б і в бізнесу (так як мали б привабливу територію навколо і зекономили кошти), і для міста, і для його мешканців: економія коштів міського бюджету та, відповідно, можливість зробити більше об'єктів, більшу кількість відремонтованих просторів.

Останні роки у Рівному активно забудовується вулиця Костромська.

Нові житлові багатоповерхові комплекси, масиви котеджної забудови (а в перспективі можливі і інфраструктурні об'єкти, спортивний комплекс) повністю змінюють вигляд і спосіб використання вулиці Костромської.

Зростає кількість мешканців вулиці та кількість автотранспорту. Мешканці і користувачі цієї вулиці вже потребують створення безпечних і комфортних умов для проживання і пересування.

Тому ремонт вулиці потрібно проводити враховуючи не лише існуючу ситуацію, а й з точки зору подальшого розвитку території навколо. У тісній співпраці з Рівненським районом, оскільки частина прилеглої до вулиці (вже забудованої і заселеної) території відноситься до земель району.

Однак вже розроблені проекти облаштування зупинок громадського транспорту і пішохідних переходів, самовільно облаштовані виїзди з котеджної забудови, непродумане клаптикове вкладання бруківки на тротуарах (які є «відірвані» від вулиці загалом, не враховують загальну ситуацію).

Це призводить не лише до неефективного витрачання коштів, а й унеможливлює подальше перетворення Костромської на сучасну, комфортну міську вулицю. Хоча її ширина та існуюча відносно невелика кількість втручань з боку власників прилеглої забудови, поки дозволяють зробити з неї показову вулицю європейського зразка.

Вулиця Костромська

В Рівному варто активно впроваджувати практику проведення архітектурних конкурсів.

Конкурсна практика має стати основною в разі розробки проектів громадських просторів (площ, скверів, парків тощо), розроблення містобудівної документації (в т.ч. детальних планів території), важливих для міста громадських об'єктів тощо.

Архітектурні конкурси – це єдиний спосіб обрати найбільш якісні проекти благоустрою, розвитку території; законодавчо можливий спосіб вибрати проектувальника не за найнижчою ціною, а за кращим проектним рішенням. Це загальносвітова практика, а в європейських країнах їх проводяться тисячі щороку.

Майдан Незалежності

Майдан Незалежності в Рівному будувався кілька десятиліть тому, виходячи із тодішніх радянських уявлень про призначення та вигляд публічних просторів в містах. Вже багато років головна площа міста потребує капітального ремонту.

В тому числі повторного ремонту потребує частина поблизу пам'ятника Т.Шевченку, на якій кілька років тому замінювали мощення на гранітну бруківку.

В 2017-му році розроблено проект капітального ремонту частини майдану перед Кінопалацом, який передбачає подальше вкладання граніту та встановлення додаткових лав. Однак майдан Незалежності потребує не просто нової бруківки, а переосмислення та масштабної реконструкції.

Продовження в блозі: Як зробити у Рівному тротуари без калюж і вибоїн

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте