Як зробити у Рівному тротуари без калюж і вибоїн
Першу частину публікації дивіться у матеріалі: Що не так з ремонтами вулиць у Рівному.
Цей матеріал продовження попереднього.
Що не так з тротуарами
Досить часто, для того щоб вулиці міста були комфортними для пересування, потрібно всього лиш дотримуватися простих правил.
Одне з них – тротуари потрібно робити вище рівня газону! (на рівних ділянках без ухилу). Для того, щоб дощова вода не затримувалася на тротуарі, відразу стікала на газон.
Щоб люди не ходили калюжами, а вода не стояла і не руйнувала покриття тротуарів.
Для того щоб під час танення снігу вода швидше сходила з тротуарів, не замерзала.
Щоб люди не падали і не травмувалися на тротуарах вкритих шаром льоду.
Для того щоб грунт з газонів не змивався на тротуари, а потім на дорогу і в дощову каналізацію.
Щоб люди ходили чистими тротуарами, щоб взуття залишалось чистим.
Щоб люди не дихали пилом, в який з часом перетворюється бруд на тротуарах.
Для того щоб вода з тротуарів не текла в переповнену дощову каналізацію.
Вода може дренуватися через грунт, насичувати вологою газони і дерева.
Тротуар вище рівня газону – це просте правило. Так роблять скрізь, де хоча б трохи думають про людей. Так вже часом роблять у нас, в Рівному.
Свіжий приклад з вулиці Млинівська (серпень-вересень 2018 року), де по краю тротуару вкладений високий бордюр.
Бордюр буде затримувати воду, що призведе до швидкого руйнування покриття і перешкоджатиме змиванню з тротуару пилу, який в свою чергу підніматиметься в повітря.
Ще одне відкрите питання щодо ремонту на вулиці Млинівська: чому відразу не зробили велодоріжку поруч з тротуаром? Щоб через кілька років перероблювати знову?
Як робити правильно
Правильне рішення – коли бордюр зроблено в один рівень з тротуаром, а рівень газону нижчий на кілька сантиметрів. Вода буде просто стікати з тротуару на газон разом з пилом.
У випадку, якщо є поперечний ухил ділянки, то з вищого боку слід робити бордюр вище рівня тротуару і газону, а з протилежного нижче рівня тротуару.
Якщо ухил значний, то потрібно робити захисні смуги з водопроникних матеріалів.
Якби цей проїзд до будинків на вулиці Степана Бандери був зроблений вище рівня землі, він прослужив би ще багато років. В даному випадку, через відсутність водовідведення і під дією змін температури асфальт руйнується, а люди ходять калюжами.
Якщо коштів реконструкцію тротуарів не вистачає, тимчасовим рішенням може стати канавка вздовж тротуару.
Правильна конструкція тротуарів полегшує їх догляд взимку та влітку
-
зникає необхідність використання піску і реагентів, тому що вода з тротуарів сходить і не утворюється лід;
-
двірники не повинні перекидати сніг лопатою через бордюри, а можуть просто його зсунути; тракторець з щіткою теж може просто зсунути сніг на газон;
-
літнє прибирання перестає бути необхідним крім випадків навмисного засмічення таких тротуарів. Земля з газонів на тротуар не збігає, а все що наноситься вітром, змивається дощами.
Ще в 2016-му році рівненський містопланувальник Андрій Шевчук розробив для Рівного Практичні рекомендації з облаштування пішохідного простору.
Посібник містить приклади необхідних технічних параметрів пішохідного простору, дотримання яких дозволило б зробити Рівне зручнішим для пересування.
Це той мінімум, який здебільшого не впливає на вартість ремонту і не потребує залучення високопрофесійних виконавців, але який можна реалізовувати при кожному ремонті, прагнучи зробити вулицю зручнішою.
На жаль, рекомендації, які підготовлені на основі європейських стандартів і не суперечать державним будівельним нормам України та успішно реалізуються в інших українських містах, не зацікавили чиновників відповідальних за благоустрій вулиць у Рівному.
Список використаних для публікації джерел:
-
Архітектура завжди виглядає, як люди. Зотов В.
-
Ландшафтна архітектура для публічних просторів. Інтерв'ю Максима Коцюби
-
Ера міст. Що не так з нашими умовами для життя. Кенігштейн І.
-
Практичні рекомендації з облаштування пішохідного простору. Шевчук А.
-
Методический альбом по благоустройству и уборке тротуаров с примерами.
-
Благоустройство городских улиц – от причинения добра к общественному праву на город.
Ця публікація підготовлена Коаліцією громадських організацій «Рада реформ Рівного» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Погляди, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди всіх членів Коаліції громадських організацій «Рада реформ Рівного», USAID або уряду США.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти