У Рівному збирають на пікапи «Джо Байден», «Борис Джонсонюк» і «Рамштайн» для ЗСУ

Подробиці діяльності фонду «Відповідальні українці»

Мобільний музей російсько-української війни фонд «Відповідальні українці» використовує для залучення коштів для ЗСУ
Джерело
сторінка Городоцької сільської ради

У жовтні 2022 року рівненська волонтерська ініціатива «Відповідальні українці» переросла у зареєстрований благодійний фонд. Наприкінці січня він прозвітувався про майже 3,5 мільйона зібраних за 2022-й коштів на потреби ЗСУ.

Ми поспілкувалися із директором фонду Юрієм Дюгом про цю ініціативу, про те, хто донатить та на що збирають далі.

Селфі Юрія Дюга з його сторінки у фейсбуку

– Розкажіть про свій досвід волонтерства до початку повномасштабної російської агресії?

– Я почав волонтерити з травня 2014 року разом зі своїми колегами, з котрими і зараз маємо справу. Допомагали ми десь до початку 2016 року, поки війна не перейшла в хронічну форму. В 2014 році багато чого не вистачало. Ми закуповували амуніцію, тепловізори, люди приносили продовольчі продукти.

Також, щоб підвищити рівень довіри, ми з Олександром Безощуком пішли в податкову, щоб додатися у реєстр волонтерів. Як пізніше виявилось – ми стали першими в Рівному, хто офіційно став волонтером (про офіційний реєстр волонтерів можна почитати за цим лінком – ред.).

– Чому тепер вирішили створити благодійний фонд?

– Процес еволюційний. На початку повномасштабного вторгнення ми теж волонтерили і на певному етапі зрозуміли, що поки відчуття небезпеки існує, то люди донатять. Рівне далеко від лінії фронту, ми живемо у відносному спокої. Плюс економічна ситуація змінюється не в найкращу сторону.

Все це ми враховували. В травні 2022 року зрозуміли, що треба придумувати систему, щоб внески стали регулярними та прогнозованими. Олександр Безощук, співзасновник фонду, запропонував формат, коли певна група людей скидає кожен місяць фіксовану суму.

Я спочатку ставився до цього скептично, але в перший місяць доєдналися 50 людей, в наступний ще 50 і процес пішов. У жовтні ми зареєстрували благодійний фонд.

– Тепер не збиратимете гроші на картку?

– Великою перевагою фонду над волонтерськими зборами є те, що можна підключати різноманітні платіжні системи. Але є одне але. Неможливо викорінити збори готівкою чи на карту, тому що є певні речі, які фонд не зможе передати офіційно. Наприклад дрон Mavic не передасиш військовій частині, бо немає такої позиції озброєння в ЗСУ.

авто
Фото з річного звіту БФ «Відповідальні українці»

 – Фонд працює як стала організація, з людьми на зарплатах, які витрачають весь свій час для залучення коштів як у фонду Притули чи у «Повернись живим», чи ви фактично досі волонтери, які у вільний від роботи час приділяють увагу зборам коштів для ЗСУ?

–  Всі волонтери. Працюють безкоштовно, крім того ще й самі щомісяця донатять.

– Чим ви допомагаєте?

 – Збираємо на речі, які військовий не може купити собі сам. Ми не збираємо на берці чи розгрузки. Ми купуємо дрони, автомобілі, тепловізори. Тобто те, що дійсно потрібно нашим ЗСУ.

Фото з річного звіту БФ «Відповідальні українці»

 – У вашому річному звіті вказуєте, що ви залучили понад 180 благодійників. В загальних рисах хто ці люди?

– 90% це підприємці, або люди, котрі працюють в бізнесі на певних керівних посадах. 70% благодійників з Рівненської області. Багато з тих, хто входить у спільноту, донатять і в інші фонди.

– Як ідуть справи з мегазбором на 5 повноприводних польських вантажівок?

– В понеділок буде фінал збору. Нам залишилось ще зовсім трохи до повної суми у 1,5 мільйона гривень. (основна частина розмови відбулася в п'ятницю 3-го лютого, наразі ця сума зібрана, – авт.)

Фото з річного звіту БФ «Відповідальні українці»

– Ви кажете, що фонд створив перший у світі мобільний музей російсько-української війни. Чи точно він перший і розкажіть про нього, яка його мета?

– За нашою інформацією перший. Ми не знайшли у мережі жодної згадки про такий формат. Тільки наш музей базується на військовій вантажівці, де є експонати війни, котра триває й досі. Перша мета: звернути увагу на магазбір на 5 вантажівок і вона вже досягнута. Музей згенерував 95 000 гривень, які ми додали до всієї суми. Автомобілі вже заїжджають в Україну.

Так мобільний музей виглядає ззовні. Фото авторки
А так мобільний музей виглядає зсередини, під час екскурсії дітей із села Городок. Фото з фейсбук-сторінки Городоцької сільради

– Які плани на нові масштабні проекти?

– Ми готуємо проект допомоги військовим у Клеванському госпіталі. Не буду розповідати деталі, але там теж є потреба. Ми  працюємо над цією ідеєю.

– А що там з пікапами для ЗСУ?

– Треба розуміти, що пікапи найбільш затребувана річ у ЗСУ. Ми вже знайшли 3 хороші пікапи та забронювали їх. Хочемо їх назвати: «Джо Байден», «Борис Джонсонюк» і «Рамштайн». В честь того, що Європа та Америка нам допомагає.

– Скоро буде рік від повномасштабної агресії росіян. Люди стали менше донатити чи більше? І чому так?

–  Насправді час, який пройшов, не впливає на процес. Люди донатять на конткретні речі, які бачать. Річниця є скоріше шоковим моментом. Всі думали, що війна швидко закінчитися, але так не сталось.

– Наразі в Україні працює багато фондів, волонтерів та волонтерських груп, які збирають допомогу захисникам і потерпілим від війни. Чому рівнянам варто задонатити саме вашому фонду?

– Фонд повністю відкритий та підзвітний. Слідкуйте за нашою роботою, якщо вам сподобається – долучайтесь.

У єдиному марафоні новин показали сюжет про перший мобільний музей російсько-української війни:


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте