Схеми на податках: чому власника фірми, що ремонтує вулицю Чорновола, звільнили від криміналу

В січні цього року ми розповідали про те, що директора ТОВ «БК “Будальянс Груп”» Ігоря Войтка підозрюють у привласненні 8 мільйонів під час будівництва дороги до однієї із військових частин у Рівненській області і в самій військовій частині. Саме ця фірма ніяк не може вже третій рік закінчити ремонт вулиці Чорновола у Рівному за понад 100 мільйонів гривень.
Ми відвідали засідання суду в січні цього року, однак через місяць суддя Наталія Гордійчук вирішила розглядати справу у закритому судовому засіданні впродовж усього судового провадження. Про це клопотав адвокат Ігоря Войтка.
Тим часом, по іншій кримінальній справі щодо несплати податків у значних розмірах Ігоря Войтка звільнили від кримінальної відповідальності. Що це за справа – розповідаємо у матеріалі.
Клопотання про звільнення
5 березня 2025 року до Рівненського міського суду надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Волинської обласної прокуратури. У ньому прокурор просив звільнити підозрюваного Ігоря Войтка від кримінальної відповідальності за умисне ухилення від сплати податків у значному розмірі.
Санкція частини 1 статті 212 Кримінального кодексу України, за якою Войтку оголосили підозру, передбачає штраф від 5 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Тобто, Войтку загрожував по цій статті штраф від 85 до 170 тисяч гривень та можливе позбавлення права керувати фірмою.
Розслідували несплату податків на більше 9 мільйонів
Справу по ухиленню від сплати податків відкрили в липні 2023 року, а досудовим розслідуванням займались детективи Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України.
Як видно з ухвал за 2023 рік, які ми знайшли в судовому реєстрі, спочатку йшлося про несплату податків в особливо великому розмірі. Тобто – більше 9 мільйонів 394 тисячі гривень. І у провадженні фігурували й інші фірми.
З тих ухвал слідує, що ТОВ «БК «Будальянс Груп» придбало у інших фірм меблі, іграшки та інші товарно-матеріальні цінності, однак їх не використовувало у господарській діяльності. Фірма вела безтоварні фінансово-господарські операції з низкою інших фірм, з метою мінімізації сплати податків. Крім того, «Будальянс Груп» купляла щебенево-піщану суміш за цінами, що у 2,4 рази вищі за ринкові.
Це все давало можливість формувати податкові кредити та призводило до несплати податків до бюджету в особливо великому розмірі.
Однак органи Державної податкової служби за місцем реєстрації фірми Войтка у період 2020-2023 років (тобто рівненські податківці. – Авт.) не перевіряли фінансово-господарську діяльність «Будальянс Груп» – йдеться в ухвалах.
Коли ж Войтку оголошували підозру у злочині, то розмір несплаченого податку вже був у меншому розмірі – 4 мільйони 781 тисяча гривень.
Чим закінчили справу
З ухвали Рівненського міського суду від 17 березня 2025 року дізнаємося вже про іншу фабулу справи цього ж кримінального провадження.
Зокрема, в рішенні йдеться, що ТОВ «БК «Будальянс Груп» з 03 грудня 2021 по 22 січня 2024 перебувало на податковому обліку, як платник податків, в Головному управлінні ДПС у Рівненській області.
З 12 квітня 2023 року по 17 червня 2023 року отримало на свої банківські рахунки від замовників кошти в загальній сумі 28 мільйонів 687 тисяч 865 гривень, як авансові платежі та оплати за виконані роботи (надані послуги), зокрема:
- у квітні понад 13 мільйонів гривень від Городоцької сільської ради, Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, Службі автомобільних доріг (САД) у Житомирській області та САД у Рівненській області (нині – це Служба відновлення та розвитку інфраструктури);
- у травні 2023 року 1 мільйон 582 тисячі гривень від Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради;
- у червні 2023 року ще 14 мільйонів гривень від Департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради.
Однак директор фірми Ігор Войтко, пишуть в ухвалі суду, всупереч вимог Податкового кодексу України, не забезпечив подання на реєстрацію податкових накладних в Єдиний реєстр податкових накладних на суму коштів, що надійшли за цей період на поточний рахунок ТОВ «БК «Будальянс Груп» як авансові платежі та оплати за виконані роботи.
Впродовж цих трьох місяців він занижував об’єкт оподаткування при розрахунку податкового зобов’язання з ПДВ за квітень-червень 2023 року. Зокрема, він не включав до нього вказані вище авансові платежі та оплати за виконані роботи (надані послуги) на загальну суму понад 28 мільйонів гривень.
Вподальшому він не перерахував до бюджету суму податкового зобов`язання, яка підлягала сплаті. Це призвело до фактичного ненадходження до бюджету податку на додану вартість на суму 4 мільйони 781 тисячу 310 гривень 95 копійок, що є значним розміром.
З тієї ж ухвали суду бачимо, що Ігор Войтко, поки тривало розслідування кримінального провадження та до пред'явлення йому підозри у злочині, добровільно в повному обсязі сплатив ПДВ 4 мільйони 781 тисячу гривень. Такі платежі він зробив протягом березня-серпня 2024 року. Крім того, сплатив штраф – 950 тисяч 529 гривень 98 копійок.
25 лютого 2025 року Ігор Войтко подав прокурору заяву про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі того, що він сплатив податки та штрафні санкції до того, як його притягнули до відповідальності за це (частина 4 статті 212 Кримінального кодексу України). А прокурор, в свою чергу, звернувся до Рівненського міського суду з клопотанням про звільнення від відповідальності Войтка.
Суддя Наталія Гордійчук врахувала, що Ігор Войтко вперше притягується до кримінальної відповідальності, добровільно в повному обсязі відшкодував завдану шкоду та штраф. А тому звільнила Войтка від кримінальної відповідальності та закрила кримінальне провадження.
Ми хотіли запитати в Ігоря Войтка, чому він сплатив податки лише після відкриття проти нього кримінального провадження, однак відомий нам номер телефону виявився недійсним. Якщо Ігор Войтко захоче прокоментувати цю справу, ми готові опублікувати його позицію.
У Волинській обласній прокуратурі повідомили, що рішення про зміну кваліфікації на частину першу статті 212 Кримінального кодексу України (із особливо великого – на значний розмір несплачених податків. – Авт.) прийняв детектив, оскільки за іншими обставинами, які розслідувалися в межах кримінального провадження, слідству не вдалося зібрати належні й допустимі докази.
Водночас у прокуратурі повідомили, що в окреме кримінальне провадження було виділено справу щодо можливого підроблення документів, які подаються для державної реєстрації юридичної особи, – за попередньою змовою групою осіб або службовою особою з використанням службового становища (частина 2 статті 205-1 КК України). Слідчі дії у цій справі тривають. Подробиць нам знайти не вдалося.
Дивіться також: Дорожного будівельника, який отримує найбільші підряди в Рівному, підозрюють у привласненні 8 мільйонів на будівництві для військових
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете, щоб онлайн-медіа «Четверта влада» продовжувало працювати на Рівненщині – ставайте щомісячними підписниками хоча б на 20-30 гривень:
А також підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти