Скільки вже «карантинних» протоколів склали рівненські поліцейські: поради адвокатів

Патрульна поліція приїхала на виклик людей коли двоє чоловіків розпивали на вулиці алкоголь. Бо на прохання мешканців покинути двір ті не реагували. Не хотіли реагувати й на патрульних, Чоловіки зі скверу отримали за свою поведінку адмінпротоколи і за хуліганські дії, і за появу в громадському місці п'яними (освідували їх вже у міськвідділі) та за те, що були без масок у сквері
Джерело
Патрульна поліція Рівненської області

Адвокатка Роксоляна Гера у свої колонці на Liga.net звертає увагу, що прийняті карантинні правила порушують Конституцію, яка гарантує права і свободи. Але радить не доводити це поліцейським на вулиці.

Адвокатка нагадує, що за порушення правил карантину під час епідемії COVID-19 можуть оштрафувати від 17 000 до 51 000 гривень або позбавити волі на строк до трьох років.

Боріться з цим ідіотизмом в судах

Ось бачення адвокатки про ситуацію:

1. Поліцейські, патрульні, чи як ви їх називаєте – не штрафують. Не беруть у вас 17 000 і не заберуть вас на «15 суток», якщо таких грошей немає при собі. Вони складають протокол про адміністративне правопорушення, який, разом з зібраними доказами, скеровують до місцевого суду.

2. Притягувати чи не притягувати особу до адмінвідповідальності за порушення правил карантину, є в її діях/бездіяльності склад правопорушення чи немає – вирішує суд, так само, як і обирає розмір штрафу.

3. Для того, щоб стати підставою для рішення суду про притягнення до адміністративної відповідальності, протокол має бути складений уповноваженою особою і відповідати вимогам чинного законодавства України. А це ще треба вміти написати.

4. Сперечатись з поліцейськими про конституційність постанови Кабміну – це як сперечатись з санітаркою про необхідність підключення хворого на ШВЛ.

Патрульні, (повірте на слово) в своїй основній масі, взагалі добре, якщо читали більше двох разів щось, крім закону України про Національну поліцію. Їх завдання складати протоколи на максимумі своєї (юридичної) грамотності і надсилати його далі в суд. Їх рядок в статичній звітності – «складено протоколів». Не витрачайте пару на гудок. Боріться з цим ідіотизмом в судах, там більше шансів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: За що рівненська патрульна поліція у трійці кращих в Україні

5. Коли читаєте все, що пишуть про те, як треба аргументувати поліцейським відсутність в ваших діях порушення, пам'ятайте, що чим гірше складений протокол, тим більше шансів на те, що суд буде на вашому боці і пошле протокол на доопрацювання або закриє провадження.

Не вчіть їх за свій рахунок, збережіть запал для участі в судовому засіданні і проконсультуйтесь з адвокатом. Дуже мало людей здатні переконати голими словами не складати протокол в принципі, тверезо оцінюйте власні навички. Практика судових рішень вже показує, що суди часто займають дуже адекватну позицію на користь особи, щодо якої складено протокол.

6. Ви маєте право отримати правову допомогу при складенні протоколу. Вам ніхто це право не забезпечить, але подзвоніть знайомому юристу і спитайте, що написати за таких обставин в поясненні. Обов'язково сфотографуйте службові посвідчення або перепишіть все, що у них написано. Не поспішайте, у нас карантин, час є. Пригодиться для виклику в судове засідання.

7. Як би не вважали ви, що б не читали і до чого б не закликали експерти в Facebook, переконана, що чинити фізичний опір працівникам поліції під час складання протоколу, може бути шкідливим для вашого здоров'я, але, зрештою, вирішувати тільки вам.

Застосування фізичної сили, зброї і такого іншого допустиме тільки у випадках необхідної самооборони і крайньої необхідності, але загроза плавлення мозку від того, що вони вам говоритимуть, цими поняттями не охоплюється. Це важливо.

8. Свою думку про конституційність обмежень, карантин, пріоретизацію і ризики для прав і свобод людини – залишаю при собі. Але, знаючи, що таке ходити по судах, виконую необхідний формальний мінімум, усвідомлюючи, що воювати зараз з цим всім на найнижчому рівні неефективно і просто недоречно, саме через ризики спілкування з необмеженим колом потенційних носіїв вірусів.

Цей текст не про теорію, а про вуличну практику, навіяний перепостами матеріалів, які переконують читача в тому, що не треба нікого слухати, бо в нас є Конституція, а вона нам щось гарантує.

Більшість протоколів складають НЕ патрульні

За інформацією журналістки «Четвертої влади» Анни Калаур, яка наразі займається аналізом рішень судів Рівненщини щодо складених поліцейськими протоколів за статтею щодо порушення карантину, у Рівному в судовому реєстрі немає поки що жодного рішення суду за статтею 44-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (Порушення правил щодо карантину людей). В області є понад два десятки рішень і про них – в іншому матеріалі.

Патрульна поліція, за нашою інформацією, в місті Рівному склала три протоколи. Вочевидь, щодо них ще немає рішення суду.

За інформацією рівненських патрульних, вони не переслідують мети скласти чим більше протоколів. Патрульні, порівняно з іншими відділами поліції в області, склали близько третьої частини від усіх протоколів (128 протоколів станом на 7 квітня по області, з яких патрульні склали 38) за порушення карантину, каже речниця патрульної поліції Рівненщини Оксана Юрченко.

А рівненський адвокат Василь Харчук дає такі рекомендації як діяти, коли на вас складають адмінпротокол за порушення карантинних заходів:

1. Не визнавати свою вину. Вимагати чіткого пояснення яку конкретну норму чи пункт людина порушила і якого саме документа. Усе фіксувати на відео.

2. Заявляти про право на правову допомогу при складанні протоколу і необхідність скористатися допомогою адвоката. Людина може знайти телефон Центру безоплатної правової допомоги і туди зателефонувати або зателефонувати знайомому адвокату.

3. Складуть протокол з адвокатом чи ні, отримати його примірник. Підписати із зауваженнями про невизнання порушення.

4. З'явитися до суду з адвокатом.

5. Перед цим усім – спробувати поговорити з поліцейськими і пояснити, що я без маски, бо, наприклад, не зміг купити і йду, до прикладу, в аптеку, заодно і куплю.

6. Є ще одна підстава для звільнення від штрафу – малозначність діяння.

Стаття 22 КУпАП: При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Тобто, якщо суд переконається, що людина не мала умислу, її дії є малозначними, не заподіяли нікому шкоди, суд може не накладати штрафу.

Але у будь-якому разі адвокат радить іти до суду, якщо протокол таки склали, і пояснювати судді свою позицію.

Невдовзі читайте на «Четвертій владі» за що накладають адмінпротоколи щодо карантинних заходів на Рівненщині, як суди реагують на такі протоколи і які нові обмеження і послаблення карантину придумали посадовці.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте