Скривдив і пропонував бути коханкою: деталі справи рівненського серійного ґвалтівника

Про серійного ґвалтівника, який скоював злочини у Гідропарку, більшість рівнян дізналася у 2019 році, коли поліція арештувала підозрюваного у серії зґвалтувань. Він устиг скривдити як мінімум шестеро жінок – це лише ті випадки, що розглядалися в суді.
Двом із шести удалося втекти до завершення злочину. Іншим ні. Постраждалі – різного віку. В однієї з них злочинець був першим у житті чоловіком. Іншій жінці було за п'ятдесят.
31 березня 2025 року суд першої інстанції дав обвинуваченому максимальний строк – 10 років ув’язнення. Проте 36-річного Юрія звільнили одразу ж після оголошення вироку, зарахувавши перебування в СІЗО «день за два». Вироком не задоволена жодна зі сторін, готують апеляції.
У цьому матеріалі – репортаж із суду з фото та відео, історії потерпілих жінок та інформація для людей, які потрапили у схожу біду.
«Твоїх рук діло?»
31 березня 2025 року. В міському суді Рівного – чергове повідомлення про замінування. Таке трапляється по кілька разів на тиждень, каже судовий охоронець.

Поки екстрені служби роблять свою роботу, люди групками стоять біля входу і спілкуються – хтось весело, хтось не дуже. У Володимира Цуняка – захисника підсудного – настрій, як видно, хороший.
Адвокат Цуняк грайливо жартує з жінками різного віку – вочевидь своїми знайомими по роботі. Когось навіть бере за долоню. «Твоїх рук діло? Твоїх рук діло?» – повторює адвокат.
Зрештою через фальшиве замінування початок засідання відтягується на годину.

Суд оголошує покарання відбутим
За законом процес про зґвалтування був закритим. Тому в день вироку ми теж не розраховували, що потрапимо на засідання.

Ідею зайти до зали подала Анна Махно з «1+1»: «Познімаємо дó засідання, потім, коли попросять, підемо». Піти не попросили. Знімати теж не забороняли. Протестувати намагається хіба обвинувачений, але й той не надто настійливо:
– А шо, вам дозволяли знімати чи шо?
Адвокат Цуняк не звертає на зйомку жодної уваги. Принаймні, не показує виду.
Заходить суддя Рогозін. Оголошує вирок – вступну й резолютивну частини. Обвинуваченого визнають винним у зґвалтуваннях, спробах зґвалтувань, завданні тілесних ушкоджень.
Суддя дає максимально можливий строк – 10 років. Проте ув’язнення в СІЗО зараховує день за два. А період домашнього арешту – три дні за один.
Тож оголошує покарання відбутим і відміняє запобіжний захід – себто звільняє засудженого з-під варти. Одна з потерпілих жінок плаче просто у залі.
Скривджені жінки подавали також цивільні позови – про відшкодування моральної шкоди. Їх задовольнили частково. Одна з адвокаток сказала нам, що присуджені суми стягнень – «це не гроші».
Коли журналісти вже стояли надворі, обвинувачений вибіг через боковий хід, перестрибнув через невисокий парканчик і зник за рогом суду. Ніхто з нас не встиг це зазняти.
Сторони готуватимуть апеляції
Адвокатки потерпілих – ми поспілкувалися із Софією Больбіною та Катериною Самардак – здивовані тим, що суд застосував так званий закон Савченко й зарахував день у СІЗО за два. Наразі вони вивчають повну версію вироку та готуються до апеляції.
Також ми обговорювали вирок зі сторонніми адвокатками: керівницею юридичного напряму Інституту розвитку регіональної преси Оксаною Максименюк та адвокаткою «Miller Law Firm» Анною Калинчук.
Вони поділяють подив колег: «закон Савченко» перестав діяти у червні 2017 року, коли вступили в дію чергові зміни в Кримінальному кодексі. А Юрія затримали в серпні 2019-го.

«Законом Савченко» внесли зміни до Кримінального кодексу. Відповідно до них коли суд обчислює строк покарання, то зараховує один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі. Одним зі співавторів законопроєкту був рівненський нардеп Олег Осуховський.

Подаватиме апеляцію і адвокат засудженого Володимир Цуняк. Він наполягає, що у зґвалтуваннях його клієнт не винен:
– Це поліцейське свавілля, – каже адвокат.
Уточнює: говорить про докази у справі. На його думку, Юрій винен лише по останньому епізоду: в завданні легких тілесних ушкоджень, коли «не розминулися з дівчиною».
Історії скривджених
(УВАГА: контент про насильство. Якщо остерігаєтеся повторного травмування, краще пропустіть цей розділ. У наступному розділі – інформація для людей, які постраждали від насильства. – Авт.)
Одна із жертв ґвалтівника втратила з ним цноту. Іншій – 57 років. Його впізнали всі шестеро потерпілих. Це лише ті зґвалтування та спроби зґвалтувань, що їх розглядав суд.
Ольга: «Він знає, де я живу»
Ольга Самкевич – жінка, яка 5 років тому привернула до історії гідропарківського ґвалтівника суспільну увагу. Вона була однією з перших, на кого той напав. Каже, уникла зґвалтування завдяки щасливому випадку: неподалік проїжджав велосипедист.

Ольгу ґвалтівник іще не бив і не душив – його методи ставали жорстокішими поступово. Проте цей випадок лишив свій відбиток. Жінка каже, що багато років не виходила з дому сама в темну пору. Також панікує, коли чує кроки за спиною.
– А тепер він на волі. Він знає, де я живу.
Ольга боїться помсти й не вірить, що ґвалтівник зупиниться:
– Тепер він просто буде знати, що свідків залишати не можна.
N.: «Секс – це і найкраще, і найгірше в житті»
– Сказав, що його звати Юра, що має дружину й малу дитину. І що йому треба коханка.
– Це вже після всього?
– Так.
На N. ґвалтівник напав у 2019-му. Діяв, каже жінка, дуже чітко й натреновано:
– Схопив мене за шию таким захватом. (Показує.) Якби не великий комір, міг би задушити. «Тихо будь, а то уб’ю». Я вже уявляла, як мене весною під снігом знайдуть. (Випадок був узимку. – Авт.)
Жінка розповідає, що подряпала нападникові лице, а потім зуміла почати з ним бесіду. Запропонувала піти до себе додому – в надії, що дорогою хтось трапиться. Або що хоча б камери на будинках зафіксують ґвалтівника. Людей дорогою так і не трапилося.
– Зґвалтування – це така ница процедура. «Розслабитись і насолоджуватися процесом» не вийде. Раніше цей жарт видавався мені смішним, зараз ні.
– Секс – це і найкраще, і найгірше в житті. В першому випадку це вираження любові, а в другому тебе використовують, як вокзальний унітаз, – каже N.
Вона вдячна поліцейським за те, що тоді не відпустили ночувати додому:
– Цілком можливо, що я наклала б на себе руки.
Деякий час жінці довелося пожити в іншому місті. Зокрема тому, що не хотіла бачити знайомих: каже, часто стикалася з нерозумінням та осудом.
– І ви уявляєте, як я почуваюся, коли адвокат цієї тварини каже: «А може, вона сама хотіла?» і стібеться над тим, як мене ґвалтували.

Як чинити, якщо ви або ваші близькі постраждали від насильства
Опираючись на свій досвід, Ольга та N. радять чимшвидше заручитися професійною юридичною підтримкою – щоб уникнути помилок, які можуть трапитися вже на етапі досудового слідства.
Олена Бобровська, директорка Денного центру соціально-психологічної допомоги у Рівному, розповідає, куди можуть звернутися потерпілі від насильства – не лише сексуального.
– В Україні діє «гаряча лінія» з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей. Ця лінія працює цілодобово за номером 1547. Звернення можна також подати через сайт. Тут можна отримати інформаційні, психологічні та юридичні консультації.

– Наш Денний центр, – каже директорка, – знаходиться в Рівному на вулиці Червонія, 29. Нам можна телефонувати вдень, окрім вихідних, за номером +38 (097) 885-04-90. Графік роботи – з 8-ї по 16:45 із понеділка по четвер та з 8-ї по 15:30 у п’ятницю.
Зокрема фахівці Центру можуть спрямувати людей для отримання безкоштовної правничої допомоги. Можуть супроводжувати людей за методом «зеленої кімнати»: вся взаємодія зі слідством та судом провадиться з безпечного місця у присутності психолога.
– Ця методика орієнтована передусім на дітей, але ніхто не забороняє застосовувати її й до дорослих, – каже Олена.
Також у Рівному діє мобільна бригада, яка надає постраждалим соціально-психологічну допомогу (тел.: +38 (095) 033-20-09). Сюди можна дзвонити в будь-який день тижня із 9-ї по 21-шу.
Притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства і насильства за ознакою статі, працює цілодобово. Телефон: +38 (036) 267-14-46. Окрім цього, цілодобово працює кризова кімната Денного центру.
Дивіться також: Струм до ручки дверей: як потерпіла від економічного насильства рівнянка продовжує себе захищати
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти