Сміх під час війни: як рівненські коміки допомагають армії і про що жартують

Над сюжетом працювали журналістка Алла Максимчук та відеограф Владислав Мартинчук

За кілька місяців до повномасштабного вторгнення у Рівному з'явилася спільнота місцевих коміків, які назвалися «Стендап вест». Хлопці почали жартувати на публіці, але велика війна поставила паузу в роботі. Місяць по тому жартівники зібралися і почали виступати безкоштовно, передаючи на армію всі кошти зібрані від аудиторії.

«Четверта влада» поспілкувалася із головою клубу рівненських стендаперів Володимиром Євчуком і дізналася про те, як саме вони допомагають армії, про що жартують під час війни та чому український гумор зараз на часі.

Володимиру Євчуку – 27 років. Він колишній сценарист «Нового каналу», комік та стендапер. За кілька місяців до повномасштабного вторгнення він очолив клуб рівненських коміків, які назвалися «Стендап вест» і почав організовувати виступи.

Володимир Євчук захотів займатися комедією на сцені і зрозумів, що можна це робити у Рівному

– Тільки почали «розкачуватись», люди побачили, що є стендап у Рівному. І тут [повномасштабна] війна. Все зупиняється. Ми місяць нічого не робимо, – розповідає він.

На початку повномасштабного вторгнення, як і більшість українців, Володимир розгубився, зупинив роботу, але активно переказував свої заощадження на потреби волонтерських фондів, які допомагають армії.

– Пройшов місяць, в мене грошей немає, а мені треба допомагати [армії]. Треба, значить, заробити гроші. Як їх заробити? Я вмію тільки жартувати. Якась така логіка.

У березні спільнота рівненських стендаперів почала виступати у кафе «Арка». Воно працює в укритті у центрі міста.

– Ми ставили банку на барі і казали, що вхід вільний, донатьте, скільки у вас є можливість. В перший день ми зібрали 8,5 тисяч. Для мене це було ого-го. Я думав, що якщо зберемо 3 тисячі, буде клас.

Виступали хлопці майже щодня. Робили так звані розгони – імпровізаційні виступи. За перші півтора місяці вдалось зібрати більше 60 тисяч гривень.

Володимир у кафе «Арка». Тут коміки показують кілька видів шоу. Найбільший стендап концерт відбувається раз на місяць у «Сталевій горі»

– В нас не дуже розвинений стендап в місті, ми не Львів, куди приїхали багаті переселенці і де за один захід мої колеги могли зібрати 100 тисяч. Якщо рівняти себе до них, то ми пасемо задніх. Але я себе тішу тим, що ми хоч щось робимо.

Щось робимо – це і про переказ грошей на авто для армії, їх перегони із-за кордону, і про пошиття розгрузок, і про купівлю тактичних наплічників, рукавиць, ременів та ще різного спорядження. І, власне, про жарти, які підтримують моральний стан самих коміків і їхніх глядачів.

– Коли мені не хочеться про щось сумувати, я починаю з цього жартувати і мені легшає. Це ніби як захист наш.

Спочатку рінвенський клуб жартівників виступав безкоштовно. Всі гроші від виступів переказували для армії. Тепер передають 20-30% від вартості квитка. На фото із інстаграму standup.west Володимир із військовим, якому купили розгрузку. Окрім неї, спільнота коміків робила багато іншого, що можна переглянути у тому ж інстаграмі

– Я не підходжу до гумору з точки зору психології, але мені подобається, що люди дякують, що я несу користь для них. Але я впевнений, що якби ми не жартували, то було б все сумніше.

Рівненські коміки мають різні види шоу, яке показують публіці – Відкритий мікрофон, псевдоінтелектуальне гумористичне шоу «IQ 4 коміка», на яких ми побували. Ще у доробку мають імпровізаційні розмови «Комедійна мерва», а раз на місяць виступають із стендап-концертом.

У «Сталевій горі» рівненські коміки показували гумористичне шоу «IQ 4 коміка»

– В мене от є жарт, що моя дружина ходить в спортзал. І я жартую, що, типу, от знайшла час. До чого вона себе готує? Що в ЗСУ збирається. Це ж якби не про війну жарт, але це і тема війни, каже Володимир і додає:

– Жарти жартами, але хочеться нагадати, що на вулиці війна і давайте не забувати про це. Часто коміки в кінці [виступу] наголошують на цьому.

Жартувати про війну непросто.

Є все ж певні речі, які висміювати не на часі, каже Володимир, коли ми запитали його думку про виступ чернівецького колеги Олега Грюндіка. Останній у своєму стендапі у Львові порівняв виплати родичам полеглих захисників із ковідною тисячею. Нібито гроші можна буде витратити тільки в певних місцях. Згодом Грюндік перепросив за це.

– Якби він перед тим сказав, що в мене вбили близьку людину і сказали, що виплатять за це гроші і далі жарт. Можливо в цьому щось є, бо це його проблема. Це його комедійний захист, що хтось помер з близьких і він жартує. Можливо, так він мав би право жартувати. А коли ти живий, здоровий, а люди там помирають і ти жартуєш з чужих смертей, це низько.

– Ти маєш собі розуміти, що є речі про які не можна жартувати.

Стендап – це історія, каже Володимир. Вона повинна мати сенс і думку. Таким чином коміки доносять аудиторії свій біль.

– Стендап – це такий жанр, де тобі не треба сидіти і думати жарт. В стендапі жарт – це другорядне. В стендапі важливі сенс, історія, що ти хочеш розказати, що ти хочеш людям донести.

Богдан Дарменко показав у інстаграмі свою обстріляну квартиру у Ірпені про яку потім пожартував, що вона тепер на постійному провітрюванні

Під час повномасштабної війни до рівненської спільноти коміків приєднався колега з Ірпеня Богдан Дарменко. Він евакуювався до Рівного і прожив тут місяць. Його квартира в Ірпені тим часом постраждала від обстрілу. І він про це жартував зі сцени.

– Він жартував, що в нього квартира постійно тепер на провітрюванні. Це його ситуація, він жартує, люди сміються, йому треба виговоритись, він через жарти це доносить. З тобою щось сталось, пожартуй з цього, якщо ти хочеш. Але ми собі не дозволяли з нього жартувати в своїх стендапах.

Володимир розповідає, що Богдан перейшов на українську мову, коли побачив, що зробили російські солдати із його містом. Українського гумору стає більше не лише на сцені, а й в ютубі.

– Патріотизм в людей прокинувся, нарешті одумались. І я теж. Слухав так само російську музику, так само дивився їхню комедію, бо вважалось, що в них краще це розвинуто. Зараз люди відкрили очі, зараз стидно відкрити російський ютуб і дивитись їхню комедію. Зараз шукають наших, підписуються. В друзів ютуб-канали ростуть на очах.

Люди, які відвідують концерти рівненських коміків, не лише відволікаються від новин про війну, а й грошима за квиток допомагають армії. Гумор, каже Володимир, – це передовсім зброя захисту ментального здоров'я.

– Моя логіка така, що не можна від ранку до ночі сидіти плакати і грузитись, бо їде дах. Якщо ти нічим не можеш допомогти, а тільки дивишся новини і пічялишся, то треба взяти себе в руки і хоч щось робити.

Допомагати армії своїми виступами рівненські коміки планують до самої перемоги. А Україна обов'язково переможе у війні, впевнений Володимир.

Матеріал створено за сприяння ГО «Львівський медіафорум» у межах проєкту «ЛМФ Підтримка мережі журналістів»


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте