Справа про пів мільйона хабаря Зорянському сільському голові має завершитися влітку: подробиці

Михайло Олійник головує у Зорянській сільській громаді трохи більше восьми років. Водночас сьомий рік має статус обвинуваченого у корупційному злочині, пов’язаному із розподілом комунальної землі
Джерело
Колаж «Четвертої влади» із фото з фейсбук-сторінки Зорянської громади і стоп-кадру з відео Сергія Делідона

Зорянського сільського голову Рівненського району Михайла Олійника звинувачують у вимаганні й отриманні хабаря. Справу розглядають у Рівненському міському суді вже сьомий рік, із 2016 року. В той рік посадовця затримали із половиною мільйона. Зі слів прокурора, обвинуваченому не вдасться уникнути відповідальності.

«Четверта влада» побувала на засіданні 1 березня. До цього засідання справу переносили з різних причин щонайменше 5 разів. Розповідаємо деталі по справі і коли вона вже має закінчитися.

Олійник і Цуняк не хочуть щоб їх фотографували

Справу Михайла Олійника розглядає судова колегія: головуючий суддя Святослав Рогозін, судді Наталія Діонісьєва та Оксана Крижова. Прокурор змінився: був Олег Костюк, став Олександр Пузирко. Захисник незмінний – адвокат Володимир Цуняк.

Колегія суддів у справі Михайла Олійника: головуючий Святослав Рогозін, судді Наталія Діонісьєва (праворуч) та Оксана Крижова

Перед засіданням подаємо клопотання, щоб отримати дозвіл на фото і відеозйомку під час засідання. Це вимога з Кримінального процесуального кодексу.

Головуючий суддя оголосив клопотання. Прокурор не проти. Колегія суду теж.

Адвокат Володимир Цуняк і його підзахисний Михайло Олійник не дають дозволу, щоб їх фотографували під час засідання. Тому судді дозволили фотографувати усіх, окрім цих чоловіків.

Михайло Олійник очікує початок засідання у холі Рівненського міського суду. Фото від 1 березня 2023 року

Знищена, нібито через війну, постанова

На цьому засіданні продовжили дослідження письмових доказів.

Прокурор нагадав, що раніше адвокат попросив для ознайомлення постанову, якою дозволили проведення негласних слідчо-розшукових дій (такі дії – це найчастіше приховані аудіозаписи та відеозйомки осіб та місця, контроль за вчиненням злочину).

Прокурор підтвердив: таку постанову на ознайомлення стороні захисту дійсно не давали. Ні під час досудового розслідування, ні під час судового розгляду. Не надавали, бо вона була секретною, а потім – знищеною у зв’язку з введенням воєнного стану через відкрите вторгнення росіян у 2022 році.

Цю інформацію прокурор дізнався із відповіді на свій запит до СБУ у Рівненській області. Зі слів прокурора виходить, що зміст постанови можна лише припускати, виходячи з протоколу до неї.

Прокурор Олександр Пузирко розповідає про знищену постанову

Адвокат Володимир Цуняк обурився: на його думку, цей протокол є додатковими матеріалами справи і прокуратура мала б його попередньо відкрити, але не відкрила. Прокурор відповів, що не вважає протокол додатковими матеріалами.

Адвокат запитав: чи звертався прокурор про розсекречення вказаної постанови під час проведення чи на момент завершення досудового розслідування.

Прокурор відповів: на той час він не був прокурором у цій справі, долучився вже в ході судового розгляду і тому не знає, чи було таке звернення. Однак зауважує, що навіть клопотання про засекречення постанови теж є таємним і його зазвичай не розсекречують.

Адвокат підсумував: доказів про звернення тодішнього прокурора про розсекречення постанови про негласні слідчі дії немає. Прокурор погодився і додав, що станом на 1 березня 2023 року досліджено всі письмові документи і допитано всіх свідків, тож можна переходити до допиту обвинуваченого. Якщо сторона захисту не має інших клопотань. Але Володимир Цуняк мав.

Дискусія між адвокатом і прокурором

Адвокат Володимир Цуняк показав стос скріплених документів, які були долучені до матеріалів справи, але, як виявилося, ще не досліджені. Вони теж стосуються негласних слідчо-розшукових дій, тому раніше були засекреченими. Прокуратура відкрила їх для сторони захисту ще 1 липня 2019 року.

Зі слів прокурора, сторона захисту досі не виявляла бажання їх дослідити. Окрім того, каже прокурор, ці документи не будуть використовуватися для доведення винуватості чи невинуватості Михайла Олійника. Вони лише підтверджують правомірність негласних слідчо-розшукових дій. Тому, на його думку, їх можна не досліджувати. 

– Тобто їхній зміст вас не цікавить? Дайте відповідь. Якщо так, то чудово! – заявив Володимир Цуняк.

Адвокат Володимир Цуняк. Фото з архіву «Четвертої влади»

– Прокуроре, дайте відповідь. Ми їх досліджуємо чи не досліджуємо? Бо це ваші докази. Якщо їх не буде досліджено, то суд не зможе на них посилатися, – зауважив головуючий суддя Святослав Рогозін.

Прокурор після паузи продовжував наполягати: це документи, які лише доводять правомірність негласних слідчих дій.

– Як суд буде вирішувати, правомірно чи неправомірно, якщо їх не дослідить? Ви вважаєте, але суд вирішує, – зауважив адвокат Володимир Цуняк.

Після цього суддівська колегія перевірила протокол одного з минулих засідань і з’ясувала, що вказані документи дійсно не досліджували – сторона захисту тоді їх отримала і попросила час на ознайомлення.

Володимир Цуняк вважає, що ці документи треба дослідити, бо вони – частина матеріалів справи. Якщо їх пропустити, то «це буде неповнота, і вся бездіяльність прокурора ляже на плечі суду».

Суддя Святослав Рогозін підтримав позицію адвоката: якщо ці документи не дослідити, суд не зможе на них спиратися під час винесення рішення. 

– Я розумію дії захисту. Тоді прошу їх дослідити. Хоча як сторона обвинувачення доцільності в цьому не бачу. Водночас для повноти та об’єктивності прошу дослідити вказані матеріали, які були підставою для проведення негласних слідчих дій і які є доказами вини обвинуваченого Олійника, – зрештою погодився прокурор.

Адвокат сказав, що ці документи в п’ятому томі справи з 47-го по 93 аркуш. Тобто 46 аркушів. Суд вирішив дослідити їх на наступному засіданні.

Після цього адвокат повідомив, що сторона захисту має ще кілька документів для дослідження – з першого тому справи. Чому їх не досліджували на початку, ніхто зі сторін не запитав і не уточнив.

Про визнання доказів недопустими

Після того як головуючий суддя уточнив, що згадані документи про негласні слідчі дії – останні, які треба дослідити, колегія вирішила призначити кілька дат наступних засідань. У процесі з’ясувалося, що Володимир Цуняк хоче на одному з них подавати клопотання про визнання недопустимими певних доказів. Тож суддя припустив, що для повного розгляду справи треба буде ще 3-4 засідання.

Судді не піддалися

– Ваша честь, на дебати я прошу місяця два на підготовку, –- заявив Володимир Цуняк.

Головуючий суддя здивувався. Хтось із колегії напівголосно зауважив, що тоді в нарадчу кімнату для прийняття рішення треба буде йти на тиждень.

Адвокат пояснив: справа розглядається сьомий рік. Мовляв, має багато матеріалів.

Колегія уточнила: виходить, дебати, за планами адвоката, мають відбутися у липні. І запропонувала Володимиру Цуняку вже почати до них готуватися.

Адвокат заперечив, бо завантажений іншими судовими справами. Судді порадилися і вирішили призначити фінальні засідання не на липень, а на двадцяті числа червня 2023 року.

«Не вдасться, щоб він вийшов»

Журналістка запитала в прокурора Рівненської обласної прокуратури Олександра Пузирка, що він думає про вимогу адвоката дослідити ще не розсекречені документи і чи була вона несподіваною.

– Зазвичай такі документи розглядають на досудовому розгляді справ. Коли просять. А якщо не просять, то раніше такі документи взагалі ніхто (не досліджував – авт.). У той час, як було це провадження, не було практики досліджувати такі документи. Але я не вважаю, що це має на щось повпливати. Це радше технічні питання, – каже Олександр Пузирко.

Прокурор повідомив, що термін притягнення до відповідальності у справі Михайла Олійника – 10 років. Тож «не вдасться, щоб він (Олійник – авт.) вийшов [без арешту в залі суду]».

– Там нема вже що розглядати. Лишилося допитати обвинуваченого і перейти до дебатів, – підсумував Олександр Пузирко.

Чому судять Михайла Олійника

Історія почалася у 2016 році і стосується майже півтора гектара земельних ділянок, які спочатку планували віддати мешканцям Зорянської громади та учасникам АТО.

Цю землю захотів собі підприємець. Михайло Олійник, який головував у сільраді з 2015 року, у відповідь нібито вимагав і отримав 500 тисяч гривень хабаря.

Затримали зорянського сільського голову на парковці біля будівлі Рівненської обласної державної адміністрації у серпні 2016 року. Разом із грошима.

Михайло Олійник під час затримання в оточенні правоохоронців. Фото 2016 року з сайту «Чарівне»
500 тисяч гривень були у взуттєвій коробці

Гостроти затриманню додавало й те, що Михайло Олійник до обрання сільським головою був священником місцевої парафії УПЦ КП (нині ПЦУ). У 2020 році Михайло Олійник, маючи статус обвинуваченого в корупційній справі, знову балотувався на голову Зорянської громади і – переміг

Михайла Олійника обвинувачують за частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу: «прийняття пропозиції, обіцянки або одержання… неправомірної вигоди…, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи поєднані з вимаганням неправомірної вигоди».

Посадовцю загрожує позбавлення волі на строк від чотирьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років і з конфіскацією майна.

Найближче засідання у справі призначили на 2 травня 2023 року і запланували на ньому завершити дослідження доказів.

Після того допитають Михайла Олійника, розглянуть клопотання захисника про визнання доказів недопустимими, проведуть судові дебати (це коли учасники справи виступають із промовами з метою переконати суд прийняти певне рішення) і зрештою суддівська колегія має оголосити вирок.

Як розглядалася справа і що змінювалося в житті обвинуваченого, читайте за посиланням Михайло Олійник.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте