Справа тягнеться – хата будується: як почувається сільський голова, затриманий у Рівному з півмільйонним хабарем
Півмільйона гривень на зупинці біля Рівненської облдержадміністрації – таке затримання забути складно. Так спіймали Зорянського сільського голову Михайла Олійника ще у 2016-му. Вироку у його справі досі немає. Суд відсторонює сільського голову від виконання обов’язків кожні 60 днів. Це єдиний привід для судових засідань останні два роки.
За час, поки триває справа, відсторонений голова навідується у сільську раду та ходить на сесії. Будує будинок, не маючи на це офіційних доходів. А його дружина отримує земельні ділянки «у подарунок».
Чому справа про півмільйонний хабар триває досі і коли вона завершиться. А також – звідки у Олійника гроші на будинок та адвоката, дізнавалася «Четверта влада».
Три роки справі
У серпні цього року минула третя річниця затримання Михайла Олійника.
Зорянського сільського голову та колишнього священика спіймали на хабарі у півмільйона гривень. Ці гроші чоловік вимагав за виділення підприємцеві півтора гектара (10 ділянок) землі, які були призначені для жителів громади та ветеранів АТО. Повідомляло тоді СБУ в Рівненській області.
Михайлу Олійнику оголосили підозру за частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу України – неправомірна вигода в особливо великому розмірі або вчинена службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище.
Сам сільський голова тоді своєї вини не визнав.
Після оголошення підозри, Михайла Олійника взяли під варту на 60 діб з можливістю внесення застави у розмірі 580 тисяч. Через кілька днів, родич Олійника вніс ці кошти.
І у вересні 2016-го року Олійник вийшов із СІЗО. А у грудні 2017-го року із нього зняли електронний браслет.
Будинок, земля, малина
Член Зорянського виконавчого комітету, громадський активіст Сергій Делідон за Михайлом Олійником слідкував з початку його головування.
– Як тільки він прийшов на посаду – з'явилася Е-дата (веб-портал використання публічних коштів – ред.). У нас постійно виникали підозри щодо перевищення сум оплат за роботи, послуги тощо, – розповідає Сергій Делідон.
Сергій слідкував за справою про хабар Олійника від початку. Про новини у справі, або про інші відомі йому факти, Сергій дописує у Фейсбук-групі «Зробимо Зорю кращою!».
Тут він публікував і про порушення в декларуванні, яке допустив Михайло Олійник. І про будівництво його будинку. І про те, що дружина відстороненого голови працює у сільраді.
Завдяки Сергію, у 2017-му році у справі про хабар сільського голови замінили прокурора. На його допис у цій же групі звернули увагу ЗМІ.
Тоді прокуратура області подала на погодження виконкому клопотання про виділення житла для свого прокурора у будинку, де вона мала квоти.
Сергій Делідон – член Зорянського виконавчого комітету. При голосуванні за виділення житла для державного захисника імені прокурора не назвали. Але Сергій сам запитав прізвище. Ним виявився Андрій Войтюк – тоді прокурор у справі Михайла Олійника.
– Цей факт (виділення житла прокурору у справі Зорянського голови – авт.) помітив Центр протидії корупції. Він звернув увагу, що це конфлікт інтересів і прокурора замінили, – каже Сергій.
Раніше Сергій їздив на засідання суду по справі Олійника. Але останнім часом покинув це. Бо єдиним приводом для засідання уже два роки є відсторонення від посади Олійника.
Сергій вважає, що відсутність вироку у справі сільського голови гальмує процес об'єднання територіальної громади. Сам Михайло Олійник не пише заяву на звільнення з посади. А депутати, на думку Сергія Делідона, уникають відповідальності.
– Згідно Статті 79, пункту 3 Закону України «Про місцеве самоврядування», депутати не можуть чи не хочуть знайти дві третини голосів, щоб висловити йому недовіру. Ніхто не хоче взяти на себе відповідальність без остаточної ухвали суду по цій справі.
Сергій каже, що хоче справедливості у цій країні. У тому числі й на рівні села.
– Справедливість – це всебічне розслідування справи, зібрані докази і доведення обвинувачення в здійснені злочину. Наразі СБУ мовчить, прокуратура мовчить, складається враження що справу хочуть зам'яти.
Тим часом у дружини Олійника з'явилося 4 земельні ділянки. На одній із них родина будує будинок. А поки триває будівництво, подружжя із трьома дітьми живуть у церковній хаті.
Чим займається відсторонений сільський голова, місцеві знають, каже Сергій.
– Він десь вирощує малину і теж її здає. Можливо має ще щось. Я не знаю. Але 3 роки будувати будинок, оплачувати послуги найдорожчого Рівненського адвоката Володимира Цуняка, і взагалі жити родині – на це треба значні кошти. Де він їх бере – я не знаю.
Окрім цього, відсторонений голова ходить на сесії та відвідує раду. А у січні цього року його дружина почала працювати у сільській раді.
Екс-священик у церковній хаті
Михайло Олійник був настостоятелем Свято-Михайлівської парафії у Старожукові, до того, як став сільським головою. У день, коли Олійника затримали із хабарем, прес-служба Рівненської єпархії зробила заяву.
У повідомленні вказано, що коли священика обрали головою, його звільнили з посади настоятеля та виключили зі штату парафії. Це закріплено указом архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона від грудня 2015 року.
Але, не зважаючи на це, екс-священик із сім'єю досі живе у церковному будинку.
Ми намагались з'ясувати у Рівненській єпархії, чи може звільнений настоятель жити у церковному будинку. Прес-служба єпархії направила нас до Клеванського благочинного. Протоієрей Олександр Літвінцов каже, що виселити Олійника із церковної хати може тільки громада.
– Церковна хата є власністю церковної громади. Якщо вони з такою ситуацією миряться, то ніхто не може його вигнати силоміць. Ми не рейдерська організація.
– Він обіцяв сам, що до кінця червні 2017-го року вибереться. І він не вибрався. А давити на нього, силоміць викидати – це не наші методики, розумієте. Це могли люди запропонувать якось це зробити, але вони цього не робили.Чужими руками, вони були б готові це зробить, а самі…
– А цей священик, який править в Старожукові – він має де жити? Тобто, він не потребує того будинку? – журналістка.
– На даний час, священик служить на дві парафії – Голишів і Старожуків. І в Голишеві він проживає.
Благочинний каже, що церква ставиться до хабарів вкрай негативно і вважає це одним із найбільших гріхів. І якщо вину Олійника доведуть, то він не зможе далі бути священиком.
Прихильники та анти-прихильники голови
Ми вирішили дізнатися, чому поки триває справа депутати сільради не виказують Михайлу Олійнику недовіру. Адже це, на думку Сергія Делідона, гальмує процес створення територіальної громади.
Судячи із нашого спілкування із депутатами, стало очевидно,що у сільраді Зорі є опозиція та прихильники голови.
Прихильники кажуть, що він був хорошим головою. І за час, поки триває справа, у селах нічого не робиться. Коли Михайло Олійник був на посаді, було навпаки.
– Такий як він був голова, то ще такого голови не було і, мабуть, не буде. Він знав де смітина, де лампочка не світиться. Він приїжджав ввечері, вночі, вдень і рано і бачив все, що робилося в селі. Такого голови не буде. І якби зараз було голосування, я голосував би за його, – каже депутат сільради у Зорі Микола Дарморост.
Цей чоловік, як і інші депутати, вважає, що із хабарем у півмільйона Олійника могли підставити. Прихильники голови не вірять у те, що він міг взяти ці гроші на зупинці біля обласної адміністрації. Але кажуть, що вирішувати мусить суд.
Анти-прихильники у те, що Олійник міг взяти хабар – вірять. Кажуть, що «диму без вогню не буває». Але таких меншість.
– Була особа, яка на нього заявила. Сказала, що він вимагає з нього гроші, – розповідає депутат Зорянської сільради Андрій Яцюк. – Слідчі помітили ті гроші. Ну, все як роблять, слідчі органи, для того, щоб перевірити точно, чи правда це чи ні. Він взяв ті гроші, телебачення зняло. Там відбитки і мічені гроші. Це все було. То як можна підставити людину? Зрозуміло, що нема диму без вогню.
Проте, і прихильники, і опозиція вважають, що підстав для висловлювання депутатської недовіри Михайлу Олійнику немає. Адже немає рішення суду. Якщо суд звинуватить Олійника у корупції, тоді буде привід для недовіри, кажуть депутати сільради.
Подаровані ділянки, мама за кордоном і господарство
Михайло Олійник на питання журналістів відповів.
А із грошима родині Олійників допомагає теща. Вона на заробітках за кордоном.
– Без роботи офіційної, я будую будинок. Знову ж таки, в нас мама за кордоном. Допомагає. Ми працюємо в селі. В нас в селі господарство. За цих три роки я старався на цих земельних ділянках посадити малину, – розповідає Михайло Олійник.
– Основне джерело вашого доходу це малина? – журналістка.
– Є в нас підсобне господарство. В селі вирощуємо свині. Малина…
Запитуємо у Михайла Олійника і про земельні ділянки його дружини.
– Навпроти церковного будинку жили старенькі люди. Ми як прийшли сюди (в село Старожуків – авт.), то їхні ці землі доглядали. Після того, як стались всі ці події, вони нам пішли на зустріч. Вони подарували нам ту земельну ділянку.
Відсторонений голова каже, що не вказав у декларації три інших ділянки, бо не знав, що треба їх вказувати.
– Просто я думав, що реєструвати ті, що під будівництво. Наприклад, під будівництво 4 сотки, а решта там все біля хати.
Михайло Олійник каже, що «економічна служба» (очевидно Національне агенство з питань запобігання корупції – ред.) не побачила порушень у тому, що в деклараціях Олійника немає коштів на будинок, або не вказані ділянки. Йому «виписали штраф» тільки за те, що він запізнився із терміном подачі.
– А «економічна служба» не звертала увагу на те, що немає коштів на будівництво будинку? – журналістка.
– Я не міг задекларувати, бо не мав адресу мами за кордоном, де вона проживає.
Олійник каже, що відвідує сесії і сільську раду тільки через свою небайдужість, як місцевий житель.
– Як житель, як громадянин, маю повне право піти в сільську раду якусь довідку взяти, на сесію. Мене цікавить питання де я живу, по своїй вулиці. От в нас на вулиці Лесі Українки я прошу, щоб допомогли ямковим ремонтом. Я допомагаю через депутата, то я стараюсь прийти на комісію чи на сесію висловити свою позицію.
Відсторений сільський голова не вбачає порушення у тому, що його дружина працює в сільській раді. Каже, не він брав її на роботу. А відповідну освіту жінка має.
Олійник каже, якщо його виправдають, то буде повторно балотуватися на сільського голову. Хоче працювати для людей.
Чоловіку й самому не дуже подобається, що його справа триває так довго. Каже, що причину треба запитувати у суді. Свою вину Михайло Олійник не визнає, як і раніше.
Питаємо коли буде вирок
Це запитання ми адресували до прокурора, адвоката та судді у справі Олійника. А ще поцікавились, хто із трьох сторін зятягнув процес на три роки.
Прокурор: завантаженість суду
Прокурор Рівненської обласної прокуратури Василь Данілей призначений у справі Олійника. Він каже, закінчує дослідження матеріалів справи і переходить до допиту свідків.
– Три роки це нормальний термін для такої справи? Чи це задовго? – журналістка.
– Розумієте, якби це був одноособовий розгляд, то було б швидше. А є три судді і в кожного свій графік. І ми збираємось одномоментно і слухаємо справу. Як я можу коментувати. Завантаженість суду – це одне, що я можу сказати. В кожного із цих суддів справ дуже багато.
Окрім цього, у справі багато обставин, багато відеозаписів, дуже багато матеріалів негласних слідчих розшукових дій і записів розмов, розповідає прокурор. Їх вивчення займає багато часу. Тому справа триває так довго.
Прокурор каже, про причетність до хабаря Олійника інших депутатів сільради інформації в нього немає.
Справа Михайла Олійника складна і об’ємна. Поки що прокуратура досліджує докази обвинувачення. Далі будуть докази захисту. Який буде формат цих доказів, їх об'єм і чи будуть якісь клопотання Василь Данілей не прогнозує. Прокурор хотів би, щоб це було в межах 2019-го року. Але нічого не може гарантувати.
Адвокат: завантаженість суду
Адвокат Михайла Олійника Володимир Цуняк також каже, що справа триває три роки, через завантаженість суду.
Більше того, адвокат вважає, що винесення вироку може затягнутися і на довше:
– Тому, що зараз набір в апеляційний суд. І судді всі подають документи на конкурс судді апеляційного суду. І якщо вони пройдуть, то всі справи, які вони розглядали, почнуться з нуля, – каже Володимир Цуняк.
Адвокат каже, що його та підзахисного задовольнить тільки один вирок – виправдання.
Ми скористались нагодою та запитали у Володимира Цуняка звідки Михайло Олійник бере гроші на оплату його послуг.
– Адвокату він заплатив два роки назад. Просто в мене є різні системи оплати. Є погодинна, є за кожний судовий день адвокат бере. Я беру наперед і все, – відповів Володимир Цуняк.
Звідки у Михайла Олійника гроші на будинок, його адвокат не знає.
Суд: багато доказів
Суддя Рівненського міського суду Святослав Рогозін – головуючий у справі Олійника. Він спілкуватись із журналістами не захотів.
Натомість суддя-спікерка Рівненського міського суду Олена Першко повідомила, що справа триває вже три роки через те, в судовому засіданні треба досліджувати багато негласних слідчих дій та інших матеріалів справи.
– Нарікання прокурора і адвоката на те, що судді зайняті, або вони відкладають розгляд – це неправда? Тобто, справа триває три роки не через суддів? – журналістка.
– В мене, як в судді-спікера, такої інформації немає. Я володію інформацією, що причина тривалого розгляду справи – це значний обсяг доказів обвинувачення, в зв'язку з великою кількістю негласних слідчих дій. І потреби їх дослідження в судовому засіданні.
– Визначити, коли буде вирок у справі – неможливо, – каже суддя-спікерка.
Після уваги журналістів до справи Михайла Олійника, в ній призначили судове засідання. Воно відбулось 23-го вересня.
На засіданні розглядали письмові докази обвинувачення. Допитувати свідків обвинувачення у суді запланували 2-го жовтня, повідомила Олена Першко.
Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти