Як суддя, адвокат і підсудний вичитували журналістку за колаж сільського голови Олійника у ковдрі Насірова

Суддям Рівненського міського суду Святославу Рогозіну (у центрі), Оксані Крижовій (ліворуч) та Наталії Діонісьєвій довелося обговорювати фотоколаж «Четвертої влади» з подачі адвоката Володимира Цуняка
Джерело
Скрин відео «Четвертої влади» (Влада Мартинчука) із засідання 23 червня 2023 року

«Де це ви знайшли такого Олійника?... Поваги немає», – так відреагував суддя Рівненського міського суду Святослав Рогозін на фотоколаж «Четвертої влади» про зорянського сільського голову Михайла Олійника, якого вже сьомий рік судять за корупційним обвинуваченням.

Судять за обвинуваченням в отриманні неправомірної вигоди у великому розмірі – п'ятисот тисяч гривень від рівненського підприємця. За ці гроші Михайло Олійник, за версією слідства, мав посприяти кільком людям в отриманні земельних ділянок на території громади.

На черговому засіданні 23 червня 2023 року колегія суддів допитала Михайла Олійника. Однак перед тим обговорила фотоколаж «Четвертої влади» і вчергове заборонила журналістам знімати Михайла Олійника та його адвоката Володимира Цуняка.

Розповідаємо деталі обговорення. Воно має сподобатися людям зі здоровим глуздом та почуттям гумору.

Олійник у ковдрі Насірова

На засіданні 23 червня присутні всі сторони: прокурор Олександр Пузирко, підсудний Михайло Олійник та його адвокат Володимир Цуняк. Справу розглядає колегія суддів: головує Святослав Рогозін, допомагають Оксана Крижова й Наталія Діонісьєва.

У клопотанні про дозвіл на відеозйомку допиту Михайла Олійника вказуємо: «Допит обвинуваченого Олійника Михайла Михайловича становить суспільний інтерес.

Оскільки інформація, яку озвучить обвинувачений, стосується реалізації конституційних прав, свобод і обов'язків; свідчить про можливі порушення прав людини; введення громадськості в оману у земельній сфері господарювання у Зорянській сільській територіальній громаді Рівненської області. Така інформація має презумпцію безумовного суспільного інтересу, а тому завжди переважає потенційну шкоду від її оприлюднення».

Адвокат Володимир Цуняк, випереджаючи рішення суддів щодо клопотання, передає їм на ознайомлення роздруківку з попередньою публікацією «Четвертої влади» – про відкладений попереднього разу допит Михайла Олійника. Обвинувачений тоді послався на погане самопочуття.

Адвокат звертає увагу суддів на фотоколаж, який став головною ілюстрацією до новини. На ньому Михайло Олійник зображений у ковдрі з фото колишнього головного податківця країни Романа Насірова.

Це фотоколаж «Четвертої влади» із попередньої публікації про судовий розгляд справи Михайла Олійника

Паралель між колишнім високопосадовцем, якого досі судять за обвинуваченням в одержанні неправомірної вигоди, та Михайлом Олійником ображає сільського голову та його адвоката.

– Ваша честе, презумпцію невинуватості ніхто не скасовував. У цьому випадку я прошу долучити до матеріалів справи роздруківку «Четвертої влади» з інтернету, де йдуть меми. Це, скажімо так, – [фото] Насірова, але обличчя – Олійника. Тобто іде уже, фактично, спотворення інформації, а не з метою встановлення істини.

Крім того, звертаю вашу увагу, ваша честе, на правові висновки Верховного Суду, де, відповідно до статей 307-308, зняття фото і відео – виключно з дозволу особи, – виголошує Володимир Цуняк.

«Де це ви знайшли такого Олійника?»

Судді, поки адвокат говорить, вивчають колаж на роздруківці. Дехто на короткий час усміхається.

– Що це ви таке робите? – осудливо звертається суддя Святослав Рогозін до журналістки. – Де це ви знайшли такого Олійника?

– У суді, – випереджає журналістку Олійник.

– Це фотоколаж, – пояснює журналістка.

– А хто вам дозволяв таке робити? – суддя.

– Нам не потрібно питати дозволу, щоб створити фотоколаж для публікації.

– Це ж не Олійник? Чи Олійник? Хто це? – запитує Рогозін у колег-суддів.

– Ні. Обличчя Олійника, – каже адвокат Цуняк.

– Обличчя, а все інше – це з судового… Прошу?

– Поваги немає, – суддя Святослав Рогозін.

– Поваги немає взагалі, – доповнює обвинувачений Михайло Олійник.

– Не я робила фотоколаж. Тому я не можу нічого сказати. Я писала текст.

– Не ви робили? А сайт ваш? – питає суддя.

– Не мій особисто.

– Ну, «Четверта влада»? – перепитує суддя.

– «Четверта влада»! – вигукує Михайло Олійник.

– «Четверта влада», – підтверджує журналістка.

– Я не кажу про вас. Я кажу про «Четверту владу», – каже Святослав Рогозін.

Зависає пауза. Починає говорити адвокат Володимир Цуняк:

– Ваша честе, звертаю увагу: Олійник на сьогодні є головою [Зорянської сільради], чинним. У нього є сім’я: дружина, троє дітей. І перебуває під, скажімо так, такими е-е-е… Це неприпустимо. І тому презумпція невинуватості у цьому випадку має місце (адвокат не пояснює який стосунок має презумпція невинуватості до колажу одного підсудного, на основі фото іншого підсудного. – Ред.). Ми не проти, щоб вони записували – будь ласка, записуйте.

– У нас відкрите засідання, – каже Святослав Рогозін.

– Так! Мають право! – підтверджує Цуняк.

– Ми не проти, – додає обвинувачений сільський голова.

– Але ж не таке робити, ваша честе, – опісля западає пауза, яку перериває знову Володимир Цуняк: –  А хто потім буде відповідати, якщо особа буде визнана невинуватою?

– Прокуроре, що ви скажете? – звертається Святослав Рогозін.

– Ваша честе, я не заперечую щодо заявленого клопотання (журналістки про відеозйомку. – Ред). А щодо відеозйомки, то тут уже згідно з волевиявленням особи, – відповідає прокурор Олександр Пузирко.

– Зйомка має бути, відеофіксація, бо ж відкрите засідання. Суд ні в якому разі цього не забороняє. Але питання в незрозумілих мемах, чи як його назвати… Під авторством Оксани Гавриш, – каже Рогозін.

– Не бачив ці матеріали, тому не можу оцінювати, – зауважує прокурор.

Западає пауза, усі мовчать.

– Законодавством не заборонено робити меми, – перериває паузу журналістка.

Суддя зітхає, пауза поновлюється.

– Ваша честе, якщо там є якась образа честі й гідності, то інший порядок [реагування], – зауважує прокурор.

Судді пошепки перемовляються між собою.

– А ви посилалися на якісь висновки Верховного Суду, – після перемовин звертається до адвоката суддя Святослав Рогозін.

– Так, ваша честе, – відповідає Володимир Цуняк.

– З дозволу особи, – підказує одна із суддів.

– Ваша честе, прошу! – Цуняк передає роздруківку суддям. – Там чітко написано.

Перейшовши на російську, Цуняк додає: 

– Триста седьмая, триста восьмая (статті Цивільного кодексу України, які захищають інтереси людей від фото і відеозйомки та їх поширення без згоди. – Ред.).

Після цього суддя Рогозін оголошує, що суд іде до нарадчої кімнати.

Заборонили зйомку навіть зі спини

Повертаються судді приблизно за хвилин двадцять. Святослав Рогозін зачитує часткову відмову на клопотання журналістки про відеозйомку:

– Клопотання журналістки онлайн-медіа про ведення відеозйомки задовольнити частково. Дозволити проведення відеозйомки під час розгляду кримінального провадження про обвинувачення Олійника Михайла Михайловича у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 статті 368, крім знімання обвинуваченого та його адвоката.

На запитання журналістки, чи можна знімати зі спини, суддя зітхає і каже:

– Не можна. Заборонили. Можете знімати нас, якщо є бажання, прокурора, секретаря… А обвинуваченого – ні… Тому що це їхнє право, яке захищене Конституцією і законодавством України. Можна тільки з дозволу – вони такого дозволу не дають.

Після цього відбувається допит обвинуваченого Михайла Олійника. Що розповів сільський голова, читайте невдовзі на сайті «Четвертої влади».

Стежити за розвитком подій можна за посиланням Михайло Олійник.

P.S. Зорянська сільська рада виклала фото Михайла Олійника, як публічної виборної особи у себе на фейсбук-сторінці 13 липня

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте