Суспільне покаже фільм-розслідування про українську психіатрію, де фігурує Острозька психлікарня

30 червня о 21:40 на UA: Перший відбудеться прем’єра документального фільму-розслідування «Сто років ізоляції» – історії про те, як тисячі пацієнтів втрачають шанс повернутися у суспільство через недоліки психіатричної системи.

Назва – сто років – означає час, який на двох провели дві героїні фільму в ізоляції від суспільства, а також вік радянської каральної психіатричної системи, елементи якої збереглись до сьогодні.

Під час зйомок журналісти відвідали десяток психіатричних закладів в Україні. Деякі з зібраних матеріалів не увійшли у фільм з етичних міркувань. Фільм містить шокуючі факти та сцени.

Частина фільму, до слова, стосується Острозької обласної психіатричної лікарні, що у Рівненській області.

Над фільмом працювала команда журналістів з Рівного: Інна Білецька, Алла Садовник, Дмитро Бондар та Олександр Стратонов.

«Четверта влада» запитала в авторки фільму Інни Білецької, що було найбільш шокуючим під час роботи над розслідуванням та що було найважчим, зокрема психологічно.

– Найбільше шокувало, що люди, які працюють в психіатричній системі щиро переконані, що те, що відбувається у їхніх закладах, – це нормально. Нормально, що пацієнти не мають особистих речей, тої самої зубної щітки чи трусів, нормально, що вони лежать роками, нормально, що вони терплять приниження, – каже журналістка, авторка документального фільму-розслідування Інна Білецька.

Найважчим було усвідомлення довжини шляху, який потрібно пройти українцям для того, щоб пацієнтів психлікарень і людей з психічними захворювання не вважали за когось, кого можна закрити в клітку і давати їжу, усвідомлення, що нам ще ой як далеко до того, щоб називатися цивілізованою країною, от саме через такий радянський – матеріальний у вигляді психлікарень на окраїнах і ментальний – стигматизаційний спадок. Психологічні моменти – це страх захворіти і потрапити в якесь таке місце, – додає Інна Білецька.

Прем’єра фільму відбудеться сьогодні у вівторок 30 червня, о 21:40 на телеканалі UA: Перший, та у цей же час на ютубі телеканалу.

P.S. Фільм можна переглянути тут:

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте