Світові ціни на бурштин падають: про причину зменшення нелегального бурштиновидобутку
Українські нелегальні копачі роз'їхалися по будівництвах
Середні світові легальні ціни на бурштин упродовж останніх років падають. Дані з низки сайтів, що продавали український бурштин, показують падіння в три рази.
Це означає, що в Україні суттєво зменшився нелегальний видобуток, адже копати стало невигідно, пишуть texty.org.ua
– Нелегальні копачі бурштину поїхали на будівництва в Київ, там тепер заробити можна більше, – говорить еколог Петро Тєстов, який моніторить ситуацію у «бурштинових» регіонах.
На графіці вказано ціни в доларах за кілограм бурштину різного розміру – вони сильно варіюються: чим більше середня вага камінців, тим більше коштує кілограм. Хтось навіть торгує українським бурштином онлайн.
Особливо цінні шматки, в яких усередині є, наприклад, комаха.
В чому проблема з нелегальним бурштиновидобутком
Як пише в аналітичні публікації на texty.org.ua Петро Тєстов, незаконним видобутком на Рівненщині охоплені Сарненський, Дубровицький, Рокитнівський, Зарічнянський, Березнівський та Володимирецький райони.
У Житомирській нелегали копають менше. У Волинській області, де також є поклади бурштину, протягом останніх років нелегальний видобуток майже припинився, пише еколог.
Зрідка в останні роки фіксуються факти нелегального видобутку на Київщині.
За останні чотири роки держава так і не взялася за системне вирішення проблеми нелегального видобутку бурштину. Урядовці діяли здебільшого хаотично та несистемно.
Відсутня координація між виконавчою та законодавчою владою, між центральними органами влади та місцевими. Через це боротьба з незаконним видобутком бурштину кардинально відрізняється в різних областях України.
Активність нелегальних копачів бурштину прямо пропорційна коливанням цін на бурштин на світових ринках.
Еколог називає такі причини виникнення проблеми нелегального бурштиновидобутку:
- Складна процедура отримання всіх необхідних дозволів для ведення легального видобутку бурштину.
- Відсутність єдиної державної політики щодо боротьби з незаконним видобутком бурштину.
- Корупція в органах виконавчої влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органах.
- Фактична державна монополія на видобуток бурштину на землях лісового фонду.
- Фактична відсутність покарання за нелегальний видобуток бурштину.
- Відсутність належного контролю та збутом бурштину та перевезенням його через державний кордон України.
А серед негативних наслідків виокремлює такі:
1. Соціальні
Основним негативним соціальним наслідком є криміналізація регіону, падіння дієздатності держапарату та керованості регіону. Швидке незаконне збагачення на тлі відсутності легального ринку бурштину, а отже й відносин, які регулюються законом, призводить до росту злочинності.
Чесна легальна праця стає непрестижною, оскільки за день успішної роботи на бурштинових копанках можна заробити більше, ніж за місяць на звичайній роботі. Учні старших класів залишають школи й не хочуть далі навчатись, натомість залучаються до нелегального видобутку бурштину.
Лише окремі громади, які заробили нелегальні гроші на видобутку бурштину, здатні на самоорганізацію й вкладають кошти в ремонт доріг, будівництво лікарень чи доплату вчителям.
У більшості випадків кошти йдуть на будівництво дорогих будинків, купівлю дорогих автомобілів або пропиваються в численних барах та ресторанах. Рівень інфраструктури лишається на жахливо низькому рівні.
2. Екологічні
Прямими наслідками незаконного видобутку бурштину є знищення родючого шару ґрунту (а на його відновлення потрібні роки), забруднення вод унаслідок роботи мотопомп, зміни гідрологічного режиму боліт, лісів та озер.
Видобуток бурштину ведеться й на територіях природно-заповідного фонду, що призводить до значних втрат для біорізноманіття.
3. Економічні
Відомі приклади, коли українські підприємці відмовлялися від іноземних інвестицій на обробку бурштину через те, що цей ринок повністю тіньовий. Український бізнес, попри наявність великих покладів бурштину, не може працювати легально й сплачувати податки та платити зарплати.
Також Україна з кожним роком втрачає технічний і науковий потенціал, який можна використовувати для створення бурштинових продуктів із високою доданою вартістю.
Наразі більшість прибутку від роботи з українським бурштином осідає в Польщі, де діє легальний ринок, процвітає обробна індустрія та створюються наукові установи з роботи з бурштином. Українці ж роблять найбруднішу, малооплачувану роботу – видобувають. У переважній більшості випадків – нелегально.
Окрім прямих втрат через недоотримання податків та рентної плати, місцеві бюджети, як і державний, зазнають низки непрямих втрат.
Наприклад, в ЄС та США наразі при ухваленні рішень на державному рівні проводиться оцінка вартості екосистемних послуг (тобто вартості тих благ, які ми отримуємо від природи: чистої води, чистого повітря, продовольчої безпеки тощо).
При застосуванні таких підходів до «бурштинових» регіонів ми отримаємо багатомільярдні збитки, які потім повинні будуть компенсуватись з державного бюджету під час відновлення регіону від наслідків незаконного видобутку бурштину.
Збитки несе й туристична галузь регіону через небезпеку для туристів. Лісогосподарські підприємства регіону також не можуть отримати сертифікат FSC, що призводить до неможливості продавати лісопродукцію за кордон і до відповідних збитків.
4. Політичні
Значні території, на яких зараз відбувається масовий видобуток бурштину, охороняються не тільки природоохоронним законодавством України, але й на міжнародному рівні.
Бернська конвенція та Угода про Асоціацію України з ЄС вимагають охороняти окремі види тварин, рослин та їхні оселища по всій території України — а така охорона на території «бурштинових» районів фактично неможлива. Це підриває довіру до України як надійного партнера.
Що ще можна почитати про нелегальний видобуток бурштину
«Четверта влада» давно досліджує що відбувається з видобутком бурштину на Рівненщині. Наше мультимедійне розслідування «Війна за український бурштин» отримало третій приз в Українсько-польському конкурсі журналістської майстерності у 2015 році.
А розслідування «Бурштинові діти», про те як поліція не зважає на втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, здобуло визнання в Національному журналістському конкурсі «Честь професії 2017».
Хто винен у тому що видобуток бурштину досі – проблема в Україні, а не можливість для розвитку, і що з цим робити, пише у своєму блозі журналістка та продюсерка Інна Білецька (яка системно вивчає що відбувається у цій сфері – ред.)
Стежити за цією темою на нашому сайті можна за тегом БУРШТИН
Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти