Три порушники: результат часткового моніторингу медзакладів Рівненщини

На брифінгу голови Національної служби здоров’я України Наталії Гусак (друга ліворуч) були також директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна Кудик (перша ліворуч), начальник Рівненської обласної військової адміністрації Олександр Коваль (другий праворуч) та директор Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОВА Олег Вівсянник
Джерело
Фото «Четвертої влади»

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виявила на Рівненщині три медичні заклади, які порушували стандарти надання медичних послуг. В одному – не використовували потрібних ліків, у двох інших – хитрували із терміном перебування пацієнток у лікарні. Окрім того, НСЗУ минулого року отримала від пацієнтів п’ятдесят скарг на медзаклади Рівненщини.

Які це заклади, що саме в них було не так, хто за це відповідає і чому пацієнтські скарги НСЗУ вважає потрібною умовою для покращення роботи всієї системи охорони здоров’я в Україні, розповіла голова НСЗУ Наталія Гусак під час брифінгу у Рівненській обласній клінічній лікарні.

Де і які порушення виявили

Рокитнівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування, Пологовий будинок міста Рівного та Рівненський обласний перинатальний центр – медичні заклади, в яких Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виявила порушення.

Чинна голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак (праворуч)

У Рокитнівській лікарні надавали допомогу пацієнтам з гострим інсультом без тромболітичної терапії (введення ліків, які розчиняють тромби в кровоносних судинах). Так вважають в НСЗУ.

Рокитнівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Рокитнівської селищної ради. Фото з сайту h24.ua

– Тромболітична терапія – це те, що дає врятувати людину, одразу покращити якість її життя… І якщо інші заклади більш-менш дотримуються стандарту (надання медичної допомоги у конкретних діагнозах. – Авт.), то тут ми бачимо десять тромболітичних засобів постійно на залишку (в запасах ліків, придбаних лікарнею за гроші НСЗУ. – Авт.), вони не використовуються, – пояснила Наталія Гусак.

У міському пологовому будинку, що на вулиці Медичній, 7 у Рівному, зафіксували «найбільшу в Україні кількість необґрунтованих медичних записів про перебування вагітних перед пологами тривалістю в одну добу – чотириста чотирнадцять». Так написано у пресрелізі брифінгу голови НСЗУ.

Пологовий будинок міста Рівного. Фото 2021 року з архіву «Четвертої влади»

– НСЗУ не треба обманювати, бо ми бачимо абсолютно все. Наприклад, міський пологовий будинок Рівного, щоб отримати більше коштів від НСЗУ, чотириста чотирнадцять жінок перед пологами або після них ще на одну добу залишав на стаціонарі.

Можливо, хтось подумає: що тут такого. Насправді це кошти, які могли б піти на реабілітацію військових або на забезпечення тих лікарень, які чесно працюють і яких обирають пацієнти, – прокоментувала виявлене Наталія Гусак.

У Рівненському обласному перинатальному центрі, що в центрі Рівного, на вулиці Міцкевича, таких же «необґрунтованих записів» виявили п’ятдесят вісім.

Обласний перинатальний центр. Фото 2022 року з сайту облради

Як саме виявили

Ці порушення, зі слів голови НСЗУ Наталії Гусак, виявили під час автоматичного (дистанційного) моніторингу медичних записів в електронній системі охорони здоров’я. Моніторили планово. Тільки перший квартал 2024 року і лише виконання умов за договорами про медичну допомогу при пологах та новонародженим у складних випадках, а також при гострих мозковому інсульті й інфаркті.

За словами Наталії Гусак, НСЗУ отримала право моніторити медичні заклади, з якими укладені контракти, у 2023 році. Моніторинг буває фактичний (візит у заклад або перевірка документів) і автоматичний (дистанційний аналіз медичних записів в електронній системі охорони здоров’я).

– Ми – не каральний орган. Чому ми сьогодні тут і чому ми придумали ризикоорієнтовану систему моніторингу? Щоб змінювати поведінку надавачів вже і негайно, – каже Наталія Гусак.

Важливою складовою моніторингу Наталія Гусак назвала скарги від пацієнтів.

На що і на які заклади Рівненщини скаржаться пацієнти

Як ідеться в пресрелізі НСЗУ, від початку 2023 року служба отримала від пацієнтів п’ятдесят скарг на медичні заклади Рівненщини. Найчастіше скаржилися на таке: 

  • вимагання грошей за медичні послуги, витратні матеріали й ліки, які вже передбачені для лікування Програмою медичних гарантій – 18 скарг;
  • відмова у наданні медичних послуг, передбачених Програмою медичних гарантій – 11 скарг;
  • надання неякісних медичних послуг – 8 скарг.

Пацієнти найчастіше скаржилися до служби здоров’я на п’ять медзакладів Рівненщини:

  • на Рівненську обласну клінічну лікарню (6 скарг);
  • на Центральну міську лікарню та Рівненський клінічний лікувально-діагностичний центр (по 5 скарг);
  • на Березнівську центральну міську й Гощанську багатопрофільну лікарні (по 3 скарги).

Чому важливо скаржитися при порушеннях

– Мене часто запитують, що дає скарга. Чим більше скаржаться на лікарню, тим швидше НСЗУ прийде з моніторингом у цю лікарню, – пояснює Наталія Гусак.

Посадовиця каже, що першою людиною, до якої треба йти зі скаргою, – це керівник чи керівниця закладу. Бо вони, каже Наталія Гусак, «найбільше зацікавлені, щоб скарга була вирішена прямо в закладі».

Як пацієнтам захистити свої права перед недобросовісними лікарями, ми розповіли в публікації «Що робити і куди звертатися, якщо у вас вимагають гроші за лікування».

Наталія Гусак радить пацієнтам надсилати разом зі скаргою підтверджувальні документи, чеки, аудіо- та відеозаписи. Це пришвидшує роботу над скаргою. 
Завдяки скаргам пацієнтів у НСЗУ краще розуміють, що не так загалом у системі охорони здоров’я і на що потрібно звернути увагу.

Чому лікарням «бракує грошей» – це неправда

Журналістка «Четвертої влади» на брифінгу розповіла Наталії Гусак про деяких лікарів, які скаржилися, що коштів НСЗУ для пацієнтів лікарням нібито бракує. І головною причиною цього вони називали те, що служба обраховує вартість медичних послуг за цінами минулого року, а в поточному, на який укладаються контракти, завжди відбуваються якісь подорожчання: вартість ліків, вартість роботи і т.д.

Наприклад, так скаржилися журналістці на НСЗУ посадовці Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені Віктора Поліщука.

Ми запитали в Наталії Гусак, чи правда це і чи можна це виправити.

Зі слів голови НСЗУ, це неправда. Бо заклади і ремонти роблять, і медичне обладнання закуповують, і зарплати непогані виплачують керівникам – із тих коштів НСЗУ, які закладам нібито вдалося зекономити після виконання всіх умов договорів на надання медичних послуг. Як приклад Наталія Гусак навела онкологічні центри.

– Вони (керівники онкологічних центрів. – Авт.) мені кажуть: нам не вистачає ресурсу. У мене два аргументи. Перший: якщо не вистачає ресурсу і тарифи якісь не такі, чому 2 мільярди гривень є на рахунках надавачів? (медичних закладів. – Авт.) Чому… онкологи вклали минулого року 1 мільярд у капітальні видатки (обладнання, ремонти)? – каже Наталія Гусак.

Як пояснює голова НСЗУ, медичні заклади мають право акумулювати й вкладати у свій розвиток кошти НСЗУ, але тільки після того, як повністю забезпечать пацієнтів безоплатними послугами за договорами.

– Це говорить про те, що тарифів їм вистачає не тільки, щоб покрити всі потреби, а ще й витрачати на додаткові покращення, – робить висновок Наталія Гусак.

На сайті «Четвертої влади» можете прочитати більше про лікування, порушення й зарплати на керівних посадах у Рівненському обласному протипухлинному центрі.

Другий аргумент Наталії Гусак, яким вона спростовує тезу лікарів про брак коштів на пацієнтів, – це зростання кількості приватних медичних закладів та медиків-підприємців, які укладають із НСЗУ контракти.

Наприклад, каже голова НСЗУ, за напрямком реабілітації минулого року було законтрактовано десять надавачів таких послуг, а цьогоріч їх стало вже п’ятдесят п’ять.

– Є у нас приватні центри, для яких це суто бізнес. Чому вони тоді контрактуються із НСЗУ, якщо тариф не покриває (вартість медичних послуг. – Авт.)? Значить, тарифу для них достатньо.

Про використання грошей на зарплати, а не на пацієнтів

Третій аргумент, який виходить із брифінгу голови НСЗУ, – це постійне зростання зарплат у медзакладах. Моніторячи фінансові звіти, НСЗУ бачить «задовільне» фінансове становище й «щомісячне» зростання зарплат у більшості законтрактованих медзакладів Рівненщини.

– Якщо у січні середня заробітна плата керівника медичного закладу у вашій області складала 36 тисяч 235 гривень, то в травні – 45 тисяч 636 гривень. У лікарів у січні – 19 тисяч 988 гривень, то у травні – 23 тисячі 89 гривень. Ми бачимо постійне зростання по всіх категоріях, – каже Наталія Гусак.

Більше про зарплати керівного складу рівненських медичних закладів та в інших комунальних закладах читайте за тегом «зарплати»

Зі слів Наталії Гусак, НСЗУ «хотілося б, щоб кошти НСЗУ використовувалися… на виконання саме договірних зобов’язань» перед пацієнтами.

– Ми бачимо, що окремі заклади фактично покривають ними (коштами НСЗУ на потреби пацієнтів. – Авт.) заробітну плату. Про ефективність такого закладу теж важко говорити: як і де тоді закуповуються ліки для пацієнтів, що їм безоплатно надають…, – каже Наталія Гусак.

Неефективне управління й відповідальність

Наталія Гусак каже, що коштів на безоплатні послуги для пацієнтів може бракувати в тих закладах, «де неефективна господарська діяльність». Простіше кажучи, де керівник не вміє або не хоче організувати діяльність закладу так, щоб найперше забезпечити потреби пацієнтів.

– Для нас важливо, щоб кожна копійка, кожна гривня, які ми перераховуємо (медзакладам за контрактами. – Авт.), перейшли у вигляді безоплатної і якісної медичної допомоги пацієнтам… І вся відповідальність, щоб ці кошти перетворювалися на медичну допомогу, лежить на керівнику медичного закладу і на власнику, – зауважила Наталія Гусак під час брифінгу.

Власники комунальних медичних закладів – місцеві ради. У випадку згаданих закладів-порушників це Рівненська обласна, Рівненська міська, Рокитнівська селищна, Березнівська міська та Гощанська селищна ради.


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте