«Це лишні витрати»: голова Городка вагається чи слід утримувати пост моніторингу повітря від заводу «Кроноспан»

Такого типу мобільний пост моніторингу якості повітря планують встановити в Городку. Невизначеним залишається хто його обслуговуватиме і на чиєму він буде балансі
Джерело
Фото із сайту виробника обладнання airpointer

Відколи у Городку, під Рівним, оголосили про початок будівництва деревообробного заводу – одна з вимог екоактивістів, які намагалися завадити цьому, була така – завод «Кроноспан» має придбати і встановити автоматичний пост моніторингу за станом повітря. 

У серпні-вересні, за словами представника «Кроноспану», цей пост мають доставити в Україну. Його вартість, більше 100 тисяч євро, оплатив завод, але щорічне сертифіковане обслуговування коштуватиме більше 100 тисяч гривень. Городоцький голова та керівник Рівненського гідрометцентру вагаються чи брати його на свій баланс.

Що буде, якщо це обладнання ніхто не візьме обслуговувати читайте в матеріалі.

На початку 2020 року, після протестів екоактивістів, Департамент екології рекомендував «Кроноспану» розглянути можливість встановити стаціонарний пост спостереження за якістю повітря у Городку. Також на цьому наполягала Громадська організація «Екоклуб».

Майбутній виконавчий директор заводу Павло Пильтяй обіцяв, що такий пост придбають і встановлять ще в 2020-му. Проте ці плани пригальмувалися трохи більше ніж на рік, нібито через «вибори та спам із судових позовів щодо оскарження висновку з оцінки впливу на довкілля».

У березні 2020 року, спільно з органами державної влади та місцевого самоврядування, компанія напрацювала поетапний план впровадження ініціативи зі встановлення посту моніторингу якості повітря.

План включав такі етапи:

  • Городоцька сільська рада спільно з експертами має визначити місце встановлення такого посту;
  • ТОВ «Технопривід Інвест Груп», яке нині змінило назву на ТОВ «Кроноспан Рівне», бере участь у закупівлі необхідного обладнання, яке мірятиме в автоматичному режимі стан атмосферного повітря за тими показниками викидів, які заплановано здійснюватиме підприємство;
  • Обладнання буде сертифіковане відповідно до всіх законодавчих норм, що діють в Україні. Також воно матиме можливість передавати всі показники в онлайн режимі та працюватиме цілодобово;
  • Після встановлення посту все обладнання передадуть на баланс та обслуговування Рівненському обласному центру з гідрометеорології, як того вимагає закон, бо у Рівненській області гідрометцентр – єдина державна установа, яка обслуговує діючі три пости моніторингу стану атмосферного повітря;
  • Громада Городка, за домовленістю з гідрометцентром, може дооснащувати такий пост, щоб міряти викиди не лише «Кроноспану», а й інших промислових підприємств на території сільської ради.

Для встановлення посту вже визначили попередню локацію в центрі Городка. За словами Павла Пильтяя, у цьому місці забезпечені необхідні параметри санітарно-захисної зони для роботи обладнання, є електропостачання, покриття інтернет-зв’язком, камери відеоспостереження.

До процесу обговорення і визначення локації долучили представників Городоцької територіальної громади, ТОВ «Кроноспан Рівне», Рівненський обласний гідрометцентр, Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА.

Павло Пильтяй розповів про очікуване встановлення посту моніторингу стану повітря у Городку. Фото з його особистої сторінки у фейсбуку

– Компанія закуповує необхідне обладнання для автоматичного моніторингу стану атмосферного повітря вартістю більше 100 тисяч євро власним коштом, тому спочатку воно знаходитиметься на балансі ТОВ «Кроноспан Рівне». Усе обладнання відповідає стандартам ЄС та сертифіковане до використання в Україні, – розповідає Павло Пильтяй.

Дані вимірювання мають автоматично передаватися онлайн на сайти Городоцької тергромади та Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА.

– Це комплекс обладнання «Airpointer» від австрійського виробника MLU-recordum Environmental Monitoring Solutions GmbH. На балансі «Кроноспан Рівне» воно знаходитиметься до моменту його передачі Рівненському обласному центру з гідрометеорології, Городоцькій сільській раді чи іншій спеціалізованій установі органів державної влади чи місцевого самоврядування, – каже виконавчий директор «Кроноспан Рівне».

Однак, наразі немає згоди взяти на баланс обладнання вартістю більше 100 тисяч євро ні від гідрометцентру, ні від Городоської сільради.

Ми поцікавилися чому так.

Начальник Рівненського обласного гідрометцентру Богдан Масовець розповідає, що для того, щоб взяти на баланс обладнання, треба бачити документи на обладнання.

Богдан Масовець з гідрометцентру каже, що обладнання треба побачити, перш ніж погодитися взяти на баланс. Фото з архіву 2019-го «Суспільне Рівне»

– Треба знати його характеристики для того, щоб він був у системі моніторингу, бо Рівненський гідрометцентр займається моніторингом навколишнього середовища. Будь-який прилад, який бере на баланс гідрометслужба, повинен бути сертифікований в Україні.

Ми цього поста не бачили, не знаємо який саме закупляється. Ми в принципі не проти, але маємо бачити обладнання. Наші спеціалісти раніше давали рекомендації, де цей пост має встановлюватися, яким він орієнтовно має бути.

Лист від Кроноспану з проханням про взяття на баланс обладнання Рівненський гідрометцентр отримав 20 липня. Богдан Масовець каже, що буде це питання розглядати.

Голова Городоцької сільради Сергій Поліщук розповідає, що поки питання з взяттям на баланс обладнання є відкритим.

Сергій Поліщук
Голова Городоцької територіальної громади Сергій Поліщук ще вагається чи брати на обслуговування пост моніторингу якості повітря. Фото зі сторінки Сергія Поліщука у фейсбуку за 12 березня 2021 року

– Обладнання дороговартісне і передбачає обслуговування і калібровки щорічної. А це може робити фірма, яка має на це ліцензію. Ми поки що не погодились, бо це лишні витрати. В подальшому побачимо, може, і візьмемо, коли взнаємо, яка вартість обслуговування за рік.

Сільський голова каже, що бажано, щоб обслуговуванням займалися спеціалісти, які будуть цей пост встановлювати. Наразі ж таких спеціалістів у Городоцькій сільраді немає.

– Ми тільки зобов'язалися домовитись з обленерго, щоб був лічильник та встановити камеру відеоспостереження і огородити. Пост буде кріпитися на електричному стовпі. На вигляд це невеликий ящик. Це новий тип посту, для якого не потрібно виділяти землю.

Таким чином виглядають різні моделі обладнання для моніторингу, одну з них замовив завод. Вага першої моделі 65,8 кг. Другої – 73,9 кг. Третьої – 110 кг. Температурний режим роботи від -20 до +42 градусів. Фото із сайту виробника
Так прилад виглядає із середини. Фото із сайту виробника
Ось ця біла коробка на стовпі над зупинкою і є цей пост моніторингу повітря. Фото із сайту виробника

Павло Пильтяй стверджує, що Городоцька сільська рада може взяти на баланс обладнання та укласти угоду з сертифікованим підприємством для постійного обслуговування.

– Комплекс повністю автоматичний, однак треба здійснювати поточне обслуговування такого обладнання та сервісну заміну всіх розхідників. Це потребує додаткового щорічного фінансування – більше 100 тисяч гривень, – каже виконавчий директор ТОВ «Кроноспан Рівне».

То що ж буде, якщо ніхто не візьме на баланс це обладнання?

Павло Пильтяй каже, що поки ТОВ «Кроноспан Рівне» за власні кошти залучатиме сертифіковане підприємство для постійного обслуговування цього посту.

За його словами, закон передбачає, що тільки компанії з необхідними сертифікатами та допусками можуть обслуговувати таке складне технологічне обладнання та гарантувати точність його показників.

Чи буде таким чином забезпечена незалежність вимірювання якості повітря? Чи можна буде повністю довіряти результатам цього моніторингу, якщо організацією його обслуговування займатиметься сам забруднювач повітря?

Відповідь на ці питання, з точки зору екоактивістів, бачимо в дописі на сторінці у фейсбук «Екоклубу»: «Залучення інших приватних компаній для обслуговування посту моніторингу уможливлює вплив забруднювачів на результати моніторингу і ставить під сумнів їхню правдивість».


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте