У Рівному кандидат в мери привітав медійників і порушив закон

Фото рівненських журналістів і працівників медіа кандидат в міські голови Рівного Віктор Шакирзян на своїй фейсбук-сторінці незаконно використав для політичної агітації
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Володимира Захарова

16-го листопада на фейсбук-сторінці кандидата на міського голову Рівного Віктора Шакирзяна з'явилося вітання з Днем працівників радіо, телебачення та зв’язку, який відзначають цього дня. Для агітації, зокрема, використали фото журналістів і працівників ЗМІ, які не давали своєї згоди. Чим порушили закон «Про рекламу».

Привітання медійників виглядає таким чином:

Вітання з елементом політичної агітації на зображенні (лого партії «Рівне разом»). Для привітання використали фото фото журналістів, з яких частина не давала згоди

«Четверта влада» звернулася до журналістів, фото яких використали в агітації. Ми хотіли з'ясувати, чи давали вони на це згоду і як до цього ставляться, адже може здатися, що вони підтримують політичну силу, якщо її лого використане на їхньому фото.

Вдалося сконтактувати з журналістом рівненського Суспільного Іваном Марчуком (на фото другий зліва). Він згоди на використання свого фото не давав.

Не просили згоди дати своє фото для агітації і в журналіста рівненського Суспільного Володимира Струса (на фото крайній праворуч).

А журналістка телеканалу ITV Олеся Джум (теж є на фото з агітацією) відмовилася поспілкуватися з «Четвертою владою» на цю тему.

Журналіст рівненського Суспільного Іван Марчук каже, що не давав згоди на використання свого фото в агітації кандидата. Фото з фейсбук-сторінки Івана Марчука

Іван Марчук розповідає, що 16-го листопада він із колегами поїхав висвітлювати протест підприємців проти «карантину вихідного дня». Каже, що фото зробили тоді ж, 16-го листопада, у залі очікування перед кабінетом міського голови. Поки журналісти й оператори чекали на коментар.

– Я стояв біля входу в залу, – пригадує Іван Марчук. – І тут в когось виникла ідея зробити загальне фото, бо ж сьогодні – професійне свято. Мене покликали – я став поруч і сфотографувався, то ж не буду гидувати. Це було дуже швидко. Тобто проти фото я не мав нічого, тим більше, що зразу сказали, що скинуть його колегам і вони нас у фейсбуці позначать. Так зразу і було, наприклад, оператор Володя Захаров виставив фото і позначив. Я собі й спокійний.

– А вже трохи згодом мене почали теґати люди, що я на фото з привітанням від одного із кандидатів у мери. І питають: «як так?». Як я до цього ставлюсь? Не схвалюю, бо завжди намагався уникати будь-якої політичної прив'язки і для журналіста це правильно.

– Саме на таке використання фотографії дозволу я не давав, а ніхто і не питав. Воювати за це не збираюсь, бо на фото не тільки я, і, може, в колег інша думка. Скажу так: слава Богу, що я в масці, трошки це якось, якщо хочете, згладжує ситуацію. Цей момент якось переживу, але буде наука мені на все життя.

Медіаюристка ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко каже, що оприлюднене привітання порушує приписи Закону України «Про рекламу». Адже листівка містить логотип партії «Рівне разом», що одразу робить її політичною рекламою.

Медіаюристка ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко каже, що агітацію поширили з порушенням закону. Фото з фейсбук-сторінки Людмили Опришко

– Разом із тим, пункт 8 частини 1 статті 8 Закону України «Про рекламу» забороняє у рекламі  вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім’я без письмової згоди цієї особи. За відсутності письмової згоди журналістів на використання їх зображень, зазначені дії партії та її кандидата є незаконними, – пояснює експертка.

 У Рівному виборчий процес  наразі триває: другий тур виборів мера відбудеться 22-го листопада і особа, яка поширила зазначену листівку, балотується на посаду мера  від партії «Рівне разом». За таких умов оприлюднення зазначеного привітання може розцінюватись як передвиборна агітація, поширена із порушенням вимог закону.

– До того ж, зазначене зображення може розцінюватись як таке, що свідчить про підтримку з боку зображених на фото журналістів саме цього кандидата від політичної партії «Рівне разом», що може не відповідати їх політичним поглядам та порушувати принцип нейтрального ставлення до кандидатів з боку ЗМІ.

– Шкода, але таке привітання може зіпсувати свято, – підсумовує медіаюристка.

Ми намагалися сконтактувати зі штабом партії «Рівне разом», щоб почути пояснення, чому вони використали фото журналістів без їхнього дозволу. Телефонували помічнику Віктора Шакирзяна Олесю (Олександру) Лопачуку, також написали йому в месенджер. Олесь Лопачук слухавки не піднімав, наше повідомлення лишилося без відповіді.

Що ж робитимуть журналісти, фото яких незаконно використали для агітації?

– Я все ж таки дотелефонувався в штаб кандидата. Розмовляв із Ольгою Ферар. Вона запевнила, що жодним чином не мали на меті комусь спричинити якісь незручності і використали для вітання те найсвіжіше фото, яке було. За те, що так вийшло, вибачилась. Для мене цього достатньо, – каже Іван Марчук.

Більше про вибори дивіться за тегом: Вибори 2020


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте