«У скільки ви це оцінюєте?»: як допитували потерпілу рівненську журналістку Анну Калаур на суді про смертельну аварію

Валерій Мартинюк
Журналістка Анна Калаур та оператор Валерій Мартинюк часто працювали в парі, виконуючи редакційні завдання
Джерело
Фото із фейсбук-сторінки Анни Калаур

Першого червня 2018 року в аварії на вулиці Дубенській у Рівному, де зіткнулися рейсовий автобус і таксі, в якому їхала знімальна група «Четвертої влади», травмувалася журналістка Анна Калаур, а оператор Валерій Мартинюк помер у лікарні від травм. За кермом таксі був Едуард Голюх. Тепер він обвинувачений у злочині – створенні ДТП, в якій одна людина загинула, інша – отримала травми середньої тяжкості.

Справу розглядають у суді із грудня 2018 року. На засіданні 24-го березня допитали потерпілу Анну Калаур. Захисник обвинуваченого просив її виміряти в грошах «переживання через смерть друга і колеги».

Засідання розпочалося із представлення прокурора. Прокурор новий, бо попередня прокурорка з особистих причин більше не працює у Рівному. Відтепер публічне обвинувачення представляє прокурор Рівненської обласної прокуратури Ярослав Баглєй.

Ярослав Баглєй
Прокурор Рівненської обласної прокуратури Ярослав Баглєй був призначений на цю справу за два дні до засідання, 22 березня. Попри це зі справою знайомий, мав при собі два томи справи

До слова викликали Анну Калаур. Вона розповідає, що пригадує про ті події. Прокурор робить нотатки за змістом її розповіді.

Анна Калаур
Журналістка Анна Калаур під час виступу
Рівненський міський суд
Суддя Оксана Крижова слухає Анну Калаур. Коли під час розповіді Анні забракло повітря, суддя перепитала, чи їй не погано. За столом сидять обвинувачений Едуард Голюх та його захисник Володимир Сокаль

Потім Анну Калаур розпитує прокурор Ярослав Баглєй, її адвокатка Тетяна Юзвяк та адвокат обвинуваченого Володимир Сокаль.

Ярослава Баглєя цікавили переважно деталі поїздки: куди їхали, на якій смузі, якою була розмітка та подібне. Питання формулював коротко і по суті.

Тетяна Юзвяк питала про місце роботи обох пасажирів, чи опитував Анну слідчий, що їй було відомо про стан колеги, про звернення до страхової компанії щодо відшкодування і попросила обґрунтувати суду названі в цивільному позові суми. Питання формулювала чітко і зрозуміло.

За цивільним позовом, мова про 5 тисяч 428 гривень майнової шкоди (підтверджена вартість ліків, хоча справжні витрати на діагностику і лікування перевищили 25 тисяч і це ще за проведення операції лікарі коштів не брали) і про 40 тисяч морального відшкодування.

Адвокат Володимир Сокаль питав, чи обумовлювався маршрут поїздки наперед, чи змінювали його під час руху і коли саме, натякав, що пасажири відволікали водія під час руху і це має бути враховано у позовних вимогах про відшкодування.

Питав, чи у тих вимогах врахували матеріальний стан підсудного і його перебування в лікарні після аварії. Хотів, щоб Анна Калаур пояснила, «звідки взялися саме сорок тисяч, а не тридцять вісім», щоб вона «розмежувала свої вимоги» і довела, що ліки були придбані, а не видані в лікарні.

– Ви зокрема зазначили: сорок тисяч гривень полягає у певному переліку переживань. Першим ви ставите моральне переживання через смерть друга та колеги. У скільки ви це оцінюєте? – хотів дізнатися Володимир Сокаль, але суддя зняла це питання.

Володимир Сокаль
Адвокат обвинуваченого Володимир Сокаль одразу перепросив в Анни Калаур за те, що його питання можуть їй не сподобатися. Формулював їх багатослівно і розпливчасто. Перебивав, коли Анна відповідала

Прокурор робив Володимиру Сокалю зауваження про повторюваність і перекручування питань, про навідне питання. Суддя кілька разів просила адвоката дослуховувати відповіді, чітко формулювати питання, перепитувала і уточнювала, що він має на увазі.

Суддя Оксана Крижова
Суддя Оксана Крижова слухає питання Володимира Сокаля, адвоката обвинуваченого

Після засідання ми попросили Анну Калаур поділитися враженнями від судового допиту.

Вона каже, що втішена, що її нарешті допитали, бо не могли цього зробити близько року. Питання прокурора називає адекватними. Питання адвоката обвинуваченого – дивними і неочікуваними:

– Особливо запитання про обгрунтування суми моральної компенсації. Я не знаю, як можна окремо оцінити кожне переживання. Втрату друга й колеги, страх перед перетинанням дороги, соціальну адаптацію після травм. Не розумію, чого хотів цим добитися адвокат.

На цьому фото – сторона потерпілих. Дружина загиблого оператора Оксана Мартинюк, його батько Валерій Мартинюк-старший, адвокатка Тетяна Юзвяк і журналістка Анна Калаур (зліва направо)

Наступні два засідання мають відбутися у травні:

  • 13 травня 2021 року (початок о 14 годині 30 хвилин) досліджуватимуть докази у справі (найголовніші – це експертиза і відео Валерія Мартинюка, який до останнього не вимикав камеру);
  • 31 травня 2021 року (початок о 10 годині ранку) допитуватимуть свідків, двох водіїв рейсового автобуса «Київ-Львів», які погодилися давати свідчення.

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте