Вчителі «профінансували» партію – головний освітянин Рівного очолив місцеву БПП

Джерело
«Четверта влада», сайт file.liga.net

За інформацією на сайті Блоку Петра Порошенка «Солідарність», 10-го липня начальника управління освіти Рівненського виконкому Василя Харковця обрали головою міської організації партії.

Це відбулося на фоні оприлюднених результатів недавнього дослідження про непрозорі схеми фінансування БПП. Його провели експерти руху ЧЕСНО. За їхніми даними, рівненські вчителі нібито активно фінансують БПП. При цьому, члени руху встановили, що частина педагогів нічого не знає про свої благодійні внески.

В активістів виникли підозри на можливе незаконне використання персональних даних вчителів та підробку фінансових звітів партії.

Хто ж має доступ до персональної інформації у таких масштабах та як це пов’язано із кар’єрним просуванням начальника рівненського управління освіти? На ці питання шукала відповідь «Четверта влада».

У БПП відмовчуються або ж кажуть, що все це маніпуляції

Ми зателефонували голові Рівненської ОДА Олексію Муляренку. У Рівненській області він обіймає найвищу посаду від партії «Солідарність». Але Олексій Муляренко на наші питання відповідати відмовився. Каже, що коментарі «Четвертій владі» взагалі не дає.

– Пане Олексію, нещодавно рух Чесно опублікував результати розслідування, в якому встановив, що БПП у Рівному фінансують вчителі. Скажіть будь ласка, що Вам про це відомо, – журналіст.

– Я Вас вітаю зі святом, сьогодні Петра і Павла, але, на жаль, «Четверта влада» для мене такий ресурс, якому я не даю коментарі. Це після останнього коментаря для Володимира Торбіча (мабуть, мова йде про розслідування «Четвертої влади» «Собі, а не дітям» , – авт.), – зазначив Олексій Муляренко. 

Голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко ухилився від відповіді для читачів «Четвертої влади». Фото з архіву «Четвертої влади».

Але ми поспілкувалися із представником прес-служби БПП на Рівненщині Андрієм Андрощуком. Він стверджує, що результатами дослідження руху ЧЕСНО маніпулюють. Але факту фінансування партії вчителями не заперечує.

– Цьому матеріалу вже 2 чи 3 місяці і його перепубліковують по всіх сайтах яких тільки можна, тому що популярності він шаленої не набуває, – каже Андрій Андрощук. 

– А хто відповідає за фінансування партії, за членські внески, – журналіст.

– У нас цей процес відкритий і ми давали вже всю інформацію ОПОРІ. 

– А це правда, що партію в Рівному фінансували вчителі, які про свої благодійні внески нічого не знають, – журналіст.

– Вони це стверджують, але не тільки вчителі фінансували партію. Ви бачите, що заголовок цієї публікації абсолютно маніпулятивний (мова йде про статтю «Рівненські вчителі не знали, що фінансують БПП, – авт.). Не тільки вчителі сплачують членські внески. Я регулярно сплачую членські внески. Сплачують інші члени партії внески. 

– А чому частина вчителів нічого не знали про те, що вони сплачують членські внески, – журналіст.

– Наскільки я розумію, деякі взагалі там не розібралися про що йде мова. До декого дзвонили по телефону і вони не розуміли про що їх запитують. Ті, хто давав інтерв’ю на відеокамеру, ну я не знаю з якою метою вони говорили це. Там сума абсолютно сміхотворна – 20 гривень (насправді 200 гривень, – ред.), – зазначає Андрій Андрощук.

– Правда це, чи ні можуть дати відповідь тільки компетентні органи. 

Представник прес-служби Політичної партії «БПП «Солідарність» у Рівному Андрій Андрощук факту фінансування партії вчителями не заперечує, але вважає, що вони були дезорієнтовані, коли їх про це питали активісти руху ЧЕСНО. Фото з сайту «ВСЕ».

А от новообраний голова міської організації БПП Василь Харковець каже, що йому нічого не відомо про фінансування його партії вчителями. 

– А хто в партії відповідає за облік цих благодійних внесків, – журналіст.

– Хто відповідає – звертайтеся туди. Я [щойно] обраний і з вівторка буду відповідати. До побачення, – зазначив Василь Харковець і кинув слухавку.

Начальник управління освіти Рівненського міськвиконкому та новообраний голова міської організації БПП «Солідарність» Василь Харковець сказав, що нічого не знає про підтримку його партії вчителями і швидко кинув слухавку. Фото з архіву «Четвертої влади».

Управління освіти використовують як адмінресурс під час виборів

Андрій Андрощук зазначив, що вчителі були дезорієнтовані і не розуміли про що їх питають. Тому й виникла така ситуація.

Щоб перевірити це припущення представника БПП, ми поспілкувалися із аналітиком руху ЧЕСНО Ігорем Фещенком. Саме він виявив факти зловживань у фінансових звітах БПП.

– Вже на етапі статистичної обробки даних ми помітили аномалії у фінансових звітах партії. Вони полягають у тому, що в окремих регіонах БПП майже ніхто не фінансує.

Наприклад, у Львівській області є всього 4 жертводавці. У Тернопільській – 12. В Житомирській – 13 донорів. Тоді як в Рівненській за останніх два роки є аж 1 тисяча 245 донорів, – каже Ігор Фещенко. 

Експерт із партійних фінансів руху ЧЕСНО Ігор Фещенко каже, що вчителі не були дезорієнтовані. Вони чудово розуміли суть запитань. І сам факт того, що вони фігурують у фінансових звітах БПП їх відверто дивував. Фото з сайту ЧЕСНО.

За словами експерта, їх організація виявила аномальну кількість донорів у двох областях – Харківська і Рівненська. І в обох регіонах відділи освіти очолюють представники партії БПП. Невже простий збіг обставин?

Ігор Фещенко каже, що вони вирішили прогуглити ким є рівненські донори БПП. І через Google знайшли 600 таких жертводавців. Серед них 130 вчителів.

– Ми вирішили поїхати в Рівне і поспілкуватися з цими вчителями. Ми були в 4-х школах, – каже Ігор Фещенко.

– У БПП мають рацію – від кожного з вчителів була несуттєва сума. Десь по 20 гривень на місяць протягом року. Але за два роки йдеться про 200 тисяч гривень.

– У БПП кажуть, що вчителі були дезорієнтовані і не знали про що в них питають коли Ви їм телефонували, – журналіст.

– У більшості випадків ми спілкувалися із цими вчителями особисто, а не по телефону. Спочатку пояснювали хто ми. Потім задавали їм запитання «чи фінансували Ви протягом останніх двох років будь-яку політичну партію». Вони відповідали «ні». І це питання їх відверто дивувало, – розповідає Ігор Фещенко і продовжує,

– Потім ми показували їм на комп’ютері пдф-версію фінансового звіту БПП із їхніми внесками по 20 гривень щомісячно. У такій ситуації людина не може бути дезорієнтована. 

– А яким чином у БПП могли отримати їхні персональні дані.

– Абсолютна більшість вчителів сказали, що вони або мали намір або були членами ДВК від БПП на виборах. Під час виборів через відділи освіти їм приходили пропозиції брати участь у виборах в якості членів ДВК від БПП.

– А ці запрошення БПП через управління освіти можна вважати використанням адміністративного ресурсу під час виборів?

– Щонайменше тут є ознаки використання адміністративного ресурсу. Коли була Партія регіонів при владі – вони використовували ту ж схему. Як виглядає, і нинішня влада не відмовилася від подібної практики. А от у фінансових звітах є ознаки кількох кримінальних злочинів – незаконне використання персональних даних і підробка звітності.

Від автора

Виходить, що управління освіти бачиться хорошим адмінресурсом під час виборів. Адже чимало дільничних комісій перебувають у школах і багато вчителів запрошують до них на роботу. Школи ж бо є однією з найбільших організаційних мереж у країні. Таким гріх не скористатися.

У такому контексті зовсім не дивно, що саме начальника рівненського управління освіти Василя Харковця недавно обрали головою міської організації партії. Наближаються чергові вибори.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте