Військова адміністрація у Вараші: зміни, які чекають на міську владу та містян
20 лютого президент України своїм указом створив міську військову адміністрацію (далі – МВА) у місті Вараші, що на півночі Рівненської області. Того ж дня призначив начальницею Вараської МВА Людмилу Мариніну. Що це означає для обраної у 2020 році місцевої влади та які обмеження можуть бути застосовані для жителів міста, розповідаємо у цьому матеріалі.
Чому створена військова адміністрація
Відповідно до статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на територіях, де введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням... заходів правового режиму воєнного стану,
для оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи – військові адміністрації.
У пункті 3 статті 4 закону вказано, що військові адміністрації в населеному пункті утворюють тоді, коли місцеве самоврядування неспроможне виконувати покладені на нього завдання, а органи не можуть виконувати своїх функцій.
Ми звернулися за коментарем до начальника Рівненської обласної військової адміністрації Олександра Коваля. Запитали, з якою метою у Вараші, де міські депутати та голова працювали та виконували свої повноваження, створили військову адміністрацію.
Радник начальника ОВА Сергій Татаренко, якому ми надсилали запитання до Олександра Коваля, відповів: «Про Вараш є пост у телеграмі і фейсбуці. Думаю, навряд чи він більше скаже». На уточнювальне запитання про роль міських депутатів в такій адміністрації відповіді ми не отримали.
На сайті Рівненської ОДА написали, що утворення Вараської міської військової адміністрації не пов'язане із наступом з Білорусі. Йдеться про стратегічне значення Рівненської АЕС та безпекове середовище у Вараші.
«На сьогодні йде процес реєстрації адміністрації як юридичної особи. Також розглядаю питання щодо її структури та штату. Головними завданнями Вараської МВА будуть безпека, оборона та бюджетні питання», – сказав очільник області.
На сайті нагадали, що ще у липні на прохання військових та на виконання рішення Ставки Верховного головнокомандувача Рівненська ОВА звернулася до президента з ініціативою щодо створення Вараської МВА. У жовтні МВА була створена в іншому місті атомників – Нетішині, а нещодавно відповідне рішення ухвалили й щодо Вараша.
Хто така Мариніна
Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.
20 лютого Володимир Зеленський призначив начальницею Вараської міської військової адміністрації Людмилу Мариніну.
Того ж дня президент звільнив Мариніну з посади голови Вараської районної державної адміністрації, яку вона очолювала з кінця грудня 2021 року. Доти вона була першою заступницею голови Сарненської РДА. Також Людмила Мариніна є чинною депутаткою Рівненської обласної ради від фракції «Слуга народу». В обласній раді минулого скликання Мариніна була членкинею фракції «Батьківщина».
За даними поданої декларації за 2022 рік, Мариніна має незавершене будівництво будинку на 132 метри квадратних в Сарнах та ділянку під ним, чотири ділянки в селі Ремчиці у співвласності із сестрою та квартиру у Сарнах.
Готівкою тримала в 2022 році 20 тисяч доларів.
Заробітна плата за 2022 рік склала 702 тисячі 298 гривень, з них 662 тисячі 112 гривень – у Вараській РДА, решта – у Сарненській РДА.
Голова та депутати: працюють спільно з МВА
У повідомленні в телеграмі Олександр Коваль, окрім іншого, зазначив: «Зустрівся з міським головою Вараша Олександром Мензулом. Пояснив, що він разом з міською радою працюватимуть далі. Важливо, щоб вони допомагали і підсилювали начальницю Вараської МВА – Людмилу Мариніну».
Оскільки Олександр Коваль відмовився коментувати детальніше про цю спільну роботу, ми звернулися до міського голови Вараша Олександра Мензула.
Олександр Мензул на запитання, чи дійсно голова та депутати продовжують виконувати далі свої повноваження і яким чином, відповів так:
– Дивіться, це указ президента. Це не постанова Верховної Ради про розпуск органу місцевого самоврядування. Орган місцевого самоврядування працює і далі. А згідно з законом про воєнний стан (Закон України «Про правовий режим воєнного стану». – Авт.), розподіл функціоналу, питання, пов’язані із бюджетом, – це функція військової адміністрації. Питання, пов’язані з майном, землею, – це функція органу місцевого самоврядування.
ОМС (орган місцевого самоврядування. – Авт.) не ска-со-ва-ний. Скасувати ОМС може лише Верховна Рада. І ми працюємо далі. Але дещо в інших функціях.
– Тобто депутати не будуть, умовно кажучи, відпочивати? – уточнює журналістка.
– Саме так. Я збирав депутатський корпус. Ну, як збирав? Я прошу всіх збиратися далі на комісії. Більше того, я прошу і далі бюджет громади обговорювати, як використовувати кошти. Це спростить роботу тій самій військовій адміністрації, тому що це голос громади. Але я розумію і всі розуміють, що може військова адміністрація деякі нюанси поправити. Але голос громади має бути почутий. Тому ОМС працює і далі.
На запитання журналістки щодо рішень про бюджет пан Мензул наголосив, що такі рішення одноосібно ухвалює начальниця військової адміністрації, але депутати та він рекомендують та допомагають військовій адміністрації.
«Рейдерське захоплення»
Ми запитали, чи можуть функціонувати паралельно військова адміністрація та місцева обрана влада, у доцента Інституту державного управління Харківського національного університету імені Каразіна Олега Конотопцева.
Олег Конотопцев наголосив, що правовий статус військових адміністрацій є дуже непевним та хитким – згадка про них є тільки в двох статтях Закону «Про правовий режим воєнного стану». Натомість є окремі закони про місцеві державні адміністрації, про місцеве самоврядування, про державну службу та про службу в органах місцевого самоврядування.
– Згідно з частиною 2 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військові адміністрації фактично перебирають на себе ледь не всі повноваження місцевого самоврядування в громаді: затверджують бюджет, управляють комунальним майном, організовують усе життя в громаді – голові та раді просто нічим буде зайнятися, – коментує Олег Конотопцев і продовжує:
– Хоча у Харківській області, наприклад, надзвичайно поширена практика, коли місцеве самоврядування продовжує функціонувати паралельно до військових адміністрацій. Тільки усім цим тепер, замість міського голови, керує начальник адміністрації.
Через що в мене склалася підозра, що запровадження військових адміністрацій є механізмом рейдерського захоплення громад, де на минулих виборах регіональна еліта не змогла своїх людей поставити.
Конотопцев також коментував Суспільному, що створюється президентська вертикаль у населених пунктах. Начальник обласної воєнної адміністрації визначатиме структуру міської воєнної адміністрації, штатний розпис і так далі.
– Єдиний позитивний момент у запровадженні військової адміністрації – тепер у керівника громади з’явився начальник, якому можна скаржитися. Самоврядування нікому не підпорядковано, окрім власних виборців, тому оскаржувати діяльність голови громади чи місцевої ради можна тільки до суду.
А поскаржитися на начальника МВА можна начальнику військової адміністрації вищого рівня – районної або відразу обласної адміністрації. І президент тепер не зможе сказати: «У мене немає повноважень – то не моя справа!» – каже Конотопцев.
Військові адміністрації і поліція: повноваження
Олег Конотопцев повідомив, що до складу військових адміністрацій формально входить воєнне командування, а також повинні увійти всі правоохоронні органи.
– Як раніше, при комуністах, місцеві ради народних депутатів командували всім, і міський чи районний відділ внутрішніх справ був, фактично, виконавчим органом місцевої ради, – додає експерт.
– Частина 5 статті 2 Закону «Про правовий режим воєнного стану» однозначно вказує: «Військові адміністрації населених пунктів формуються з військовослужбовців». Але, знову ж таки, поширена практика призначення начальниками військових адміністрацій цивільних осіб.
Обмеження прав і свобод
У Законі України «Про правовий режим воєнного стану» йдеться про обмеженням прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану, що визначається відповідно до Конституції України та цього закону.
Ми запитали в експерта, що саме можуть військові адміністрації обмежити. Він зазначає, що ніде в законах не вказано, які саме громадянські права обмежуються в зв’язку із запровадженням воєнного стану. Тому посадовці на власний розсуд визначають це.
Водночас стаття 64 Конституції України визначає чіткий перелік прав та свобод, що не можуть бути обмежені навіть під час воєнного стану:
- рівність прав та свобод – незалежно від ознак раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
- неможливість позбавлення громадянства України і права на зміну громадянства;
- невід'ємне право на життя;
- повага до гідності людини;
- свобода та особиста недоторканність;
- право на звернення до органів влади та ОМС, посадових та службових осіб цих органів;
- право на житло;
- право на шлюб, обов’язків батьків та дітей, рівності дітей незалежно від походження тощо;
- захист прав і свобод людини і громадянина судами;
- право на відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями, бездіяльністю органами влади та ОМС, їх посадовими та службовими особами;
- право знати свої права та обов’язки;
- право на професійну правничу допомогу;
- право не виконувати очевидно злочинні розпорядження чи накази;
- право не бути двічі притягнутим до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення;
- презумпція невинуватості;
- право на відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів.
«Четверта влада» разом з благодійним фондом «Скарбниця Надії» оголошує збір на 10 FPV дронів для підрозділу морської піхоти в якому служить Роман Тишкун. Орієнтуємося на 170 тисяч гривень, які ми плануємо зібрати за три тижні.
Якщо ви довіряєте «Четвертій владі» та «Скарбниці Надії» і хочете підтримати морпіхів, зокрема й рівнян, які б'ють окупантів на південному напрямку, ось реквізити:
LiqPay
Монобанку зареєстрував у податковій, як волонтерський рахунок, журналіст «Четвертої влади» Дмитро Домащук: https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk
Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу».
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти