«Все в шоколаді»: справу про розтрату коштів на закупівлі цукерок для дітей переселенців закривають

Адвокат Валерія Стасюка та Ірини Гусейнової Сергій Парчук вже двічі через суд змушував поліцію та прокуратуру закінчувати слідство
Джерело
Колаж Влада Мартинчука на основі фото Рівненської облради та фото з вайберу Ірини Гусейнової

Спочатку обласні поліція та прокуратура, а потім і районні так і не змогли знайти, хто винен в тому, що не всі діти переселенців на Рівненщині отримали цукерки з «шоколадного мільйону», а ті цукерки, які роздавали, не всі були шоколадні.

Кримінальну справу намагається закрити адвокат директора комунального підприємства, яке закупляло солодощі, та підприємиці, що їх продавала. Попри те, що слідча суддя сказала закінчити досудове розслідування, у поліції продовжують говорити, що справу розслідують, а у прокуратурі кажуть, що провадження закриють.

Справі скоро два роки

У грудні 2022 року Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг купив без конкурсу на мільйон гривень шоколадних цукерок для дітей зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які живуть на Рівненщині. Закуплені солодощі виявились не всі шоколадні, а отримали їх не всі діти.

Після нашої публікації в обласній прокуратурі відкрили кримінальне провадження за розтрату коштів в умовах воєнного стану. Але більш як за рік винних не встановилиФігурують у справі директор центру Валерій Стасюк, продавчиня цукерок Ірина Гусейнова та її бухгалтерка Наталія Катюха.

Їх викликали на допити, проводили у них обушки, арештовували їхнє майно. Але підозру у злочині так ніхто і не отримав.

Адвокат киває на «розумні строки» розслідування

Згадані нами фігуранти, як нам вдалося дізнатися із судових рішень, мають одного захисника – Сергія Парчука.

Адвокат відомих фігурантів у справі про розтрату коштів на закупівлі цукерок Сергій Парчук відмовився журналістам коментувати ситуацію із ймовірним закриттям справи. Фото із сайту aabastion.com.ua 

31 жовтня 2023 року суд за клопотанням адвоката Парчука вже встановлював три місяці слідчому та прокурору для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні. Через три місяці справу не закривали і до суду обвинувальний акт не передавали, навіть строки досудового розслідування не продовжили.

У травні цього року адвокат підозрюваних вчергове подав до суду клопотання, щоб Рівненський міський суд визначив розумний строк для слідства, щоб або справу закрити, або ж передати обвинувальний акт до суду.

14 травня 2024 року слідча суддя Кристина Даш’ян встановила слідчим справи та прокурорам, що здійснюють процесуальне керівництво досудового розслідування, сім днів для виконання ухвали від 31 жовтня 2023 року про встановлення строків та закінчення досудового розслідування.

Контроль за виконанням ухвали слідча суддя поклала на прокурорів Рівненської окружної прокуратури.

Справу у 2023 році передали на Рівненське районне управління поліції, старшою слідчою групи зараз є Оксана Рожко. Процесуальне керівництво досудового розслідування здійснює Рівненська окружна прокуратура, старша групи прокурорів – Ольга Лихач.

Однак, як нам повідомили в поліції, справу не закрили, досудове розслідування триває, підозру нікому не повідомляли.

Ми спробували розпитати в адвоката Сергія Парчука, що він планує робити, адже вже фактично другий раз прокуратура та слідчі ігнорують рішення суду. Та адвокат коментар по телефону двічі відмовився надавати через зайнятість, а на наш електронний лист через шість днів відповів, що це адвокатська таємниця.

У суді не коментують, у прокуратурі посилаються на поліцію

Ухвалою слідча суддя зобов’язала слідчих та прокурорів повідомити її про виконання рішення. Чи повідомляли слідчу суддю Кристину Даш’ян про виконання ухвали, ми запитали в її помічниці Ірини Шкіндер.

Вона сказала звертатися до прессекретаря суду. На наш запит Рівненський міський суд пояснив, що ухвалу слідчої судді доставили на виконання до Рівненської окружної прокуратури та відділу Головного управління Національної поліції в Рівненській області 16 травня.

Про виконання чи невиконання ухвали та вжиття заходів, у разі невиконання, інформації у відповіді на запит нам так і не надали.

В прокуратурі на наш запит сказали, що виконання ухвали передали в районний відділ поліції, а слідчий процесуальних рішень відповідно до статей 283 і 284 Кримінального процесуального кодексу не ухвалив.

За статтею 283 КПК України, особа має право на розгляд обвинувачення проти неї в суді в найкоротший строк або на його припинення шляхом закриття провадження. Саме прокурор за цією статтею зобов’язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру зробити одну з таких дій:

1) закрити кримінальне провадження;

2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності;

3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

Старша групи прокурорів, що здійснює процесуальне керівництво за досудовим розслідуванням, Ольга Лихач нам також пояснила, що обов’язок закрити справу чи передати її в суд є лише, якщо комусь повідомили про підозру у злочині.

У цій справі підозру нікому не повідомляли.

– Ми отримали ухвала суду (від 14 травня 2024 року. – Авт.) і скерували її в подальшому із супровідною до органу досудового розслідування. У подальшому вони (поліція. — Авт.) нас повідомили, що також це питання в них буде винесено на нараду. Про додаткове рішення вони нас поки не повідомляли. Але, наскільки я знаю, наразі воно має бути закрите.

– Буде закрита справа, маєте на увазі? – уточнили ми у прокурорки.

– Так.

– А коли це може відбутися приблизно?

– З понеділка зідзвонімося, ми вже будемо щось знати щодо цієї справи конкретніше.

Старша групи прокурорів, що здійснює процесуальне керівництво за досудовим розслідуванням Ольга Лихач нам нагадала, що справу спочатку розслідували в Головному управлінні Нацполіції, а процесуальне керівництво здійснювали в обласній прокуратурі

Ми проконсультувалися у представника ГО «Платформа прав людини», адвоката Євгена Воробйова щодо того, чому фактично суддя зобов’язала органи правопорядку пришвидшити слідство, а її вказівку не виконали.

Євген Воробйов коментує, що якщо рішення судді не виконується, лише зацікавлені учасники кримінального провадження повинні звертатися до правоохоронних органів щодо невиконання рішення суду.

Сам суд звертатися до правоохоронців щодо невиконання його ухвал не зобов'язаний.

Коротко нагадаємо вам про цю схему з цукерками для дітей переселенців у двохвилинному відеопереказі журналістського розслідування:


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 15 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 15-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте