У справі про «шоколадний мільйон» дітям переселенців так і не знайшли винних

За обман на закупівлі цукерок для дітей переселенців так нікого і не покарали
Джерело
Колаж – «Четверта влада», Влад Мартинчук на основі фото Рівненської облради та фото з вайберу Ірини Гусейнової

Трохи більше року тому ми писали, як Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг купив без конкурсу на мільйон гривень шоколадних цукерок. Цукерки мали роздати майже десятьом тисячам дітей зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які живуть на Рівненщині. Проте отримали закуплені солодощі не всі діти, вага пакунків була меншою, а замість суто шоколадних там ще й були льодяники.

Після нашого розслідування обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження про розтрату майна. Але слідчі так і не знайшли винних і, відповідно до ухвали суду, мали би закрити справу, але вона нібито триває, хоча із сумною перспективою...

Нажилися на цукерках дітей

Нагадаємо, в грудні 2022 року обласний комунальний заклад прозвітував про придбання майже п’яти тонн шоколадних цукерок.

Керівник Рівненського обласного центру з надання соціальних послуг Валерій Стасюк не зміг обґрунтовано пояснити, ні чому його заклад не проводив конкурентний відбір продавця цукерок, ні як обрав саме підприємицю Ірину Гусейнову для укладення договору.

Коли ми намагалися з’ясувати, чи отримали люди зі статусом ВПО для своїх дітей цукерки, то виявилось, що багато хто навіть не знав про цю можливість. А ті, хто отримав пакунок, стверджували, що серед цукерок є льодяники, вага ж пакунків не пів кілограма, а вполовину менша.

Рівненська обласна рада, в чиєму підпорядкуванні комунальний заклад, обіцяла розібратися в ситуації, але далі посту у фейсбуці так і не дійшло

Детальніше про цю історію можна прочитати в матеріалі: «Шоколадний» мільйон для дітей переселенців на Рівненщині: куди поділися закуплені без конкурсу цукерки.

Голова обласної ради Андрій Карауш з депутатами Миколою Кучеруком, Сергієм Свисталюком, Олексієм Бучинським, Віталієм Ундіром та Ігорем Ясенюком розмовляють з Валерієм Стасюком після нашого розслідування. Фото з фейсбук-сторінки Рівненської обласної ради

Що встановили слідчі за рік

Після нашої публікації Рівненська обласна прокуратура 21 лютого 2023 року відкрила кримінальне провадження за статтею про привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, що вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану (частина 4 статті 191 Кримінального кодексу України).

Це тяжкий злочин. За таке порушення передбачені позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

1 березня 2023 року, за даними з судового реєстру, заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області отримав в суді дозвіл на проведення обшуку у всіх будівлях, приміщеннях та спорудах за місцем реєстрації та здійснення діяльності комунального закладу. Щоб вилучити документи, пов’язані із закупівлею цукерок, а також можливі зразки продукції.

3 березня провели обшук в комунальному закладі та вилучили договір з іншими документами, що стосувались закупівлі та передачі цукерок.

З ухвали Рівненського міського суду бачимо, що слідчі провели також обшуки в підприємиці, з якою уклали договір, у її бухгалтерки, у керівника комунального закладу.

Крім того, оглядали їхні мобільні телефони, допитували їх, отримали документи в управлінні соцзахисту Рівненської РДА, казначействі, податковій, департаменті соціальної політики Рівненської міської ради, витребовували інформацію з адміністрацій та громад Рівненського району щодо формування потреб у цукерках.

Також слідчі допитували бухгалтерів та комірників комунального закладу, 20 батьків дітей ВПО, начальника управління соцзахисту Рівненської РДА, посадових осіб Острозької ОТГ, Дубенської РДА, працівників підприємниці, продавців ринку та навіть водія і комерційного директора ТОВ «Рошен-продукт». І навіть отримали дозвіл на доступ до документів останнього товариства.

А ще – призначили та проводили почеркознавчу та товарознавчу експертизи.

За 31 жовтня 2023 року є ухвала Рівненського міського суду, в якій згадано, що в межах кримінального провадження накладено арешт на майно трьох осіб: директора закладу Валерія Стасюка, підприємниці, що продала цукерки, Ірини Гусейнової та її бухгалтерки Наталії Катюхи.

В одній з ухвал йдеться, що Гусейнова та її бухгалтерка свідчили про придбання 4 тонн 900 кілограмів шоколадних цукерок торгової марки «Roshen» на ринку Дикого по 157 гривень 75 копійок за кілограм.

Загалом сума, яку вони заплатили за цукерки, склала 611 тисяч 325 гривень. Нагадаємо, що з бюджету підприємниця отримала 999 тисяч 999 гривень.

Гусейнова, як написано в ухвалі, свідчила, що закупила цукерки «Джонні крокер чоко», «Джонні крокер мілк», «Тофеліні» з шоколадною начинкою, «Нуга Рошен», «Нуга Рошен» з арахісом, «Канді нут» з арахісом, «Канді нуга» з арахісом, «Шоколапки», «Ромашка» та цукерки «Конафетто». Інші види цукерок, йдеться з її слів в ухвалі, закуплено та поставлено не було.

Продавчиня цукерок Ірина Гусейнова. Підприємниця, як розповіла слідству, сама складала цукерки в пакети по пів кілограма та передала їх комунальному закладу. Загалом передала 9 тисяч 586 подарункових пакетів з цукерками. Фото з вайберу Ірини Гусейнової

Слідчі під час судового засідання стверджували, що той асортимент, який називала Гусейнова та її бухгалтерка, не відповідає тому, що вилучили правоохоронці та які називали в управлінні соцзахисту Рівненської РДА і територіальних громадах, які вже безпосередньо роздавали цукерки дітям зі статусом ВПО.

Суд обмежив час розслідування 

У жовтні 2023 року адвокат фігурантів справи – Валерія Стасюка, Ірини Гусейнової та Наталії Катюхи – Сергій Парчук звернувся до суду, щоб той встановив розумні строки кримінального провадження.

Адвокат зазначив, що процесуальні дії та арешти на майно його клієнтів негативно впливають на їхню службову та підприємницьку діяльність, ділову репутацію, а також тягнуть за собою фінансові витрати на адвоката.

Прокурор, заперечуючи адвокату, на суді вказав, що досудове розслідування у кримінальному провадженні проводять понад вісім місяців, за цей період щодо Стасюка, Катюхи та Гусейнової проведено чималу кількість слідчих дій, але про підозру їм не повідомили. Оскільки, заявив прокурор, достатніх доказів їхньої причетності до вчинення злочину здобуто не було.

Суд задовольнив клопотання адвоката та надав слідству три місяці, щоб завершити слідчі дії та або закрити справу, або звернутися до суду з обвинувальним актом.

Слідча суддя Оксана Крижова вважає, що прокурор у судовому засіданні не довів належними та допустимими доказами наявність будь-яких особливостей чи складнощів у цій справі, а також не вказав про існування яких-небудь труднощів, що ускладнювали б досудове розслідування та свідчили б про неможливість його завершення.

Старший групи прокурорів Рівненської обласної прокуратури Дмитро Биков, який здійснював процесуальне керівництво за досудовим розслідуванням у справі про «шоколадний мільйон» до 23 січня 2024 року. Стопкадр  із відеосюжету сайту «Рівне 1»

Справу передали в район

Три місяці завершились на початку лютого 2024 року. Закрили кримінальне провадження чи звернулися до суду з обвинувальним актом, ми запитали в обласних прокуратурі та поліції.

На наш запит поліція та прокуратура відповіли, що слідство триває і його вже проводить не лише слідче управління Головного управління Національної поліції у Рівненський області, а і Рівненське районне управління поліції (відділення №6, що у Здолбунові).  Процесуальне керівництво у справі здійснює Рівненська окружна прокуратура, а не обласна.

Інших деталей не повідомили, пославшись на таємницю слідства.

На запит Рівненська обласна прокуратура пояснила, що підслідність змінили, бо місце вчинення злочину перебуває під юрисдикцією Рівненського районного управління поліції, що у Здолбунові.

Як видно із відповіді Рівненської окружної прокуратури, справа перейшла під їх процесуальне керівництво 23 січня 2024 року.

У січні 2024 року слідчий зі Здолбунова намагався продовжити строки розслідування, але суддя Рівненського міського суду йому відмовив. Строки слідства не продовжили.

Також відомо, що після передання до районного управління поліції підозру нікому не повідомляли, запобіжних заходів не обирали.

Старша групи прокурорів Рівненської окружної прокуратури Ольга Лихач, яка здійснює процесуальне керівництво за досудовим розслідуванням у справі про «шоколадний мільйон» з 23 січня 2024 року. Фото «Четверта влада» 

Невиконання рішення суду

Рівненська адвокатка Марія Гусарук, яка має 10-річний досвід роботи слідчою, розповідає, що складність у доведенні складу такого кримінального правопорушення може полягати у тому, що потрібно провести ряд експертиз, провести детальний аналіз документів, допитати велику кількість свідків. Проте допит свідків у цій справі не є складним, адже зміст такого допиту може бути шаблонним.

Окрім того, кваліфікацію злочину під час проведення досудового розслідування можуть змінити. Адже санкція частини 4 статті 191 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за злочини у великих розмірах. Тобто стороні обвинувачення потрібно довести наявність збитків від 335 тисяч 500 гривень до 808 тисяч 200 гривень (станом на 2023 рік, коли був вчинений злочин).

Зазвичай такі дії, що вчинені службовою особою, по завершенню досудового розслідування кваліфікують за статтею 367 Кримінального кодексу України як службову недбалість.

Адвокат з ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов, в якого ми запитали про судову практику щодо встановлення строків розслідування стороною захисту, каже, що Верховний Суд ще в 2019 році досліджував це питання. І погодився, що слідчий суддя, як і прокурор, повинні забезпечувати розумні строки досудового розслідування, в тому числі через розгляд таких клопотань сторони захисту та встановлення для сторін кримінального провадження процесуальних строків.

Адвокат Євген Воробйов додає, що єдиним недоліком таких заходів бачить відсутність можливості у правоохоронців оскаржити таку ухвалу у апеляційному порядку.  Фото «Четвертої влади» 2023 року

Обидва адвокати зійшлися на тому, що оскільки три місяці, встановлені судом, минули, слідство триває, а строки не продовжені, може бути невиконання ухвали суду. А це вже є правопорушенням відповідно до статті 382 Кримінального кодексу України. Відповідальність може понести слідчий та прокурор, на яких покладено обов’язок дотримуватись розумних строків.

Хоч слідство і може фактично тривати, кажуть адвокати, та це незаконні дії, якщо строки не продовжені судом.

Євген Воробйов додає, що розслідувати невиконання ухвали суду має Державне бюро розслідувань, яке повинно встановити наявність умислу на невиконання відповідного рішення.

Що кажуть фігуранти

Ми намагалися взяти коментарі в директора комунального закладу Валерія Стасюка та підприємниці Ірини Гусейнової щодо ходу розслідування справи.

Обидвоє відповіли на дзвінки, але часу поспілкуватися не знайшли.

Валерій Стасюк обіцяв перетелефонувати та пропонував звертатися до його адвоката. Ірина Гусейнова сказала, що за кермом і часу коментувати не знайде ні зараз, ні наступного дня.

Стасюку ми надіслали запитання в месенджер. Окрім того, чи оголошували йому підозру, скільки разів викликали на допит, що вилучили і арештували під час обшуків, ми поцікавились його думкою, як могло так статися, що не всі діти отримали цукерки, і чому в пакунках було менше цукерок та чому не всі були шоколадними. Запитання він не переглянув та не відповів.

Директор комунального закладу не відповів на надіслані у месенджері запитання. Фото з фейсбук-сторінки Рівненської обласної ради

В Ірини Гусейнової у месенджері ми теж запитали про допити, обшуки та підозру. А ще – чи пам’ятає вона, як її знайшли для укладення договору, про причетність до справи її бухгалтерки Наталії Катюхи, чи торгує вона ще цукерками та чи її чоловік-поліцейський якось сприяє закриттю справи.

Ірина Гусейнова надіслала у відповідь посилання на адвокатську таємницю.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте