Встановимо, а там подивимось: депутати проголосували за перехід котельні на тверде паливо, відкинувши 6 застережень

Джерело
«Четверта влада»

На сесії Рівнеради 10-го жовтня рівняни висловлювалися проти переходу котельні на вулиці Князя Володимира, 75-Б на тверде паливо. Аргументи проти – небезпечно для довкілля, невигідно, не цілком законно. Втім якщо дуже захотіти, заперечити можна будь-який аргумент. Саме цим займався міський голова.

За його версією, із котлом все буде «чисто і дешево». Наприкінці сесії ідеї з котлом депутати дали зелене світло. Ми зібрали застереження та реакцію на них від різних учасників обговорення.

Котельня на вулиці Князя Володимира, 75-Б – це 2,5 тисячі квадратних метрів, які у громади міста орендує «Рівнетеплоенерго». Наразі «Рівнетеплоенерго» хоче передати частину цієї площі в суборенду іншому підприємству, яке зветься «Біогенерація АГ» і збирається встановити твердопаливний котел, інвестувавши в це 6 мільйонів євро.

Цей котел працюватиме на трісці. Депутати Рівнеради та активісти підрахували, що для його роботи знадобиться 5 тисяч фур тріски на рік.

Які є аргументи проти котла

1. Це загрожує лісам

Представниця коаліції громадських організацій «Рада Реформ Рівного» Наталія Литвин висловлює застереження, що деревину для котла вирубуватимуть у Рівному та навколо міста, винищуючи ліси. Щоб цього не сталося, запропонувала вирощувати спеціальний вид верби для твердопаливних котлів.

Ретельно дослідити екологічні ризики закликає представниця громадської платформи «Рада Реформ Рівного». Фото – ecoclubrivne.org

Міський голова, втім, сказав, що «не може чекати 40 років, поки така верба виросте, а дешеве тепло хоче побачити ще за свого життя».

До того ж, вербу ніде вирощувати і ця ідея здатна, каже міський голова Володимир Хомко, «насмішити весь Союз, тобто всю Україну». Хоча й вирубувати ліси, з його слів, теж ніхто не збирається:

– Ми просто заберемо всю тріску, яка поруч з містом. Це логістично ідеально.

2. Це логістично не зручно

Депутат Рівнеради Олександр Довжаниця озвучує розрахунки:

– Потужність котла – 32 мВт; якщо він працюватиме 8 годин на день, витрачаючи по 100 кубів щепи на годину, на день знадобиться 800 кубів. Усе це потрібно завезти на Князя Володимира. Якщо завозити двадцятикубовими фурами – це 5 фур на годину. Кожні 10 хвилин повинна заїжджати фура. 

Олександр Довжаниця розповідає, як відбуватиметься транспортування тріски, якої потрібно не менше 800 кубічних метрів на добу, аби забезпечити потужність твердопаливного котла

3. Це забруднюватиме довкілля

Минулого року мешканці скаржилися на чорний сніг та викиди, через які важко дихати. Тоді йшлося про котельню на Чорновола.

Міський голова Рівного Володимир Хомко назвав такі побоювання «відвертою брехнею некомпетентної людини». Мовляв, у Кам’янці-Подільському, де є така сама котельня, сніг не чорний, діти здорові і цілорічно є гаряча вода.

Володимир Хомко каже, завдяки твердопаливній котельні зекономлять споживання газу, а рівняни матимуть гарячу воду влітку

4. Є невдалий аналогічний досвід за кордоном

Депутат Олександр Довжаниця розповідає, закордоном починають відмовлятися від твердопаливних котлів:

– Краків, Люблін, Вроцлав – всі ці міста спробували твердопаливні котли, а тепер повертаються на газове обладнання. 

Натомість міський голова Володимир Хомко каже, що в польському місті Забже, яке він недавно відвідав і де є такий котел, «ніяких проблем з екологією немає».

5. «Рівнетеплоенерго» не має права здавати те, що орендує сам, у суборенду

За договором оренди, який «Рівнетеплоенерго» укладало з Рівненською міською радою, підприємство не може передавати комунальну власність у суборенду.

Втім начальниця рівненського Управління комунальною власністю Наталія Поліщук каже, що не йдеться про передачу в суборенду всього об’єкта, а «окреме визначене майно за згодою орендодавця» передавати можна.

Наприклад, окремі верстати, обладнання, транспортні засоби, нежилі приміщення, якщо… вони не використовуються, додає депутат Рівнеради Микола Бляшин.

Микола Бляшин вважає, у проекті рішення, за яке проголосували депутати, багато юридичних суперечностей, які можуть вплинути на екологію, здоров'я людей та надходження у міський бюджет

Зі слів Наталії Поліщук, саме такі приміщення – які не використовуються – і здаватимуть у суборенду. У додатку до договору таких об’єктів 108, і серед іншого – обладнання. Його, каже Поліщук, в суборенду не передають, просто суборендар буде ним «користуватися та відшкодовувати його утримання».    

Наталія Поліщук не бачить суперечностей в договорі із суборендарем, який хоче встановити твердопаливний котел 

6. Це фінансово невигідно

Твердопаливний котел не має своєї мережі. Тому тепло та гарячу воду подаватимуть по мережах «Рівнетеплоенерго». На думку міського голови, це плюс, адже доступ до мереж можна перекрити коли завгодно і таким чином вплинути на підприємство «Біогенерація АГ».

За користування комунальним майном «Біогенерація АГ» платитиме. А саме – 600 гривень на місяць за площу 109,5 квадратних метрів. 

– Якщо поділити на площу, яку планують орендувати, вийде фактично сім гривень за метр квадратний. Це неприпустимо, – каже депутат Рівнеради Назарій Поліщук.

Міський голова Володимир Хомко вважає, що це добре для споживачів: 

– Усі свої витрати фірма закладе у тарифи для споживачів. Менше витрат – нижчі тарифи. 

Начальниця ж управління комунальної власності міста Наталія Поліщук каже, що бюджет міста від того не виграє, і не програє. 

– Це плата орендареві, тобто «Рівнетеплоенерго», за ті небагато квадратних метрів, які будуть у суборенді підприємства «Біогенерація АГ». Вони до бюджету не йдуть, якщо якщо суборендар нічого не платитиме орендареві, бюджет від цього не постраждає ні на гривню. 

Податки, які «Рівнетеплоенерго» платить до міського бюджету, не залежать від того, скільки «Біогенерація АГ» платитиме за суборенду – навіть якби не платило й зовсім нічого. Відповідно, ця ситуація програшна саме для «Рівнетеплоенерго», яке мало би прагнути прибутку, але не отримає його.

Що вимагають активісти

Представники «Ради Реформ Рівного» вважають, що потрібно оприлюднити усю документацію по проекту. А також – укласти довгострокові угоди на постачання тріски: 

– Тоді можна буде простежити, звідки деревина і чи вона законна. Крім цього, потрібно провести громадські консультації, на які запросити представників Рівненського обласного лабораторного центру, Департаменту екології та природних ресурсів, щоб вони прозвітували про стан якості повітря в місті. І розробити спільний план моніторингу на кілька років уперед та виділити фінансування на це, – каже Наталія Литвин.

Активісти закликали депутатів не підтримувати проект рішення «Про надання згоди на суборенду, спільне користування та на переміщення орендованого комунального майна».

Що пропонують

Авторка проекту рішення і депутатка Рівнеради Ольга Криж каже, що котельню треба спершу запустити, а потім оцінювати її плюси та мінуси:

– Це промислова зона. Ми зможемо подивитися на роботу підприємства без великої шкоди для навколишнього середовища.

Ольга Криж каже, на Князя Володимира, 75-Б – промзона і вплив на здоров'я людей буде мінімальний. Фото UA:Рівне

Директор «Рівнетеплоенерго» Олександр Корчинський обіцяє вимкнути котел і знову перейти на газ, якщо шкідливі викиди таки будуть:

– Газові котли залишаються. Вони підготовлені до опалювального сезону. Котли, які ми маємо побудувати на твердому паливі, – абсолютно автономні. Як буде чорний сніг, я зобов’язуюся вимкнути їх особисто.

Якщо щось піде не так, на думку Корчинського, «прийде державна інспекція і накладе штраф».

Олександр Коричинський обіцяє власноручно вимкнути твердопаливний котел, якщо будуть порушення

Вимкнути котел у разі чого обіцяє і міський голова. Проблема лише в тім, що розірвати договір в односторонньому порядку неможливо – лише за згодою сторін або через суд. На це закликає зважати депутат Рівнеради Микола Бляшин. 

Володимир Хомко уточнює, що договір ніхто й не розриватиме, котел просто припинять використовувати і він стоятиме, «як пам’ятник».   

За попередніми підрахунками, робота котла щорічно економитиме 6 мільйонів 800 тисяч кубів газу. Проте наразі не відомо, наскільки дешевшою така альтернатива буде для рівнян. Володимир Хомко пообіцяв створити депутатську групу, яка контролюватиме встановлення котла.

Попри всі проблемні питання, більшість – а саме 26 із 38 – депутатів голосує за проект рішення. Це дає дозвіл встановити твердопаливний котел.

Більшість депутатів голосує «за» встановлення твердопаливного котла

Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте