Як фірма помічника нардепа «Слуги народу» отримала у Рівному 20 мільйонів на піар-проєкти президента

За сприяння Департаменту будівництва та архітектури ОДА

На колажі зліва направо зображені мер Рівного Олександр Третяк, засновник двох фірм-учасниць підозрілого тендеру Віктор Лещинський, директор Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА Андрій Ярусевич та голова Рівненської ОДА Віталій Коваль. За ними – президент України Володимир Зеленський
Джерело
Колаж «Четвертої влади» з власних фото та фото з фейсбук-сторінок

20 мільйонів гривень отримає київська фірма «Всеукраїнський центр державно-приватного партнерства» на виготовлення двох проєктів у Рівному – реконструкції дитячої спортивної школи та нового хірургічного корпусу обласної лікарні.

Експерти із проведення тендерних закупівель вважають, що умови для участі у тендерах у Департаменті з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА коригували під конкретну фірму. А конкуренцію фірми-учасниці лише вдавали.

На момент публікації за обидвома тендерами вже підписали угоди з фірмою-переможницею і розривати їх через порушення в тендері навряд чи будуть.

26 жовтня 2021 року рівненський плавець, срібний та бронзовий призер Олімпійських ігор 2020 року Михайло Романчук записав відеозвернення до міського голови Рівного Олександра Третяка, голови Рівненської облдержадміністрації Віталія Коваля, міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта та президента України Володимира Зеленського.

У відео спортсмен сказав, що тренується у басейні в Дніпрі, бо в Рівному такого немає. Тому він просить підтримати будівництво басейну в Рівному – «швидко підготувати всі документи та дати 160 мільйонів гривень від держави».

Вже наступного дня, 27 жовтня, плавчиня, депутатка Рівнеради від партії «За майбутнє» Анна Хлистунова-Шарпар опублікувала допис про те, що Рівнерада вирішила виділити гроші на проєкт майбутнього басейну.

27 жовтня цього року постійна комісія Рівнеради з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю підтримала виділення грошей із міського бюджету на виготовлення проєкту реконструкції спортшколи №2, але тендер на реконструкцію провела область

Тендер на басейн

У листопаді Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА замовив виготовлення проєкту «Реконструкція будівлі дитячої спортивної школи олімпійського резерву №2 в Рівному на Коновальця, 17А». Проєкт коштує 5 мільйонів 786 тисяч гривень.

Парадокс у тому, що заплатити ці гроші повинне місто, але проведенням тендеру, визначенням його умов та підписанням угоди з переможцем займався обласний Департамент з питань будівництва та архітектури облдержадміністрації.

Місто не зможе розірвати чи анулювати договір із фірмою-виконавцем, якщо виявиться, що тендер провели з порушеннями, чи якщо фірма-переможець не дотримається умов договору.

На запитання, як сталося так, що об’єктом, який є власністю міста, почала займатися область, у Департаменті з питань будівництва та архітектури відповіли, що басейн будуватимуть у рамках президентської піар-програми «18 спортивних інтернатів та 100 шкіл». І оскільки це загальнонаціональна програма, то виконувати її буде ОДА.

Дивіться також: Про олімпійський басейн у Рівному

Тендер на корпус лікарні

Також у листопаді відбувся ще один тендер – на виготовлення проєкту «Будівництво нового хірургічного корпусу обласної клінічної лікарні у Рівному на Київській, 78-Г» за 14 мільйонів 695 тисяч гривень.

Будівництво цього корпусу лікарні увійшло у дві президентські піар-програми: «Велике будівництво» та «Здорова Україна». За виготовлення цього проєкту платить область, а гроші на спорудження мають виділити з державного бюджету.

Проєкти і на басейн, і на корпус лікарні зголосилися розробляти одні й ті ж фірми: «Всеукраїнський центр державно-приватного партнерства» та «Комвінпроджект». В їхніх діях та у діях Департаменту ОДА, який проводив тендер, експерти громадської ініціативи «За чесний тендер» вбачають змову.

В обох тендерах перемогла фірма «Всеукраїнський центр державно-приватного партнерства».

В чому організація «За чесний тендер» бачить проблеми

Все тримається на одній людині. Спільний в обидвох фірм і засновник та донедавна – власник Віктор Лещинський. У попередніх скликаннях він був помічником-консультантом народних депутатів Ігоря Єреська від «Блоку Юлії Тимошенко» та Спірідона Кілінкарова з Комуністичної партії.

Зараз Лещинський – помічник-консультант нардепа Михайла Лаби від депутатської фракції «Слуга народу».

Лещинський також є заступником голови партії «Майбутнє України», головою громадської спілки «Національний експертно-будівельний альянс України».

Позаштатний помічник-консультант нардепа від фракції «Слуга народу» Михайла Лаби – Віктор Лещинський перед проведенням тендерів був власником двох фірм, які нібито змагалися між собою. Експерти із тендерних закупівель не виключають, що Лещинський досі має на них вплив. Фото з фейсбук-сторінки Віктора Лещинського

Він заснував дві громадські організації, благодійний фонд, який назвав своїм ім’ям, та десять фірм із найрізноманітнішими сферами роботи: від прибирання будинків та пошиття спідньої білизни до видобутку піску.

– Ми побачили, що фірма, яка перемагає в тендерах, є членом Національного експертно-будівельного альянсу України (НЕБАУ), яким керує Лещинський. Також членом цього альянсу є фірма «Спектр».

Її фірма-переможиця тендеру вказує як таку, яку залучать для судової будівельно-технічної експертизи. Крім того, директор «Спектру» входить ще в одну групу компаній Лещинського – «Win Experts». Він там очолює відділ з експертизи. «Win Experts» теж є учасником НЕБАУ.

– А номер телефону другої фірми, «Комвінпроджект», є спільним для іншого учасника НЕБАУ – «Проексп». І ця фірма раніше ходила на тендери разом з «Всеукраїнським центром державно-приватного партнерства», яка нині виграла два тендери на Рівненщині на майже 20 мільйонів гривень.

Прямо чи непрямо, Лещинський, на нашу думку, міг впливати на фірми, які брали участь у тендері, хоча він формально вже не є власником. А перестав ним бути за кілька днів до проведення тендеру, – каже представниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак

Вимоги до учасників змінювали після початку тендеру. У тендері на реконструкцію спортивної школи спочатку просили учасників підтвердити, що вони мають досвід у спортивних об’єктах. Однак пізніше додали, що можуть подаватися і учасники з досвідом роботи з об’єктами соціальної інфраструктури.

У Департаменті з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА письмово відповіли, що у попередніх роках спостерігалися «незначні обсяги вкладень в спортивну інфраструктуру», тому вирішили розширити список і додати також об’єкти соціальної сфери. І що завдяки цьому може бути більше потенційних учасників.

Фірма-переможець навела нерелевантний досвід. «Всеукраїнський центр державно-приватного партнерства» у тендері на розробку проєкту реконструкції дитячої спортшколи в якості досвіду проєктування спортивних об’єктів надала договір на… проєктування рентген-кабінету на Київщині. 

– Ми не побачили у складі тендерної документації на басейн того, що вони дійсно мають досвід проектування саме спортивних басейнів. Якось це не серйозно. В басейні потрібно враховувати інші нюанси, ніж у рентген-кабінеті, – каже Мирослава Примак.

Збільшили фінансові вимоги для фірм-учасників. Якщо стартова вартість реконструкції басейну в дитячій спортивній школі – 5 мільйонів 900 тисяч гривень, то брати участь в торгах може лише та фірма, у якої чистий дохід за минулий рік був не менший за цю суму.

Тоді як зазвичай у подібних закупівлях встановлють вимогу до доходів не 100, а 50% від вартості проекту, каже Мирослава Примак.

Директор Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА Андрій Ярусевич пояснив це тим, що оскільки вони дозволили брати участь у тендері не лише для тих, хто має досвід у проєктуванні спортивних об’єктів, то збільшилась кількість потенційних учасників, а отже, і вимоги щодо їхніх доходів також збільшили.

Послабили вимоги щодо фахівців. На початку обов’язковою умовою для участі у торгах був досвід проєктантів, інженерів в об’єктах будівництва у категорії складності саме СС3. Але пізніше Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА категорію складності будівництва понизив і прибрав вимогу, що учасники тендеру зобов’язані мати у штаті архітектора.

Зобов’язали застрахувати кожного працівника. Мирослава Примак каже, що давно займається моніторингом та аналізом публічних закупівель і вперше бачить таку вимогу:

– І, як не дивно, в цього переможця страхові поліси почали діяти 21 листопада 2021 року.

На її думку, ця умова не дозволила взяти участь у тендері більшій кількості учасників, бо вони би просто не встигли задовольнити цю умову.

Змінили гаранта. Донедавна, щоб взяти участь у різноманітних тендерах, претендентів просили надати гарантію від банку. У разі, якби щось пішло не так, департамент міг би звернутися із цим письмовим зобов’язанням у банк і повернути гроші за роботу, яку не виконала фірма. Цього ж разу зобов’язання надати банківську гарантію замінили на гарантію від страхової організації.

Це не порушення законодавства, адже з такою ж вимогою, як до банку, департамент може звернутися і до страхової організації. Але ці зміни також вносять за сім днів до закінчення терміну, коли можна подати заявку на конкурс.

Директор Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА Андрій Ярусевич вважає, що департамент має право змінювати умови «по ходу», після оголошення тендеру. Але після кожної такої зміни термін подачі документів для участі у торгах продовжують настільки, щоб до фінішу закупівлі залишалося не менше семи днів.

Не відомо, чи виправдана вартість проєктів спортшколи та хірургічного корпусу. На думку Мирослави Примак, останнім часом вартість проєктів підозріло здорожчала.

Наприклад, проєкт рівненського стадіону «Авангард» на старті коштував у 5 разів дешевше, ніж проєкт басейну, – 1,5 мільйона гривень.

Експертка каже, що проєкти амбулаторій в різних регіонах України коштували приблизно 200 тисяч гривень.

Тоді як проєкт нового хірургічного корпусу в Рівненській обласній лікарні обійдеться у майже 15 мільйонів гривень.

Мирослава Примак не виключає, що фірми, які взяли участь у двох тендерах на Рівненщині, домовилися із замовником робіт – Департаментом з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА.

Конкуренція учасників була сумнівна. Фірми-«конкуренти» на обидвох тендерах, каже Мирослава Примак, не змагалися за перемогу або робили це мляво.

У випадку із проєктом на реконструкцію дитячої спортшколи №2 кожне із підприємств знизило вартість своїх послуг на 100 тисяч гривень.

А на торгах за розробку проєкту по будівництву нового хірургічного корпусу у Рівненській обллікарні фірми не торгувалися взагалі – ціни залишилися на тому ж рівні, що і були.

Про гру у піддавки свідчить і те, що за півтора року існування фірма, яка програла, – «Комвінпроджект», взяла участь лише у чотирьох тендерах (два з яких відбулися на Рівненщині). І у всіх чотирьох випадках вона програвала «Всеукраїнському центру державно-приватного партнерства».

Такі парні походи на тендери, де умови прописані під ці дві фірми, свідчать про технічну участь «вічного лузера» – фірми «Комвінпроджект», аби виконати вимогу законодавства – не менше двох учасників. Бо тільки тоді може відбутися тендер.

Замість документів – порожні файли. Фірма «Комвінпроджект», яка постійно програє «Всеукраїнському центру приватно-державного партнерства», замість документів для участі в тендері завантажила порожні файли.

– Ми подумали спочатку, що в нас не оновлено програмне забезпечення, ми просто не можемо відкрити ці файли. Звернулися до кількох різних айтішників, вони теж не могли спочатку зрозуміти, у чому річ. А коли відкрили, побачили, що всередині немає документів як таких. І що це просто якесь «електронне сміття». Це нас наштовхнуло на думку, що ця фірма реально не хотіла перемагати. Завантажила просто що небудь і в аукціоні ці фірми не змагалися, – каже Мирослава Примак.

Система Prozorro сама визначає переможця за критерієм нижчої запропонованої вартості і реагує на те, чи всі потрібні документи подані. Але вона не спроможна аналізувати зміст цих документів. А замовник тендеру не може побачити документів до того, як система визначить переможця.

У Департаменті з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА журналістам «Четвертої влади» відповіли, що займатися розслідуванням з цього приводу – не їхня компетенція.

Директор Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА Андрій Ярусевич каже, що займатися розслідуванням, чи були порушення під час тендеру, який оголосив департамент – не у повноваженнях департаменту. Фото з фейсбук-сторінки Андрія Ярусевича

Встановлювати, чи були порушення, можуть Держаудитслужба та Антимонопольний комітет. 

Але для того, щоб вони почали це робити, їм про це хтось має повідомити – представники громадських організацій чи прості громадяни, які порушення помітили.

Повідомити про ймовірні порушення може і той, хто тендер проводив. Наприклад, Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА. Але департамент скарг не подавав, бо «замовник не досліджує документи, які не передбачені законодавством, адже функція встановлення порушень не належить до повноважень департаменту».

До тендеру – не можна, а після – вже пізно

Як ми уже писали, до автоматичного визначення переможця у системі Prozorro замовник не може побачити та проаналізувати документи учасників торгів і виявити ймовірні порушення.

А після оголошення результатів Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА цього робити вже не буде. Бо яке йому діло до того, хто програв.

Перевірятимуть тільки «Всеукраїнський центр приватно-державного партнерства», якому навмисне поступився дорогою «Комвінпроджект».

6 грудня Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА підписав договір із Всеукраїнським центром приватно-державного партнерства на розробку проєкту реконструкції спортшколи №2 у м. Рівне.

Коштуватиме таке партнерство 5 мільйонів 786 тисяч гривень із бюджету Рівного.

14 грудня підписали договір і на розробку проєкту нового хірургічного корпусу в Рівненській обласній лікарні на 14 мільйонів 695 тисяч гривень.

Представники ініціативи «За чесний тендер» поскаржилися на ці тендери у Держаудитслужбу та Антимонопольний комітет. Але ні служба, ні комітет не мають повноважень призупинити підписання договору. А можуть лише повідомити правоохоронні органи, якщо знайдуть порушення.

У Департаменті з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА нам відповіли, що після підписання угод оголосити тендер недійсним неможливо. 

Розірвати договір можна тільки через рішення суду якщо фірма-переможниця порушить умови цього договору.

А оскільки питання в активістів викликали не порушення умов договору, а ймовірні недобросовісна конкуренція та змова між учасниками і замовником з метою освоїти кошти платників податків, то і розірвати цей договір – малоймовірно.

– Наразі можливості замовника зловживати, вступати в змову з учасниками широкі, оскільки на сьогодні замовник не зобов’язаний перевіряти, чи відповідають вимогам тендерної документації пропозиції всіх учасників, а не лише переможця, які були оцінені автоматично системою Prozorro, – каже адвокат громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов.

Він додає, що у договорі має бути конкретний перелік підстав, чому його можна розірвати.

В угоді між департаментом та «Всеукраїнським центром державно-приватного» партнерства написано, що департамент може розірвати договір в односторонньому порядку, тільки якщо фірма-переможець не дотримається строків розробки проєкту.

– В іншому випадку, якщо якась зі сторін не погоджується на його розірвання, тоді слід вирішувати це питання у суді. А там вже буде змагальний процес: у кого позиція буде переконливішою, той і виграв. Висновки Держаудитслужби можуть використовуватися як доказ у суді, – каже адвокат Євген Воробйов.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте