Як і чому медики Рівненщини хворіють на коронавірусну інфекцію

Сьогоднішнє фото з обласної лікарні, в якій помер старший анестезист. Заступник голови Рівненської ОДА інспектує обласну лікарню. Підпис під цим фото: Рівненська обласна лікарня забезпечена необхідними засобами захисту для медиків. На фото чиновник в респіраторі і медики в марлевих та тканинних пов'язках, які не захищають від коронавірусу
Джерело
Рівненська ОДА

П’ята частина хворих на коронавірусну інфекцію на Рівненщині – медики. «Четверта влада» дізналася, як вони почуваються та як могли заразитися.

Станом на день 9-го квітня на Рівненщині офіційно підтверджено 66 випадків захворювань на коронавірусну інфекцію COVID-19, з них 6 – летальні. Ще 61 зразок перевіряють.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці Рівненського лабораторного центру.

У стаціонарах перебуває 29 людей. Із легким та безсимптомним перебігом хвороби 28 людей – на самоізоляції. Троє одужали.

На коронавірусну інфекцію в області хворіють мешканці Рівного, Рівненського, Сарненського, Дубенського, Березнівського, Здолбунівського, Володимирецького та Гощанського районів.

На брифінгу Рівненської ОДА 8 квітня виконувач обов’язків начальника обласного управління охорони здоров’я Олег Вівсянник розповів, що на Рівненщині є 12 підтверджених пацієнтів-медиків із COVID-19: 

Вісім – із Сарненської лікарні, три з Рівненської обласної лікарні та сімейна лікарка з Центру надання первинної допомоги «Північний».

У восьми працівників Сарненської лікарні коронавірусна інфекція

Це п’ять медсестер та санітарка відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Їм від 38 до 55 років.

3 квітня головний лікар Сарненської райлікарні Василь Іванюк повідомляв про позитивний результат на коронавірус у двох медпрацівниць реанімаційного відділення лікарні.

Головлікар Сарненської райлікарні Василь Іванюк каже, що пацієнтку з пневмонією, до того як дізналися, що вона була хвора на COVID-19, лікували без спеціальних захисних засобів. Фото із особистої сторінки у фейсбук Василя Іванюка

Журналісти «Четвертої влади» поспілкувалися із Василем Іванюком про стан цих восьми людей та ймовірні шляхи їх зараження.

– Жодних ознак чи проявів хвороби у семи інфікованих немає. У восьмої прояви середнього ступеня важкості, пневмонія. Але вона вже почуває себе більше до задовільного стану, – розповів головний лікар Сарненської райлікарні.

Василь Іванюк уточнив, що лікарів серед інфікованих немає.

Як медпрацівники заразилися, лікар не знає. Каже, це з’ясовують. Він припускає, що частина медперсоналу могла інфікуватися від першої померлої від COVID-19. Діагноз їй встановили посмертно, тому що раніше не було тестів.

– Вона лежала в реанімації як із звичайною пневмонією, можливо, там медпрацівники й заразилися, – каже головний лікар.

Лікували цю пацієнку без спеціальних захисних засобів.

Під час брифінгу Рівненської ОДА виконувача обов'язків керівника обласного управління здоров’я Олега Вівсянника запитали, чому захворіли медики та хто за це відповідає. Він відповів, що медики хворіють, тому що вони працюють у вогнищі епідемії. І що невідомо, чи вони інфікувалися на роботі.

Головний санітарний лікар Рівненської області Роман Сафонов розповів «Четвертій владі», що серед медичного персоналу Сарненської центральної районної лікарні можна простежити як внутрішньолікарняне, так і зовнішнє зараження.

Головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов каже, що у неінфекційних відділеннях не надто користуються засобами індивідуального захисту, навіть якщо вони є

Контакт медперсоналу був безпосередньо із хворими на COVID-19, які перебували в реанімації та терапевтичному відділенні. А зовнішнє зараження могло відбутися через контакти із мешканцями села Тинне.

Роман Сафонов додає, що в травматології чи терапевтичному відділеннях засобами індивідуального захисту не вельми послуговуються, навіть якщо вони є.

Попри те, що у Сарненській центральній районній лікарні підтверджено вісім випадків коронавірусної інфекції серед медперсоналу, адміністрація закладу не висловлювала потребу в додаткових працівниках.

– Управління охорони здоров’я розробило чіткі алгоритми заміни, або допомоги тим чи іншим лікарням, якщо їм знадобиться додатковий персонал. У нас складені списки, підготовлений наказ управління охорони здоров’я з чіткими алгоритмами дій, – сказав Олег Вівсянник.

Четверо хворих на COVID-19 серед рівненського медперсоналу

7-го квітня під час брифінгу Рівненської ОДА головний лікар Рівненської обласної клінічної лікарні Іван Зима підтвердив інфікування COVID-19 трьох санітарок.

Головний лікар сказав, що працівниці востаннє були на чергуванні в лікарні 26 та 27 березня.

Заступниця головного лікаря Рівненської обласної лікарні Лариса Обуховська розповіла журналістам «Четвертої влади», що інфіковані санітарки працювали у травматологічному і ЛОР відділеннях. Уточнила, що вони не були буфетницями, а займалися прибиранням.

– Вони мали рукавички, маски і халати. Щитків та окулярів вони не потребували, згідно зі приписом засобів індивідуального захисту тих структурних підрозділів, де вони працювали, – розповіла Лариса Обуховська.

Раніше, 31 березня, повідомляли про інфікування 52-річної сімейної лікарки з «Північного», яка контактувала із хворою на коронавірус.

Під час брифінгу Рівненської ОДА 1 квітня головний санітарний лікар області Роман Сафонов розповів, що інфікована лікарка мала 149 контактів, з них 106 – це її пацієнти.

Головна лікарка інфекційного відділення Рівненської центральної міської лікарні Галина Максимчук розповіла про стан госпіталізованого медперсоналу. Зокрема, що двоє хворих перебувають у стані, наближеному до важкого, інші – середньої тяжкості.

Чи перевіряють усіх хворих медиків

Сьогодні, 9 квітня, Валентин Дудка у соцмережі фейсбук опублікував допис, де описує ситуацію, що склалася з його сестрою Оксаною Гриб, яка працює медсестрою лорвідділення Рівненської обласної клінічної лікарні.

Валентин Дудка пише, що його сестра хвора, має підвищену температуру, утруднене дихання, а також діабет та алергію в анамнезі. Вона працювала на зміні разом із хворою на COVID-19 санітаркою. Попри це лабораторного тестування на коронавірус їй не робили.

Чому так і які мають бути підстави, щоб людині зробили лабораторний, так званий ПЛР-тест, ми розповімо у наступній публікації.

Зараз хвору виписали із стаціонару і відправили лікуватися вдома. Хоча її стан, за словами Валентина Дудки, незадовільний. 

Головний санітарний лікар Рівненської області Роман Сафонов повідомив, що зараз епідеміологи працюють в обласній лікарні та перевіряють весь медперсонал, який взяв лікарняний.

Роман Сафонов зазначив, що дасть припис керівнику закладу, щоб там обстежили працівників. Та додав, що керівництво закладу має це робити і без приписів.

Заступниця головного лікаря обласної лікарні Лариса Обуховська відмовилася коментувати по телефону перевірку працівників лікарні на коронавірусну інфекцію.

Сьогодні також стало відомо про смерть старшого анестезиста (аналог старшої медсестри – авт.) відділення анестезіології та інтенсивної терапії обласної лікарні, у якого ще за життя підозрювали коронавірусну інфекцію.

Під час брифінгу 7-го квітня головний лікар Рівненської обласної лікарні Іван Зима спростував інформацію про інфікування анестезиста, зазначивши, що обидва експрес-тести були негативними.

– Наразі діагноз COVID-19 у старшого анестезиста обласної лікарні не підтверджений, але в нього ще прижиттєво взяли один аналіз, результати якого очікуємо, – розповів Олег Вівсянник.

Закуплені Україною 90% тестів – це експрес-тести. Вони показують наявність у крові антитіл до вірусу. Тобто дають позитивний результат для людей, організм яких активно бореться з COVID-19, і тих, хто вже перехворів.

Точно діагностувати коронавірус можна лише за результатами ПЛР-тестів, які проводять у лабораторіях протягом 5-ти годин і які встановлюють саме наявність вірусу, а не антитіл до нього.

На сайті Рівненської ОДА написано, що в обласній лікарні «персонал повністю забезпечений засобами індивідуального захисту, які видаються у кожному відділенні. По закінченню зміни використаний працівниками одноразовий одяг замочується у спеціальному розчині та утилізується. Засобами дезінфекції лікарня теж повністю забезпечена».

Фото Рівненської ОДА із обласної лікарні. В коробках і мішках медичні засоби захисту

Зазначають, що є понад 10 тисяч масок, 3 200 халатів, 15 000 рукавичок, 400 щитків, 220 комбінезонів, 210 окулярів.

Наприкінці березня «Четверта влада» досліджувала, наскільки захищені від коронавірусу рівненські медики


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте