Як після тяжкого поранення звільнитися із ЗСУ
Поради юристки на прикладі історії військового з Рівненщини
Нещодавно «Четверта влада» писала про військовослужбовця з Рівненщини Віталія Максимова, який втратив ногу на фронті і домігся, щоб військово-лікарська комісія визнала його непридатним до військової служби. Проте на цьому випробування не закінчилися. Наступний рівень – звільнитися зі Збройних Сил України, пройти медичну соціально-експертну комісію (МСЕК) та оформити пенсію по інвалідності.
На прикладі історії Віталія Максимова ми розповімо про всі ці етапи. У першій частині йтиметься про те, що потрібно знати про звільнення із ЗСУ та на які виплати мають право військовослужбовці після звільнення внаслідок тяжких травм.
Без ноги – на Донеччину
Боротьбу за свої права військовослужбовець Віталій Максимов, який втратив на війні ногу, розпочав у травні 2023 року. Тоді військово-лікарська комісія у Рівному визнала його обмежено придатним до військової служби. І йому з незручним тимчасовим протезом довелося терміново їхати на службу у військову частину на Донеччину.
Перед від’їздом Віталій Максимов розповів свою історію «Четвертій владі», адже не розумів, як продовжувати службу у зоні бойових дій.
Після розголосу ВЛК у Рівному переобстежила Віталія Максимова і дійшла до іншого висновку, що він – таки непридатний до військової служби і його належить виключити з військового обліку.
Віталій Максимов, отримавши у липні новий висновок, знову поїхав до своєї військової частини на Донеччині – уже звільнятися.
– Мене командир поселив у бойовій частині, поставив мене на харчування, виділив мені транспорт, щоб я там міг спокійно пересуватися. Там все було чітко, гарно. Написав рапорт і чекав, коли його розгляне комбриг (командир бригади. – Авт.). Розглядали довго. Потім адвокат щось там передивлявся. Коротше, два тижні тримали мене там. Поки я поздавав майно, зброю – це все зайняло у мене два тижні.
Як звільнитися визнаному непридатним до військової служби
Адвокатка волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» Наталія Лісова розповідає, під час воєнного стану звільнитися за станом здоров’я зі Збройних Сил України можуть не всі військовослужбовці.
Це стосується як мобілізованих, так і контрактників, каже адвокатка волонтерського руху «Адвокати України» Наталія Лісова.
Військова частина, отримавши від військово-лікарської комісії постанову, що військовослужбовець не придатний для подальшої служби, повинна негайно сформувати пакет документів на звільнення військовослужбовця і подати тій посадовій особі, яка має право його звільнити.
– Але хоча це треба зробити негайно, конкретних строків не зазначили, – каже Наталія Лісова.
Хто звільнятиме військовослужбовця, залежить від того, кому підпорядкована військова частина і яке звання у військовослужбовця, який звільняється.
Це, як правило, командир бригади – для рядових, сержантського та старшинського складу.
Офіцерів звільняти повинна особа, яка за статусом є не нижчою за рівень оперативного командування.
Порядок звільнення може дещо відрізнятися, залежно від таких трьох факторів:
Але, каже адвокатка Лісова, загальна схема звільнення здебільшого однакова для всіх.
Пакет документів формує військова частина. Основні – на фото нижче.
Написати рапорт правильно
До цього рапорту потрібно додати документи, які підтверджують, що є підстави для звільнення у воєнний час. Наприклад, постанову ВЛК, якщо звільнення – за станом здоров’я.
Достатньо лише рапорту, якщо військовослужбовець на момент звільнення досяг граничного віку перебування на військовій службі. Це 65 років – для вищого офіцерського складу та 60 років для всіх інших.
– Рапорт можна подати по-різному. Є військовослужбовці, які фізично не можуть дістатися до військової частини, а особливо якщо вона у зоні ведення активних бойових дій. У такому випадку подати рапорт на звільнення можна або через бригаду і вищий орган управління, або через територіальний центр комплектації за місцем проживання військового, – каже адвокатка Наталія Лісова.
Але для того, щоб територіальний центр комплектації або вищий орган військового управління прийняв цей рапорт і передав його на частину, бажано мати реальні медичні підстави, а не просто небажання їхати у військову частину, додає Лісова:
– Наприклад, інколи у висновку ВЛК – особливо після дуже тяжких поранень – зазначають, що військовослужбовець потребує супроводу сторонньої особи. Бажано на етапі проходження ВЛК вже про це задумуватися, яким чином буде проходити процес звільнення, і підкріпити свою правову позицію такими відповідними медичними висновками. Щоби було до чого апелювати і чим підтверджувати, що фізично військовослужбовець не може добратися до бойової військової частини.
Таке право військовослужбовця передбачено Статутом внутрішньої служби і «Положенням про порядок проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України».
Але, каже адвокатка Наталія Лісова, ці механізми працюють неефективно:
– Бо немає чітко встановленого порядку дій, що робить ТЦК та частина, коли отримали рапорт, а також як здаються товарно-матеріальні цінності. Особливо якщо цей військовослужбовець був на посаді, наприклад, командира взводу. За ним буде рахуватися і його майно, і загальне військове майно, і зброя, яку видавали іншим військовослужбовцям цього взводу.
– Тому ми дуже часто стикаємося з тим, що військовослужбовець після тяжкого поранення вимушений шукати якісь варіанти, хто його відвезе, хто його буде супроводжувати у частину для того, щоб завершити процедуру звільнення з військової служби.
Від розрахунку вислуги років залежить розмір надбавок
Розрахунок вислуги років, каже адвокатка Лісова, потрібно робити на етапі підготовки пакету документів на звільнення. Він має відповідати вимогам, викладеним у «Положенні про порядок проходження військової служби».
– З цим розрахунком вислуги років зобов'язані під розпис ознайомлювати військовослужбовця. Цього на практиці, як правило, не роблять. Це важливо, тому що часто у військових частинах не нараховують надбавку за вислугу років в тому об'ємі, в якому повинні. Інколи це дійсно помилка, інколи ігнорують рапорти, коли військовослужбовці звертаються з проханням здійснити перерахунок.
– По-різному буває. Але це важливо, тому що це дуже розповсюджена помилка. А від надбавки за вислугу років залежить розмір надбавки за особливості проходження військової служби. Там не критично велика сума, але все ж таки є закон і військовослужбовець має право на ці виплати. Кожного місяця там по тисячі, по півтори. Це за рік набігає більш-менш якась сума.
Здати посаду і майно
Наступний етап – військова частина відправляє пакет документів, який погодили юристи цієї частини, тій посадовій особі, яка має право звільняти військовослужбовця.
Далі цей пакет документів погоджують вже юристи бригади або оперативного командування.
Після цього командир видає наказ по особовому складу. Його військовослужбовець повинен отримати на початку процесу звільнення від командира бригади, оперативного командування або від оперативного управління ТРО. Це залежить від посади військовослужбовця і його звання.
Якщо звільняється офіцер то, найімовірніше, це буде оперативне командування або оперативне управління ТРО.
Хто і кого має право звільняти в ЗСУ у загальних рисах можна переглянути в Положенні про порядок проходження військової служби громадянами України та Інструкції про виконання цього положення.
Проте найдетальніше розписано в номенклатурі посад. Але на сайті Міноборони її переглянути не можливо, бо вона засекречена, розповідає адвокатка Лісова.
Але це ще не звільнення з військової служби, це лише перший етап.
Підписаний наказ направляють у військову частину, де служить військовослужбовець.
Частина, у свою чергу, розпочинає процедуру прийняття посади у військовослужбовця.
Це означає, що військовослужбовець повинен здати військове майно, яке підлягає поверненню.
– Це зброя, засоби індивідуального захисту, певні речі, як-от речовий баул, тактичний рюкзак, каремат, спальний мішок. Там не все речове майно, звісно, повертається. Індивідуальні речі, як одяг, взуття, не повертаються.
Повернення відбувається на підставі речового атестата. І його копію адвокатка Наталія Лісова рекомендує військовослужбовцям залишити собі:
– Про всяк випадок. Наприклад, з військовослужбовця можуть вирахувати якісь кошти за якесь не здане майно, а насправді він його і не отримував. Можливо, так сталося помилково, а можливо – ні.
У грошовому розрахунку військова частина відображає повністю всі види грошового забезпечення, на які має право військовослужбовець на дату звільнення. А також – з яких частин воно складається.
– Грошовий розрахунок дуже знадобиться, якщо після звільнення військова частина не розрахується вчасно з військовослужбовцем. Це дуже полегшить процес звернення до суду, щоб примусити військову частину розрахуватися, – каже адвокатка.
Щоб завершити процес звільнення, керівник тієї частини, в якій служить військовослужбовець, має видати наказ по стройовій частині, який виключає зі списків особового складу військової частини.
– У день, коли видають наказ по стройовій частині, з військовослужбовцем військова частина зобов'язана провести всі розрахунки стовідсотково. Так само, як і на цивільній роботі – у день звільнення з працівником розраховуються.
Якщо військова частина не розрахувалася або ж зробила це невчасно
Наталія Лісова розповідає, що розрахуватися із військовослужбовцем військова частина повинна у той день, коли виданий наказ про виключення його зі списків особового складу військової частини.
Якщо розрахунок затримують, то реагувати потрібно одразу, каже Лісова. Бо термін, коли затримку можна оскаржити у суді, обмежений.
– У законодавстві є колізія щодо цього строку. Є судді, які вважають, що строк – один місяць, як зазначено у Кодексі адміністративного судочинства. Є судді, які вважають, що це – три місяці, як і іншим працівникам, які можуть звернутися до суду після звільнення.
– Коли ми подаємо позов більше, ніж через місяць після звільнення, я завжди подаю заяву про відновлення строку, обґрунтовуючи, чому він був пропущений. Як правило, військовослужбовці перебувають на лікуванні, на реабілітації, і судді звертають на це увагу, зважують і вважають обґрунтованою таку підставу пропуску строку. Але краще подавати протягом місяця від дня звільнення.
Якщо військова частина своєчасно не розрахувалася зі звільненим військовослужбовцем, то зобов’язана виплачувати йому середній заробіток протягом усього часу, що відбувалася затримка, каже адвокатка Лісова.
Також військовослужбовця не мають права виключити зі списків особового складу військової частин без його згоди, поки із ним повністю не розрахуються.
– Звертаючись до суду, потрібно окремо вказувати вимогу: зобов’язати військову частину виплатити середній заробіток за весь період затримки виплати. Затримкою виплати може бути і часткова невиплата. Це теж затримка виплати і підстава вимагати виплатити середній заробіток за увесь період протермінування.
– Або якщо не виплатили грошову компенсацію за відпустку чи, можливо, неправильно грошове забезпечення нараховували, що дуже часто буває. Часто буває, що неправильно нараховують або взагалі не нараховують надбавку за вислугу років, можуть не виплатити якусь допомогу при звільненні чи компенсацію за відпустку, чи бойові за період лікування – все це протермінування виплати роботодавцем.
Військовослужбовці, які мають групу інвалідності, не сплачують судовий збір.
Компенсації та грошові допомоги
Перелік виплат та склад грошового забезпечення для військовослужбовців, які звільняються, відрізняється у кожному конкретному випадку. Тому адвокатка Наталія Лісова радить перед звільненням звернутися або до юридичної служби військової частини, або до адвоката, щоб з’ясувати це.
Більш детально про те як військовослужбовцям пройти МСЕК ми розповідаємо в наступному матеріалі.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти