Як правильно пройти МСЕК після поранення: юридична консультація

Поранений ветеран Віталій Максимов розповів свою історію, як він проходив МСЕК. Адвокатка Наталія Лісова розповіла, до чого потрібно готуватися військовослужбовцям у цьому процесі
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади», фейсбук-сторінки Наталії Лісової та скриншоту із відео «Суспільне.Рівне»

Віталій Максимов, який втратив ногу на фронті, домігся, щоб його визнали непридатним до служби і звільнився зі Збройних Сил України. Про його звільнення та загалом про те як після тяжкого поранення звільнитися із ЗСУ ми вже писали. У цьому ж матеріалі розповідаємо, як ветеран пройшов медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) та до чого військовослужбовцям потрібно бути готовими на цьому етапі.

Дали пожиттєво другу групу інвалідності

Після того, як Віталій Максимов повернувся із військової частини на Донеччині, де звільнявся і здав посаду та майно, він прийшов до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП – колишній військомат), щоб стати на військовий облік.

– Там сказали, що у мене не вистачає документів. Я ж не знав, які мені потрібні документи. Я думав, що мені частина все видала, що треба було. Не вистачало якоїсь виписки з наказу. Мені сказали у військкоматі, що не можуть поставити на облік, бо треба ця виписка. Я зателефонував у частину, до старшини свого. І через два дні я отримав її поштою.

Після цього ТЦК дав Віталію Максимову направлення на медичне обстеження. 

– Сказали, що можна проходити, де хочу. Я сказав, що, як військовий, я буду проходити обстеження у госпіталі. Вони мені дали направлення на госпіталь. Я десь тиждень проходив тих лікарів, бо дуже багато людей під кожним кабінетом.

З результатами медичного обстеження Максимов прийшов на МСЕК.

– Подав усі документи, які вони сказали. Через два тижні, 15 вересня, мене прийняла МСЕК. У той день, десь через годину після засідання комісії, я забрав висновок: дали пожиттєво другу групу інвалідності. 

Також Віталій отримав посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

Пакет основний, але не остаточний

Адвокатка волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» Наталія Лісова розповідає, цей пакет – не остаточний і чітко визначеного переліку не існує.

– У кожному регіоні МСЕК формує якийсь свій перелік. Зокрема, він залежатиме від того, чи військовослужбовець вже звільнився чи ще не звільнився. Тому що перед засіданням МСЕК військовослужбовець проходить медичний огляд.

Якщо військовослужбовець не звільнений, то на огляд його направляє військова частина. Частина у цьому направленні формулює: такий-то військовослужбовець направляється в такий-то медичний заклад для проходження медичного обстеження та медико-соціальної комісії. Обов'язково такий документ, тому що госпіталь, який буде проводити обстеження, може не прийняти військовослужбовця і не видати йому форму 088/о.

– Військовослужбовець з цим направленням звертається до медичного закладу. У медичному закладі є профільний спеціаліст, там він видає форму 088/о.

І з цією формою військовий уже проходить всіх інших спеціалістів, яких йому зазначить його профільний лікар, буде здавати всі аналізи, проходити якісь інструментальні дослідження. Все це формується у пакет документів. І потім пакет документів подається на МСЕК, – розповідає адвокатка.

Це направлення – водночас і дозвіл військової частини, щоб військовослужбовець поїхав в інший регіон для проходження медичного огляду та МСЕК.

Наприклад, якщо військова служба правопорядку зупинить військовослужбовця, це направлення буде підтвердженням, що він має право тут перебувати. 

– Деякі МСЕК просять дуже велику кількість документів, навіть логічно не обґрунтуєш, навіщо це їм, – розповідає адвокатка. – МСЕК може вимагати ще певні якісь довідки, підтвердження певних обставин.

– Якщо ми говоримо про встановлення інвалідності внаслідок поранення під час бою, то відповідно, це довідка про обставини поранення (висновок військово-лікарської комісії).

Якщо травма отримана на навчальних тренуваннях, то МСЕК ще попросить, наприклад, висновки комісії з розслідування нещасного випадку. Розслідування має проводити військова частина і встановити обставини, за яких військовослужбовець отримав травму, й описати їх у висновку.

Формулювання у довідках вирішує все

Адвокатка Наталія Лісова звертає увагу: якщо військовий обмежено придатний, то має бути довідка ВЛК.

Якщо непридатний, то документом, де ВЛК вказує свій висновок, має бути свідоцтво про хворобу.

Довідка про обставини поранення дуже важлива для встановлення причинного зв'язку, що поранення було під час захисту Батьківщини, каже адвокатка.

Наприклад, у висновку ВЛК про «обмежену придатність», який видали Віталію Максимову у травні 2023-го, написано: «Пов’язано з проходженням військової служби».

Тоді як у довідці, яку видали Максимову у військовій частині, написали, що він отримав поранення «під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони Батьківщини».

Якби Максимов проходив МСЕК зі старою довідкою ВЛК, каже Лісова, то були би проблеми.

Адже подальший статус та виплати для військовослужбовця залежать від того, яким буде формулювання причини отриманих травм.

У висновку ВЛК воно має бути таким, як і в довідці про обставини отримання поранення, яку видає військова частина, де служить військовий. І обов’язково – «під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони Батьківщини».

Зокрема, від такого формулювання залежить, чи отримає військовослужбовець одноразову грошову допомогу, якщо йому встановлять інвалідність, та якого вона буде розміру.

У наступному матеріалі «Четверта влада» розповість, як військовослужбовцям, яких визнали непридатними до військової служби, оформити пенсію по інвалідності.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте