Як правила про вивіски змінюють вигляд Рівного

Будинок по вулиці Соборна, 57 почали очищати першим, але поки що вдалося лише частково
Джерело
«Четверта влада»

Члени міськвиконкому в кінці 2018-го року підтримали порядок розміщення вивісок у Рівному. Ініціативна група, на громадських засадах, 11 місяців розробляла це положення. З того часу минуло 10 місяців. «Четверта влада» поцікавилася як нові правила впливають на вигляд міста.

Під час засідання міськвиконкому, 13-го листопада 2018 міський голова Володимир Хомко сказав, що Рівне – не Шанхай. Члени міськвиконкому проголосували за впорядкування вивісок, який допоможе також впорядкувати і зовнішню рекламу.

Відбулось це попри протидію окремих підприємців і чиновників.

– Це проблеми не виробників тих вивісок. В нас не так багато тої роботи. А проблема тих людей, які мають магазини та заклади. До яких, згідно із цим законом, можуть прийти певні органи, накласти штраф і зняти, – висловлював побоювання підприємець, виробник зовнішньої реклами Анатолій Штенько.

Був проти нових правил і член міськвиконкому, начальник Державної архітектурно-будівельної інспекції Рівненщини Ігор Мічуда.

– Я член міськвиконкому. Два рази відкладаємо. Я два рази прошу. Зі мною ніхто не знайшов часу ні з управління архітектури, ні з заступників. Нікого, хоча б обговорити що-небудь.

Міський голова наполіг і рішення про нові правила вивісок прийняли. Фото з архіву

Але міський голова Рівного Володимир Хомко наполіг, аби рішення прийняли:

– Ризику ніякого немає. Санкцій штрафних – немає. Більше того, гарантую – ніхто не буде придовбуватися за сантиметр. Я гарантую, як міський голова. Третє – якщо виникнуть якісь нюанси, які очевидно будуть ляпами, тут же внесемо зміни на наступному виконкомі.

Пригадати як приймали рішення можна завдяки сюжету UA:Рівне:

Також раніше про рекламно-вивісковий безлад «Четверта влада» писала в публікації «Як вивіски по-європейськи можуть змінити обличчя Рівного».

Текст рішення Про затвердження порядку розміщення вивісок у місті Рівному дивіться за посиланням. А за цим посиланням – додаток до рішення – офіційний стандарт вивісок.

«Це перший проект, де в Рівному об'єдналися чиновники, активісти, професіонали різних галузей (маркетологи, дизайнери, архітектори, виробники рекламних конструкцій, підприємці, юристи) задля досягнення спільної мети.

Та це перший крок до того, щоб наше місто стало гарнішим та розкрило свою унікальність» – ділився тоді враженнями на своїй сторінці у Фейсбук один із ініціаторів розробки правил, адміністратор Фейсбук-групи «Рівне – страшна візуалка СТОП», маркетолог Павло Алексєвич.

Павло Алексєвич каже, що після прийняття правил про вивіски багато фасадів стали гарнішими. Фото з 2018-го року

Ми запитали Павла Алексєвича, що змінилось з часу прийняття правил про розміщення вивісок.

– Найбільший плюс, що більшість фірм виробників вивісок знають про ці правила, коли приходять клієнти – їм повідомляють. Багато нових вивісок вже зроблені згідно з правилами, – розповідає Павло.

У Фейсбук-групі «Рівне – страшна візуалка СТОП» з часу прийняття рішення ми знаходимо 7 прикладів зі зміненими вивісками чи очищеними фасадами.

Це частково очищений фасад на вулиці Соборній, 57.

Над входами в ці заклади раніше був яскравий пластик. Нових вивісок ще немає, але крикливі старі прибрали

Вивіска зі світлом по вулиці Симона Петлюри.

«Оксфорд Медікал замінили свою вивіску-пластиковий-щит на неоновий напис. Стильно, гарно, помітно. Наступний крок за їх сусідами», – пише під поширеним фото Павло Алексєвич
Коментар Павла Алексєвича: «Гарнюньо. Хоча можна підписати тип закладу. Це вже кафе? Чи ресторан? Чи магазин?». Фото поширив Andrey V Kisloff
Ще один приклад європейської вивіски у Рівному поширив Artem Klimchuk
Павло Алексєвич так прокоментував це фото: «Черговий підприємець зробив вивіску згідно із новими стандартами. На скільки я знаю, то це заслуга дизайнера, що зміг пояснити юридичну необхідність та економічну ефективність існуючого дизайну в порівнянні із кричущо-вирвиглазними.
Поки що план працює: потихеньку, крок за кроком місто оновлюється. І це все завдяки тому мізерному відсотку людей із гарним смаком та відчуттям краси».
Павло Алексєвич коментує: «При всіх інших особливостях фасаду, вивіска все ж виглядає стильно та симпатично. І без підложки видно гарно і не треба робити гігантського розміру літери». Але у коментарях йому відповідають, що ця вивіска вже там задовго до затвердження порядку про вивіски.
Авторка цього фото асистентка кафедри Міського будівництва та господарства НУВГП Ольга Шевчук. Вона пише: «Це – про необхідність зручних громадських просторів у місті – маленьких куточків, де люди можуть банально присісти і перепочити в тіні кілька хвилин, з’їсти булку або очікувати на зустріч. На фото, щоб було зрозуміло, мама з маленьким сином присіли перепочити, а поки я пила каву, біля мене спочатку сидів чоловік, а потім старша жіночка присіла. На вузенькому тротуарі, на шумній вулиці. 
Такі речі не потребують великих коштів чи глобальних перетворень. Це маленькі деталі, які непомітно роблять зручно та комфортно тут і зараз. І добре було б, щоб така ініціатива йшла в першу чергу від міста».
Ну і вивіска тут теж добре зроблена.

– Поки що ми діємо дипломатичними методами – спілкуємось із підприємцями і просимо їх добровільно познімати зайві рекламні елементи. Більше інструментів немає, але сама наявність затверджених правил вже робить місто кращим, – каже Павло Алексєвич.

Штрафувати за неналежні вивіски на вулиці 16 липня, Симона Петлюри і на частині Соборної (від Дубенської до Київської) вже мали б в кінці листопада 2019-го року. За десяток інших вулиць – в кінці листопада 2020-го року. За всі інші – в листопаді 2021-го.

За словами адвокатки Вероніки Кожемякіної, яка долучалася до розробки правил, згідно із чинним законодавством, на порушників чекатиме штраф від 340 до 1700 гривень.

Але ще в день прийняття рішення заступник начальника Управління містобудування та архітектури Рівного Андрій Юрков казав, що санкції проти порушників ще на етапі обговорення.

Поки що радикально спробували підійти до очищення фасаду на вулиці Соборній, 57. Почали в грудні і отримали позитивні і негативні відгуки.

– Коли доведемо цей будинок на Соборній, 57 до стану коли там не буде вивісок, що порушують правила – зможемо маштабувати зусилля, – каже Павло Алексєвич.

Будинок по вулиці Соборна, 57 і його можливе перетворення за правилами розміщення вивісок. Так сподівається заступник міського голови Віталій Герман. Фото з Фейсбук-сторінки Віталія Германа

Але станом на 27-ме серпня 2019-го року ситуація з цим будинком виглядає таким чином:

З лівого боку будинку старі вивіски зняли, нових ще немає. Фасад виглядає чистішим
Але з правого боку все та ж історія із старими вивісками. До речі, приміщення, в якому знаходиться книгарня «Слово» належить місту

Не всі задоволені, що місто, хай і помалу, але скидає із себе дизайн у стилі «вирвиоко», як називає це Павло Алексєвич.

Рівненський підприємець Юрій Пантелєєв намагався скасувати рішення рівненського міськвиконкому про розміщення вивісок у місті та отримати відшкодування у розмірі 3 тисячі 500 гривень. Адже торік у нього демонтували конструкцію із зовнішньою рекламою.

Юрій Пантелєєв намагався оскражити в суді порядок розміщення вивісок у Рівному

У підприємця Юрія Пантелієва на розі вулиць Чорновола-Поперечна стояв рекламний щиток.

Рекламний щиток стояв на тротуарі, звідти його і демонтували

– Конструкція належить мені але зміст реклами це вже підприємець інший робив, там в плані діяльності певні послуги я веду, певні він, – розповідав на суді підприємець.

– Без всяких повідомлень, якщо взяти навіть по їхніх правилах, то вони повинні цього підприємця повідомити, щоб він усунув це, надати термін на усунення, а вони просто приїхали в один день забрали і нам просто перехожий повідомив, що просто забрали зовнішню рекламу.

– Я вимагаю, щоб скасували ці рішення, тому що ці рішення дають можливість без звернення до суду позбавляти права володіння користування, володіння громадянами на свій розсуд майном, – вважає підприємець, який самовільно зайняв своєю конструкцією частину тротуару.

Але до чого тут зовнішня реклама, якщо положення регулює вигляд вивісок у місті?

А ось до чого. За словами радника міського голови Рівного, архітектора Дмитра Котлярова, більшість незаконної зовнішньої реклами недобросовісні підприємці називають вивісками. І таким чином уникають отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, уникають оплати за ці дозволи і все місто перетворюють в хаос.

– Для того, щоб навести порядок у цьому питанні, потрібно визначити що є вивіскою, а все, що не вивіска – реклама, – обгрунтовує Дмитро Котляров значення положенння про вивіски для міста.

На відміну від реклами, для розміщення вивісок дозволу не потрібно – лише дотримуватися положення про вивіски.

Дмитра Котлярова підтримують і урбан-активісти Рівного.

На судове засідання прийшли урбан-активісти і рівненські журналісти

– Ми вважаємо що діяли в межах того порядку передбаченого чинним законодавством у частині прийняття, а також у частині виконання розміщення зовнішньої реклами в тому числі і її демонтажу, – каже представниця Управліня житлово-комунального господарства Олена Єфіменко на судовому засіданні.

Суддя у справі Тамара Комшелюк відмовила Юрію Пантелєєву у задоволенні позовних вимог.

Але існує ще один позов з метою скасувати положення про вивіски.

Фірма львівянина Андрія Лопоші ПП «Фірма «АВЛ-дизайн», зі статутним внеском 100 гривень, подала позов на Рівненський міськвиконком і Управління містобудування і архітектури. Хоче визнати протиправним та скасувати рішення про розміщення вивісок.

У видах діяльності фірми – виготовлення рекламних конструкцій. Тому львівянину, очевидно, не довподоби нові правила вивісок. Але у серпні позивач подав заяву, щоб справу розглядали без нього.

Позов розглядає суддя Рівненського окружного адмінсуду Уляна Нор. Справа кілька разів переносилась через непрацездатність судді. Наразі розгляд призначили на 15.30 3-го вересня.

А тим часом до закінчення першого року, після якого мають почати штрафувати порушників порядку встановлення вивісок (на 16 липня, Симона Петлюри, на частині вулиці Соборної) залишається три місяці.

Разом з вивісками ініціативні рівняни почали наводити лад і з хаосом, в якому перебуває у Рівному зовнішня реклама. Але це тема вже іншої публікації.


Виготовлення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалу є виключно відповідальністю «Четвертої влади» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте