Яким буде пам'ятник Бандери у Рівному обере виконком та спонсор: можливі варіанти

Перші два проекти отримали другу премію, інші два – третю. Першу не отримав ніхто
Джерело
Фото з Фейсбук-сторінки Павла Алексєвича

Найкращий пам’ятник Степану Бандері так і не обрали. Натомість журі звузили коло претендентів на перемогу до чотирьох. Серед них мають обирати проект, який реалізують. Пам'ятник конкурент з незвичною для Рівного концепцією – до уваги не беруть. Що далі?

Вже двічі у Рівному оголошували конкурс на пам’ятник Степану Бандері. В конкурсі взяли участь сім проектних пропозицій від учасників з Рівного, Львова та Києва. 

Пам’ятник має з’явитися на розі вулиць В’ячеслава Чорновола і Степана Бандери – біля парку Шевченка. 

Обіцяли три премії – 20 тисяч, 15 тисяч та 10 тисяч гривень.

Перший конкурс так і не відбувся, адже журі не обрали жодного із запропонованих варіантів. Минулого тижня, із шести пропозицій (сьому дискваліфікували через запізнення по часу подачі) конкурсна комісія обрала чотири.

Першу премію так нікому і не присудили. А друге і третє місця розділили між собою чотири проекти.

Ось ці два проекти отримали другу премію від конкурсної комісії
Третє місце між собою розділили ці два проекти пам'ятника Степану Бандері

Секретар Рівнеради та один із членів журі Сергій Паладійчук каже, що не знає, чому інші члени конкурсної комісії не обрали найкращу роботу.

Сергій Паладійчук припускає, що члени журі порахували, що до найкращого проекту роботи не дотягують

Тепер з цих чотирьох робіт, жодна з яких не заслужила на перше місце, мають обрати одну, яку в результаті побудують біля входу у парк Шевченка. 

Однак найкращий проект вже не обиратимуть художники, скульптори чи архітектори. Натомість право вибору належатиме або виконавчому комітету Рівненської міської ради або «іншим відповідальним за це особам». Яким саме особам посадовець не уточнив.

Окрім цього до відбору долучиться також і спонсор, який має дати гроші на спорудження пам’ятника.

– Тепер замовники цього пам’ятника будуть на основі цього давати завдання проектувальникам, давати свої побажання і вже проектанти будуть робити те що називається проект, – говорить секретар Рівнеради.

Зі слів Сергія Паладійчука виходить, що замовник спорудження пам'ятника з громадським простором біля парку не місто Рівне. Хоча це не так.

Керівник майстерні MOST проектувальник Дмитро Котляров разом зі своєю командою також подали проект монументу Степана Бандери. Перед голосуванням їхній проект дискваліфікували. Адже вони подали пропозицію пізніше на чотири дні.

Після цього Дмитро Котляров розмістив на своїй сторінці у  Facebook проект монументу, який одразу набрав чимало позитивних відгуків серед громадськості. Багато рівнян позитивно відгукувалися про монумент та раді були бачити подібну споруду у місті.

Дмитро Котляров вважає, що обрати найкращий проект було обов'язком членів журі. Фото з особистої Фейсбук-сторінки

Ось як міг би виглядати Монумент Степану Бандері. 

Пропозиція передбачала композицію з вертикальних менгірів назустріч один одному. 

«На кожному менгірі вибито цитату, або факт з життя Бандери. Менгіри формують ніби колонаду-коридор. Обрамлюють простір, роблять його частково камерним, але не розривають зв’язок з навколишнім середовищем».

«Самі менгіри розташовані на плесі невеликого басейну, щоб утворити ефект мосту при проході по основній транзитній осі. Також вода створює ефект віддзеркалення-подвоєння пам’ятника, що теж символічно, зважаючи на дуальність образу Бандери» пише співавтор проекту.

Для «Четвертої влади» Дмитро Котляров він розповів, що проект суттєво відрізнявся від інших, і люди мали змогу глянули на пам’ятник як на щось нове, на що вони не сподівалися. 

– Нам дуже приємно що нас підтримують у Фейсбуці. Нашій команді це приємно, ми бачимо що люди оцінили нашу ідею, – каже він. 

Наразі Дмитро Котляров здивований, чому не обрали найкращий проект, але водночас хочуть втілювати ідею з другого чи третього призових місць.

– Якщо один із тих чотирьох буде втілюватись, то логічно було йому присудити першу премію, написати рекомендації щоб треба було доробити і все, – каже проектувальник.

Дмитро Котляров також звертає увагу і на недоліки конкурсу.

– Мені здається що дуже багато членів журі, якби було менше – було б краще. Світова практика показує, що найкраще журі – до 7-ми членів. 

«Четверта влада» поцікавилася у члена конкурсної комісії, секретаря Рівнеради Сергія Паладійчука думкою стосовно дискваліфікованого проекту. Він пояснив, що члени журі відхилили цю пропозицію через порушення процедури подачі проектних пропозицій.

Також поцікавилися у посадовця, чи враховуватимуть в подальшому думку рівнян при обранні пам'ятника, адже багато хто відгукується схвально саме щодо дискваліфікованого проекту.

– Обов’язково буде враховуватись думка рівнян, тому що це робиться для рівнян і фактично за участю рівнян тому 100% буде братися думка, – запевнив він.

Однак як враховуватимуть думку жителів міста з приводу пам'ятника Сергій Паладійчук так і не пояснив.

Історик і політолог Петро Долганов у своєму блозі висловлює сумнів, що Рівному взагалі потрібен пам'ятник Степану Бандері.

– Місцевий істеблішмент намагається створити найоригінальніший пам’ятник одному з найменш оригінальних символів, витворених радянською пропагандою, – дивується історик.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте