Як рівненський ринок «Північний» працює на пом'якшеному карантині

Ринок «Північний» зустрічає покупців стінами з харчової плівки і карантинними застереженнями
Джерело
Четверта влада

Каркасні екрани з харчової плівки, продавці у масках і рукавичках,  мало покупців, ніхто не продає з асфальту і один відкритий вхід на територію – так наразі працює невеликий мікрорайонний ринок «Північний», який місцеві називають «нашим базарчиком». Журналістка «Четвертої влади» поспілкувалася з підприємцями і покупцями, щоб з’ясувати їхні настрої та сподівання.

27 квітня 2020 року головний санітарний лікар України Віктор Ляшко підписав постанову із вимогами, яких треба дотримуватися під час торгівлі продуктами на ринках. 

29 квітня уряд дозволив працювати продовольчим базарам із дотриманням цих вимог. 30 квітня комісія з надзвичайних ситуацій Рівненської міської ради майже продублювала цю постанову у своєму протоколі. 

Відтак з 1 травня почали поступово відкриватися великі рівненські ринки. Їх у місті, за протоколом комісії, сім. Переважно змішаного типу – промислово-продуктові.

1 травня відкрилися ринки «Дикий», критий продуктовий у центрі, «Андріївський» біля автовокзалу і «Сіті» на Шухевича. Ринок «Сагайдачний» відкрився 4 травня, «Моріон» – 5 травня, а «Ювілейний» – 6 травня. Спочатку продавали тільки продукти. З 11 травня відкрилися й кіоски зі промисловими товарами.

Мікрорайонного ринку «Північний», що на Князя Романа, 3-а, у протоколі комісії немає, але він також запрацював 4 травня. 

Навіть на головній вуличці ринку ще є закриті торговельні кіоски

Ринок «Північний» невеликий, хоча розташований у густонаселеному мікрорайоні. Його площа 2 тисячі 350 квадратних метрів – як 1,3 мініфутбольні поля, що зараз облаштовують на подвір’ї школи №13.

Наприклад, ринок «Андріївський» займає більше 10,6 тисяч квадратних метрів або майже шість мініфутбольних полів.

На «Північному» – близько 80 торгових кіосків, 50 місць під навісами для торговців із сіл, кілька магазинів і лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи. 

Земля під ринком – міська. Її орендує ТОВ «Фірма АВМ «ВІВА УН», якою керує Костянтин Цибанюк. А вже підприємці орендують торговельні місця у фірми і платять їй за це. Костянтин Цибанюк каже, що така організація – основа будь-якого ринку.

Директор ринку «Північний» Костянтин Цибанюк під час сесії Рівненської міської ради у січні 2016 року просив продовжити оренду землі на 10 років. Депутати продовжили на 5 років – до 2021 року. За умови реконструкції ринку і покращення території. Умову директор нібито виконав. Скриншот з відео «Рівне 1»

За словами Костянтина Цибанюка, кількість продавців і покупців поступово збільшується. Він каже, що підприємці дотримуються правил карантину і не скаржаться. А покупці «нормально реагують» на вимірювання температури при вході на ринок і вимогу бути в масці. 

Захисні екрани для торгових точок робилися частково за кошти підприємців, частково за допомоги фірми-орендаря землі. Керівник ринку каже, що він дав матеріали тим підприємцям, у кого не було можливості зробити їх самостійно.

Продавчиня Олена на ринку працює вже 14 років. Це її єдине місце роботи. 

До відкриття кіоску у вівторок, 5-го травня, підприємиця Олена готувалася заздалегідь: треба було прибрати, зробити захисний екран і купити на оптовому ринку «Дикого» свіжі фрукти та овочі

Олена розповідає, що і покупці, і продавці радіють відкриттю ринку. Особливо ті покупці, які не звикли ходити до супермаркетів і шукають дешевші пропозиції.

Підприємці потроху звикають працювати по-новому і сподіваються на швидше закінчення карантину.

Олена каже, що ніяких обурень щодо карантинних вимог у роботі на ринку немає.

Рівнянка Ольга Іванівна мешкає в районі ринку «Північний» і також радіє, що він знову працює. Їй 83 роки. Каже, що в карантинні обмеження не вірить, але маску носить, бо без неї нікуди не пускають.

Ольга Іванівна ходить на ринок найперше по сало, бо дуже його любить. Навіть їздила за ним на центральний продуктовий ринок, але там не дешевше, ніж на базарчику

«Карантин для бізнесу – жорстке випробування»

Зараз на ринку «Північний» працює приблизно 30% від усіх тутешніх підприємців.

Точніше його керівник Костянтин Цибанюк сказати не може. 

На боковій вуличці ринку 6-го травня більшість кіосків були закриті

Цибанюк порівнює нинішню ситуацію торгівлі із воєнною передовою.

– Якщо солдати на передовій сваряться, то шанси перемогти у війні дуже малі. Карантин для бізнесу виявився жорстким випробуванням, – каже керівник ринку.

На думку Костянтина Цибанюка, бізнес може бути великим тягарем, якщо він зафіксований, є наймані працівники, а працювати немає можливості. Тому він йде на поступки підприємцям. Наприклад, відтермінував орендну плату. Але збирає гроші на оплату електроенергії.

Костянтин Цибанюк каже, що підприємцям важко працювати за скороченим графіком: з 9 години до 16 години (раніше і після 18 години можна було щось придбати).

Працівники адміністрації ринку вважають, що до базарів ставляться упереджено. Особливо їх зачіпає вимога перевіряти у всіх на вході температуру, хоча в сусідньому супермаркеті «Новус» цього не роблять. За нашими спостереженнями, там справді не міряють температуру відвідувачам навідміну від супермаркету «Велмарт» на вулиці Макарова

За словами Костянтина Цибанюка, частину податків для підприємців на період карантину скасували, але більшість лишилася. Тому підприємці раді кожному клієнту і борються за можливість торгувати.

Жінка з «яєчного» кіоску каже, що спочатку вирішила посидіти вдома до 22-го травня. Але передумала: оренду за півтора місяці простою ринку все одно треба платити.

На питання, чи відомі випадки, коли підприємці припинили працювати через карантин, Костянтин Цибанюк каже, що на «Північному» ще є закриті торговельні кіоски. Каже, що більшість підприємців ще просто не вийшла на роботу. Бо покупців мало, а для певного бізнесу важливий великий потік клієнтів. Зокрема, для продавців одягу, побутової хімії, канцелярських товарів тощо.

Костянтин Цибанюк зауважує, що на ринку не відкрився великий продуктовий магазин. Можливо, тому що вхід на ринок біля нього зачинений. Всього входів п’ять, відкритий лише центральний. Це теж перешкода для продажів.

О 16 годині ворота єдиного входу на ринок «Північний» закривають і продавці починають складати свій крам

Роботу ринків щодня контролюють і пишуть звіти

За дотриманням протиепідемічних вимог на ринках до кінця карантину стежитиме Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів – Держпродспоживслужба.

Зокрема, на ринку «упродовж усього часу його роботи» мають бути щонайменше два інспектори з місцевого управління служби, і вони зобов’язані проводити «щоденні позапланові перевірки».

Не помітити «перевіряючих» в одноразових захисних халатах складно

Чоловік представився начальником відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Рівненського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області Богданом Красько.

За його словами, на ринку «Північний» дотримуються усіх карантинних вимог з постанови головного санітарного лікаря України. Коли хтось із підприємців уперше виходить на роботу, адміністрація ринку пояснює їм нові умови праці.

Богдан Красько каже, що з колегою ходять окремо, щоб перевіряти різні частини ринку одночасно. Ніяких конфліктів вони не бачили

– Ми тут від понеділка, 4-го травня. Поки що ситуація контрольована – покупців небагато, хоча площа ринку дозволяє перебування до 200 людей одночасно, – розповідає Богдан Красько.

Інспектор каже, що мешканці прилеглих сіл також можуть торгувати на ринку. Але їх наразі майже немає. Ймовірно, через те, що не ходять приміські маршрутки.

Торговельні ряди для охочих продати городину чи інший власний товар майже пусті

За словами Богдана Краська, інспектори зобов’язані в кінці кожного робочого дня підписувати разом із керівником ринку звітні акти, у яких по пунктах відмічають, як дотримано санітарні вимоги.

Щоденну перевірку, засвідчену таким Актом санітарно-епідеміологічного обстеження, важко назвати позаплановою: інспектори мають постійно бути на ринку і всі про них знають

Карантин в Україні продовжили до 22-го травня, але уряд поступово скасовує обмеження. Що зараз дозволено, але за яких умов – можна прочитати в публікації «Четвертої влади». Але якщо кількість хворих на COVID-19 збільшиться – обмеження знову обіцяють посилити.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте