«Істерики, крики і матюки»: як у рівненських супермаркетах виконують обмеження торгівлі

«Заборонені» групи товарів позначені сигнальними стрічками і попередженнями для покупців. Але це не означає, що їх не можна придбати. Точніше десь можна, а десь ні
Джерело
Фото «Четвертої влади»

З 8-го січня до 24 січня включно 2021 року в Україні триває локдаун через коронавірусну пандемію. Локдаун – це система обмежувальних заходів для стримування поширення захворюваності. Уряд Постановою №1236 від 9 грудня 2020 року ввів додаткові обмеження, зокрема заборону на торгівлю частиною товарів.

Докладніше про суперечливість урядової постанови та про обмеження прав споживачів читайте у нашій публікації «Заборони з 8-го січня, які можуть спричинити конфлікти в супермаркетах».

У цій публікації ми спробували дослідити, як у перші два дні локдауну, 8-го і 9-го січня, найбільші рівненські супермаркети намагаються виконати урядову постанову. Також спитали у рівнян, що вони думають про заборону на торгівлю деякими товарами, і поговорили із заступницею керуючого супермаркетом «Велмарт» Іриною Копилець.

Чим торгувати заборонили, а чим можна

Уряд дозволив продавати товари першої необхідності в магазинах, у яких не менше 60 відсотків площі призначено «для торгівлі харчовими продуктами, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин».

Усі інші товари можуть продаватися «лише із здійсненням адресної доставки замовлень». Ще можна продавати пальне. 

В окремому Додатку до постанови урядовці перерахували види діяльності, якими не можна займатися в період локдауну. Щодо торгівлі, то обмежується переважно роздрібна торгівля у спеціалізованих магазинах, а саме:

  • торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням;
  • торгівля електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку і зображення;
  • торгівля текстильними товарами; 
  • торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-текстильними виробами;
  • торгівля килимами, килимовими виробами, покриттям для стін і підлоги;
  • торгівля побутовими електротоварами;
  • торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому;
  • торгівля книгами;
  • торгівля газетами та канцелярськими товарами;
  • торгівля аудіо- та відеозаписами;
  • торгівля спортивним інвентарем;
  • торгівля іграми та іграшками;
  • торгівля одягом;
  • торгівля взуттям і шкіряними виробами;
  • торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них;
  • торгівля годинниками та ювелірними виробами;
  • торгівля іншими невживаними товарами;
  • торгівля вживаними товарами в магазинах;
  • торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям;
  • торгівля з лотків і на ринках іншими товарами;
  • інші види роздрібної торгівлі поза магазинами;
  • роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів;
  • інші види роздрібної торгівлі у неспеціалізованих магазинах.

Супермаркети належать до неспеціалізованих магазинів. Журналістки «Четвертої влади» побували у деяких рівненських супермаркетах, щоб побачити, які товари у них «закрили» для продажу, а які ні.

«Сільпо» на вулиці Гагаріна, 16

У цьому супермаркеті канцтовари пропонують купувати онлайн, не продають грунт для орхідей і пальм, одноразовий і звичайний посуд, побутову техніку.

Чому не продають грунти, не зрозуміло. Бо засоби захисту рослин продавати можна

«АТБ» на вулиці Гагаріна, 51

«Заборонений» для продажу дріб’язок для дому залишається на своїх місцях, хоч і позначений попереджувальними стрічками
Одноразовий посуд і целофанові кульки також ніби не продаються
Під забороною засоби для догляду за взуттям, освіжувачі повітря, мочалки для миття посуду, поліетиленові сміттєві мішки
Попри заборону, проблем із купівлею мочалок для миття посуду та дитячої іграшки не було

«Велмарт» на вулиці Макарова, 23

У «Велмарті» непродовольчі групи товарів знаходяться при вході до торгової зали праворуч і прямо. Відділи огороджені червоними стрічками. Однак люди там ходять і обирають потрібне
У відділі дитячих іграшок
У відділі канцелярських товарів
У відділі посуду
У відділі декору для дому

Заступниця керуючого магазином Ірина Копилець каже, що працівники «постійно ходять і виганяють» покупців із відгороджених відділів. За її словами, у відповідь чують «істерики, крики і матюки». Покупці хочуть бачити документ, яким їм заборонено придбати той чи інший товар.

– Чіткого обгрунтування, чому ми не можемо продавати лампочки і побутову хімію, ми не знайшли. Наприклад, фарба для волосся. До чого вона відноситься: до хімії чи косметики? Де цей чіткий перелік? Його немає, – розповідає Ірина Копилець.

Жінка каже, що зверталися до вищого начальства мережі з проханням надати чіткий перелік товарів, які не можна продавати. Їм кажуть: такого переліку не мають.

– Серветки – не можна. А туалетний папір – можна. Чому миючий засіб для посуду ми купуємо, а мочалку не можна? Усе так заплутано, – каже Ірина Копилець.

Якщо біля відділу посуду штучні ялинки стоять за огорожею і нібито не продаються, то при вході до торгової зали вони у вільному доступі
Магазини одягу навпроти «Велмарту» були зачинені. Але магазин професійної косметики «Rixus» працює на видачу інтернет-замовлень. Так написано в оголошенні на стільці, який перекриває вхід до магазину
Рівнянин Ігор набрав до свого візка більше десятка лопат. Сказав, що вони треба йому «для роботи»

Чи зміг чоловік оплатити на касі лопати невідомо. Але Ірина Копилець каже, що «заборонені товари ми на касі не пробиваємо».

«Екватор» на вулиці Макарова, 23

Біля вхідних дверей в «Екватор» висить оголошення про призупинення роботи центру на період січневого локдауну

Охоронець при вході не лише міряє відвідувачам температуру, а й попереджає, що з усіх магазинів працюють лише «Ельдорадо» і «МОYO». Обидва торгують засобами зв’язку, комп’ютерною і побутовою технікою, товарами для дому та іншими, які частково входять до обмежувального переліку.

У магазин «МОYO» покупців не пускають. Вхід перегороджено плівкою, спілкування з продавцем відбувається через неї
Ресторани, кафе, ковзанка і боулінг в «Екваторі» зачинені

«Епіцентр» на вулиці Макарова, 17

Мережа будівельних магазинів «Епіцентр» з 2014 року перебудовувалася у формат торговельних центрів. У 2019 році змінився і рівненський. Тепер там пропонують широкий асортимент: окрім будівельних матеріалів багато інших побутових товарів, товарів для тварин, для рослинництва, дитячі товари і навіть алкоголь та деякі продукти.

У період локдауну «Епіцентр» працює до 19 години – журналістка спізнилася і не змогла потрапити всередину. Але побачила, як видавався придбаний там товар біля «Відкритого будівельного майданчика» уже після 19-ої години.

Рівнянка Оксана з чоловіком і трьома дітьми прийшли забрати замовлені й оплачені через термінал у магазині іграшкові кухню і робота. У черзі стояли близько півгодини. Іграшки не належать до товарів першої необхідності
Охоронець передає покупцеві через зачинені ворота придбану кавову машину, яка теж не повинна продаватися в період обмежень
За словами охоронця Віталія, люди по-різному сприймають обмеження у торгівлі. Одні – спокійно. Інші – обурюються. Чоловік риторично запитує, що робити людині, у якої вдома прорвало трубу, якщо ніде не можна купити заміну

«Новус» на вулиці Гагаріна, 26

У цьому супермаркеті непродовольчі товари знаходяться у дальній частині торгової зали. Подекуди проходи зовсім перекриті. Подекуди стелажі і полиці позначені обмежувальними стрічками. Але ніде «заборонений» товар не прибрали.

Відділ з дитячими іграшками закритий для відвідувачів стрічкою із причепленим оголошенням про постанову уряду
Розкладки з новорічними аксесуарами і штучні ялинки обгороджені попереджувальною стрічкою. Їх не прибирають, хоча з кожним днем локдауну вони втрачають актуальність
Освіжувачі повітря різних видів нібито теж під забороною для продажу. Але вільні для доступу покупця

Адміністраторка інформаційної каси «Новусу» каже, що «заборонений» товар на касі не пропустять.

– Покупець може принести, але на касі його не «проб’ють», бо у нас є постанова, згідно з якою ми не можемо продавати цю групу товарів до 24 січня, – пояснює адміністраторка.

Журналістка спитала в охоронця магазину Романа, чи скаржилися покупці на обмеження.

– Звичайно, скаржилися. Покупці кажуть, що це непродумано, неправильно і безвідповідально, – розповідає Роман.

На думку рівнянина Юрія, який стояв у черзі до каси, «обмеження радше потрібні, ніж не потрібні», але перелік «заборонених» товарів мав би бути «нормальним».

– Деякі товари таки можуть бути необхідні людині. Наприклад, я прийшов по рукав для запікання, а там закрито. Це товар для приготування їжі. Я думаю, він мав бути відкритий. Треба щоб був нормальний контроль і нормальний перелік, – каже чоловік.

Усі магазини на другому поверсі «Новусу» зачинені. Там продають меблі. Також зачинений і магазин товарів для дому «JYSK»
Сім’я рівнян Олександра та Олесі прийшли подивитися на меблі. Вони не знали, що меблеві магазини зачинені. «У Карпати на Різдво можна їхати, а в магазин, коли менше людей у місті, не можна», – дивується чоловік. «Це нелогічно. У продуктових рядах вірус не живе, а серед меблів живе?» – каже жінка
Магазин «Простор» знаходиться на першому поверсі в «Новусі» і вільно продає декоративну косметику, парфуми, засоби для догляду та гігієни, біжутерію, галантерею і сувеніри. Заступниця директора магазину Анна каже, що їхнє керівництво у Дніпрі «не говорило, що ми не можемо їх продавати»
Поряд із «Простором» у «Новусі» продовжує працювати і пункт продажу державних лотерей «МСЛ» (за радянських часів – «Молодьспортлото»)

Багато хто незгоден із запропонованими обмеженнями уряду. В Американській торговельній палаті в Україні заборону торговим закладам продавати низку товарів, які в них є, назвали обмеженням прав споживачів.

Про це писала «Економічна правда» з посиланням на сайт Американської торговельної палати в Україні.

Для виконання постанови Кабміну супермаркети змушені або закривати відповідні відділи на території, або забороняти продаж під час розрахунку на касі.

«На думку компаній-членів Палати, таке рішення не лише є прямим обмеженням прав споживачів у придбанні необхідної продукції, але й потенційно призводитиме до виникнення конфліктних ситуацій в магазинах», – коментують вимоги в Американській торговельній палаті в Україні.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте