Як священник московського патріархату із Рівненщини Віктор Земляний уникнув криміналу

Священнику УПЦ (МП) Віктору Земляному вдалося уникнути кримінальної відповідальності. Прокуратура не подаватиме касацію
Джерело
Колаж – «Четверта влада», Влад Мартинчук

Протоієрей Віктор Земляний – священник Свято-Воскресенської церкви УПЦ (московського патріархату) у Острозі та особистий секретар керуючого Рівненською єпархією. У 2017 році СБУ відкрила проти нього кримінальне провадження – за підозрою у державній зраді.

Згодом справу перекваліфікували на більш м’які статті: розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності, а також ввезення, виготовлення та розповсюдження творів, які пропагують культ насильства і жорстокості.

Три роки тривало досудове розслідування, ще чотири – справа перебувала у суді, де її так і не встигли розглянути по суті. Віктор Земляний виклопотав її закриття. Правники кажуть, що шансів поновити судовий розгляд немає.

В матеріалі його судова історія, цитати з російських пропагандистських фільмів та думки фахівців і самого священника про ці висловлювання.

Три роки слідства

Кримінальні провадження, в яких фігурував Віктор Земляний, відкрили 31 березня 2017 року. У грудні 2018-го Віктора Земляного і ще 14 священників Рівненської та Сарненсько-Поліської єпархій викликали на допит в УСБУ. Також відбувалися обшуки в оселях священнослужителів та адміністративних будівлях УПЦ (МП).

Тоді правоохоронці вилучили друковану продукцію, зміст якої має ознаки розпалювання релігійної та міжконфесійної ворожнечі. Зокрема, брошуру «Українська православна церква: Відносини із державою. Ставлення до АТО та церковного розколу. Питання і відповіді».

За висновками Українського науково-дослідного інституту технічної та судової експертиз, це видання «містить пропаганду релігійної нетерпимості, ображає почуття громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, розпалює релігійну міжконфесійну ворожнечу та ненависть».

Тоді священники УПЦ (МП) казали, що в брошурах немає агітації за росію. Мовляв, там лише пояснювалося, що таке розкол церкви.

А вікарій Рівненської єпархії єпископ Пимен обурювався, називаючи себе «патріотом своєї держави».

Коментарі Віктора Земляного та Пимена щодо цього обшуку з’явилися на каналі «Россия 24» – у фільмі російського телеведучого і пропагандиста Аркадія Мамонтова.

15 березня 2019 року Віктору Земляному оголосили про підозру. 16 липня адвокатка Земляного – Раїса Приходько – оскаржила підозру, але суддя відмовився її скасовувати.

У серпні 2019-го Віктора Земляного ще раз викликали в СБУ. Разом із Земляним прийшли священники московського патріархату та прихожани Свято-Воскресенської церкви міста Острога.

Віктор Земляний у 2019 році біля будівлі СБУ у Рівному

– Кажуть, що розпалювання міжконфесійної ворожнечі здійснювала невстановлена група осіб. Що мої записи, мої інтерв'ю, які я давав, говорив про те, що гоніння, що розкольники переслідують сьогодні святу православну церкву, забираються в храми, – оце сьогодні вбачають як злочин, – сказав Віктор Земляний після виходу із будівлі Управління СБУ.

Також Земляний сказав, що того дня йому вручили підозру – незаконно. Бо це, мовляв, не працівники СБУ зробили, які розслідували цю справу, а прокурор Рівненської обласної прокуратури Тарас Ільящук.

Прокурор відповів журналістам «Четвертої влади», що підозру Земляному не вручали, бо Земляний на той момент уже мав статус підозрюваного. А викликали в СБУ, щоб зробити уточнення до тієї підозри, яка вже була. За словами Ільящука, це звичайна процесуальна дія, передбачена кримінальним процесом.

12 грудня 2019 року адвокатки Земляного – Олена Малахова та Раїса Приходько – надіслали у прокуратуру клопотання про закриття кримінального провадження.

Прокуратура це клопотання не розглянула. Тож адвокатки звернулися до суду зі скаргою на бездіяльність прокурора.

9 січня 2020 року суддя Рівненського міського суду Мар’ян Головчак відмовив у задоволенні скарги адвокаток, вказавши, що ухвала оскарженню не підлягає.

А вже 27 січня ухвалив протилежне рішення – скаргу задовольнив і зобов'язав прокурора Володимира Пилипіва клопотання розглянути. Прокурор вирішив, що підстав закривати справу немає.

Чотири роки суду

11 лютого 2020 року справа потрапила у Рівненський міський суд.

На засіданні 29 січня 2021 року Віктор Земляний та його адвокатка Раїса Приходько клопотали, щоб прокуратурі повернули назад обвинувальний акт.

Суддя Євген Сидорук це клопотання задовольнив, мотивуючи тим, що прокурор не обґрунтував, якими були мотив, мета та умисел у Віктора Земляного, а також до яких наслідків це призвело.

У лютому 2021 року прокурор подав апеляцію. Її Рівненський апеляційний суд розглянув 6 квітня 2021 року і вирішив, що суддя Сидорук повернув обвинувальний акт прокуророві безпідставно, і призначив новий розгляд у Рівненському міському суді «зі стадії підготовчого судового засідання».

Суддею знову визначили Євгена Сидорука.

Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов, до якого ми звернулися за правовою консультацією, каже, що цей суддя не мав би продовжувати розглядати справу Земляного після того, як апеляція визнала повернення Сидоруком обвинувального акта безпідставним. Це – порушення.

– Суддя, який брав участь у кримінальному провадженні в суді першої інстанції, не має права брати участі у цьому ж провадженні в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а також у новому провадженні після скасування вироку або ухвали суду першої інстанції. Це передбачає частина 2 статті 76 Кримінального процесуального Кодексу України.

Суддя Сидорук, додав адвокат Воробйов, міг заявити самовідвід, але не зробив цього.

Заявив відвід судді Євгену Сидоруку прокурор Богдан Жук, але з іншої причини. Вказав, що суддя оцінював докази, які зібрала і дослідила прокуратура, під час підготовчого засідання, а мав би це зробити під час розгляду кримінального провадження по суті. І що, ухвалюючи повернути обвинувальний акт, суддя Сидорук керувався лише поясненнями адвокаток Земляного, чим порушив принципи рівності перед законом і судом.

Суддя Святослав Рогозін 6 жовтня 2021 року відмовив у відводі Сидорука. Бо вважає, що прокурор не надав аргументів та доказів для відводу.

Суд після повномасштабного вторгнення

Протягом 2022 року засідання не відбувалися, бо один із потерпілих у справі – заступник рівненського міського голови Юрій Поліщук – клопотав, щоб засідання відклали, бо він не може особисто бути на ньому. Адже після повномасштабного вторгнення росії в Україну він служить в ЗСУ.

Юрій Поліщук – один із тих, хто оскаржив дії Віктора Земляного. Фото із фейсбук сторінки Юрія Поліщука

Юрій Поліщук так пояснював журналістам «Четвертої влади» важливість своєї присутності на засіданнях:

– Земляний – колаборант, він мусить бути покараний. Боюсь, він може скористатись відсутністю в залі суду реальних опонентів та «добротою» нашої, м'яко кажучи, недосконалої судової системи. Я не знаю, коли повернусь. Але точно знаю – всі зазивачі росіян повинні бути покарані. Він – один з апологетів «рускава міра» на Рівненщині. Тому треба зробити все можливе, щоб він не зміг уникнути покарання.

Закриття справи

У квітні 2023-го з’явилася інформація, що справу Земляного нібито закрили. Оскільки терміни притягнення до кримінальної відповідальності священника закінчилися ще 31 березня 2022 року.

Тоді, у квітні 2023-го, Юрій Поліщук на своїй фейсбук-сторінці написав:

«Отже, мова про справу Земляного, попа московського патріархату, якого за позовом моїм та ще декількох небайдужих людей судили за статтею «державна зрада», яку згодом, стараннями його покровителів, перекваліфікували в «розпалювання міжрелігійної ворожнечі».

[...] Віктор Земляний, батюшка московського патріархату, який десятиліттями просував ідеї руського міра на Рівненщині, виступав на російських пропагандистських каналах, брешучи про «звєрства бандєровцев», який балотувався на вибори від проросійської ОПЗЖ, відпущений без жодних претензій з боку української правоохоронної системи.

[...] Це не просто обурлива ситуація. Це дії, які призводять до трагічних наслідків. Дії, які грають на руку нашим ворогам.

Для себе особисто вважаю справу Земляного незакритою. Я зараз на війні. Але після перемоги повернусь. І буду не один. І ми доведемо цю справу до кінця. Попри все».

Віктор Земляний повідомив журналістам «Четвертої влади» свою версію:

– Її не хотіли закрити. Там закінчується термін притягнення до відповідальності. Але і та сторона, і ми наполягаємо на тому, щоб справа розглядалася далі, тому що вони хочуть доказати мою винуватість, а я, відповідно, – себе захистити.

– І ви не подавали клопотання, щоб закрити справу через закінчення термінів притягнення до відповідальності? – журналістка.

– Ми подавали клопотання, щоб розглядати справу в рамках чинного законодавства і щоб суд, якщо є така можливість, закрив по матеріалах, але щоб не було вироку. Тому що для мене це дуже важливо. Тому що я дійсно не вчиняв ніяких протиправних дій. Завжди діяв і дію в рамках чинного законодавства.

– Ніяких заборонених матеріалів ви не розповсюджували?

–  Ні, ні, ні. Якби для мене це було неважливо… Сама прокуратура пропонувала мирову угоду, там штраф 700 гривень, здається, на той час був.

– Це коли вона вам пропонувала мирову угоду?

– Ну, зразу, як тільки справу передали. Під час слідства. За процедурою: я визнаю себе винним, наприклад, приношу якісь там вибачення перед потерпілими і так далі. Це було зробити нескладно. Але справа в тому, що я дійсно того всього не робив.

У Рівненській обласній прокуратурі повідомили, що ні мирової угоди, ні угоди про визнання винуватості Земляному не пропонували.

Попри все вищесказане Віктор Земляний таки клопотав, щоб справу проти нього таки закрили. І 5 жовтня 2023-го суддя Євген Сидорук це зробив.

Прокурор Богдан Жук та адвокатка потерпілих Оксана Комарницька подали апеляцію.

Засідання у Рівненському апеляційному суді відбулося 26 грудня 2023 року. На нього прийшов один із потерпілих, житель Кореччини Іван Бобровський.

Розповів, що коли справа перебувала у Рівненському міському суді, його не сповіщали про засідання, тож він не міг висловити свою позицію. Бобровський вважає це порушенням його прав і просив скасувати рішення Рівненського міського суду і не закривати справу.

Колегія суддів (Святослав Гладкий, Тетяна Збитковська та Олег Полюхович)  все ж підтримали рішення Рівненського міського суду про закриття справи.

Засідання Рівненського апеляційного суду 26 грудня 2023 року

Зазначили, що оскільки термін притягнення до відповідальності минув, то присутність чи відсутність на засіданнях потерпілих та їхня думка щодо закриття провадження уже не має значення і не може вплинути на рішення суду.

Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже: якщо потерпілі та прокуратура подадуть касацію, це нічого не дасть. Бо якщо терміни притягнення до кримінальної відповідальності минули, а обвинувачений хоче, щоб справу закрили, суд зобов’язаний це зробити. І від бажання та аргументів потерпілих і прокуратури нічого не залежатиме.

Речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська повідомила, що прокуратура не подаватиме касацію, бо «на даний час відсутні підстави, передбачені КПК України». Які саме це підстави – Жужельська не відповіла.

Адвокатка потерпілих Оксана Комарницька по телефону відповіла, що касаційної скарги не буде, бо немає підстав для цього.

– Тепер у Верховному суді приймають справу до розгляду тільки тоді, коли є нові аргументи. Ми вже всі свої аргументи виклали, і апеляційний суд прийняв остаточне рішення. І взагалі це зрозуміло і було безперспективно ще з того часу, коли я вступила в справу. Вона... якби сказати, вже перестала бути актуальною після того, як забрали статтю 111 (державна зрада. – Ред.).

Чому замість державної зради – порушення рівноправності громадян

У Рівненській обласній прокуратурі «Четвертій владі» підтвердили, що кримінальне провадження проти Віктора Земляного спочатку відкривали за частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу (державна зрада).

Санкція цієї статті – позбавлення волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Потім до цієї справи приєднали ще кілька кримінальних проваджень: три – за частиною 1 статті 161 Кримінального кодексу (квітень 2017-го, грудень 2018-го, січень 2019-го) і одне у грудні 2018-го – за частиною 1 статті 300 Кримінального кодексу (ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію).

А в серпні 2019-го кваліфікацію правопорушень змінили, оскільки слідство встановило, що правопорушення вчиняла за попередньою змовою група осіб. 

Відтак до частини 1 статті 161 додали частину 2 статті 28, а частину 1 статті 300 змінили на частину 3.

Тоді ж кримінальне провадження за статтею про державну зраду закрили, бо «відсутня подія кримінального правопорушення». Не змогли довести.

Терміни притягнення до відповідальності за частиною 1 статті 161 – три роки. За частиною 3 статті 300 – 5 років.

Але терміни могли би бути більшими, пояснює адвокат з ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов:

– Якщо слідство визначило, що злочин вчиняла група осіб, тоді дії мали б кваліфікувати не як частину 1 статті 161, а як частину 3 цієї статті. Покарання, яке передбачене за такий злочин, – від п'яти до восьми років. І це – тяжкий злочин. У такому випадку терміни притягнення до кримінальної відповідальності становили б сім років (у випадку справи Земляного – до квітня 2024 року. – Ред).

«Слідству не вдалося встановити спільників», – відповіла «Четвертій владі» речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська.

«За грішного патріарха Кіріла»

Хто такий Віктор Земляний, добре знає докторка філософських наук, провідна наукова співробітниця відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України Людмила Филипович.

Вона проаналізувала фільми російського пропагандиста Аркадія Мамонтова, в яких у 2015-2019 роках були інтерв’ю Віктора Земляного.

Людмила Филипович аналізувала фільми російського пропагандиста Аркадія Мамонтова. Фото із сайту Релігійно-інформаційної служби України

– Я передивлялася ці фільми якимись кілометражами. І не тільки я над цим працювала, а цілий наш колектив – відділення релігієзнавства інституту філософії Національної академії наук України, – розповідає пані Филипович.

– Вперше в нас з’явився інтерес до цієї людини у 2015-2016 роках. Він (Земляний. – Авт.) абсолютно налаштований проти України. Ми багато чого передивилися, тому що нам тоді надали купу всякого матеріалу. Не пам’ятаю, хто точно до нас звернувся, але це були державні органи влади.

– Я була здивована взагалі, що в Рівненській області є люди, які можуть так вільно виступати проти України і так вільно підтримувати росію. Я думаю, що наш аналітичний матеріал – те, на що може обпертися суд.

Один із доказів, який фігурував у кримінальному провадженні проти Віктора Земляного, – антиукраїнський фільм «Гонєніє». Він вийшов на телеканалі «Россия 1» у 2015 році.

У фільмі показують розбиті храми, сутички прихожан УПЦ (МП) та УПЦ КП, називаючи це «боротьбою із православ’ям», для якої в Україні «застосовують політичні технології». Тих, хто «не згоден з терором, або саджають, або вбивають», – йшлося у фільмі.

Події Революції Гідності пропагандист Мамонтов назвав «бісівською полудою», а її учасників – «бандерівськими бойовиками». Анексію Криму та окупацію Донеччини та Луганщини – «громадянською війною».

Наприкінці 10-ї хвилини фільму вступає Віктор Земляний, який, як озвучує Мамонтов, «визвався поїхати з нами Західною Україною, показати, що відбувається з храмами і з православним народом».

Віктор Земляний. Скриншот із російського пропагандистського фільму «Гонєніє» 2015 року

Віктор Земляний говорить у фільмі російською мовою. Даємо переклад частини з того, що він сказав:

– Вони переслідують людей за інакомислення. Це дуже страшно насправді. Тому що якщо ти говориш щось інше, тебе обзивають москалем, сепаратистом, ще кимось. Я – не сепаратист, не москаль, я – українець. Народився тут, живу. Люблю людей своїх, паству свою. А вони кажуть, що ми якісь там неправильні.

Віктор Земляний у фільмі наполягав, що УПЦ (МП) нібито незалежна від росії:

– У нас є грамота від патріарха Алексія. Він дав нам незалежність у 91-му році. І ми незалежні в самоуправлінні, у нас є свій предстоятель, у нас є свій синод. Ми фінансово незалежні. Там в грамоті чітко написано, що вся власність російської православної церкви на території України передається безкоштовно в дар для Української православної церкви, правонаступниці на території України, щоби був мир.

– Тобто в ім’я миру відмовилися від всього свого майна, фактично. А наші говорять: нє, все йде на Москву. Це страшно. Люди в своєму безумстві застрягли. А патріарх тільки просить, щоб було канонічне єднання між нами, попросив у грамоті під час богослужіння поминати його, і все. Ну, ми ж поминаємо Івана, Сашу, Юлю, Пєтю – будь-яку людину за богослужінням. Так само за грішного патріарха Кіріла – грішну людину. Він – грішна людина, простий смертний.

Релігієзнавча експертиза, яка відбулася після повномасштабного вторгнення росії в Україну, довела, що навіть нова редакція Статуту про управління УПЦ (МП), яка була ухвалена 27 травня 2022 року, не розірвала канонічний зв’язок Української православної церкви із російською православною церквою. 

Земляний в одному з інтерв’ю, коментуючи результати цієї експертизи, сказав:

– Ми є наслідниками ісконно руской православной церкви, – заявив він. – У нас був проведений Собор у Феофанії, на якому були ухвалені рішення про розірвання стосунків з РПЦ, про новий курс нашої церкви. Але ніхто цього не враховує. Нема сорому. Вони – безсовісні люди, ці експерти.

«Тоталітаризм – це наша релігія»

У 2018 році російський пропагандист Аркадій Мамонтов зняв фільм «Україна. Операція «Мазепа» – про  «недобитих бандерівців, посіпак фашистів, які втекли в Америку, осіли в ЦРУ, ФБР, військовій розвідці, в держдепі, Сенаті, Конгресі, в адміністрації американського президента», які «ретельно і довго готували реванш за свою поразку» та «придумали операцію під кодовою назвою «Мазепа». Бо хочуть «розірвати духовні скрєпи між Україною та росією» та «знищити православ’я».

Віктор Земляний у цьому фільмі коментує фразу «Свобода – наша релігія» на Будинку профспілок у Києві, яка стала гаслом Революції Гідності:

– Ті люди, які це писали, вішали цей плакат, вони мали на увазі…, вони обманюють. Тоталітаризм – це наша релігія. Їхня, але не моя. І не мільйонів інших українців, які живуть в Україні. Наша релігія – це Бог і свята православна церква. А вони це роблять лише для того, щоб руйнувати, ламати, але не творити.

Віктор Земляний. Скриншот із фільму «Україна. Операція «Мазепа»

Після цього Мамонтов розповідає, що Віктор Земляний був одним із організаторів всеукраїнської хресної ходи, щоб «молитися за мир в Україні».

Земляний називає Філарета зрадником, порушником законів держави, совісті і церкви, «який хотів бути московським патріархом, але його не вибрали». А прихожан української православної церкви Київського Патріархату називає «спадкоємцями диявола».

«Не може президент нав’язувати віру людям»

Пропагандистський фільм «СПЄЦПРОЕКТ «РАСКОЛ» вийшов у 2019 році на телеканалі «Россия 24». У ньому також є коментарі Віктора Земляного.

Там йдеться про «початок нового хрестового походу на Москву». І що «американський держдеп, патріарх Варфоломій і Петро Порошенко об’єдналися, щоб спочатку розколоти, а потім знищити православ’я».

Автор фільму пропагандист Мамонтов розповідає про обшуки в храмах України, зокрема обшуки у священників московського патріархату на Рівненщині.

Архієпископ Рівненський та Острозький Пимен у фільмі розповідає, що «незаконно проходить справа одного із наших священників», вочевидь, маючи на увазі Віктора Земляного, який на цих словах з’являється у кадрі. І що звинувачення – безпідставні.

Пимен також каже, що церква московського патріархату в Україні «не має стільки прав, як церкви Київського патріархату».

Російський пропагандист Мамонтов каже, що кримінальна справа проти Земляного виникла через його позицію. Показуючи відео з працівниками Служби безпеки України, називає обшуки «репресіями канонічної православної церкви в Україні».

Віктор Земляний. Скриншот із фільму «СПЄЦПРОЕКТ «РАСКОЛ» 2019 року

Віктор Земляний російською мовою коментує, чому мати в Україні самостійну українську церкву не можна:

–  Найстрашніше у цій ситуації те, що ці всі питання вирішуються без нас, без вірян. У нас ніхто не запитав, чи хочемо ми цього. Чи хочемо ми так званої автокефалії, яку пропонує Константинополь. Чи хочемо ми, щоб світські люди втручалися в церковні процеси. Ні, звісно, ми не хочемо. Тому що в церкви є свої закони, свої правила. Не може президент нав’язувати віру людям. Він може з предстоятелем церкви це обговорювати.

Що каже про свої коментарі в російських пропагандистських фільмах Земляний

«Четверта влада» запитала у Віктора Земляного, з якою метою він знімався для цих фільмів.

– Я не брав участь у цих записах і в цих коментарях. Тому що на той час тут працювали різні журналісти, – відповів Земляний.

– Представлялися російськими журналістами – от я для них відмовляв в інтерв’ю, тому що я вже розумів ситуацію, яка відбувається на той час. І люди приїжджали просто, знаєте, як: «Ну, ми – журналісти. Добрий день, там нам дали ваш номер телефону з Києва». І приїжджали, брали інтерв’ю. Ніхто не представлявся, що це російські телеканали.

– Тобто якби представилися, що це російські телеканали, ви б не давали інтерв’ю? – журналістка.

– Я б відправив зразу в пресслужбу УПЦ (московського патріархату. – Ред.).

– Тобто ви не відмовили б, але відправили б у пресслужбу?

–  Ну, на той час тут люди з Росією працювали, вони були акредитовані. І коли вони десь приїжджали, з ними ніхто не спілкувався. Там всі коментарі стосуються церковної тематики, захисту прав вірян.

Віктор земляний на засіданні Рівненського апеляційного суду 26 грудня 2023 року

– Якщо ви бачили ці фільми: вони про те, що українці – це нація «фашистів, бандерівців» і т.д.

– Я неодноразово давав пояснення, що мої слова використали і моє інтерв’ю. Я це казав неодноразово. Що стосується інтерв’ю: питання були зняті одразу під час слідства. Слідство одразу встановило, що я дійсно не давав інтерв’ю ніяким російським ЗМІ і не розповсюджував ніяку пропаганду.

– Хотів би додати, чому я принципово не давав інтерв’ю російським журналістам. Колись до мене приїхала журналістка, коли була ситуація у Птичі, вона сказала мені: «Дайте інтерв’ю російською мовою». Я кажу: «Чому російською мовою»? Вона каже: «Бо ми знімаємо для французького телеканалу в Європі».

Кажу: «А чого російською»? «Ну, – каже, – там багато російськомовних». Я дав інтерв’ю російською мовою. І моє інтерв’ю пустили тоді в новинах російського каналу. Ну, там мікрофон був звичайний, я не знав цієї журналістки. І я після того принципово якраз і не давав ніяких інтерв’ю. Я одразу всіх направляв у пресслужбу.

– Це в якому році було? – журналістка.

– Це ще було десь в 16-му році. Може, навіть кінець 15-го.

Зауважимо, у фільмі «СПЄЦПРОЕКТ «РАСКОЛ» 2019 року, коли Віктор Земляний коментував обшуки СБУ, він говорив російською мовою.

«Він псує життя людям, які слухають його»: думки фахівців

Медіаексперт, голова Незалежної медійної ради Отар Довженко вважає, що священник Земляний каже все те, що завжди кажуть представники його церкви. Тобто повторює публічну позицію організації, яка називає себе «Українською православною церквою»:

– Він дає оцінки, але ні за що не агітує. Для представників релігійних конфесій доволі типово – не визнавати істинності інших конфесій і релігій, і було б дивно їм це забороняти.

– Невідомо, на які запитання відповідав священник, даючи ці коментарі, і хто саме його інтерв’ював. Те, в який контекст вмістили його коментарі російські пропагандисти, – це інше питання, але це справді могло відбутись без його відома. Спілкуватися з російськими медійниками в Україні не заборонено, а до 24 лютого 2022 року ці медійники вільно в’їжджали на територію країни, навіть якщо їхні медіа в Україні були заборонені.

Медіаексперт Отар Довженко пояснює, чому, щоб притягнути Віктора Земляного до відповідальності, мають бути більш серйозні докази, ніж лише його коментарі у фільмах. Фото із фейсбук сторінки Отара Довженка

Священник справді говорить речі, які поза контекстом сприймаються нормально: називає себе українцем, заперечує зв’язок УПЦ з московським патріархатом. Це може бути брехнею, але і брехати іноземним медіа український закон не забороняє. Щоб довести вину, повинно бути щось серйозніше, ніж ці коментарі в російських фільмах.

Професорка Людмила Филипович, яка з колегами із відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН аналізувала матеріали кримінальної справи, вважає, що Земляний абсолютно налаштований проти України:

– Він – ідеолог і промоутер божевільних ідейок. Він псує життя тим людям, які слухають його. Хто насаджує думки в голови православних християн? Клірики, батюшки, які от проповіді читають, а потім спілкуються зі своїми прихожанами і інфікують їх всякими дурними ідейками: є ми, «справєдлівиє і істінниє», а є всі інші, які помиляються.

Православний публіцист і письменник, кандидат теології, спеціаліст із культорології Денис Таргонський каже, що Віктора Земляного і внутрішню «кухню» церкви московського патріархату знає дуже давно і дуже добре. А себе називає «ворогом УПЦ мп №1». До 2014 року Таргонський сам був прихожанином церкви московського патріархату.

Православний публіцист розповідає, який має УПЦ (МП) на людей в Україні та поза її межами і яку роль у цій ситуації у Віктора Земляного. Фото із фейсбук сторінки Дениса Таргонського

– Після армії я ходив у церкву, в яку мене привела бабуся. І це було моє щире релігійне життя. Я бабусю дуже любив і дуже любив наш сільський храм, і я щиро вірив в християнські ідеали. І я не звертав увагу взагалі на якісь політичні речі, пропаганду чи ще щось, – каже Таргонський.

– Після 2014 року в мене був страшенний «розрив мозку», і я не міг змиритися, що церква, в яку я стільки років ходив, замішана в таку брехню, що церква виправдовує і обґрунтовує вбивства людей.

Денис Таргонський називає Віктора Земляного «найвпливовішою людиною в Рівненській єпархії УПЦ (МП), яка «неофіційно керує архієреями і може впливати на рішення місцевих соборів»:

– Він – професійний церковний політик. Як він говорить у цих фільмах – там дійсно не підкопаєшся. Він говорить поширені такі речі пропаганди, яка, по суті, велася в Україні десь 30 років. І 90% пастви вірить у це, і впевнена, що вони стоять за церкву.

– Цією більшістю маніпулюють у своїх політичних цілях такі, як Земляний. Складність таких виважених, професійно скомпонованих інтерв’ю Земляного полягає в тому, що коли ви торкаєтеся цих людей, вони прикриваються вірянами. Ви починаєте брати їх «за шию», а вони кажуть, що страждають за віру. І прихожани в це вірять, бо їх 30 років годували пропагандою «рускава міра».

Денис Таргонський каже, що після початку війни в Україні у 2014 році російська православна церква (РПЦ) почала дуже активно використовувати УПЦ (МП) для того, щоб скомпрометувати на міжнародному рівні Українську Державу. Для цього влаштовували численні церковні конфлікти. Наприклад, у селі Птичі Дубенського району.

– Це був чистої води чорний піар. Війна, привозять загиблих в село. А тут священник поминає патріарха Кіріла московського. А поминати патріарха Кіріла московського було обов’язково в кожній парафії, – каже Таргонський.

– Ну, логічно, яка виникає на це реакція матері або батька, чийого сина привезли? Виникають певні конфлікти. Цей конфлікт підхоплюється пропагандою: якимось чудом потрапляє «Ньюз ван» або «Россия 24», піднімають дрони у повітря, знімають і показують «війну з православієм». Перед тим привозять семінаристів або парафіян інших храмів.

– Я особисто знаю людей, які брали в цьому участь. Громада села викликає поліцію, щоб їх захистили. Приїжджі лізуть на поліцейських, поліцейські їх відганяють, все це трактується як приниження наших вірян.

Потім дає інтерв’ю Земляний: «от дивіться, порушують наші права вірян, я – українець». Нічого поганого не каже. Але ці кадри облітають весь світ завдяки поширеній мережі російської пропаганди.

Патріарх Кіріл на це каже: «Дивіться, бандерівська влада, пронацистська. Яка демократія може бути, в Україні ніякої демократії немає, їй не можна в Євросоюз». І Європа вважає Українську Державу маргінальою. Птича розігрувалася якраз у той час, коли російський патріарх Кіріл був у Шамбезі, де відбувалася підготовча фаза до Всеправославного собору 2016 року (Шамбез – резиденція Константинопольського патріархату. – Авт.).

Згадує Денис Таргонський, зокрема, і хресну ходу, яку організувала Рівненська єпархія УПЦ (МП) до Рівненської обласної ради:

– Головним інтерв’юйованим там був, звичайно, Земляний. І якимось чудом там опинилася «Россия 24», якраз в той день, коли вони вийшли з тієї хресною ходою, щоб вимагати зняти з посади якогось посадовця, який був проти церкви УПЦ (МП). І все це теж із дронів знімається, беруть інтерв’ю у вірян, і узагальнює все це Земляний, кажучи, що держава втручається в права церкви, це антидемократично, права порушуються.

– Тобто він говорить, по суті, не на церковній мові. Він говорить на мові політика для того, щоб в Європі це чули. От для чого він говорить. І ці матеріали поширені на російському телебаченні.

Окрім зовнішньополітичної, є ще й внутрішньополітична мета церковно-російської пропаганди, каже Денис Таргонський:

– Це годувати російського споживача думкою про те, що церква в небезпеці, що її потрібно захищати. І цим займався активно Земляний у Рівному. І, до речі, путін це повторив, це одна з причин вторгнення, він офіційно це сказав, що «наша церква в небезпеці».

Просто особисто знаю людей, в Москві, наприклад: у них склалося враження, що тут, на заході України, «бандерівці знищують церкву», «принижують права», що «їх треба захищати на міжнародному рівні».

– Завдяки цим роликам у людей, які навіть з України, але переїхали в росію, був щирий жаль, що «наша церква принижується», «виганяють з храмів», «знищуються храми», «священників водять у поліцію». На російському телебаченні Земляний – герой номер один. Його там знають за оцими-от роликам, коли він коментує оці так звані «захоплення храмів». Насправді це дуже чудово організований чорний піар.

Подібна інформація впливає і на певне коло української аудиторії, якою потім маніпулюють, вважає Таргонський.

Дивіться також: Всі пам'ятки національного значення в користуванні російської православної церкви, УПЦ (МП) і ПЦУ на Рівненщині


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте