«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Як у Рівненському діагностичному центрі намагаються закупити медичне обладнання

Нині одне із найпоширеніших порушень під час тендерних закупівель – змови. На жаль, розслідування у цих справах рідко завершуються покаранням. Одна з причин – недостатня ефективність у роботі Антимонопольного комітету України (про це ми вже писали). нещодав опублікованому матеріалі).

У рамках проекту «Підвищення прозорості роботи комунальних некомерційних підприємств первинної медичної допомоги Рівненщини», який реалізується в межах Програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження», ГО «Центр суспільних дій «Сівітас» здійснює моніторинг публічних закупівель медичних закладів Рівненщини.

Нещодавно ми виявили низку фактів, що можуть свідчити про змову та спробу продати дороге медичне обладнання за завищеними цінами Комунальному підприємству «Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука». 

У цьому випадку обласний бюджет не зазнав втрат на закупівлі без конкуренції, оскільки керівництво діагностичного центру відмінило торги. Проте, припускаємо, їх зазнали пацієнти, які не змогли вчасно скористатися цим обладнанням через затягування процедури закупівлі.

Розглянемо ситуацію детальніше. Із кінця 2018-го року діагностичний центр двічі проводив відкриті торги на закупівлю апарату для дистанційної (ударно-хвильової) літотрипсії із загальною очікуваною вартістю 15 мільйонів гривень.

Закупівля обладнання без конкуренції

Першу закупівлю проводили 12-го жовтня 2018 року. Проте тоді торги замовник відмінив у зв’язку з відсутністю подальшої потреби в закупівлі (відсутність фінансування).

Другу закупівлю оголосили 1-го лютого 2019 року, але 8-го травня торги відмінили через аналогічну причину – відсутність фінансування.

У першій закупівлі взяли участь: Товариство з обмеженою відповідальністю «Медгарант» та Товариство з обмеженою відповідальність «Прайммед».

За результатами проведеного аукціону, перемогло ТОВ «Медгарант». При  цьому, ТОВ «Прайммед» заявило цінову пропозицію (15 мільйонів), що дорівнювала очікуваній вартості обладнання. І представники цієї компанії жодного разу не понизили ціну протягом трьох раундів торгів. 

Ситуація виглядає підозріло. Як можна сподіватися на перемогу під час аукціону, якщо ти заявляєш ціну, яка дорівнює очікуваній вартості і ще й жодного разу її не понижуєш.

Навіщо взагалі тоді брати участь у такій закупівлі? Одна з можливих відповідей – скласти «формальну» конкуренцію іншій компанії, яка дійсно прагне отримати контракт.

У результаті такої конкуренції «без конкуренції», перемогу здобула пропозиція лише на 10 тисяч гривень менша від очікуваної вартості (14 мільйонів 990 тисяч гривень при очікуваній вартості – 15 мільйонів).

Зрештою закупівля так і не відбулася бо діагностичний центр відмінив її у зв’язку з відсутністю подальшої потреби (відсутність фінансування).

Відзначимо, що ТОВ «Медгарант» та ТОВ «Прайммед» до цього вже 8 разів конкурували на тендерах у системі ProZorro. Шість разів аукціони завершилися із практично нульовою економією коштів для замовників. У двох закупівлях економія склала 1 та 2% (детальніше див. за посиланням).

За допомогою аналітичного модуля YouControl ми встановили, що ТОВ «Медгарант» і ТОВ «Прайммед» є фігурантами кількох кримінальних справ (детальніше див. за посиланнями: 1, 2).

Вони пов’язані із реалізацією імпортного обладнання по завищених цінах. Провину жодної з компаній так і не довели, проте в деяких справах ще триває слідство. Цікаво, що в одній із цих справ обидва підприємства фігурують водночас.

На другу спробу закупівлі, організовану діагностичним центром, прийшли 2 учасники: Товариство з обмеженою відповідальність «Циммер Медізин сістем Україна» та вже відомий нам ТОВ «Прайммед».

За результатами аукціону, переможцем обрали ТОВ «Циммер Медізин сістем Україна». Як і в першій закупівлі, ТОВ «Прайммед» жодного разу не понизив цінову пропозицію. 

Цього разу у тендері на 15 мільйонів переможна пропозиція була лише на 12 тисяч дешевша від очікуваної вартості. Проте і другий тендер відмінили з тієї ж причини – відсутність фінансування.

Чи стане успішною третя спроба закупівлі

Оголошення про проведення третьої закупівлі Рівненський діагностичний центр опублікував у системі Prozorro 31-го липня поточного року. Аукціон запланований на 7-ме жовтня.

Ми дослідили цю закупівлю і виявили факти, які можуть свідчити про можливі порушення в тендерній документації. Наші експерти написали звернення до Управління Західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області. 

За результатами моніторингу аудитори виявили порушення законодавства в частині складання тендерної документації та/або внесення змін до неї. Замовник вимагав від учасника-переможця інформацію з Єдиних державних реєстрів доступ, яких є вільним. 

Після оприлюднення висновку ДАСУ, замовник оперативно вніс зміни до тендерної документації і оприлюднив інформацію про усунення порушень в електронній системі.

Інформація про усунення порушень в тендерній документації. Скріншот із Prozorro.

Наша журналістка Тетяна Климчук запитала у заступника головного лікаря з хірургічної допомоги Юрія Білика, що стало причиною відміни двох попередніх торгів.

– Ви вже 3-й раз тендер оголошуєте. Чому?

– Так, оголошуємо 3-й раз в зв’язку з технічними різними ситуаціями. Спочатку не було коштів достатньо в обласному бюджеті для того щоб закупити це обладнання. Надіємось, що якщо будуть кошти, не буде порушень, він відбудеться, ми закупимо і наші пацієнти зможуть лікуватись тут у Рівному, – каже Юрій Білик.

Дізнатися щось детальніше від керівництва медичного закладу нам так і не вдалося.

Можливо у діагностичному центрі розпізнали змовницький характер поведінки двох компаній і, за умов неефективності українського Антимонопольного комітету, вирішили власними методами добитися справжньої конкуренції під час аукціону. Проте наразі це лише припущення.

Чи завершиться успішно закупівля апарату для дистанційної (ударно-хвильової) літотрипсії зможемо дізнатись вже в кінці жовтня. Наразі ж будемо пильно стежити за перебігом подій.

Висновки

Низка закупівель дорогого медичного обладнання, проведена Рівненським обласним клінічним лікувально-діагностичний центром, завершилась відміною торгів.

Формальна причина – відсутність фінансування. При цьому, на торги йшли фірми, які жодного разу не понижували ціну під час аукціону та є фігурантами кримінальних розслідувань.

За такої ситуації відміна торгів у певному сенсі має і позитивні наслідки: діагностичний центр відмовився купувати обладнання у сумнівного переможця за результатами аукціону, що містить ознаки імітації конкуренції.

Сподіваємося, що цього разу на торги прийдуть нові фірми, які не фігурують у кримінальних розслідуваннях та по-справжньому конкуруватимуть під час аукціону. Тоді пацієнти нарешті зможуть скористатися перевагами нового обладнання.

Експерти з питань публічних закупівель ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Петро Долганов, Олександр Конончук

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте